سهمیه ها در کنکور سراسری ، سهمیه جانبازان ، مناطق ، ایثارگران

نوشته محمد گنجی یکشنبه - ۱۳ مرداد ۱۳۹۸

سهمیه ها در کنکور سراسری ، سهمیه جانبازان ، مناطق ، ایثارگران و نحوه ی اختصاص سهمیه ها بر اساس ضوابط و مصوبات مربوطه در سازمان سنجش آموزش کشور معمولا جزو سوالات عمده ی دانش آموزان درزمان انتخاب رشته  است.   ، داوطلبان با توجه به شرایط خود می توانند  متقاضی یکی از سهمیه هاا شوند.
سهمیه ها
تغییر در سهمیه ها ی کنکور ، پروژه ای که سازمان سنجش و وزارت علوم دنبال می کنن و قراره تو کنکور سراسری  ، برای انتخاب رشته اعمال بشه. البته امسال سهمیه ی سیل زدگان هم اضافه شده!

سهمیه ها در کنکور سراسری

در حال حاضر ۱۹ سهمیه ی فعال برای داوطلبان کنکور سراسری دانشگاه ها اعمال و استفاده میشه و در بیشتر رشته ها شاید ۵۰ درصد ظرفیت دانشگاهها به داوطلبان دارای سهمیه های اختصاص یافته افراد عادی فقط می تونن از ۵۰ درصد باقی مونده ظرفیت استفاده کنن!!!این درصد  ( به گفته ی یکی از مسئولان وزارت بهداشت )تو وزارت بهداشت  و رشته های پزشکی به گونه ی دیگری هست یعنی شاید حدود ۳۵ درصد ظرفیت به افراد فاقد سهمیه تعلق بگیره !  (۳۰ درصد مناطق محروم ،۲۵ درصد شاهد و ایثارگر ، ۵ درصد ایثارگران ، چند درصد هم استعدادهای درخشان و نخبگان )سهمیه ی ۵ درصدی ایثار گران و ضریب اون که در سال ۱۳۹۶ اعمال شد ، باعث نارضایتی زیادی شد و تو دانشگاهها اختلاف سطح علمی دانشجویان کلاس را تشدید کرد. ( بنا به آماری که از انتخاب رشته ی سال ۹۶ دیده شده تاثیر این سهمیه ۵ درصدی از سهمیه منطقه ۳ هم بیشتر بوده )
اساس سهمیه ها در حال حاضر اینطوره که ، متقاضیان استفاده از این سهمیه باید ۷۰ درصد نمره ی آخرین فرد قبولی در این رشته که از سهمیه ها استفاده نکرده را کسب کنن تا جزو قبولی ها قرار بگیرن .این سهمیه ی ۵ درصد ، مربوط به همسران و فرزندان جانبازان با درجه ی جانبازی کمتر از ۲۵ درصد و فرزند و همسر رزمندگانی که حداقل ۶ماه حضور در جبهه را در سوابق خودشون دارن ، میشه.البته درصورتی که سهمیه ی ۲۵ درصد شاهد هم پر نشه ( که پر نمیشه ، چون دارندگان سهمیه ی شاهد فقط حدود ۵ درصد کل داوطلبان هست ) ، اضافه ی اون به ایثارگران میرسه!وزارت علوم درخواست تغییر این سهمیه بندی رو به مجلس داده و کارهای مقدماتی اون هم انجام شده .حالا باید دید این تغییرات چه قدر مورد تایید قرار می گیره و یا چه چیزهایی به اون اضافه میشه.
قراره:
ظرفیت خالی مونده از هر سهمیه به سهمیه ی دیگه داده نشه و برای سهمیه ی آزاد بمونه. هر سهمیه با خودش در رقابت قرار بگیره نه سهمیه های دیگه .معیار ۷۰ درصد نمره ی آخرین فرد قبولی به ۸۰ درصد افزایش پیدا کنه .و…
مسئولین می گن می خوان نحوه ی پذیرش دانشجو دردانشگاه را تغییر بدهند (حذف کنکور )اما حذف کنکور به اون معنی که مردم عادی فکر می کنن نیست.قرار بود سهم سوابق تحصیلی در قبولی در حدود ۸۵ درصد باشه که گویا اینطور شده.( سهم نمره کنکور کمتر بشه )برای رشته ها و دانشگاههای پر متقاضی همچنان باید یه آزمون ورودی باشه ( مثل همه جای دنیا ) فقط نحوه ی برگزاری آزمون فرق می کنه .این کار نیاز به هماهنگی کامل آموزش و پرورش ، سازمان سنجش و آموزش عالی داره ( که مسئولین تو مصاحبه هاشون می گن این توافق دو ساله اجرایی شده و یه کارگروه داره کار می کنه).امیدوارم اگه قراره سیستم معیوب فعلی عوض شه ، جاش یه مدل که عدالت آموزشی داشته باشه نه مساوات جایگزین بشه!!!و سرنوشت بچه ها با یه مسابقه ی سراسر دلهره و اضطراب و…. رقم نخوره. اما انواع سهمیه ها :

سهمیه های مناطق ۱و۲و۳ :

شرکت کنندگان متقاضی سهمیه مناطق با توجه به ملا کهای زیر جزو یکی از مناطق ۱و۲ و ۳ محسوب گردیده و در کارنامه اولیه  آنها قید شده اشت..
الف )   برای داوطلبان نظام جدید آموزش متوسطه (اعم از ترمی واحدی و سالی واحدی )، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال آخر دبیرستان و دوره پیش دانشگاهی.
ب ) برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان یا هنرستان.
ج) در صورتی که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلبان سهمیه مناطق متفاوت باشد، سهمیه داوطلب براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی منطقه مرفه تر (حتی یک سال از سه سال) تعیین می شود.
د) فارغ التحصیلان دوره های کاردانی (فوق دیپلم) پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای، بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان ،  یا هنرستان (سال اول، دوم و سوم دبیرستان و یا هنرستان)، جزو یکی از سهمیه های مناطق ۱  و۲ و یا ۳ محسوب می شوند.
داوطلبانی که دو سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده اند، جزو منطقه ۳ تلقی می شوند.
و ) کلیه داوطلبان معلول (نابینا، ناشنوا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلولین جسمی حرکتی) جزو سهمیه منطقه ۳ محسوب می شوند.

سهمیه های رزمندگان ، ایثارگران و خانواده شهدا:

سهمیه شاهد و ایثارگر شامل جانبازان انقلاب اسلامی، شاهد، رزمندگان ، آزادگان و سهمیه خانواده شهدا می شود .
سهمیه ۲۵ درصد مربوط به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران ، آزادگان و همسر و فرزندان آنان ، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان می شود.
سهمیه ی ۵ درصد مربوط به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان ، رزمندگان و همسر و فرزندان آنان می باشد.
جانبازان (با جانبازی ۲۵ تا ۶۹ درصد )، همسران (شهدا، مفقودین، آزادگان، جانبازان با جانبازی ۵۰ درصد به بالا ) و آزادگان جزو سهمیه رزمندگان محسوب و تابع ضوابط مربوط به این سهمیه میباشند.
داوطلبان مشمول سهمیه شاهد و ایثارگر، فقط یک بار می توانند با استفاده از سهمیه مر بوط در رشته های تحصیلی دوره روزانه (از سال ۱۳۶۸ به بعد ) پذیرفته شوند، این داوطلبان مجاز به استفاده مجدد از سهمیه نمی باشند.
لازم به توضیح است داوطلبانی که با استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگر در دوره های شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی، نیمه حضوری و مجازی آزمون سراسری پذیرفته شوند ، در صورت انصراف از قبولی اولیه، منحصراً یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه مذکور خواهند بود.داوطلبان واجد شرایط استفاده از تسهیلات مربوط به فرزند و یا همسر جانباز ۲۵ تا ۴۹ درصد در صورتی که مجاز به انتخاب رشته گردند، لازم است در زمان تکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی بند مربوط به فرزند و یا همسر جانباز ۲۵ الی ۴۹ درصد را علامت گذاری نمایند.وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کلیه دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی و دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده ۲ این قانون را موظف کنند در اعطای سهمیه ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، بورس‌های تحصیلی داخل و خارج از کشور، فرصت‌های مطالعاتی و دوره‌های دکتری تخصصی ۲۵ درصد از سهمیه را به همسر و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد اختصاص دهند.بر اساس تبصره این ماده، مقرر شد کسب حداقل ۷۰ درصد حد نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان برای رشته‌ها و مقاطع تحصیلی الزامی باشد. این میزان در خصوص رشته‌های پزشکی نیز ۷۰ درصد حد نصاب شرایط علمی است.

سهمیه مناطق محروم :

حداقل ۴۰ درصد از ظرفیت هر یک از کدرشته های ناحیه ای، قطبی و کشوری دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی واقع دراستان های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، که گیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی استان های فوق تخصیص می یابد.سهمیه ی داوطلبان شهرستان های بم، زرند، دورود و بروجرد :   داوطلبان بومی شهرستا ن های: بم، زرند، دورود و بروجرد به شرط داشتن ۳ سال سکونت در این ها یا یکی از بخش های تابعه و یا فوت پدر یا مادر در زمان وقوع زلزله، می توانند کدرشته های اختصاصی این شهرستان ها را از بخش های مربوط در این دفترچه انتخاب نمایند .بدیهی است در صورت پذیرفته شدن در این کدر شته ها، داوطلبان می بایست گواهی مربوطه را در زمان ثبت نام به مؤسسه قبولی خود ارائه نمایند در غیر اینصورت قبولی آنها لغو میگردد.سهمیه داوطلبان شهرستان های جنوب استان کرمان (جیرفت، عنبر آباد، کهنوج، رودبار، قلعه گنج و منوجان ): بر اساس مصوبه شصتمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری، داوطلبان بومی شهرستان های مذکور که سه سال آخر تحصیلات دوره متوسطه آنان (سال دوم، سوم و پیش دانشگاهی ) دراین شهرستان ها یا یکی از بخش های تابعه بوده ، می توانند کدرشته های اختصاصی این شهرستان ها را از بخش های مربوط در این دفترچه انتخاب نمایند .
بدیهی  است در صورت پذیرفته شدن در این کدر شته ها، داوطلبان می بایست گواهی مربوطه را در زمان ثبت نام به مؤسسه قبولی خود ارائه نمایند در غیر اینصورت قبولی آنها لغو میگردد.
ضمناً پذیرفته شدگان مشمول تسهیلات این طرح باید متعهد شوند که به مدت دو برابر مدت تحصیل در مناطق محروم استان خود خدمت نمایند.
سهمیه داوطلبان شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان : در راستای اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مبنی بر اختصاص سهمیه برای داوطلبان شهرستان ابوموسی، ۴۰ % از ظرفیت پذیرش رشته های تحصیلی دانشگاه های استان هرمزگان، به این دسته از داوطلبان اختصاص دارد .البته کسب حدنصاب ۷۵ % گزینش آزاد الزامی است .
تبصره ۱- ملاک بومی جهت استفاده از این سهمیه ها ، سکونت مستمر به مدت ۳ سال در شهرستان ابوموسی، باشد.
تبصره ۲- چنانچه داوطلبان واجد شرایط حدنصاب لازم را در رشت ههای دانشگاه های استان هرمزگان کسب ننمایند، بصورت ۱۰۰ % در دانشگاه پیام نور
ابوموسی جایابی و معرفی می شوند.

سهمیه های  بهیاران :

طبق مصوبه ۳۷ جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی  حداکثر ۱۰ % ظرفیت هر یک از رشته محل های پرستاری درکلیه استان های کشور (بر حسب میزان متقاضیان هر کدرشته محل ) به بهیاران واجد شرایط اختصاص می یابد. سهمیه ها ی بهیاران در رشته پرستاری در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی محل اشتغال متقاضیان معتبر می باشد، بدیهی است تعریف استان بومی، استان محل بومی بهیار بر اساس مندرجات کارنامه می باشد.لذا دارندگان دیپلم بهیاری مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و یا بهیاران دارای دیپلم مورد تأیید ، که بند های ۲۴ و ۲۶ تقاضانامه ثبت نامی را علامت گذاری وتکمیل نموده و در آزمون شرکت کرده اند، چنانچه مجاز به انتخاب رشته شده باشند، در صورت انتخاب رشته های پرستاری با نمره کل حاصل از نمرات دروس عمومی و تخصصی گروه آزمایشی علوم تجربی و احتساب نمره درس تخصصی بهیاری گزینش می شوند. ضمناً گزینش این داوطلبان برای سایر رشته ها، با نمره کل بدون احتساب دروس تخصصی بهیاری می باشد. سهمیه بهیاران ۵ درصد از ظرفیت پذیرش رشته ی پرستاری است.

سهمیه های  آموزگاران:

حدود ۸۰ درصد از ظرفیت رشته راهنمایی و مشاوره به سهمیه آموزگاران وزارت آموزش و پرورش اختصاص می یابد.

سهمیه های  کارمندان :

حدود ۱۰ درصد از ظرفیت رشته های نوبت دوم (شبانه) به کارمندان رسمی وزارت علوم، تحقیقا ت و فناوری ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی وپژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به بومی استان مربوط اختصاص می یابد.در رشته های گروه آموزش پزشکی حدود ۲۰ % از ظرفیت پذیرش رشته های نوبت دوم (شبانه) در هر رشته به کارکنان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی وخدمات بهداشتی و درمانی استان اختصاص می یابد که یا دارای شرایط بومی باشند و یا حداقل سه سال سابقه یکی از انواع استخدام در همان استان را داشته باشند.
تبصره ۱- حداکثر سن برای سهمیه کارکنان رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به این وزارت ، ۳۵ سال تمام به هنگام ثبت نام خواهد بود.
تبصره ۲- با توجه به مصوبه جلسه  شورای دبیران شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، کارکنان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکیخدمات بهداشتی درمانی برای پذیرش در دور ه ها ی شبانه، محدودیتی از لحاظ سن ندارند.
تبصره ۳- اعطای مأموریت آموزشی به کارکنان پذیرفته شده در دوره نوبت دوم (شبانه ) و پرداخت شهریه و یا پرداخت هرگونه کمک هزینه تحصیلی ممنوع است .
تبصره ۴- مسئولیت رعایت شرط سنی و انتخاب رشته با توجه به ضوابط بومی به عهده شخص داوطلب بوده و در صورت پذیرفته شدن و به هنگام ثبت نام دردانشگاه باید مدار ک مربوط را ارائه نمایند، در غیر اینصورت قبولی وی « کان لم یکن » تلقی می گردد.

 سهمیه دیپلمه های کشاورزی :

در رشته های تکنولوژی ماشین های کشاورزی و تکنولوژی آبیاری (در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ) و رشته های کاردانی کشاورزی (در گروه آزمایشی علوم تجربی) حداقل ۳۰ % ظرفیت پذیرش آموزشکدههای کشاورزی به دیپلمههای کشاورزی اختصاص مییابد.تذکر: شرط ورود داوطلبان به گزینش کدرشته های انتخابی برای داوطلبان سهمیه های  شاهد و رزمنده، کسب ۷۵ درصد حدنصاب گزینش آزاد می باشد. داوطلبان سایر سهمیه های فوق ا لذکر، باید ۸۰ درصد حد نصاب گزینش آزاد را کسب نمایند.

 تعهدات پذیرفته شدگان سهمیه های مختلف:

پذیرفته شدگان دوره های روزانه که از سهمیه مناطق ۲ و ۳ (بر اساس ضوابط مربوط ب ه تقسیم بندی سهمیه ها ) علاوه بر تعهدات شرعی و اخلاقی که به عهده دارند به دلیل امتیازاتی که در پذیرش سهمیه ای از آن برخوردار شده اند، باید متعهد شوند که پس از گذراندن دوره تحصیلی در مقطع رشته ای که پذیرفته شده اند (برای برادران پس از انجام خدمت وظیفه عمومی ) به مدت دو برابر زمان تحصیل در هر یک از نقاط ایران (به تشخیص سازما ن های ذیربط)، نسبت به ایفای تعهد خود اقدام نمایند . ضمناً مفاد این تعهد مانع از اجرای تعهد آموزش رایگان نبوده و کلیه پذیرفته شدگان باید تعهد آموزش رایگان را نیز پس از اتمام تعهد فوق انجام دهند.
تبصره۱: بر اساس تصمیمات متخذه در جلسه  کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری دانشگاه ها و مؤسسا ت آموزش عالی ، پس از اعلام نتایج ، هر یک از پذیرفته شدگان دوره رو زانه با سهمیه های ثبت نامی مناطق ۲ و یا ۳ که حداقل نمره سهمیه آزاد یا منطقه یک را دارا باشند، به میزان طول مدت دوره تحصیل باید تعهد خدمت بسپارند .پذیرفته شدگان کدرشته های خاص همانند کدرشته های مخصوص داوطلبان استان یا شهر خاص، بورسیه ها و یا دور ه های مناطق محروم، تعهدات آنان بر اساس قراردادهای منعقده بین ارگان های مربوط صورت می پذیرد و مشمول موارد فوق نمی باشند.
تبصره ۲: مدت تعهد برای استفاده کنندگان از سهمیه ها ی مناطق ۲ و ۳ در رشته های تحصیلی دوره روزانه در هیچ مورد کمتر از ۵ سال نخواهد بود.
استفاده کنندگان از سهمیه های  منطقه یک ، خانواده شهدا، جانبازان انقلاب اسلامی ، شاهد، رزمندگان و آزادگان در رشته های تحصیلی دوره روزانه (بر اساس ضوابط مربوط به تقسیم بندی سهمیه ها) علاوه بر تعهدات شرعی و اخلاقی که به عهده دارند باید متعهد شوند که پس از گذراندن دوره تحصیل در مقطع رشته ای پذیرفته شده اند (برای برادران پس از انجا م خدمت وظیفه عمومی ) به مدت یک برابر مدت زمان تحصیل خود، تعهد مربوط به استفاده از آموزش رایگان را درمناطقی که وزارتخانه ها و سازما نهای ذیربط تعیین می کنند، خدمت نمایند.
استفاده کنندگان از سهمیه های  مناطق ۱و۲ و ۳ و ایثارگران در رشته های تحصیلی دوره روزانه، در صورتی که ظرف یک سال پس از پایان دوره تحصیل (بدون احتساب خدمت وظیفه عمومی برای برادران ) از انجام خدمت به نحو فوق استنکاف نمایند، وزارت ذیربط مجاز و مختار است که علاوه بر استرداد دو برابر هزینه سرانه دانشجو در طو ل مدت تحصیل ، از تحویل مدارک تحصیلی تا انجام خدمت مذکور خودداری نماید.
بورسیه های نهادها و وزارتخانه ها موظفند بر طبق قرارداد منعقد شده از طرف سازمان یا وزارت متبوع عمل نمایند.

 1. پریسا تهرانی گفت:

  سلام خسته نباشید به همسر جانبازان مدافع حرم هم سهمیه تعلق می گیره تو سایت دیدم تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفتند؟

 2. نازنین گفت:

  سلام من نوه شهیدم منم سهمیه دارم

 3. محدثه گفت:

  سلام پدر من حدود ۴ ماه به ورت داوطلبی جنگ رفته چون معافیت تحصیلی داشته آیا سهمیه ایثارگری به من تعلق میگیره ؟

 4. H گفت:

  سلام من پدرم جانباز ۷۰درصد فقط تیک ۲۵درصد ب بالاروزدم باید کدهم وارد کنم یادرسته

 5. نیلوفر گفت:

  سلام من برای بار دوم میخوام وارد دانشگاه بشم بار اول سال ۹۱ وارد دانشگاه روزانه شدم این بار میخوام رشته ی پروتز دندان بخونم. سهمیه منطقه سه و رزمندگان رو هم دارم و معدل دیپلمم ۱۸/۸۰ هست حدودا. میخواستم بپرسم با چه حدود از رتبه شانس قبولیم وجود داره؟

 6. رضا از گلستان گفت:

  سلام من یکی از ازادگان هستم که دخترم پزشکی تعهدی مناطق محروم قبول شده ایا بعد از اتمام تحصیلاتش همانند دیگران بایستی سه برابر تحصیلش در مناطق محروم خدمت کنه؟ قانون خاصی برای فرزندان ایثارگر جهت معافیت از خدمت در مناطق محروم وجود نداره یا حداقل در یکی از شهرهای نزدیک به محل سکونتش خدمت کنه؟

 7. Mhsa گفت:

  خسته نباشید.یعنی اگه سهمیه فرزندآزاده رو انتخاب کنیم ماهم جزو ۲۵ درصد محسوب میشیم؟

 8. علی گفت:

  من پدرام هم جانبازه هم ایثارگر میتونم از هردو سهمیه اسفاده کنم

 9. یاسین گفت:

  سلام خسته نباشید این قانونی که واسه کنکور ۹۸ گذاشتن واسه ایثارگری یعنی چی که ۸۰ درصد نمره کل رو بگیری ینی مثلا تو درس زیست کسی بیشترین درصد رو ۱۰۰ بزنه تو باید چند بزنی که برلت حساب بشه
  اگه ایطور باشه که یه دفه بگن نمیخایم تاثیرش بدیم

 10. ناشناس گفت:

  با سلام .پدر من آزاده ی با اسارت بالای ۲سال هست میخواستم ببینم چه مقدار سهمیه برای من لحاظ میشه

 11. مهسا گفت:

  سلام. من کنکور دکتری رشته پلیمر شرکت کردم با سهمیه. ولی به صورت ازمایشی. الان نتایج اولیه اومده و روزانه مجاز شدم. میخوام سال بعد رشته دیگه ای شرکت کنم. ایا میتونم از سهمیه دوباره استفاده کنم؟

 12. IUT گفت:

  خب الان از کجا باید بدونیم شهرمون منطقه چند محسوب میشه؟
  من که هر جا در اینترنت گشتم لیستی پیدا نکردم که ببینم کدام شهر در کدام منطقه قرار داره.

 13. saba گفت:

  سلام‌ میدونین تاثیر ازاده بیشتره یا جانبازی یا اصلا فرق نمیکنه؟چون قبلا میگفتن تاثیر ازادگی بیشتره ولی الان اخه همشون تو سهمیه ۲۵٪ نوشتن

  • اخه شما نمی تونی تعیین کنی که چه سهمیه ای داری !!!!!!! جانبازی تاثیر بیشتری داره . اما نمی دونم در مورد چیزی که دست شما نیست چرا انقدر دغدغه دارین. سازمان سنجش تعیین می کنه سهمیه شما چیه!!!!

 14. احسان گفت:

  سلام.میشه درمورد اینکه چرا جانبازان ۲۵تا۶۹.همسران آزادگان شهدا جانباز ۵۰ب بالا و آزادگان جزو سهمیه رزمندگان محسوب میشن بیشتر توضیح بدین

 15. amir گفت:

  عذر میخام .برای کنکور ۹۸ همون ۷۰ درصد اخرین نمره قبولیه یا ۸۰ درصد ؟برای ۹۹ و سالای بعد چه اتفاقی قراره بیفته برای سهمیه ها .اگه اطلاع دارین ممنون میشم کامل توضیح بدید

 16. amir گفت:

  خیلی ممنون .قبل از کنکور میشه دفترچه رو ویرایش کرد ؟

 17. طاهره گفت:

  سلام جناب گنجی
  من دوساله از سهمیه ۵ درصدی استفاده میکنم و امسال برای پدرم کمسیون پزشکی تشکیل دادن و طی تحقیقاتشون سهمیه پدرمو از ۵درصد به ۲۵ درصد تغییر دادن یعنی امسال من شامل سهمیه ۲۵درصدی هستم
  چنتا سوال داشتم
  یک اینکه سهمیه به چه شرطی میسوزه به شرط انتخاب رشته‌ و قبول نشدن یا بشرط انتخاب رشته و قبول شدن؟
  دو اینکه من که واس اولین بار ۲۵درصد میخام استفاده کنم واس من اعمال میشه یا نه چون قبلا دو بار از سهمیه ۵درصدی استفاده کردم (یه بار فق دولتی یه بارم فق ازاد) دیگه برام‌ اعمال نمیشه؟
  سه اینکه یا نه کلا سهمیه ۵درصدی و ۲۵درصدی کلا بحثشون جداس و من میتونم ازش استفاده کنم

  در اخر ببخشید طولانی شد و خواهش میکنم ازتون پاسخ بدین منتظر شما هستم

 18. amir گفت:

  سلام .یعنی اگه رتبم طوری باشه که روزانه مجاز باشم ولی تعیین شهر (دانشگاه )نکنم بازم سهمیه‌م سوخت میشه ؟

 19. amir گفت:

  سلام خسته نباشین .من امسال(۹۸) ارشد تربیت بدنی شرکت کردم و سهمیه زیر ۲۵ درصد تیک زدم ولی پشیمان شدم سال بعد (۹۹) میخام ارشد مکانیک شرکت کنم آیا سهمیه‌م سوخت میشه یا میشه استفاده کنم؟ممنون لطفا اطلاع بدین

 20. ااااا گفت:

  س خسته نباشید من داداشم سرباز مرزه بعد قراره بهش ی نوع سهمیه بدن ک ی نوع ایثارگری ولی چون من موقع اعلام دفترچه این سهمیه رو نداشتم ک ازش استفاده کنم الان می تونه اصلاحیه بخوره

 21. ali گفت:

  سلام. خسته نباشید من هم فرزند آزاده هستم هم جانباز و در دوره ی قبل از سهمیه ی آزادگی استفاده کردم آیا این دوره میتونم از سهمیه جانبازی استفاده کنم ؟

 22. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشیداگرپدربزرگم جبهه رفته باشه وشیمیایی شده باشه،،براکنکورمن سهمیه ب حساب میاد؟؟؟؟برای دانشگاه دولتی..

 23. mahsa گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید ی سوال داشتم پدر من بیستو س ماه سابقه حضور در جبهه داره ینی داوطلبانش میش پنج ماه و هفتاد روز رفتم سایت ارتش کد رهگیری داد تو ثبت نام کنکور زدم میخاستم ببینم گرفتم کد رهگیری ب منزله قبول سهمیه هست یا باید منتظر بمونم ک سازمان سنجش تایید کنه؟

 24. uosaf گفت:

  سلام من عموم شهید شده بچه هاش از سهمیه استفاده نکردن میتونم استفاده کنم برای استخدامی

 25. Negin گفت:

  سلام من برادرم معلوله هیچ سهمیه ای ندارم من؟

 26. فاطمه گفت:

  سلام من امسال تو دفترچه سهمیه رو پرکردم ولی میخوام ازمایشی شرکت کنم برای سال دیگه میخوام ازش استفاده کنم میخواستم بدونم میتونم یا اینکه خراب شد ؟

 27. ارین گفت:

  سلام. اگه دانش آموزی در ثبت نام کنکور بر روی فرزند جانباز کلیک کرد در صورتیکه فرزند جانباز نیست چی میشه؟

 28. z گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  خسته نباشید
  من سال ۹۴یک بار ازسهمیه جانبازی پدرم استفاده کردم ووکارشناسی دوره روزانه قبول شدم آیا دوباره میتونم ازسهمیه استفاده کنم؟کد ۱۲رقمیوگرفتم

 29. یا زهرا گفت:

  سلام از چ راهی باید کد ۱۲ رقمی گیر بیاریم هرکاری میکنیم پیدا نمیشه از بس پیچ در پیچ شده کد ۱۱۲ رقمی همون کد جانبازی یا کد ازادگی نیست ک وارد کنیم و رد شیم یکم رسیدگی کنید کد ۱۲ رقمی چیه دیگه !نباشه نمیشه

 30. زهرا گفت:

  باسلام اگر از سهمیه ۵درصدی استفاده کنیم یعنی سهمیه مناطق غیرقابل استفاده میشه برای ما که منطقه دو هستم و تراز ازمونهام ۷۵۰۰میباشد ضرورت استفاده از سهمیه مناطق بیشتره یا ۵درصدی ایثارگری

 31. مجید قاسمی گفت:

  باسلام وعرض خسته نباشید ،درخصوص سهمیه رزمندگان درکنکور۹۸ آیا مدت زمان جبهه مثلآ بیش از شش ماه در پذیرش شرکت کنندگان درسهمیه خودشان تاثیر گذار است،مثل کسی که ۱۵ ماه جبهه داره با رزمنده‌ای که ۶ماه داده‌اندیکسانند یا نه، ممنونم.

 32. مهرناز گفت:

  سلام.برادر من شهید مدافع حرم بوده..آیا مشمول سهیمه خانواده شهدا میشم؟چجوری میتونم ازین سهیمه استفاده کنم؟

 33. عبدالرحیم رضایی گفت:

  سلام علیکم و وقت بخیر خسته نباشید…. سوالم در مورد سهمیه ها هست . اینکه پدرم کارت ایثار ( کارکنان وظیفه) دارند به مدت حضور یک سال و شش ماه و نه روز . و چندی پیش کد مربوط به سهمیه رو از سایت آجا دریافت کردم . حالا میخواستم ببینم میتونم از این سهمیه استفاده کنم ؟ چه سهمیه ای رو من شامل میشم ایثارگران پنج درصد یا رزمندگان ؟؟؟؟ و مورد دیگه اینکه این مدتی که حضور داشتند داوطلبانه نبوده و در حین خدمت وظیفه جبهه هم رفتند . عایا این درست هست که سه چهارم هر مدتی که فرد در جبهه بوده براش داوطلبانه محسوب میشه ؟؟؟؟؟؟ عایا دریافت کد رهگیری از سایت آجا به منزله این هست که صد درصد من میتونم از سهمیه استفاده کنم یا نه؟؟؟؟ لطفا در اولین فرصت جوابمو بدید چون که خیلی عجله دارم . با سپاس و تشکر فراوان

 34. s گفت:

  سلام م پدرم دوسال سابقه جبهه داره به جای سربازی و ۵ماه هم دلخواه بودن میخاستم ببینم کدوم شون قبوله ایا اون دوسال ک به جای سربازی بوده قبوله

 35. حامد گفت:

  سلام پدر من رزمنده داوطلب جبهه با خدمت بیش از ۶ ماه بوده میخواستم بدونم سهمیه بهم تعلق میگیره؟ اگه میگیره باید چحوری بگیرمش؟

 36. حامد گفت:

  سلام .خسته نباشید.پدر من ۲ سال سابقه جبهه دارن،الان من جزو سهمیه ۵% ایثار حساب میشم؟ واگه حساب میشم تو روند ثبت نام باید برای سهمیه ها کدوم گزینه را انتخاب کنم؟

 37. فاطمه@ گفت:

  سلام ببخشیدداخل دفترچه قیدشده برای استفاده ازسهمیه۵درصدی رزمندگان بایدفرم مخصوص استفاده ازسهمیه رزمندگان روپرکرد. من پدرم کارت ایثارروداره مگ الان نبایدفقط کدرهگیری۱۲رقمی روازسایت اجابگیرم؟این فرم دیگه چیه ؟میشه یه توضیحی بدین

 38. پیام گفت:

  سلام پدرم جانباز ۴۵درصدی وسرهنگ تمام هست وبنده یکسال هست بسیج فعال هستم آیا این کمکی در کنکور ۹۸ در رشته تعمیر موتور خودرو میکنه

 39. علی گفت:

  سلام من از سهمیه جانبازی استفاده کردم ک رفتم دانشگاه اگه انصراف بدم میشه از سهمیه آزادگان هم استفاده کنم

 40. ملیحه گفت:

  عمو هم اگه شهید شده باشه ، واس برادرزادش سهمیه محسوب می شه یا نه؟

 41. میثم ساجدی گفت:

  سلام .من پدرم جانباز ۲۵ درصد است و سهمیه بسیج فعال هم دارم میخوام بدونم میتونم از دوسهمیه از کنکور ازاد استفاده کنم

 42. سامان گفت:

  اگه محل تولد ثبت شده در سوابق تحصیلی با محل تولد ثبت شده در شناسنامه مغایرت داشته باشه مشکلی پیش میاد؟محل اخذ دیپلمم محل تولد ثبت شده در شناسنامس الانم در حال تحصیل در همان شهر هستم.با تشکر

 43. eh گفت:

  سلام.
  پدرم دو سال جبهه بوده(زمان جنگ)سهمیه ایثارگر تعلق میگیره؟؟
  چه طور میشه رفت دنبالش؟؟
  برای رشته ی دندون پزشکی تاثیر داره؟چقدر؟

 44. مسعود گفت:

  سلام میخواستم بپرسم من در کنکور۹۳ ازسهمیه ایثارگری استفاده کردم اما در دانشگاه پذیرفته نشدم آیا میتوانم در کنکور۹۴ باز هم از این سهمیه استفاده کنم. با تشکر

 45. محمد گفت:

  سلام پدر من کارت ایثارگری داره ایا تاثیری در سهمیه کنکور خواهد داشت ؟
  ممنون میشم جوابو به ایمیلم بفرستید

 46. نام گفت:

  سلام، پدر من ۶ ماه جبهه بوده و کارت اون رو هم داره، جانبازی نداره، ایا من توی کنکور میتونم از سهمیه رزمندگی استفاده کنم؟

 47. رها گفت:

  سلام من پدرم ۲ سال جبهه بودن کارت ایثار گر هم دارن ایا به من سهمیه تعلق میگیره؟؟؟الانم کنکوری رشته ریاضی هستم

 48. بهار گفت:

  آقا سهمیه۲۵%به بالا رو رتبه کنکور چه تاثیری داره؟
  از سهمیه منطقه ۳ استفاده کنیم بهتره یا جانبازی؟

 49. ali گفت:

  سلام من لیسانس سهمیه مناطق محروم قبول شدم اگه ارشد سهمیه ازاد بخونم سهمیه قبلی حذف میشه ؟؟سهمیه مناطق محروم میگن سربازی نداره راست میگن!!

 50. محمدرضا گفت:

  سلام دوست عزیز خسته نباشی
  میخواستم بدونم جانبازی حدود ۲۵درصد یا زیر ۲۵ درصد با کارت ایثارگری چقدر میتونه موثر باشه ؟؟

  اصلا این میزان برای من تاثیری درکنکور داره؟
  ممنون میشم جواب بدی
  یاعلی

 51. s.m.mosavi2012 گفت:

  با سلام
  سید مهدی موسوی هستم فرزند شهید امسال پیش دانشگاهی هستم و معدل سال قبلم ۱۶/۵۶ می خواستم ۳ تا سوال بپرسم .
  ۱- چقدر احتمال قبولی من در رشته ی پزشکی (دانشگاه های دولتی در هر شهری ) وجود دارد .
  ۲- چگونه باید انتخاب کد رشته کنینم تا در صد قبولی در دانشگاه بالا بره (در شهر هشتگرد سکونت دارم که جزو منطقه سه هست و فقط یه دانشگاه آزاد دارد و آنهم پزشکی ندارد).
  ۳- آمار اینکه امسال چند نفر متقاضیه سهمیه شاهد هستند رو از کجا می توان بدست آورد.
  خواهشمند است به سوالات بنده پاسخ دهید واز سایت خوبتان هم متشکرم .
  با تشکر

 52. سید مهدی موسوی گفت:

  با سلام
  من امسال پیش تجربی ام و سال ۹۴ آزمون دارم
  فرزند شهید هستم و معدل سال سومم ۱۶/۵۶ هست از شما ۳ سوال دارم
  ۱- چقدر احتمال داره من در پزشکی (دانشگاه دولتی هر دانشگاهی ) قبول بشم
  ۲- چطوری باید انتخاب رشته کنم تا احتمال قبولیم تو دانشگاه بره بالاتر
  ۳- آمار دقیق کسانیکه از سهمیه شاهد و ایثار گران استفاده می کنند رو از کجا پیدا کنم
  باتشکر خواهشمند است به هر سه سوال پاسخ داده شود ممنون

  • محمد گنجی گفت:

   دوست عزیز شما اول باید مطالعه ی جدی و هدفمند با برنامه ریزی داشته باشی بعد از این که آزمون دادی تازه ببینی که این شرایط تا چه حد کمکت می کنه در ضمن معدل تاثیر داره ولی اصل کار همون آزمون کنکوره

 53. سید محمد باقر شریعتی گفت:

  با عرض سلام.خسته نباشید جناب گنجی،میخواستم ببینم که آیا با درخواست از سازمان سنجش و معرفی نامه ی بنیاد شهید میشه سهمیه رو برگردوند و برای کنکور ۹۴ استفاده کرد؟

 54. افروز گفت:

  سلام، منطقه۳ چقدر تاثیر داره؟ یعنی اگه رشته تجربی، رتبه کشوری ۱۰هزار بشه، تو منطقه ۳ چند میشه؟

  • محمد گنجی گفت:

   شاید حدود ۱۰۰۰ بشه
   منطقه ۳ بودنت تو رشته های منطقه ای و بومی بیشتر تاثیر داره و تو رشته های کشوری تاثیر زیادی نداره
   شاید بشه گفت تو رشته هایی که تو سایر مناطق هم هست شانست رو افزایش جدی نمیده

 55. rezvan گفت:

  من هرچقدر که درباره سهمیه ها میخونم، هرکی ی چیزی میگه، من منطقه ۳ محسوب میشم، نمیدونم چطور تو روند ثبتنام کنکور، اعمالش کنم، آیا گواهی خاصی باید ارائه بدم؟ باید چیکار کنم؟

  • محمد گنجی گفت:

   نه نیازی نیست شما چیزی رو اثبات کنی موقع ثبت نام محل سه سال آخر تحصیلت رو نگاه می کنن و بر اساس اون منطقه ات تعیین میشه

 56. فاطی گفت:

  سلام. ببخشید میدونین برای قبولی تو رشته IT دانشگاه تبریز باید چه رتبه ای داشته باشم؟

 57. مریم گفت:

  سلام من پدرم جانباز ۲۵%و ازاده است.جز منطقه ۲ هم هستم میخواستم بدونم امسال با این سهمیه میتونم پزشکی دندون یا داروسازی سراسری تهران یا رشت قبول شم؟؟؟؟

 58. محمد گفت:

  پدرم %۴۵ جانبازی داره و ۵۰ ماه جبهه. کارت جانبازی با کارت ایثار فرق داره؟ من سهمیه منطقه۲رو هم دارم برای قبولی در رشته فیزیوتراپی چه رتبه ای لازمه؟ بیزحمت زودتر پاسخ بدید

 59. مریم گفت:

  دارو یا دندون البته نمیدونم بوعلی داره رضته ی دارو سازی یا نه
  بعد میخاستم بدونم دانشگاه ازاد علوم پزشکی هم همدان داره؟
  اگه داره واسه ازادباید رتبم چند باشه؟
  مرسی

 60. مریم گفت:

  سلام خسته نباشین
  من امسال چهارم تجربی ام
  ینی۹۴کنکور دارم
  خاستم بدونم با چ رتبه ای بو علی همدان میتونم قبول بشم؟؟
  منطقه ۳خراسان رضویم
  معدل نهاییمم۱۷٫۸۴بوده
  ممنون

 61. Ali Ndr گفت:

  سلام دوست عزیز
  من امسال چهارم تجربی ام و کنکوری ۹۴
  سهمیه جانبازی دارم
  میخوام بدونم یعنی الان تو کنکور رتبه من تو سهمیه فقط برام مهمه؟؟
  درضمن شیوه محاسبه این سهمیه چجوریه
  من مثلا برای اوردن پزشکی مشهد باید چه درصد هایی داشته باشم
  با تشکر از شما

 62. محمود گفت:

  سلام فرق بین منطقه دو تا سه در کنکور انسانی چند هزار است؟

  • محمد گنجی گفت:

   سهمیه اینطور نیست که فکر می کنی!!!
   سهمیه ی هر منطقه باعث میشه رتب ه ات بهتر بشه و در رشته های منطقه ات شانست بیشتر بشه

 63. سید محمد باقر شریعتی گفت:

  عذرخواهی میکنم،من قبول شدم،ولی ثبت نام نکردم،حالا تکلیفم چیه؟
  به من میگن شما سهمیه تون سوخته.باز هم ممنون

 64. سید محمد باقر شریعتی گفت:

  من کنکور دادم،ولی چون پیش رو نگذرونده بودم،نتونستم برم دانشگاه،از سهمیه استفاده کردم،سوالم اینه حالا که ثبت نام نکردم،میتونم دوباره از سهمیه م استفده کنم؟
  ممنون

 65. زكيه گفت:

  درود بر شما،من امسال وارد سال سوم ریاضی می شوم و منطقه دو خراسان رضوی هستم ،اما با توجه به اختصاص دانشگاه های تهران به تهرانی ها قصد انتقال به تهران را گرفته ام که سال سوم و پیش را در تهران تحصیل نمایم ،ایا از سهمیه بومی تهران می توانم استفاده کنم و اعتمادی به این قوانین تا دو سال دیگه وجود داره؟؟

  • محمد گنجی گفت:

   اول اینکه دانشگاه های تهران فقط برای تهرانیها .نیست
   دوم شما اگه بیای تهران سهمیه ی منطقه ۲ رو از دست می دی
   سوم در مورد قوانین …..

 66. رضا گفت:

  سلام برادر من فقط سهمیه منطقه۲ داره شد ۱۳۰ هزار اگه سهمیه منطقه۳ داشت حدودا چقد میشد لطفا جواب بدین خیلی مهمه

 67. زینب گفت:

  سلام .من رتبم در کنکور سراسری ۹۳ سیزده هزار منطقه ۲ و سی و چهار هزار کشوری شد .الان که نتایج اومده سایت برام نوشته مردود.مگه میشه من پیام نور هم قبول نشم . لطفازود جوابمو بدین

 68. علی گفت:

  سلام.میخواستم بدونم با تراز ۵۰۰۹ پزشکی وداروسازی جایی قبول میشم معدل نهایم ۱۷بود در ضمن سهمیه جانبازی دارک کمکم کنید جواب بدین

  پاسخ شما :.
  شانستون خیلی کمه

 69. زهرا گفت:

  س.من رتبم تو کنکور شده۶۸۰۰۰.خیلی نگرانم پدرم۶سال سابقه جبهه داره که جزو رزمندگان البته جانباز هم هست اما۱۰درصد.من موقع ثبت نام چیزی در باره این ننوشتم الان میشه کاری کرد؟تورو خدا جواب بدین حالم خیلی بده.

  پاسخ شما :.
  باید همون موقع سهمیه رو مشخص می کردی چون بر اساس اون رتبه مشخص میشه
  الان دیگه نمیشه
  باز با سازمان سنجش تماس بگیر اما فکر نکنم

 70. saghar گفت:

  سهمیه ایثارگری چه قدر در کنکور سراسری تاثیر داره؟
  ممنون

  پاسخ شما :
  به قسمت مشاوره ی درسی سایت مراجعه کنید

 71. مونس گلگیری گفت:

  واقعا بی انصافیه سهمیه مناطق… من ۱۱سال در مدارس شهر محروم درس خواندم فقط به خاطر ۱سال پیش دانشگاهی اونم داوطلب آزاد در تهران جزء منطقه ۱ حساب میشم هیچیتون حساب کتاب نداره!!!!!!!’!’!!

 72. hasti گفت:

  سلام من در منطقه دو هستم و پدرم هم جانباز ۲۵ ٪ هستن
  میخوام بدونم کدوم سهمیه تاثیر بهتری روی رتبم داره ؟
  لطفا زودتر جواب بدید
  اگر امکانش هست جواب رو ب میلم ارسال کنید
  ممنون

  پاسخ شما :
  جانبازی بهتره
  اما فکر نکنم خیلی تفاوت داشته باشه

 73. مبینا گفت:

  چه جوری میشه سهمیه منطقه۳راگرفت؟
  بایدچندسال اخرتحصیل وکجادرس بخونیم؟

  پاسخ شما :
  باید سه سال آخر تحصیل تو منطقه۳ باشی

 74. no name گفت:

  داوطلبان کنکور که واجد شرایط سهمیه ایثارگری اند
  فرم مخصوص رو باید از کجا بگیرن؟؟تو رو خدا جواب بدین آخه تو دفترچه نوشته بود از واحدهای تابعه ولی من منظورشونو نمیفهمم که کجا رو میگن

 75. gray گفت:

  با سلام
  من دانشجوی سال آخر رادیولوژی هستم
  سهمیه ی منطقه دو هستم
  اما قصد گذراندن طرح در منطقه یک را دارم
  آیا امکان تغییر سهمیه برای من وجود دارد یا خیر؟
  از چه طریقی؟
  لطفا از طریق ایمیل پاسخ دهید
  ممنونم

 76. پری گفت:

  باسلام.من بابام آزاده است وازمنطقه۳ و سهمیه شاهد دارم رتبه ام در سهمیه شاهد بین حدود ۶۰۰۰نفر(باهمین حدودرقابت میکنیم در سهمیه) برای قبولی در دانشگاه شهیدبهشتی در رشته پزشکی تا چندمیتونه باشه که این دانشگاه و این رشته رو قبول شم؟

 77. pari گفت:

  Lotfan b soalam javab bedin…Man baraye konkore emsal sabte bam kardam sahmiye janbaz ham zadam Amma mikham sahmiye estefade nakonam va bezaram baraye sale dige…Alan bayad chi kar konam?aslan emkanesh hast?

 78. عمار مهرابی گفت:

  سلام،خسته نباشید.
  من به دلایلی میتونم سال چهارمم رو در تهران باشم(هم اکنون ساکن سبزوارم)
  آیا به نظر شما رفتن به تهران برای کنکورم به نفعمه یا به ضررم؟ هم میتونم برم هم نه،خواهش میکنم راهنماییم کنید.
  ضمنا شناسنامم هم صدور تهران است.
  سپاسگزارم.

 79. hani گفت:

  salam kasi ke az sale dovom dar eslam shahr dars khonde va moadele 19.68darad mitavanad dar konkor pezeshki tehran ghabool shavad?aya mitavanad az sahmiyeye 3 eslam shahr ham estefade konam mamnoon

 80. زهرا گفت:

  سلام
  من سال دوم دبیرستانم رو منطقه دو بودم.
  سال سوم و پیش دانشگاهیم رومنطقه سه بودم.الان منطقه دو محسوب میشم یا منطقه دو؟

 81. احسان گفت:

  سلام اگه رتبه ی کشوری حدودا بشه ۶۰هزار با تاثیر سهمیه ۲۵درصذ فرزند جانباز چقدر رتبه میاد پایین؟

 82. مهسا گفت:

  من فرزند شهید درمنطقه سه هستم درازمون سنجش شرکت کردم با تراز م۷۴۴۷ میباشد ایا با این وضعیت پزشکی یا داروسازی قبول میشم کدام دانشگاه البته این سری زیاد اماده نبودم

 83. جواد گفت:

  نظر شما در انتظار بررسی مدیر است.

  سلام آقای مهندس
  من معدل نهاییم۱۵٫۶۷شده بنظرتون اگه خوب تلاش کنم میتونم واسه پزشکی کرمانشاه قبول بشمباتوجه به نمره نهیی افتضاحم
  پدرمم جانباز۴۵درصد هستش
  دانش آموز منطقه ۳هستم
  البته سال اول زیاد امیدی به خودم ندارم اما میخوام واسه سال دوم بمونم
  بنظرتون اگه بمونم وزیاد تلاش کنم امیدی به قبول شدنم هست یانه
  ممنمون که اینقدر صادق حرف میزنین
  درضمن اگه بخوام رتبه ۵۰۰منطقه۳ روبیارم میانگین تراز۶۱۵۰توقلم چی خوبه

 84. مهدی جعفری گفت:

  با عرض سلام.سهمیه جانبازی ۲۵%دارم.سهمیه منطقه ۲هستم.برای قبولی تو پزشکی باید چه رتبه ای کسب کنم؟با چه ترازی؟تراز فعلیم ۶۰۰۰.

 85. سمیرا ملکوتی گفت:

  با سلام
  من معلولیت جسمی دارم .از بهزیستی نامه گرفتم و به سازمان سنجش فرستادم اما نمیدونم چطوری مطمئن بشم که شامل سهمیه منطقه۳میشم.
  من متولد مشهدم و فقط پیش دانشگاهی رو اونجا خوندم بقیه سالهای تحصیلی رو رشت بودم. بومی کدوم منطقه میشم؟؟؟؟؟؟؟
  “توروخدا زووووود لطف کنی جواب بدید ممنون میشم”

 86. yasin گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید من نوه شهید هستم و پدرم تو جبهه حضور داشتن ایا سهمیه ای به بنده تعلق میگیره؟

 87. سلین رضایی گفت:

  سلام من بابام هم جانبازه هم ازاده معدلمم ۱۶ قلم چی هم میرم به نظرتون پزشکی یا داروسازی قبول میشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 88. سلین رضایی گفت:

  سلام من بابام هم جانبازه هم ازاده خودمم معدلم ۱۶ وخورده ای به نظرتون پزشکی یا داروسازی قبول میشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 89. لیدا گفت:

  سلام.ممنون از اطلاعاتی ک دادین.من ی سوال داشتم.منطقه ی اهواز دارای سهمیه هس؟

 90. صارمی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  اگر امکانش هست در رابطه با سهمیه منطقه ۳ مطالبی با جزییات بیشتر بگذارید. سهمیه منطقه ۳ برای کنکور بهتر است یا سهمیه منطقه یک؟
  با تشکر فراوان

 91. نازنین گفت:

  سلام من معدلم ۱۹ و تراز آزمونم در قلم چی ۷۰۰۰ هست وضعیت درسیم خوبه
  من پدرم جانباز ۲۵% هستن این سهمیه حدوداً چقدر رتبه ی منو جا به جا می کنه؟
  شنیدم حدوداً ۲۰۰ تا رتبه رو پایین تر می یاره درسته
  خبببییلی ممنونم

 92. erfan گفت:

  سلام.من یه سوال داشتم که الان من سوم دبیرستانم و از اول در منطقه ۳ بودم اگه برای پیش دانشگاهی به منطقه ۲یا ۱ برم چی حساب میشم؟؟؟؟؟؟!!!

 93. hasan moradi گفت:

  با سلام و خسته نباشید شما فرمودید که به برادر شهید سهمیه تعلق نمیگیرد اما این مطلب را من از دفترچه راهنمای آزمون سراسری ۹۳ گرفتم و همین طور که مشخص است به خواهر و برادر شهید هم سهمیه تعلق میگیرد ===>>ب ) جانبازان ۲۵ تا ۶۹ % ، فرزند و همسر جانبازان ۵۰ % و بالاتر، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنین فرزندان و همسران شهدا،
  مفقودین و اسرا و جانبازان ۷۰ % و بالاتر و خانواده شهدا (خواهر، برادر، پدر و مادر شهید) برای استفاده از سهمیه مربوط باید بر اساس ضوابط
  نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثب تنامی اقدام نمایند. این قبیل داوطلبان بایستی در فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی نسبت به
  علامتگذاری بند مربوطه اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از ثب تنام به ارگان بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تأیید سهمیه ارسال
  گردد و نیازی به مراجعه به سایت ایثار ندارند.

  پاسخ شما :
  با تشکر از شما به خاطر اطلاع رسانی

 94. سارا گفت:

  ba salam,man ke daraye sahmie farzande janbaz va manategh ra daram,dar sabtenam konkor bayad kodam ra entekhab konam,chon faghat emkam entekhab yeki vojod darad

  پاسخ شما :
  سهمیه جانباز

 95. mahsa گفت:

  سلام باتوجه به این اطلاعات که دانش اموزی است که هم معدلش ۱۸/۹۰میباشد وهم تلاش زیاد میکند وهم سمیه شاهد دارد ایاامکان قبولی دررشته پزشکی دارد

  پاسخ شما :
  انشالله
  ولی باز هم میگم حتما کنکور آزمایشی شرکت کنن

 96. mahsa گفت:

  دخترم فرزند شهید کارت ایثار گری هم دارد .یال سوم معدلش ۱۸/۹۸بوده الانم درازمونهای علوی ترازش بین ۷۲۰۰تا۹۲۰۰است اگر بخواهد داشگاه تهران رشته پزشکی قبول شود بید رتبه چندباشد شانس قبولیش چند درصد است ممنون تورابه خدا جواب دهید

  پاسخ شما :
  به نظر من یه آزمون جامع و قابل اعتماد مثل قلم چی و سنجش امتحان بده تا ببینیم رتبه ی واقعی چه قدره تا بر اساس اون بررسی کنیم

 97. زهرا گفت:

  سلام پدرم جانباز ۲۵درصدو ۱۹ماه جبهه میباشد ضمنا سهمیه منطقه ۲نیز دارم تا چه رتبه ای شانس قبولی در رشته داروسازی در یک دانشگاه خوب دارم؟؟؟

  پاسخ شما :
  نمیشه به طور دقیق گفت اما شاید تا ۲،۳ هزار

 98. مجید گفت:

  با سلام دانش اموز تجربی ساکن استان ایلام با وضعیت درسی خوب و سهمیه جانبازی ۲۵ درصد با چه ترازی در رشته بزشکی میتونم قبول شم البته یه دانشگاه خوب

  پاسخ شما :
  بستگی به دانش آموزان امسال داره اما فکر کنم حداکثر تا ۲۵۰۰

 99. زهرا گفت:

  سلام پس چرا به سوال من جواب ندادید یک ماه منتظر جوابم بودم هنوزم هستم لطفا جوابمو بدین

  پاسخ شما :
  سلام متاسفانه سوالتون رو ندیدم. دوباره مطرح کنید در خدمتم

 100. someone else گفت:

  سلام، آیا به برادر شهید سهمیه تعلق میگیره؟ تاثیرش چگونه هست؟

  پاسخ شما :
  نه فقط به فرزند و همسر شهید سهمیه تعلق می گیره

 101. مهلا گفت:

  با سلام
  میخواستم بپرسم برای قبولی رشته دارو سازی در دانشگاه فردوسی مشهد چه رتبه میخواد کارت ایثارگری دارم منطقه ۳هم هستم با تشکر

  پاسخ شما :
  شاید تا حدود ۲۰۰۰ شانس داشته باشی . البته بستگی به قبولی های امسال داره

 102. javad گفت:

  سلام . واقعا خسته نباشید . میخواستم بدونم من فرزند جانباز ۴۰ درصد هستم باید رتبم تقریبا چقد باشه تا پزشکی قبول بشم ؟ سهمیه ی منطقه ی ۳ هم دارم . اگه امکانش هست راهنمایی کنید . ممنون از سایت عالیتون

  پاسخ شما :
  شاید تا ۵۰۰۰ هم شانس داشته باشید

 103. REZA گفت:

  با سلام وخسته نباشید یه سوال داشتم پدر من سهمیه ۱۵ درصدی جانبازی داره و ۲۲ ماه در منطقه جنگی بوده آیا سهمیه به من تعلق میگیره چه جوریه؟

  پاسخ شما :
  اگه کد ایثار دارن حتما سهمیه تعلق می گیره

 104. 30J گفت:

  کارت عضویت دیگه چیه ؟

  پاسخ شما :
  برای ایثار گران - رزمندگان و.... نهاد مربوطه کارت عضویت و کد شناسایی می ده

 105. مجید گفت:

  سلام پدرمن ۲۱ ماه جبهه داره ۱۵ ماهش داوطلبانه خورده شش ماهش خدمت اجباری میخواستم ببینم فرقی هم داره؟کدوم باید لحاظ کنم؟درضمن کدپیگیری رو باید ازکجابگیرم؟لطفاجواب بدید

  پاسخ شما :
  باید به سایت ایثار مراجعه کنی. اما قبلا این طور بود که حضور داوطلبانه مهم بود

 106. ساره گفت:

  سلام
  چرا نوه ی شهید سهمیه نمیتونه داشته باشه بالاخره جز خانواده شهدا هستیم که؟

 107. صبا گفت:

  سلام خسته نباشید.یه سوال داشتم بابام کارت ایثار داره روش نوشته یک سال مدت حضور در جبهه. چه جوری باید بفهمم چند ماهش داوطلبانست؟ توروخدا زود جواب بدین.

  پاسخ شما :
  باید بری اداره ی مربوطه و پرونده بررسی بشه. یا به سایت ایثار بری

 108. الهه گفت:

  من بابام ۳ سال جبهه بوده و ۴۵ درصد جانبازی داره …. من سهمیه دارم توی کنکور آیا ؟؟؟؟؟؟؟
  خواهشا اگه امکانش هست سریعتر جواب بنده رو بدید ….. ممنون میشم

  پاسخ شما :
  آره

 109. الهه گفت:

  من بابام ۳ سال جبهه بوده و ۴۵ درصد جانبازی داره …. من سهمیه دارم توی کنکور آیا ؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ شما :
  آره به شرط این که کارت ایثار یا شماره عضویت و... داشته باشید

 110. کیوان فتحی گفت:

  سلام.پدرمن ۳۰ ماه توجبهه مونده ولی کارت ایثارگرنداره ماچیکارکنیم کارت ایثارگری بگیرم ممنون

  پاسخ شما :
  باید به سازمان جانبازان یا بنیاد شهید یا سازمانهای مرتبط مراجعه کنید

 111. وحید گفت:

  سلام خسته نباشید
  پدر عزیز بنده جانباز ۳۰ درصد هستند و ۱۸ ماه در اسارت بوده اند من در کنکور کدومش رو لحاظ کنم شانس بیشتری دارم؟؟
  خواهههههههههههششش میکنم سریع جواب بدهید
  ممنونjavascript:grin(‘:mrgreen:’)

  پاسخ شما :
  فکر نمی کنم خیلی فرق داشته باشه

 112. میثم گفت:

  منطقه۳تو کنکورتاثیر درچه اندازه ای هستش لطفا مثال بزنید

  پاسخ شما :
  می تونی بری تو قسمت رتبه در کنکور سراسری تو همین سایت می بینی که مثلا با رتبه ی ۳۰۰۰ منطقه۳ پزشکی بندرعباس قبول شدن اما با ۲۰۰۰ منطقه۱ قبول نشدن

 113. شمیم گفت:

  سلام.یه سوال داشتم خواهشا جواب بدید…پدر من جانباز ۴۵ درصد هست..ایا به من سهمیه تعلق میگیره؟!؟!
  این کد۱۲ رقمی رو باید از کجا بگیریم؟ما که هربار مراجعه میکنیم میگن همچی چیزی وجود نداره……

  پاسخ شما :
  آره باید بری تو سایت ایثار

 114. رقیه گفت:

  سلام. کارت ایثارپدرم دو سه روزیه ک بدستمون رسیده مدت حضور ایشون درجبهه نوشته شدههشت ماه.من میخواستم بدونم ایا سهمیه ای-قیش حقوقی ای و…/به ایشون تعلق میگیره //؟شماره پرونده وشناسه ایثارگری ایشون نوشته نیست فقط شماره شناسایی وشماره کارتش نوشته هستش.الان مابایدچیکار کنیم/؟خواهشن راهنماییم کنید.

  پاسخ شما :
  باید به بنیاد جانبازان و ایثار گران مراجعه کنید. اما برای کنکور با همون کارت ایثار میشه اقدام کرد

 115. محمدجواد گفت:

  سهمیه مناطق ۲و۳ چگونه خواد بود؟چرا هیچ وقت مطلباتون کامل نیست؟

  پاسخ شما :
  هر مطلبی کامل نیست بگید اطلاعات بیشتر بذارم تو سایت
  سهمیه بر اساس سه سال آخر تحصیل مشخص میشه. کسانی که در شهر های بزرگ و پر امکانات هستند سهمیه ی منطقه۱ و شهرهای درجه دوم منطقه ۲ و مناطق محروم سهمیه منطقه ۳
  برای کسانی که سهمیه ی مناطق ۲ و۳ دارند تو شهرهای منطقه ی خودشون شانس بیشتری دارن البته تو رشته های کشوری تفاوت چندانی بین مناطق وجود نداره