پژوهش‌های جدید مؤسسه فیزیک (IOP) نشان می‌دهد که فقط یک میلیون کارمند در انگلیس، باید شغل خود را مدیون علم فیزیک بدانند.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گفته بسیاری از دانشمندان، برای نمونه صفحه‌های مسطح تلویزیون‌ها، لیزرها و ال‌ای‌دی‌های شرکت تجاری، بدون وجود علم فیزیک وجود خارجی نداشتند.

 

دکتر فرانسس ساوندرز، رییس آتی موسسه فیزیک معتقد است نادیده گرقتن نقش فیزیک در مسائل اقتصادی، امری رایج است و این گزارش نشانگر نقش اساسی این رشته در پیکره اقتصادی است.

 

در کشور انگلستان بیش از یک میلیون نفر در تجارت‌های مبتنی بر فیزیک شاغل‌اند و با در نظر گرفتن بخش‌های بیمه، بانکداری، مالی و همچنین بخش ساخت و ساز این رقم بالاتر می‌رود.

 

افزون بر این، ارزشی که کارمندان شاغل در تجارت‌های فیزیک محور به اقتصاد انگلستان می‌افزایند، تقریبا دو برابر ارزشی است که یک کارمند متوسط به این حوزه می‌افزاید.

 

برای نمونه در سال ۲۰۱۰ ارزش ناخالص افزوده توسط یک کارمند متوسط حدود ۳۶ هزار پوند بود این در حالی است که ارزش افزوده توسط یک کارمند حاضر در مشاغل فیزیک محور تقریبا ۷۰ هزار پوند برآورد شد.

 

بررسی نقش شغل‌های مبتنی بر علم فیزیک در اقتصاد ملی انگلستان از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ نشان می‌دهد در حالی که چهار درصد کارکنان این کشور در این مشاغل مشغول به کار هستند، این تجارت‌ها به طور میانگین ۸.۵ درصد ارزش ناخالص افزوده ملی را در این بازه زمانی ارائه داده‌اند.

 

تعداد کلی شغل‌های ثبت شده در بخش فیزیک محور از سال ۲۰۰۵ تاکنون بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته و این امر بیانگر نقش شایان توجه فیزیک در بخش‌های ظهورکننده اقتصادی انگلیس است.

 

ساوندرز با بیان این نکته خواهان حمایت ویژه از این رشته از طریق دسترسی آزادانه‌تر به سرمایه و جلب توجه عمومی به آن شد.

خبر ویژه ، اخبار مهم و فوری کسب و کار و موفقیت

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.