هدف یا آرزو

هدف یا آرزو و راه های تبدیل آرزو و هوس به هدف ! هدف ، آرزو و رویا همگی یه وجه مشترک دارن ، آرزو ها اون چیزهایی هستن که بهشون فکر می کنی و دوست داری داشته باشی. اما اهداف آرزوهایی هستن که برای بدست آوردنشون تلاش و برنامه ریزی می کنی. برای آرزوهات نمی خواد کاری انجام بدی ! می تونی دراز بکشی و بهشون فکر کنی و از افکارت لذت ببری. اما برای اهدافت باید بجگی ، تلاش کنی  برنامه ریزی کنی ، تجزیه و تحلیل کنی.
هدف یا آرزو
هدف یا آرزو مسئله ی مهمیه! تا حالا به این فکر کردین که چه تفاوت‌هایی بین آرزو و هدف وجود داره ؟ چیزی که ما در سر داریم آرزو هستش یا هدف ؟معمولا هدف با آرزو اشتباه ‌گرفته می‌شه . آرزو، ما رو از واقعیت دور می‌کنه و ذهن رو اسیر و آشفته خودش می‌کنه ، اما هدف لازمه ی زندگیِ درسته . بسترِ آرزو در تخیل و بسترِ هدف در واقعیته . تنها وجه مشترک هدف و آرزو اینه که ما دوست داریم به هر دوشون برسیم ولی برخورد ما با اهداف، خیلی جدی‌تر از نگاهمون به آرزوهاست. پس باید بین هدف یا آرزو ، تفکیک ایجاد کنیم. به درستی هدف گذاری کنیم .

هدف یا آرزو:

در طول روز یا هفته و ماه ، با توجه به ورودی هایی که دریافت می کنیم رویاها و آرزوهای ما شکل می گیرن و شاید در حد یک هفته یا یک ماه هم ، دوام نیارن . اگه دقیقا اونها رو نشناسیم کل زندگیمون با رویا پردازی که نتیجه اون فقط شارژ و انگیزهای چند روزه است ، سپری می شه و در واقع عملا هیچ کاری انجام ندادیم.اول از همه باید بدونید همه‌ی اهداف شما زمانی جزو آرزوهاتون بودن و این یعنی اون دسته از خواسته‌ها و آرزوهایی که در اولویت قرار می‌گیرن به اهداف ما تبدیل ‌می‌شن .
هدف‌ها همون خواسته‌هایی هستن که براساس نیاز ، وجودشون برای‌ ما ضروری شده‌ . چیزایی که لزومشون رو حس کردیم و ارزش زیادی برامون دارن که اگر شفاف نباشن ، قابل دسترسی نخواهند بود و در نتیجه در حد آرزو باقی می‌مونن .
آرزوها چیزهای خیالی و انتزاعی هستن و ما برای رسیدن به اون‌ها هیچ نقشه‌ای نداریم و هیچ مقدماتی رو آماده نمی‌کنیم . آرزوها به مراتب خیلی پایین‌تر از اهداف هستن چون هنوز به مرحله باور نرسیدن ، درواقع اون‌ها ، تصویر ناپخته یا ذهنیِ اهداف ما هستن . هر چند آرزوها در ذهن ما غول‌هایی دست نیافتنی‌اند که تحقق اونها سخته اما می‌تونیم با تبدیل کردنشون به هدف ، شکستشون بدیم و بهشون دست پیدا کنیم .
همه‌ی ما تو زندگیمون کلی خواسته‌های ریز و درشت داریم . چیزهایی که دوست داریم به اون‌ها برسیم . اما باید یادمون باشه ، اگر خواسته‌های ما در حد آرزو بمونن ، حتی اگر تلاش زیادی هم بکنیم نمی‌تونیم به اون‌ها دست پیدا کنیم . خوبه که توجه داشته باشیم ، داشتن آرزوهای غیرواقعی کار آدمای مصمم نیست. گاهی ما با ساختن فضایی غیرواقعی از شهر رؤیایی خودمون ، خواسته یا ناخواسته خودمون رو از تلاش برای رسیدن به یک هدف واقعی معاف می‌کنیم.
ما باید بین اونجایی که هستیم (وضعیت فعلی) و اونجایی که می‏خوایم باشیم (هدف یا وضعیت مطلوب) ، یه مسیر کاملا عملیاتی ترسیم کنیم که این مسیر در هدف ها خلاصه می‌شه چون آرزوها عملیاتی نیستن .

تفاوت رویا و آرزو با اهداف واقعی:

شما به رویاها و آرزوهاتون فقط فکر می کنید و نیاز به حرکتی ندارن! اما برای اهدافتون باید تلاش و برنامه ریزی کنین. رویا تاریخ مصرف نداره ! می تونین تا ابد یه رویا و آرزویی در ذهنتون داشته باشید. اما اهداف تاریخ دار هستن باید زمان رسیدن داشته باشن. برای اهدافت باید هزینه های مادی و معنوی بپردازی. از وقت ، استراحت ، امکانات ، پول و… مایه بگذاری . اما رویا ها کاملا مجانی و رایگان هستن . هر چقدر می خوای رویا پردازی کن . فقط حواست باشه تمام زندگی غرق در رویا و آرزوهای رنگارنگ نشی! اهداف زندگی شما رو تغییر می دهند اما رویاها فقط خوشحالتون می کنه .( البته شاید) .اهداف خط پایان دارندو رسیدن به اونها زندگی شما رو تغییر می دهد. اما رویا های پایان پذیر نیستن!!!۱

چطور آرزو به هدف تبدیل می شه؟

برای تبدیل رویا و آرزو به هدف ابتدا باید دید روشن و واضحی نسبت به رویاها داشته باشی . بعد، شروع به برنامه ریزی و اقدام کنی. پس داشتن رویا اصلا اشکالی که نداره ، تازه کمک می کنه به هدف گذاری. به شرط اینکه تا ابد غرق در رویا نمونی. شاید بهتر باشه بدونیم چجوری آرزوها به هدف تبدیل می‌شن :

قدم اول در تبدیل آرزو به هدف :

فایده های دست یابی به آرزو مورد نظر رو بیان کنید.
فهرستی از سودهای معنوی و مادی که از برآورده شدن این آرزو به شما می رسه ، بنویسید. این فهرست نوشته شده رو پیوسته در پیش رویا ، در ذهن خودتون داشته باشید تا انگیزه ای برای ادامه تلاش‌هاتون بشه .

قدم دوم  در تبدیل آرزو به هدف:

آرزوهای خودتون رو دقیق و کمّی کنید.
داشتن فضای مبهم از یک رویا ، یکی از موانع تبدیل شدنش به هدفی قابل دستیابیه .آرزوهای خودتون رو با اعداد و ارقام و زمان مشخص رسیدن به اونها دسته‌بندی کنید. مثلا با خودتون بگید من می‌خوام تا ۶‌ماه آینده به این میزان مشخص درآمد ماهانه برسم یا فلان رتبه رو در کنکور کسب کنم .

قدم سوم در تبدیل آرزو به هدف :

ابزارهای لازم برای تحقق آرزوهاتون رو مشخص کنید.
به شکلی کاملا واقع‌بینانه تمام ابزار‌های لازم برای رسیدن به آرزویی که دارید رو مشخص کنید. قسمتی از اونها رو که خودتون باید به‌دست بیارید مهیا کنید و برای بقیه ، از دوستان و منابع خودتون کمک بگیرید. مشورت با افراد موفقی که به آرزوی فعلی شما رسیدن ، یکی از راه‌های فوق‌العاده برای تبدیل آرزوی شما به هدفتونه .

قدم چهارم در تبدیل آرزو به هدف :

کمال‌گرایی رو کنار بذارید .
آفت رسیدن به بسیاری از آرزوها، صد درصد طلبیه . حتی اگه بتونید به درصد کمی از آرزوهاتون دست پیدا کنید ، بهتر از سال‌ها در جا زدن و خیال پردازیه .

قدم پنجم  در تبدیل آرزو به هدف:

آرزوهای واهی رو کنار بذارید .
با خودتون رو راست باشید . تا زمانی که نتونیم آرزومون رو به مرحله‌ی عملیاتی شدن برسونیم و یک‌ آرزوی نشدنی و خیالی داشته باشیم ، نمی‌تونیم اون‌ رو به یک هدف در دسترس تبدیل کنیم .
و در نهایت ، هدف یا آرزو ؟این انسان‌های ضعیف هستن که آرزو می‌کنن ولی انسان‌های قوی ؛ اراده می‌کنن . بلافاصله بعد از مشخص‌شدن نقشه راهتون، به سمت نخستین و دست یافتنی‌ترین هدف حرکت کنید. این کار یعنی اراده کردن و داشتن اراده مصادفه با رسیدن به هدف !!! اینطوری می تونین بین هدف یا آرزو تفاوت ایجاد کنین.

ایده پردازی و خلاقیت ، ایده های نو ، به همراه هدف گذاری باهوشانهکسب و کار ، تجارت ، هدف گذاری و برنامه ریزیمشاوره درسی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره کنکور

استراتژیبرنامه ریزیموفقیتهدفهدف گذاری

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.