کسب و کار خانگی ، فریلنسری یا دورکاری، ۴گام اساسی

کسب و کار خانگی

کسب و کار خانگی  و یا شاید دورکاری، به مدد کرونا در همه ی ارکان جامعه نفوذ کرد. حالا دیگه داشتن یه شغل در خانه ، جز فانتزی های دست نیافتنی نیست! حالا دردسری به نام کرونا ، شاید به یه فرصت تبدیل شده. فرصتی برای راه اندازی کار در منزل. اگه یه مقدار خلاقیت، پشتکار و سختکوشی داشته باشیم.

Work From Home Business Industry0
کسب و کار خانگی

برای این یه کسب و کار خانگی راه بندازیم، باید قدم به قدم شرایط اون رو فراهم کنیم. باید خودمون رو برای شرایط کار در خانه آماده کنیم. برای کار درخانه باید با هویت این مدل کار هماهنگ بشیم. این برای خیلی از آدم ها شاید امکان پذیر نباشه.اگه از لحاظ ذهنی آماده ی این سبک کسب و کار باشی باید شروع کنی به کسب مهارت.

انواع کسب و کار خانگی :

کار درخانه می تونه به اشکال مختلف نمود پیدا کنه.

  • میشه برای یک کارفرما ، دورکاری کرد
  • میشه به عنوان مشاور فعالیت کرد
  • میشه خدمات خاصی رو ارائه بدی
  • می تونی در پروژه های فروش همکاری داشته باشی
  • می تونی به طور مستقل فروش کالا و خدمات داشته باشی
  • می تونی وارد کار آموزش بشی
  • و…

همه ی این کارها یه سری محاسن و یه سری معایب دارن.

گام اول : با شغل فعلی خودتان شروع کنید

به نظرم اول باید ببینی شغل فعلی که داری رو می تونی به صورت دور کاری پیش ببری؟ شرایط شغل خودت رو درنظر بگیر. ببین موانع احتمالی برای این کار چیه! چه کارهایی را قبلا از خانه انجام دادی ؟ این کارها ،تا چه حد قابل گسترش هستند؟شخص دیگهای هم در محل کارتون دورکاری می کنه؟ مسئول یا رئیس شما در این کسب و کار ، تا چه حد با این موضوع موافقت می کند؟ واز همه مهم تر تا چه حد مسئولیت پذیر هستی و مقید به انجام کار؟

گام دوم : یک شغل جدید پیدا کنید

اگه شغل فعلی شما با شرایط دورکاری جور درنمیاد! یا رئیس و مسئول شما با این امر موافقت نمی کنه! شاید زمان اون رسیده که یه کار جدید پیدا کنید. یا بهتره بگیم راه اندازی کنید. برای این که کار جدیدی پیدا کنی ، می تونی از همون کانال های معمول استفاده کنی . آگهی ها شبکه های اجتماعی ، دوستان و…هر موقعیتی را از این زاویه بررسی کن: آیا به صورت آنلاین و یا از راه دور قابل اجراست؟ با این روش به سرنخ های خوبی می رسی.

گام سوم : فریلنسری:

فریلنسری و یا مشاوره رو هم مد نظر قرار بده. با توجه به نوع کارت ، ممکنه بتونی یه کسب و کار آزاد راه بندازی. در کنار شغل فعلی ، تا جایی که با منافع شرکت فعلی در تضاد نباشه. مزیت این مار اینه که ؛ فشار مالی کمتری رو تحمل میکنی. چون هنوز می تونی از کار قبلی حقوق دریافت کنی تا کارت راه بیافته! اما یه بدی هم داره. هیچ وقت نمی تونی به منابع کاری و مشتری های کار فعلی خودت دست پیدا کنی. امروزه خیلی از صاحبان کسب و کار ، با برون سپاری سعی دارن تا هزینه ها رو کاهش و اندازه ی کسب و کارشون رو افزایش بدهند.

گام چهارم : کسب و کار خانگی :

راه اندازی یه کسب و کار خانگی ، مشکلات کمتری را برای شما ایجاد می کنه. کسب و کار خانگی انعطاف پذیری بیشتری در برنامه ی کاری ما ایجاد می کنه.از طرفی می تونه هزینه های راه اندازی زیاد باشه. چون ممکنه زمان قبل از سود آوری قدری طولانی بشه. اما در کل یک فرصت بسیار با ارزش و ویژه است. در این کسب و کار عنوان مدرک تحصیلی مهم نیست. سابقه ی کار از شما نمی خواهند.

اما برای انتخاب یک کسب و کار خوب، لازمه به درستی تحقیق کنی. باید طرح کسب و کار به درستی ترسیم بشه. تلاش و تحلیل مداوم لازم داره. برخی از مشاغل خانگی نیاز به سرمایه ی محدود دارن . بعضی هم شاید نیاز به سرمایه و مجوز های خاص داشته باشن. در این مورد به درستی تحقیق و تصمیم گیری کنید.

شروع یک شغل جدید

همیشه شروع کسب و کار خانگی می تواند به معنای شروع از صفر باشد.این می تواند به معنای کاهش درآمد شما باشد. آیا این کار ارزشش رو داره؟ به ریسکش می ارزه که یه مدت تحت فشار باشیم؟ اگه جواب مثبته، دیگه درنگ جایز نیست. باید بهای موفقیت رو بپردازیم. اما برای به حداقل رساندن کاهش درآمد ، به دنبال مشاغلی باشد که در آن تا حدودی مهارت دارید در کارهای قبلی در آن زمینه مهارت و تجربه کسب کردین. حتما ندتی را صرف ارزیابی و تحلیل کنید. بعد کسب و کار خانگی را شروع کنید که از انجام آن لذت می برید.

خلاصه این که :

 اجرای هر کار و پروژه ی جدیدی به زمان نیاز داره. در کنار زمان پول هم مهمه. تا چه زمانی می تونی زنده بمونی؟ اگر کانلا آماده برای سرمایه گذاری زمانی و پولی نیستسد ، فعلا شروع نکنید. اول کمی پشتوانه ی مالی ایجاد کنید. تا زمان انتظار در کسب و کار خانگیجدید ، عذاب آور نشود. جدی و مصمم اما با درایت و به آرامی شروع کنید. با این امید که به زودی صاحب کسب و کار خودتان خواهید بود.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments