کلینیک‌های زیبایی: آنچه باید برای موفقیت بدانیم

کلینیک‌های زیبایی

کلینیک‌های زیبایی از جمله کسب‌وکارهای پررونق در ایران هستند. جایی که علم پزشکی و صنعت زیبایی با هم برخورد می‌کنند، کلینیک‌های زیبایی هم به جلوه‌های سالن‌های زیبایی نیاز دارند و هم به تبحر پزشکان متخصص. عمده‌ی مشتریان این کلینیک‌ها را، خانوم‌هایی که در دهه‌ی چهارم و پنجم  زندگیشان هستند، تشکیل می‌دهند.

حتی با اعتماد به نفس‌ترین افراد هم چیزهایی راجع به ظاهر خود را دوست ندارند. از بینی که در آینه به چشممان بیش از اندازه بزرگ می‌آید، تا چین‌وچروک‌هایی که بر پیشانیمان خودنمایی می‌کنند، عموماً چیزی برای نارضایتی وجود دارد. اگرچه که وجود هیچ یک از این‌ها به معنای زیبا نبودن هیچ‌کس نیست، گاهی تغییر دادنشان همان افزایش اعتماد به نفسی است که احتیاج داریم.

فعالیت در هر صنعتی علاوه بر دانش فنی، به شناخت بازار و مخاطبی آن احتیاج دارد. کلینیک‌های زیبایی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پس اگر قصد تاسیس یک کلینیک زیبایی، کار کردن در آن یا تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر در این حوزه را دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید

گروه هدف کلینیک‌های زیبایی:

از آنجایی که داده‌ی دقیق و مستندی از میزان استفاده‌ی اشخاص از خدمات زیبایی در ایران و اطلاعات جمعیت‌شناختی افرادی که از این خدمات استفاده می‌کنند، در دسترس نیست، مبنای آماری ما گزارش‌های منتشر شده از انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا یا ASAP است که به طور سالیانه منتشر می‌شود.

جدول زیر نشان می‌دهد که بر حسب گزارش سال 2020 ASAP، هر گروه سنی چند درصد استفاده‌کنندگان هر یک از خدمات زیبایی را تشکیل می‌دهند:

بازه‌ی سنی/ نوع خدمتلیزر موهای زائدتزریق فیلرهای نسج نرمبوتاکسدرمان سلولیت
13-196% افت نسبت به سال قبل: 29%0% افت نسبت به سال قبل: 12%0% افت نسبت به سال قبل: 19%
20-2922% افت نسبت به سال قبل: 28%3% افت نسبت به سال قبل: 10%3% افت نسبت به سال قبل: 14%22% افت نسبت به سال قبل: 23%
30-3929% افت نسبت به سال قبل: 28%11% افت نسبت به سال قبل: 10%18% افت نسبت به سال قبل: 14%53% افت نسبت به سال قبل: 24%
40-5436% افت نسبت به سال قبل: 28%49% افت نسبت به سال قبل: 10%57% افت نسبت به سال قبل: 12%25% افت نسبت به سال قبل: 23%
55-696% افت نسبت به سال قبل: 29%37% افت نسبت به سال قبل: 10%23% افت نسبت به سال قبل: 13%0% افت نسبت به سال قبل: 23%

همچنین اگر به نمودار فوق توجه کنید، متوجه می‌شوید که بخش غالب مراجعین کلینیک‌های زیبایی، خانم‌ها هستند.

کلینیک‌های زیبایی

با این حساب، اصلی‌ترین گروه مشتریان خدمات زیبایی، خانم‌های 40-54 ساله هستند. این گروه سنی بیش از آن که قصد جوان‌تر شدن و زیباتر شدن را داشته باشند، دوست دارند اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. اصولاً افراد بعد از 40 سالگی، به آهستگی متوجه تغییرات چهره‌ی خود می‌شوند و بسیاری به این علت، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. مشکل عموم افراد، بیش از به اصطلاح پیر شدن، پیر به نظر رسیدن است.

رابطه‌ی کلینیک‌های زیبایی و اعتماد به نفس

زیبایی و جذابیت امری کاملاً نسبی است و با این که استانداردهای جامعه می‌تواند بر آن تاثیر بگذارد، از فردی به فرد دیگر، متفاوت است. هر فرد حتی اگر به استانداردهای جامعه هم بی‌تفاوت باشد، دوست دارد از نظر خودش زیبا و بی‌نقص جلوه کند. همین می‌شود که افراد عموماً در دهه‌های سوم، چهارم و پنجم زندگی خود، به عمل‌ها و فرآیندهای زیبایی رو می‌آورند.

گاهی یک تغییر کوچک، می‌تواند اثر زیادی بر روی اعتماد به نفس ما بگذارد. چیزی مثل یک عمل بینی یا محو شدن خطوط پیشانی، می‌تواند حتی باعث اجتماعی‌تر شدن افراد هم بشود. همین است که محبوبیت کلینیک‌های زیبایی در طی سالیان اخیر، روندی رو به رشد داشته‌ است.

محبوبیت کلینیک‌های زیبایی در میان جوانان

حالا اگر کمی از اصلی‌ترین گروه هدف کلینیک‌های زیبایی فاصله بگیریم و به سراغ جوان‌ترها برویم، قضیه کمی متفاوت می‌شود. اگرچه که اعتماد به نفس هنوز عنصری اصلی و کلیدی برای مراجعه به این کلینیک‌ها است، اهمیت زیبایی حالا کمی بیشتر می‌شود. در سنین پایین‌تر، افراد بیش از هرچیز دلشان می‌خواهد زیباتر به نظر برسند.

روحیه‌ی ماجراجوتر این گروه‌های سنی، در کنار هیجانی که برای روابط اجتماعی و تجربیات خود دارند، باعث می‌شود تا شجاعت و علاقه‌ی زیادی در مراجعه به کلینیک‌های زیبایی بروز بدهند. آن‌ها دوست دارند حالا که در اوایل زندگی خود هستند، خود را به جذاب‌ترین شکل ممکن درآورند.

پرطرفدارترین فرآیندهای کم-تهاجمی زیبایی

این دسته از فرآیندها، شامل عمل‌های جراجی سنگین نمی‌شوند و نیازی به جراج و دکترهای فوق متخصص ندارند. با این حال هنوز هم تخصص اهمیت زیادی دارد و توصیه نمی‌شود که کسی بدون مدرک پزشکی و صرفاً با دیدن دوره‌های مربوطه، این کار را انجام دهد.

کلینیک‌های زیبایی
پرطرفدار ترین فرآیندهای زیبایی کم تهاجمی در میان خانم‌ها
کلینیک‌های زیبایی
پرطرفدار ترین فرآیندهای زیبایی کم تهاجمی در میان آقایان

بوتاکس و فیلر، پرطرفدارهای قدیمی

چیزی در حدود دو دهه است که بوتاکس، پرطرفدارترین عمل غیرتهاجمی زیبایی جهان محسوب می‌شود. علت محبوبیت این شیوه، این است که ارزان است، ریسک کمی دارد، در دسترس است و موقتی است. استفاده از بوتاکس خطر چندانی ندارد و به علاوه با گذر زمان مصارف درمانی بسیاری هم برای آن پیدا شده است.

تحقیقاتی هستند که نشان می‌دهند تزریق بوتاکس حتی می‌تواند در درمان افسردگی هم موثر باشد. اگرچه که این مسئله هنوز به عنوان یک اصل پزشکی تایید نشده است، در صورت تایید، راهکار بسیاری کم‌خطرتر و ساده‌تری از قرص‌های ضدافسردگی است و عوارض خاصی نخواهد داشت. بسیاری این توانایی بوتاکس در کمک به افسردگی را مربوط به تاثیر چهره بر اعصاب می‌دانند.

بر اساس این تئوری، جهره افراد تاثیر مستقیمی بر روی احساسات آن‌ها می‌گذارد. به طوری که کسانی که زیاد می‌خندند، شادتر و کسانی که بسیار اخم می‌کنند، در گذر زمان افسرده‌تر می‌شوند. بوتاکس می‌تواند با محو کردن خطوط پیشانی، از عبوس بودن چهره‌ی افراد کاسته و در نتیجه آن‌ها را به افراد شادتری بدل کند.

فیلر نیز خواص و کاربرد مشابهی با بوتاکس داشته و مشابه آن، عوارض و خطرات کمی دارد. در سال‌های اخیر، با پیشرفت‌های پزشکی در زمینه‌ی فیلرهای دارای پایه‌ی هیالورنیک اسید، محبوبیت فیلرها به شدت رو به افزایش است.

چرا افراد از کلینیک‌های زیبایی دوری می‌کنند؟

البته که ما راجه به کسانی که هیچ علاقه‌ای به ایجاد تغییر در ظاهر خود ندارند، صحبت نمی‌کنیم. هدف صحبت ما، کسانی هستند که به این کار علاقه‌مند هستند ولی اقدام نمی‌کنند. به طور کلی، موارد زیر مهم‌ترین دلایل دوری کردن از کلینیک‌های زیبایی هستند:

 • قیمت بالا: اصلی‌ترین مانع برای عموم افراد، هزینه‌ای است که تمایلی به پرداخت آن ندارند.
 • ترس از بروز خطا: تصور این که چهره یا بدن شخص، برای همیشه دفرمه شود یا آسیب جبران ناپذیری به آن وارد شود، بسیاری از افراد را از این کلینیک‌ها دور می‌کند.
 • پیدا نکردن شخص مناسب: هیچ کس دلش نمی‌خواهد خودش را به شخص نادرست بسپارد. کسی که کارش را به خوبی بلد نباشد، قیمت بیش از حد بگیرد، پیشنهادهای اشتباه بدهد و… کابوس هر شخص است.
 • بی‌علاقگی به مشخص بودن انجام شدن عمل: عموم افراد دوست دارند زیبایی طبیعی خود را حفظ کنند. آن‌ها می‌خواهند هر عمل، بر زیبایی و جذابیت فعلی آنان سوار شود و چیز متفاوتی را نشان ندهد.

نکات مهم برای بازاریابی

حالا که بازار، گروه هدف و پرطرفدارترین فرآِیندهای آن را شناخته‌ایم، نوبت به تکنیک‌های بازاریابی و گرداندن کسب‌وکار می‌رسد. اگر می‌خواهید مخاطبین را هرچه بیشتر به سمت کلینیک خود جلب کنید، باید به سه موضوع توجه کنید:

اعتبار و اعتماد

کلینیک‌های زیبایی به هرحال مراکزی پزشکی محسوب می‌شوند. در نتیجه افراد نیاز دارند تا به شما اعتماد کنند. این اعتماد باید به شیوه‌های مختلف ساخته شود. برای مثال:

 • مطالب آموزشی در خصوص عمل‌های زیبایی
 • ابهام‌زدایی راجع به این فرآیندها
 • پاسخ دادن به پرسش‌های افراد
 • مشاوره‌های رایگان
 • نشان دادن مراجعه‌کنندگان روزانه
 • نشان دادن رضایت مشتریان
 • و…

تقویت اعتماد به نفس

احتمالاً تا به اینجای کار فهمیده‌اید که هیچ احساسی به اندازه‌ی افزایش اعتماد به نفس افراد را به مراجعه به مراکز زیبایی ترغیب نمی‌کند. شما باید بتوانید به شیوه‌های مختلف، اعتماد به نفس افراد را بالا ببرید. به اشکال مختلف به آن‌ها نشان بدهید که زیبا هستند. به یادشان بیاورید که نقص‌های کوچک جذابیت آن‌ها را از بین نمی‌رود. در عین حال، به آن‌ها نشان بدهید که همین عمل‌های کوچک و کم‌خطر، می‌توانند به افزایش اعتماد به نفس آن‌ها کمک کند.

جلوه‌های بصری

هرچه از احساسات و تخصص پزشکی بگوییم، جلوه‌های بصری می‌توانند برای کلینیک‌های زیبایی معجزه بکنند. یک فضای زیبا و جذاب، نشان دادن مراجعه‌کنندگانی که اکنون احساس زیبایی می‌کنند، تقویت احساس زیبا بودن افراد، همه و همه می‌تواند کلینیک زیبایی شما را در بین افراد به شدت محبوب بکند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments