کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای

نوشته محمد گنجی چهارشنبه - ۱۶ خرداد ۱۳۹۷

 کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای

 کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای یا دوره های فوق دیپلم ، تقریبا مختص بچه های هنرستان  و کار و دانش می باشد.

جزئیات پذیرش در دوره کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای اعلام شد.

 کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای

کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای

کلیه داوطلبانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه فنی و حرفه ­ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی دارند میبایست رشته‌های تحصیلی متناسب با نوع مدرک دیپلم خود در شاخه­ های فنی و حرفه­ ای یا کاردانش موسسات پذیرنده، انتخاب نمایند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به زمان ثبت نام دوره های کاردانینظام جدید فنی حرفه ای گفت: پذیرش در چند رشته صورت می گیرد که از این تعداد تعدادی رشته بدون آزمون و تعدادی رشته باآزمون است.

کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای
ثبت نام برای آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی حرفه ای و موسساتآموزش عالی غیرانتفاعی منحصرا از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش از  نیمه ی اردیبهشت ماه  آغاز می شود و در آخر اردیبهشت ماه پایان می یابد.

داوطلبان متقاضی ضرورت دارد در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دفترچهراهنما و فراهم کردن مدارک برای شرکت در آزمون اقدام کنند.

پرداخت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی است و داوطلبان باید به وسیله کارت عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است با مراجعه به سایت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ وجه ثبت نام اقدام کنند.

داوطلبان که علاقمند به گزینش در رشته محل های فنی حرفه ای موسسات غیر انتقاعی علاوه بر مبلغ قبلی باید  مبلغی دیگر نیز برای دوره های مذکور برای اعلام علاقمندی اقدام کنند.

کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای

دفترچه راهنمای ثبت نام  بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و اطلاعیه تکمیلی نیز  بر روی سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

پذیرش در تعدادی از کدرشته امتحانی از کل کدرشته ها ی امتحانی آزمون مذکور منحصرا بر اساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد. اطلاعات کامل درباره این کدرشته ها در دفترچهراهنمای ثبت نام در جدول شماره یک آمده است.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: داوطلبان رشته های امتحانی بدون آزمون، در این مرحله فقط باید ثبت نام و انتخاب رشته کنند. آزمون برای این دسته از داوطلبان برگزار نمی شود و ملاک پذیرش معدل کل دیپلم است.

کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای

آزمون تعدادی کدرشته امتحانی از کل کدرشته امتحانی که پذیرش در آنها به صورت با آزمون خواهد بود، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی  است.

آزمون کدرشته های با کنکور مذکور در مردادماه برگزار می شود.

آزمون هر یک از کدرشته های با آزمون شامل دروس عمومی و پایه و همچنین دروس تخصصی هر یک از کدرشته های امتحانی است.

آزمون دروس عمومی و پایه به منظور تشخیص آمادگی داوطلبان در زمینه دروس عمومی و پایه و در حدود کتاب های دوره سه ساله متوسط شاخه فنی و حرفه ای است. عناوین، ضرایب و تعداد دروس عمومی در دفترچه راهنما شرح داده شده است.
کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای
آزمون دروس اختصاصی به منظور تعیین میزان آشنایی داوطلبان با پایه های اساسی و اصولی رشته های مورد نظر در حدود اطلاعات علمی کتاب های درسی مرتبط با دوره سه ساله متوسط شاخه فنی و حرفه ای یا کتاب های استاندارد مهارتی شاخه کار دانش جدید است. مواد آزمون دروس اختصاصی، منابع و تعداد سئوالات هر درس در رشته هایی که پذیرش آنها بر اساس آزمون است در دفترچه راهنما شرح داده شده است.

کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای

شرایط شرکت در تکمیل ظرفیت کاردانی فنی حرفه ای

۱-  پذیرش دانشجو برای دانشکده‌ها و آموزشکده‌ های فنی و حرفه‌ ای تحت پوشش دانشگاه فنی و حرفه‌ ای و موسسات آموزش عالی غیر دولتی –غیرانتفاعی در کلیه رشته هایی که در لینک جستجو مشخص شده است منحصراً براساس سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) و مندرجات دفترچه راهنمای آزمون مذکور صورت می پذیرد.
۲- کلیه متقاضیان می‌بایست­ حداکثر تا تاریخ  شهریور دارای مدرک دیپلم نظام قدیم (چهارساله) هنرستان، و یا دیپلم نظام جدید در شاخه­ های فنی و حرفه ­ای و یا کاردانش باشند.
کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای
تبصره: در صورتی که تشکیل کلاس برای نیمسال­ دوم سال تحصیلی  باشد ثبت‌ نام از داوطلبانی که تا پایان نیمسال اول سال تحصیلی جاری مدرک تحصیلی دیپلم خود را اخذ می‌نمایند، به صورت مشروط و با شروع تحصیل از بهمن‌ماه ۹۶ پس از ارائه مدرک مربوط بلامانع است.
۳- کلیه داوطلبان می‌بایست در زمان ثبت‌ نام از طریق مؤسسه مربوط، بابت هزینه ثبت‌ نام نسبت به پرداخت مبلغ  از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی در سایت سازمان اقدام نمایند.
۴- هر داوطلب منحصراً مجاز است یکی از کدرشته محلهای مربوط را که متناسب با مدرک دیپلم خود می باشد و براساس جدول شماره ۴ دفترچه راهنمای ثبت­ نام و شرکت درآزمون فوق مشخص شده، انتخاب نماید.
بدیهی است داوطلبانی که به هر دلیل در رشته ­ای غیر از رشته متناسب با نوع دیپلم خود در این مرحله ثبت­ نام و شرکت نمایند و پذیرفته شوند، قبولی آنان در هر مرحله­ ای که باشند لغو خواهد شد.
کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای
۵- هر داوطلب می‌تواند صرفاً متقاضی یک کدرشته محل در یک موسسه باشد. بدیهی است در صورت ارسال مشخصات فرد و یا افراد در دو کد رشته و یا در دو مؤسسه، اطلاعات وی از بانک اطلاعاتی پذیرفته‌ شدگان هر دو محل حذف خواهد شد.
۶- با توجه به اینکه منحصراً یک بار اجازه ویرایش در درج اطلاعات متقاضیان داده خواهد شد، لذا ضرورت دارد داوطلبان در انتخاب گروه آموزشی، کد رشته‌ محل و مؤسسه مربوط‌ دقت لازم به عمل آورند.
۷- پس از پایان مهلت مقرر در این اطلاعیه، مؤسسات مجاز به ثبت‌نام از متقاضیان نخواهند بود و هیچ اقدامی از سوی این سازمان برای متقاضیانی که بعد از تاریخ تعیین شده مراجعه نمایند نیز صورت نخواهد پذیرفت.
۸- چنانچه متقاضی قبلاً در ردیف پذیرفته‌ شدگان نهایی آزمون دوره­های کاردانی نظام جدید (دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی) مرحله شهریور ماه قرار گرفته باشد و در مرحله تکمیل ظرفیت (همین مرحله) برای ادامه تحصیل در یکی از موسسات ثبت‌ نام نماید، قبولی قبلی وی در شهریورماه لغو خواهد شد.
۹- کلیه متقاضیان«مرد» می‌ بایست در زمان ثبت‌ نام و شرکت دراین مرحله از پذیرش دانشجو ، از نظر نظام وظیفه منعی برای ادامه تحصیل نداشته باشند.
۱۰- پس از انجام ثبت‌ نام، افراد به عنوان پذیرفته شده مشروط (در مؤسسه‌ای که به آن مراجعه نموده‌اند) تلقی می‌شوند و شروع به تحصیل آنان (بجز موارد تبصره بند ۲ فوق) تا زمان تأیید نهایی این سازمان به‌صورت مشروط و هم‌ زمان با پذیرفته‌ شدگان شهریور ماه خواهد بود.
کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای

مدارک مورد نیاز جهت شرکت در تکمیل ظرفیت فنی حرفه ای

۱- اصل‌‌ مدرک ‌‌دیپلم ‌متوسطه ‌‌نظام‌‌ جدید یا گواهی ‌موقت‌ ‌پایان ‌‌تحصیلات‌ متوسطه‌ نظام‌ جدید در یکی‌ از شاخه‌های کاردانش‌ یا فنی و حرفه‌ای مبنی برگذراندن کلیه واحدهای درسی‌ در دوره ‌سه‌ساله‌، کارورزی و کارآموزی حداکثر تا پایان‌ شهریورماه سال‌ ۱۳۹۶.
۲- اصل‌ مدرک‌ دیپلم‌ یا گواهی موقت‌ پایان‌ تحصیلات‌ نظام‌قدیم ‌(هنرستان) مبنی برگذراندن‌ کلیه‌ دروس‌ چهارساله.
۳- اصل‌ شناسنامه‌ و دو برگ‌ کپی‌ از تمام‌ صفحات‌ آن.‌
۴- اصل کارت ملی و دو برگ تصویر پشت و روی آن.
۴- شش قطعه‌ عکس‌ ۴×۳ تمام‌ رخ‌ تهیه‌ شده‌ درسال‌جاری‌.
۵- مدرک وضعیت نظام وظیفه (برای برادران)
کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای

اگه سوالی داری و یا نیاز به راهنمایی دارین اینجا کلیک کنید