موفقیت کسب‌و‌کار‌ها و راز راه اندازی کسب و کار موفق

موفقیت کسب‌و‌کار‌های باهوشانه

شاید شمام دوس دارین کسب‌و‌کاری شروع کنین ولی از شکست توش می‌ترسین! و این باعث شده بیایین و در مورد موفقیت کسب‌و‌کار‌ها اطلاعاتی جمع کنین، تا با قدرت و سرعت مسیر رشد و پیشرفت رو طی کنین. تبریک میگم! تصمیم درستی گرفتین. معیار‌هایی که باهاش موفقیت کسب‌و‌کارها رو میسنجن، شاید متفاوت باشه؛ ولی اون عواملی که باعث موفقیت کسب‌و‌کار‌ها میشه تقریبا شبیه هم هست.

موفقیت کسب‌و‌کار‌ها
موفقیت در کسب‌و‌کار

ما اینجا هستیم که راه‌های موفقیت کسب‌و‌کار‌ها رو به شما نشون بدیم و شما رو در هر چه بیش‌تر موفق شدن کمک کنیم. اینطوری بگم، اگه این راه‌ها رو بدونین و براش برنامه‌ریزی کنین تا بهش برسین، خیلی زود‌تر از تصور به موفقیت‌های چشم‌گیری میرسین. پس با ما همراه باشین بریم ببینیم که تو دل کسب‌و‌کار‌ها چخبره!

چرا دونستن راه موفقیت کسب‌و‌کار‌ها انقدر اهمیت داره؟

مشخصه که موفقیت، حالا فرقی نمیکنه تو زندگی شخص باشه یا کسب‌و‌کار، هدف و آرزوی هر فردیه. حالا چجوری میشه به این موفقیته رسید؟ بله، کاملا درسته! با تلاش و برنامه‌ریزی.

در مورد تلاش و کوشش، امامان و افراد موفق و شعرا هم جمله‌هایی گفتن که اهمیت تلاش رو به ما نشون میده. توی کسب‌و‌کار هم تلاش خیلی مهمه، ولی دونستن راه موفقیت کسب‌و‌کار‌ها از اون مهم‌تر! چرا‌که اگه نقشه راهی نداشته باشین، هر چقدم بخوایین تلاش کنین، بیهوده‌ست.

وقتی نقشه راه رو بدست آوردین، حالا وقتشه که با برنامه‌ریزی و تلاش توی این مسیر قدم وردارین تا بتونین خیلی سریع پیشرفت کنین. شاید الان دارین به این فکر میکنین که راه‌های موفقیت کسب‌و‌کار‌ها از کجا اومده! خیلی خوبه که ذهن جستجو‌گر داشته باشین و همیشه دنبال علت‌ها بگردین. بهتره بدونین این راه‌ها با بررسی زندگی افراد موفق توی دنیا و تکمیلش طی مدت‌ها و در طول زمان بدست اومده. راه‌های موفقیت کسب‌و‌کار‌ها خیلی زیاده و نمیشه همشو اینجا آورد؛ برا همین گلچینش کردیم و چند تا نمونه رو این پایین براتون آوردیم.

اصول موفق شدن در کسب‌و‌کار
اصول موفق شدن در کسب‌و‌کار

راه‌های موفقیت کسب‌و‌کار‌ها

همونطور که گفتیم قراره اینجا به چند تا از این اصول موفقیت کسب‌و‌کار‌ها اشاره کنیم. دونستن این راه‌ها تأثیر خیلی زیادی توی موفقیت شما می‌تونن داشته باشن، ولی این نکته رو یادتون باشه که همه این راه‌ها کنار هم نتیجه میدن. بریم ببینیم اصلا نقشه چجوریاست و من از پسش برمیام یا نه!

 • مکتوب کردن اهداف

چه میکنه این نوشتن! نوشتن هدف همیشه شگفت‌انگیز بوده و نتیجه داده. اگه شما اهدافتون رو( کوتاه مدت و بلند مدت) بنویسین، نا‌خود‌آگاه به سمت هدفاتون حرکت می‌کنین و به نتیجه دلخواهتون میرسین. با مرور و خوندن اهدافتون حس خوشایندی رو تجربه و انرژی بیشتری خواهید گرفت.

 • باور و نگرش مثبت

مهم‌ترین عامل توی موفقیت کسب‌و‌کار‌ها همین باور و انگیزه و نگرش مثبته. حتما توی کتابای روانشناسی هم خوندین که اگه هدفتون رو باور نداشته باشین، بهش نمیرسین. بدون داشتن باور و انگیزه نمیتونین هیچ برنامه‌ریزی و چارچوبی برای رشد و پیشرفت کسب‌و‌کارتون داشته باشین.

 • داشتن برنامه‌ریزی دقیق

قطعا با اهمیت این موضوع آشنا هستین و میدونین نداشتن برنامه‌ریزی چقدر میتونه باعث حواس‌پرتی و استرس بشه. وقتی کلی کار انجام نشده تو ذهن دارین، دلهره میگیرین.  این سردرگمی حتی باعث میشه زمانتونو بسوزین و نتونین کاری انجام بدین. توی موفقیت کسب‌و‌کار‌ها، برنامه‌ریزی به شدت مهمه. شما باید علاوه بر برنامه‌ریزی بلند‌مدت، حتما برنامه‌ریزی روزانه هم داشته باشین؛ این میتونه شما رو از یک شرکت معمولی برسونه به یک شرکت موفق!

برنامه ریزی دقیق برای کسب و کار
برنامه ریزی دقیق برای کسب و کار
 • استفاده از تکنولوژی در کسب‌و‌کار

عصر عصر تکنولوژی و فناوریه. کسایی که از این قافله عقب بمونن، سخته بتونن توی کسب‌و‌کارشون موفق بشن. حتما سعی کنین از دیجیتال مارکتینگ برای موفقیت هر چه بیش‌تر خود، استفاده کنین.

 • توجه کردن به آمار و ارقام

این موضوع همیشه مهم بوده و هست. برای موفقیت کسب‌و‌کار‌ها باید با اعداد بازی کنین! شما می‌تونین با استفاده از علم آمار، به تمامی اطلاعات شرکت دست پیدا کنین و متوجه سود و زیان و خیلی چیزای دیگه بشین. حتی میتونین با استفاده از اطلاعاتی که از آمار و ارقام بدست میارین، متوجه بشین که چقدر به اهدافتون نزدیک و یا دور شدین.

تحلیل کسب و کار بر اساس آمار و ارقام دقیق
تحلیل بر اساس آمار و ارقام دقیق
 • به‌روز و آپدیت بودن

سخت در اشتباهین اگه بخوایین با علم و دانشی که چندین سال پیش بدست آوردین، توی کسب‌و‌کار موفق بشین. با اینهمه پیشرفت علم و فناوری اگه خودتون رو باهاش وفق ندین و همواره به‌روز نکنین، شکستتون حتمیه!

 • توجه به اتفاقات پیش‌بینی نشده

توی قسمت بالا به اهمیت برنامه‌ریزی اشاره کردیم؛ ولی اینو یادتون باشه که همیشه اتفاقات پیش‌بینی نشده رو هم در نظر بگیرین. بجای اینکه اتفاقات شما رو غافلگیر کنن، شما باید غافلگیرشون کنین و ازشون فرصت بسازین. این مورد هم خیلی میتونه توی موفقیت کسب‌و‌کار‌ها تأثیر بزاره.

 • شناخت بازار و رقبا

همه اینا باید توی قسمت برنامه‌ریزی بهش توجه بشه. شناسایی بازار هدفمون و تجزیه‌و‌تحلیل رقبای صنعتمون توی موفقیت کسب‌و‌کار‌ها به شدت مهمه. قبل از اینکه وارد یه کسب‌و‌کاری بشین، حتما خوب در موردش تحقیق کنین تا بتونین با شناخت رقبا و نقطه قوت و ضعفشون و… تصمیم بهتری بگیرین و نسبت به بقیه یه سر و گردن بالا‌تر باشین. چون برنامه‌ریزی روی تموم اهداف بعدی سایه انداخته، پس توی تنظیش خیلی حساسیت به خرج بدین.

تأثیر تجزیه‌و‌تحلیل درست بازار و رقبا توی موفقیت
تأثیر تجزیه‌و‌تحلیل درست بازار و رقبا توی موفقیت

راه‌هایی که برای موفقیت گفتیم، برای کسب‌و‌کار‌های کوچیک هم صدق می‌کنه؟

راه و چاهی که تو قسمت بالا گفتیم یه چیز کلی و کاربردیه و برای همه مشاغل میتونه نقشه راه خوبی باشه. بهتره برای موفقیت کسب‌و‌کار‌های کوچیک، این موارد هم بهش توجه کنین:

 • خلاق بودن

کشف ایده جدید و به‌کار‌گیریش میتونه به بهتر دیده شدنتون کمک کنه. پس بهتره خلاقیت به خرج بدین، تا بتونین توی بازار رقابتی پیشگام بشین.

 • کاهش هزینه‌ها

چون فعلا رشد زیادی نکردین، پس این موضوع باید خیلی مهم باشه. برای اینکه بتونین روی چیزای مهم‌تر سرمایه‌گذاری کنین و یا پول برای مخارج ضروری داشته باشین، باید هزینه‌های اضافی رو کم‌ترش کنین. البته اینم بگم که بحث کنترل هزینه، توی همه شرکت‌ها بحث مهمیه.

 • قیمت‌گذاری باهوشانه

بحث قیمت‌گذاری توی موفقیت کسب‌و‌کار‌های کوچیک به شدت مهمه. شما میتونین از قیمت‌گذاری مبتنی بر رقیباتون استفاده کنین یا قیمت‌گذاری نفوذی توی بازارو به‌کار بگیرین و…

 • ارتباطات قوی و مشتری‌مداری

بحث ارتباطات نه تنها توی کسب‌و‌کار بلکه توی زندگی شخصی هم مهمه. زبان انسان ابزار قدرتمندیه که میشه هم در جهت موفقیت هم شکست، ازش بهره برد. شما میتونین با مدیریت رابطه با مشتری زبانزد شده و حتی ایجاد مزیت رقابتی کنین.

اهمیت ارتباطات در موفقیت کسب‌و‌کار
اهمیت ارتباطات در موفقیت کسب‌و‌کار

نتیجه‌گیری

رسیدن به نتیجه دلخواه و موفقیت کسب‌و‌کار‌ها، آرزوی هر کارآفرین و یا مدیر هستش. گفتیم که برای محقق شدن این آرزو یه‌سری اصولی وجود داره که میشه با توجه به اونا و عملی کردنشون، موفقیت رو تضمین کرد.

فهمیدیم که اگه یه نقشه راهی داشته باشیم، موفقیت کسب‌و‌کار‌ها انقدرام سخت نیست و بلکه لذت‌بخشم هست. شمام میتونین این مطالب رو بخونین و با آگاهی بیش‌تر توی کسب‌و‌کارتون قدم وردارین و موفق بشین. ممنونیم که تا آخر همراه ما بودین.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments