پرستاری ، انتخاب رشته ، ادامه تحصیل ، بازار کار

نوشته محمد گنجی شنبه - ۱۲ مرداد ۱۳۹۸

پرستاری ، انتخاب رشته ، ادامه تحصیل ، بازار کار . پرستاری ، حرفه ای پر مسئولیت و سخت و بسیار حساس است. از دید عموم مردم پرستار فردی دلسوز ، فداکار و از خود گذشته است . فردی که آرامش و آسایش خودش رو فدای کارش می کنه.
پرستاری ، انتخاب رشته ، ادامه تحصیل ، بازار کار
پرستار ،همیشه در میدان است.سربازی است که در سخت‌ترین شرایط نیز مشکلات را می‌پذیرد و به بیماران و دردمندان رسیدگی می‌کند و اجازه می‌دهد.تا همه بیماران صعب‌العلاج،‌ بیماران عفونی و واگیردار،‌ بیمارانی که شعله‌های آتش چهره‌شان را متلاشی کرده است و کسی طاقت دیدن آنها را ندارد، در وسعت دست‌های آسمانی‌اش، آرامش یابند.این، حرفه او است. حرفه‌ای که پرستار با قلبی سفید و قدمهایی سبز در آن گام برمی‌دارد.

پرستاری و فعالیت های مرتبط:

امروزه با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، حرفه پرستاری یک رشته علمی است.و متخصص این رشته باید علوم بسیاری را فرا بگیرد و کاربرد آنها را در ارتباط با مریض بیاموزد.از سوی دیگر باید توجه داشت که وظیفه یک پرستار تنها مراقبت از بیمار در بیمارستان نیست بلکه یک پرستار با مراقبت از افراد در تمام مراحل زندگی آنها از پیشگیری از بیماری‌ها گرفته تا مراقبت در هنگام بیماری و توانبخشی پس از بیماری‌ها سر و کار دارد.زیرا بسیاری از بیماری‌ها ریشه در عادت‌های غلط و شیوه نادرست زندگی دارد.برای مثال زمینه بسیاری از سکته‌های قلبی از مدتها قبل فراهم می‌شود و دلیل آن نیز نوع غذای فرد، وزن او و مقدار فعالیت بدنیش می‌باشد.حال این پرستار است که با آموزش‌های لازم در مورد نوع غذا،‌نحوه و مقدار فعالیت بدنی و نحوه جلوگیری از فشار خون و افزایش چربی سعی می‌کند تا از بیماری پیشگیری کند یا افراد را با علایم و اختلالات بیماری آشنا سازد تا بیمار به موقع و پیش از پیشرفت بیماری به دکتر مراجعه کند.در کل می‌توان گفت که پرستار یک‌ عضو مهم‌ در تیم‌ مراقبت‌ بهداشتی‌ است‌ و نقش‌های‌ گسترده‌ای‌ از جمله‌ نقش‌ مراقبتی‌، حمایتی‌، درمانی‌، هماهنگی‌، مشورتی‌، مدیریتی‌ و تحقیقاتی‌ دارد.به‌ این‌ معنا که‌ پرستار وظیفه‌ مراقبت‌ و حمایت‌ از بیمار، هماهنگی‌ بین‌ بیمار و پزشک‌ ، بیمار و خانواده‌ بیمار (انتقال‌ دهنده‌ خواست‌ها و نیازهای‌ بیمار یا مددجو)، مسؤولیت‌ مدیریت‌ بخش‌ (اولویت‌بندی‌ برای‌ رسیدگی‌ به‌ بیماران‌ و تصمیم‌گیری‌ به‌ موقع‌ در مورد بیماران‌ اورژانسی‌)، آموزش‌ به‌ بیمار در جهت‌ تطابق‌ با مشکلات‌ و ناراحتی‌های‌ پیش‌آمده‌، تحقیق‌ درباره‌ روش‌های‌ مراقبتی‌ که‌ اعمال‌ کرده‌ است‌ و تحقیق‌ بر روی‌ نحوه‌ کاهش‌ تعداد روزهای‌ بستری‌ یک‌ بیمار را برعهده‌ دارد.

بازار کار  در ایران :

در کشور ما با این‌ که‌ پرستاران‌ جایگاه‌ واقعی‌ خود را نیافته‌اند و در چند سال‌ اخیر نیز با تعداد قابل‌ توجهی‌ فارغ‌التحصیل‌ رشته‌ پرستاری‌ از دانشگاه‌ آزاد و دانشگاه‌های‌ علوم‌ پزشکی‌ و خدمات‌ بهداشتی‌ ـ درمانی‌ روبرو هستیم‌. اما هنوز مراکز بهداشتی‌ ـ درمانی‌ به‌ پرستارانی‌ متخصص‌، مجرب‌ و توانمند نیازمندند و در واقع‌ بازار کار برای‌ فارغ‌التحصیل‌ خوب‌ این‌ رشته‌ وجود دارد.چون‌ پرستاران‌ علاوه‌ بر کار در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی‌ ـ درمانی‌ می‌توانند در صنعت‌ برای‌ مراقبت‌ از سلامت‌ و بهداشت‌ کارکنان‌ صنایع‌ مختلف‌، در سازمان‌ تربیت‌ بدنی‌ و مراکز ورزشی‌ به‌ عنوان‌ یکی‌ از اعضای‌ اصلی‌ تیم‌ مراقبت‌ پزشکی‌ و در آموزش‌ و پرورش‌ فعالیت‌ نمایند.حتی‌ یک‌ پرستار می‌تواند به طور مستقل‌ فعالیت‌ کند؛ یعنی‌ با تأسیس‌ مرکز بهداشت‌ خصوصی‌ به‌ ارزیابی‌ وضعیت‌ سلامت‌ افراد جامعه‌ بپردازد یا مهدکودک‌ دایر نماید.

دروس رشته :

تشریح‌، فیزیولوژی‌، ایمونولوژی‌، بیوشیمی‌، میکروب‌شناسی‌، انگل‌شناسی‌، آمار حیاتی‌ مقدماتی‌. دروس‌ اصلی‌: تغذیه‌ و تغذیه‌ درمانی‌، اصول‌ اپیدمیولوژی‌ و مبارزه‌ با بیماری‌ها، روانشناسی‌ اجتماعی‌، داروشناسی‌، زبان‌ تخصصی‌، اصول‌ و روش‌ آموزش‌ به‌ بیمار.اصول‌ و فنون‌ کاربرد احکام‌ اسلامی‌ در پرستاری‌، بررسی‌ وضعیت‌ سلامت‌، پرستاری‌ بهداشت‌ جامعه‌، پرستاری‌ بهداشت‌ مادران‌ و نوزادان‌ و مراقبت‌های‌ دوران‌ بارداری‌ و زایمان‌ ، بیماری‌های‌ داخلی‌، عفونی‌ و پرستاری‌های‌ مربوط ، پرستاری‌ ویژه‌، پرستاری‌ در فوریت‌ها، کودکان‌ و پرستاری‌ مربوط ۱ (کودک‌ سالم‌)، کودکان‌ و پرستاری‌ مربوط‌ ۲ (کودک‌ بیمار)، بهداشت‌ روانی‌، بیماری‌ها و پرستاری‌های‌ مربوط ، اصول‌ مدیریت‌ خدمات‌ پرستاری‌، تاریخ‌ و تحولات‌ و اخلاق‌ پرستاری‌، کارآموزی‌ .

  پرستاری دندانپزشکی

هدف رشته پرستاری دندانپزشکی آموزش بهداشت دهان و دندان است تا از بیماری‌های دهان و دندان پیشگیری شود.دانشجویان این رشته علاوه بر کسب اطلاعات پایه درباره کلیه دروس دندانپزشکی،‌ اطلاعات نظری و عملی درباره نحوه مسواک زدن، اصول بهداشت دهان ودندان،‌ فلوراید تراپی و جرم‌گیری به دست می‌آورند.فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کارهای ساده لابراتواری دندانپزشکی،‌خدمات دندانپزشکی در حین کار، بهداشت کاری دندان‌ها، شرکت در گروه‌های پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان، قبول مسؤولیت امور اداری مراکز دندانپزشکی و پذیرش بیماری، همکاری موثری داشته باشند.

دروس رشته پرستاری دندانپزشکی:

بیوشیمی، بافت‌شناسی عمومی و اختصاصی، تشریح سر و گردن، میکروب‌شناسی و ایمنی دندان، فیزیولوژی، کالبدشناسی و مرفولوژی دندان.آسیب‌شناسی عمومی و اختصاصی، مواد دندانی، بیماری‌های دهان و تشخیص، کمک‌های اولیه، بهداشت دهان و تغذیه، فارماکولوژی، بهداشت عمومی.ترمیمی پیشگیری، پروتزهای متحرک و ثابت، اندو، رادیوگرافی. اطفال و پیشگیری، جراحی فک و دهان، پریو، ارتودنسی، پاراکلینیک بهداشت دهان (لابراتوار فانتو)، کارآموزی

ادامه تحصیل در رشته پرستاری:

اگه از نظر حقوق دریافتی بخوای مقایسه کنی شاید تفاوت زیادی بین حقوق کارشناسی و کارشناسی ارشد نباشه. اما موقعیت شغلی برای کارشناسی ارشد بیشتره ( سوپروایزر و…) . با کارشناسی ارشد می تونی مجوز امور پرستاری بخش خصوصی بگیری و یا در دانشگاه مشغول تدریس بشی. پس می ارزه کارشناسی ارشد پرستاری بخونی. می تونی از پرستاری وارد فیلد های تحقیقاتی یا امور مدیریتی مراکز بهداشتی شوید. می تونی رشته آناتومی ( علوم تشریح ) بخونی و از اونجا وارد دکتری بیولوژی تولید مثل شده و وارد فیلد ناباروری و نازایی شوید. ( که بسیار جذاب و پر درآمد است ) .

تعداد شرکت کنندگان کارشناسی ارشد  :

هر سال حدود ۱۵ تا ۱۷ هزار نفر درآزمون کارشناسی ارشد پرستاری شرکت می کنند. از این تعداد حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر پذیرفته می شوند . اما تجربه نشان داده از شرکت کنندگان کارشناسی ارشد پرستاری فقط ۲تا۳ هزار نفر به طور واقعی درس می خونن و آزمون می دن . پس قبولی نباید کار سختبی باشه.  رفرنس و منابع شاید حجیم باشند ( مثلا درس داخلی جراحی ، از کتاب برونر سوال طرح میشه که ۱۷ جلده!) اما تجربه نشون داده بیشتر سوالات از ۲۵ درصد ثابت و کلیشه ای کتاب طرح می شود.

گرایش های کارشناسی ارشد:

روان پرستاری : لیسانس مورد قبول: پرستاری ( ظرفیت دانشگاه ۱۵۰ نفر)
داخلی جراحی: لیسانس مورد قبول : پرستاری ( ظرفیت دانشگاه ۳۲۵ نفر)
سلامت جامعه :  لیسانس مورد قبول : پرستاری ( ظرفیت دانشگاه ۱۳۵ نفر)
پرستاری کودکان : لیسانس مورد قبول : پرستاری ( ظرفیت دانشگاه ۱۲۱ نفر)
ویژه ی نوزادان : لیسانس مورد قبول : پرستاری – هوش بری – اتاق عمل ( ظرفیت دانشگاه ۵۷ نفر)
پرستاری توانبخشی: لیسانس مورد قبول : پرستاری ( ظرفیت دانشگاه ۸ نفر)
مراقبت ویژه: لیسانس مورد قبول : پرستاری – هوش بری – اتاق عمل ( ظرفیت دانشگاه ۲۹۰ نفر)
پرستاری سالمندی : لیسانس مورد قبول : پرستاری ( ظرفیت دانشگاه ۱۶۰ نفر)
مدیریت پرستاری : لیسانس مورد قبول : پرستاری ( ظرفیت دانشگاه ۱۴ نفر)
پرستار نظامی : لیسانس مورد قبول : پرستاری( ظرفیت دانشگاه ۱۵ نفر)
پرستاری اورژانس : لیسانس مورد قبول : پرستاری – فوریت های پزشکی ( ظرفیت دانشگاه ۹۰ نفر )
و رشته های : اتاق عمل – فیزیولوژی . علوم تشریح .مهندسی پزشکی . فن آوری سلامت . آموزش بهداشت و ارتقا سلامت . ارگونومی . اکولوژی انسانی . پدافند غیر عامل . رفاه اجتماعی . تاریخ علوم پزشکی . سلامت و ترافیک . میریت خدمات درمانی . مدیریت توانبخشی و….