نویز سفید برای یادگیری بهتر یادگیری با موسیقی خاص

نویز سفید برای یادگیری بهتر یادگیری با موسیقی خاص


نویز سفید برای یادگیری بهتر یادگیری با موسیقی خاص . همیشه بچه ها می گن آقا نمیشه با موزیک درس خوند؟ اینجوری بهتر یاد می گیرم . اگه می خوای موقع درس خوندن موزیک گوش کنی حتما به نویز سفید گوش کن.
نویز سفید برای یادگیری بهتر یادگیری با موسیقی خاص

محققان دانشگاه کوئینزلند:یا ” وایت نویز ” گوش کن. “نویز سفید” در بهبود عملکرد یادگیری موثر است.مطالعات جدید نشان می‌دهد که “نویز سفید” White noise)) باعث بهبود عملکرد یادگیری می‌شود. همه افراد در هر زمانی نیاز به مطالعه دارند. حتی اگر به مدرسه یا دانشگاه نمی‌روید برای رشد شخصیت‌تان و در کل انسانی آگاه بودن باید روزانه مطاله کنید.اما از نظر شما چه مکانی برای مطاله بهتر است؟ به گفته محققان دانشگاه کوئینزلند اگر قصد افزایش توانایی یادگیری‌تان را دارید محیط  آرام و بی‌صدا نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد.

نویز سفید برای یادگیری بهتر یادگیری با موسیقی خاص

این نویز سیگنال‌های تصادفی با حجم یکسان اما فرکانس‌های مختلف هستند. این صدا کاملا آرام است و صدای اقیانوس یا پرواز دریک جت را برای افراد تداعی می‌کند.مطالعه جدید نشان می‌دهد که مطالعه در کناراین  نویز درمقایسه با مطالعه در سکوت کامل که معمولا اکثر مردم ترجیح می‌دهند، می‌تواند عملکرد یادگیری را افزایش دهد.دانشمندان تنها بر یک وجه یادگیری یعنی یادگیری لغات جدید تمرکز داشتند. این چیزی است که مردم در تمام موضوعات مختلف و نه تنها حین یادگیری یک زبان جدید باید انجام دهند. با این حال دانشمندان نمی‌گویند که نویز سفید بر یادگیری موضوعات دیگر تاثیر ندارد.دانشمندان طی آزمایشاتی دریافتند افرادی که حین یادگیری لغات جدید به نویز سفید گوش می‌دهند بسیار دقیق‌تر از کسانی که در سکوت مطاله می‌کنند، لغات را به خاطر می‌آورند.این تحقیق بر روی هشت فرد بزرگسال سالم انجام و از آنها خواسته شد تا اسامی تصاویر مختلف ناآشنا را بخاطر بسپارند. اسامی و تصاویر بر روی صفحه نمایش کامپیوتر برای مدت معینی نمایان بود.نیمی از شرکت کنندگان در سکوت و نیمی دیگر در حین پخش نویز سفید درحال یادگیری بودند. شرکت کنندگان پنج مرحله یادگیری را گذراندند. بعد ازهر مرحله تصاویر ناآشنا نشان داده می‌شد و آنها باید اسامی‌شان را می‌نوشتند.به نظر می‌رسد نویز  به جای ساده کردن پروسه یادگیری لغات خارجی، ظرفیت افزایش توانایی یادگیری را دارد. گفتنی است در طول آزمون نویز  پخش نمی‌شد.

نویز سفید و تمرکز

بنظر می‌رسد  این نویز به تمرکز افراد حین انجام کار کمک می‌کند.با این حال دانشمندان به تحقیقات خود درباره ارتقای عملکرد شناختی در کنار نویز سفید و پیشرفت تک تک افراد با برنامه‌های مدون، ادامه می‌دهند.آنتونی آنگوین، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: زمانی که ما آثار قابل‌توجه  این نویز را بر بزرگسالان سالم مشاهده کنیم مایلیم مطالعه بر روی افرادی که از نظر یادگیری یا زبانی مشکل دارند نیز انجام دهیم تا ببینیم آیا نویز سفید در عملکرد یادگیری‌شان تاثیر خواهد داشت یا خیر.نکته جالب اینست که در حال حاضر جمعیت قابل توجهی از مردم از  این نویز استفاده می‌کنند.دستگاه‌های نویز سفید همانند موسیقی‌های  نویز سفید در شبکه اجتماعی یوتیوب پرطرفدار هستند زیرا به گفته مردم در بهبود خوابیدن و تمرکز تاثیر دارند.در پردازش سیگنال، نویز سفید به سیگنالی گفته می‌شود که در تابع چگالی توان آن توان به‌طور یکنواخت در همهٔ فرکانس‌ها توزیع شده‌باشد.تابع خودهمبستگی آن به صورت تابع دلتای دیراک است.

نویز سفید چیست؟

یک سیگنال تصادفی با تابع چگالی توان (power spectral density) ثابت است.نویز سفید اشاره به یک مدل آماری برای سیگنال ها و منابع سیگنال دارد نه یک نوع سیگنال خاص!نویز سفید به سیگنال گسسته در زمانی discrete)  که نمونه های آن دنباله ای از متغیرهای تصادفی ناهمبسته ی سریالی که دارای میانگین صفر و واریانس متناهی هستند در نظر گرفته می شوند هم گفته می شود. بسته به کاربرد ممکن است نیاز باشد نمونه ها مستقل و با توزیع احتمالی مشابه درنظر گرفته شوند.بطور خاص اگر نمونه ها دارای یک توزیع نرمال با میانگین صفر باشند به آن نویز سفید گوسی گفته می شود.مردم معمولا تصور می‌کنند که اصطلاح نویز سفید یا نوفه سفید (White Noise) برای صدای برفک تلویزیون یا صدای آرام ریزش باران و صدای برخورد امواج به ساحل به کار می‌رود. اما فیزیکدانان و تکنیسین‌های صدا تعریف بسیار دقیق‌تری برای نویز سفید دارند.این نویز یک نویز تصادفی است که تراکم طیفی ثابتی دارد – به این معنا که این نویز دامنه یا تراکم مشابهی در سراسر طیف فرکانس‌های صداهای قابل‌شنیدن (۲۰ تا ۲۰ هزار هرتز) دارد. نویز سفید به این علت سفید نامیده شده است که مانند نور سفید، که آمیزه‌ای از همه طول‌ موج‌های مرئی نور است، أمیزه‌ای از همه فرکانس‌های قابل‌شنیدن است.
وجود همه فرکانس‌های قابل‌شنیدن در نویز سفید باعث شده است که اغلب از آن برای پوشاندن سایر صداها استفاده کنند، برای مثال برخی از افراد از ماشین‌های مولد این نوع نویز که می‌تواند سروصداهای آزارنده محیطی را بپوشاند، به عنوان وسیله کمک به خواب استفاده می‌کنند.یک بررسی در سال ۱۹۹۰ که نتایج آن در ژورنال «آرشیوهای بیماری در کودکی» منتشر شد، نشان داد که نوزادان تحت تاثیر نویز  زودتر به خواب می‌روند. به علاوه این نویز مدت‌هاست که برای کمک به کودکان و بزرگسالان مبتلا به تینیتوس (احساس زنگ‌زدن، وزوز و سایر صداها در گوش هنگامی که منبعی خارجی برای آن وجود ندارد)، به کار می‌رود.با توجه به اینکه این نویز می‌تواند  بر صداهای محیطی یا پس‌زمینه‌ای غلبه کند، اغلب در آژیرهای وسائل نقلیه اورژانس به کار می‌رود، و به این ترتیب افراد می‌توانند بهتر آمبولانس‌ها، ماشین‌های پلیس یا آتش‌نشانی را که به آنها نزدیک می‌شوند، مکان‌یابی کنند.گرچه شاید اصطلاح نویز سفید را شنیده باشید، ممکن است متعجب شوید که شماری دیگر از نویزهای متناظر با طیف رنگی نور، از جمله نویز صورتی، نویز قهوه‌ای، نویز آبی و نویزهای دیگر هم وجود دارند.

خبر ویژه ، اخبار مهم و فوری کسب و کار و موفقیت

اطلاعات عمومیبرنامه ریزی درسیروش درس خوندنمحمد گنجی

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.