دانشمندان – ویلهلم کنراد رونتگن

نوشته محمد گنجی یکشنبه - ۳۱ تیر ۱۳۹۱

دانشمندان – ویلهلم کنراد رونتگن

ویلهلم کنراد رونتگن

ویلهلم کنراد رونتگن

Wilhelm Conrad roentgen
۱۸۴۵-۱۹۲۳
برنده ی نخستین جایزه ی نوبل فیزیک در سال ۱۹۰۱ ، به خاطر کشف اشعه ی ایکس
رونتگن – نامی که بعدها به اشعه ی کشف شده ی ایکس داده شد – در ۱۸۹۵ در حالی که داشت یک جریان با ولتاژ بالا را از درون یک حباب شیشه ای خالی از هوا عبور می داد ، توجه اش به نوع جدیدی از جلب شد که خود آن را x نامید این شعه بر یک پرده ی کوچک آغشته به پلاتینو سیانور دو باریوم ، که روی نیمکت آزمایشگاه گذاشته شده بود ، تلألویی ایجاد کرد رونتگن با کار پیگیر روی اشعه ی کشف شده ، بسیاری از خواص آن را در هفده گروه تنظیم کرد او سپس از کشف جدید و خواص آن گزارشی برای درج در مجله ی علمی زایتز ونگز بریشت تهیه کرد . کشف رونتگن شگفتی جهان را برانگیخت ، طوری که خیلی ها شتابان و با هیجان آزمایشش را تکرار کردند و در آن میان روزنامه ها شروع کردند به انواع داستان پردازی ها درباره ی اشعه ی ایکس و ویژگی های آن .
رونتگن کشف خود را به ثبت نرساند ، و از تولید کنندگانی که با استفاده از کشف او به ساختن دستگاه پرداختند پولی دریافت نکرد . و همین باعث شد که اشعه ی ایکس سریعاً مورد استفاده ی بیمارستان ها و کلینیک ها قرار گیرد . رونتگن حتاپول جایزه ی نوبل خود را صرف پیشبرد علم و کمک به دانشجویان دانشگاه کرد . رونتگن در ۱۸۴۵ در لنپ ( lennep ) واقع در راینلند ( rhineland ) آلمان به دنیا آمد پدرش یک بازرگان آلمانی و مادرش اصلاً یک هلندی بود و رونتگن که تنها فرزند خانواده بود بیش تر سال های کودکی اش را در هلند به سر برد . او تحت تأثیر کلازیوس و کوندت ( kundt ) به فیزیک روی آورد ، و در ۱۸۶۸ مهندسی اش در مکانیک ، و در ۱۸۶۹ دکترایش را از پلی تکنیک زوریخ گرفت . او ابتدا به عنوان دستیار کوندت در دانشگاه وورزبورگ به کار پرداخت ، و سپس در ۱۸۷۲ به عنوان دانشیار در دانشگاه استراسبورگ به کار ادامه داد شهرتی که به دست آورده بود از او دعوت شد تا به عنوان جانشین اف . کوهلراوش ( f . kohlrausch ) استاد و مدیر انستیتو فیزیک تازه تأسیس دانشگاه وورزبورگ ضمن تکرار آزمایشش برای حاضرین ، برای آنها سخنرانی کرد در اشعه ی ایکس از آن پس اشعه ی رونتگن نامیده شود .
رونتگن در ۱۸۷۲ با برتا لودویک ( bertha Ludwig ) ازدواج کرد و از آن جا که این ازدواج فرزندی نصیب آن دو نکرد ، آنها خواهر زاده ی شش ساله ی برتا را به عنوان فرزند خوانده ی خود پذیرفتند زن و شوهر هر دو به کوه نوردی علاقمند بودند و بخشی از وقت خود را صرف آن می کردند .

بازدید: ۱۸۳۵