ادامه تحصیل در کانادا ، مهاجرت ، ویزا ، اقامت در کانادا

نوشته محمد گنجی جمعه - ۲۱ دی ۱۳۹۷

ادامه تحصیل در کانادا ، مهاجرت ، ویزا ، اقامت در کانادا به چه صورتی است و چطور میشه برای تحصیل در کانادا اقدام کرد.
ادامه تحصیل در کانادا ، مهاجرت ، ویزا ، اقامت در کانادا
دانشگاه‌های کانادا علاوه‌ بر اینکه سالانه ۱.۵ میلیون نفر را صاحب تحصیلات عالی می‌کنند، بیش از یک سوم تحقیقات و توسعه را نیز در این کشور انجام می‌دهند.دانشگاه‌های کانادا در واقع با انجام یک فعالیت اقتصادی به ارزش ۳۰ میلیارد دلار به تولید ثروت برای جوامع مختلف این کشور کمک شایانی می‌کنند.نظام آموزش عالی کانادا را به عنوان یکی از کشورهای مطرح در این حوزه که دانشگاه‌های باکیفیتی را نیز در خود جای داده  در نظر می گیریم .

ادامه تحصیل در کانادا ، مهاجرت ، ویزا ، اقامت در کانادا

کشور کانادا یکی از کشورها ی صنعتی و مهاجر پذیر است . این کشور تعداد زیادی از مهاجران را در خود جاداده است. تعداد زیادی از ایرانیان نیز در کانادا تحصیل یا اقامت دارند. این کشور جرو کشورهای سردسیر بوده و در قسمت شمالی آمریکا قرار داره . پایتخت کانادا شهر اوتاوا است. واحد پول این کشور دلار کاناداست.کانادا یک کشور مدرن، در حال پیشرفت و دارای فرهنگ‌های متعدد و با دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است. زندگی در این کشور شبیه به زندگی در بسیاری از کشورهای غربی است با این تفاوت که برخی خصوصیات زندگی در آنجا منحصر به فرد و متفاوت است.

تحصیل در مدارس کانادا:

تحصیل در مدارس کانادا از سن ۶ تا ۱۸ سالگی اجباری است و تمامی بچه ها در این رده سنی باید به مدرسه بروند.به طور کلی سال تحصیلی برای دانش آموزان در مدارس کانادا از فردای روز کارگر (labor Day) در ماه سپتامبر آغاز میشود و تا پایان ماه جون ادامه خواهد داشت. تحصیل در مدارس کانادا از مهد کودک که از سن چهار سالگی شروع میشود  و سپس از سن شش تا ۱۳ سالگی بچه ها وارد مدرسه ابتدایی (Elementary School) میشوند که از کلاس اول تا هشتم را در بر میگیرد. سپس دانش آموزان در کانادا وارد دبیرستان مییشوند و از کلاس ۹ تا ۱۲ را در آنجا تحصیل خواهند کرد.مدارس کانادا به ویژه مدارس استان اونتاریو با تنوع فرهنگی بسیار که در دنیا منحصر به فرد میباشد همواره دانش آموزان خارجی را از تمامی کشورها با آغوش گرم پذیرا هستند.به طور خاص، تحصیل در مدارس شهر تورونتو تجربه ای پر ارزش با مزایای بسیار خواهد بود. تورونتو شهری زیبا، پاکیزه و امن میباشد که در آن دانش آموزان علاوه بر یادگیری دروس مدرسه در کلاسهای به لحاظ کیفی طراز اول، با فرهنگ های دیگر نیز آشنا شده و با یافتن دوستان جدید به دید جدیدی از زندگی و دنیا دست خواهند یافت.کادر آموزشی در مدارس تورونتو با تمامی نیاز های یک دانش آموز خارجی برای تطابق با کشور جدید آشنا هستند. همیشه در مدارس تورونتو معلمین و سایر کارمندان را طوری استخدام میکنند که هر کدام از ایشان به یک زبان خارجی مسلط باشد تا بتوانند به دانش آموزان خارجی در زمینه درسی و یا مشکلات شخصی راهنمایی و کمک ارائه کنند.دانش آموزان خارجی پس از ورود به کانادا ابتدا یک امتحان ساده خواهند داشت که بیشتر برای سنجش زبان انگلیسی ایشان میباشد. چنانچه نتیجه این تست نشان بدهد که دانش آموز نیاز به تقویت زبان انگلیسی خود دارد، ایشان را به کلاسهای انگلیسی به عنوان زبان دوم “English as Second Language”  و یا “ESL” خواهند فرستاد. کلاسهای ESL علاوه بر کلاسهای عادی دانش آموز خواهد بود.نکته قابل توجه در اینجا این است که در کانادا اداره ای به نام  Education Quality and Accountability Office  یا  ‘EQAO’  وجود دارد که وظیفه اش نظارت بر گسترش کیفیت آموزشی مدارس در کلیه استان اونتاریو میباشد بنابراین از کیفیت مدارس در سطح اونتاریو جای نگرانی نیست. ولی از آنجاییکه هموطنان عزیز ما بیشتر در شهر تورونتو تمرکز دارند ما نیاز سعی بر تمرکز روی این شهر بزرگ داریم.

شرایط تحصیل در مدارس کانادا برای افراد خارجی

برای تحصیل در مقاطع مختلف درسی در مدارس کانادا شرایط ساده ای وجود دارد که شامل موارد زیر میشود
داشتن حداقل چهار سال سن
داشتن پشتوانه مالی مناسب از سوی پدر و مادر برای پرداخت شهریه مدارس و مخارج روزمره زندگی
اگر فرزند شما هم اکنون در مدرسه مشغول به تحصیل است سوابق تحصیلی و توصیه نامه از مدرسه
داشتن قیم یا همان Custodian در کانادا
داشتن ویزای دانش آموزی کانادا

نحوه انتخاب مدرسه در کانادا

خوشبختانه در کانادا علاوه بر مدارس خصوصی که معمولا شهریه بالایی دارند، امکان دریافت پذیرش از مدارس دولتی نیز وجود دارد. شرکت مهاجرت دریملندبه عنوان نماینده رسمی مدارس دولتی  Toronto District School Board  در محدودهتورونتوی بزرگ یا همان Greater Toronto Area معروف به “GTA” و همچنین در منطقه York Region District School Board  یا همان YRDSB یا آموزش و پرورش منطقه یورک York Region میتواند در گرفتن پذیرش از مدارس دولتی به شما کمک کند.  مدارس دولتی کانادا علاوه بر داشتن کیفیت بالای آموزشی دارای شهریه بسیار پایین تر نسبت به مدارس خصوصی هستند

نظارت و اجرا

از آنجا که در کانادا هیچ وزارتخانه‌ فدرال آموزش یا سیستم اعطای امتیاز رسمی وجود ندارد لذا استان‌ها و نواحی مختلف هر یک به طور مجزا موظف به ارائه کلیه خدمات آموزشی در سطوح مختلف شامل دانشگاهی هستند.

فرصت‌های تحصیلی

تحصیل در کانادا می‌تواند یک تجربه و فرصت استثنایی برای زندگی و آموزش باشد. این تجربه باارزش از سوی استادان مجرب در کلاس‌هایی با سطح جهانی که مملو از نوآوری هستند در اختیار شما قرار می‌گیرد. تفاوتی ندارد که در چه سطح آموزشی در کانادا تحصیل می‌کنید زیرا هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور معقولانه است و ازسوی دیگر مدارک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کانادا در سراسر جهان معتبر هستند.

مدارس آموزش زبان

از آنجا که کانادا یک کشور دوزبانه محسوب می‌شود لذا به یک جامعه مهاجرتی و پیشروی جهانی در عرصه زبان‌های فرانسه و انگلیسی بدل شده است. دوره‌های متنوع آموزش زبان ضمن بهبود سطح زبانی دانشجویان و مهاجران، ظرفیت آنها را برای ادامه تحصیل بیشتر و کسب مهارت‌های شغلی افزایش می‌دهد. در کانادا دانشکده‌ها و مدارس خصوصی به امر آموزش زبان‌های فرانسه و انگلیسی به ویژه برای دانشجویان بین‌المللی و مهاجران جدید مشغول هستند. در این کشور همچنین زبان‌های اختصاصی در رشته‌هایی نظیر بازرگانی، آمادگی دانشگاهی و صنایع تدریس می‌شوند. هزینه تحصیلی در این دوره‌های آموزشی که معمولا چهار هفته به طول می‌انجامند از ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار کانادا متغیر است.

نظام آموزشی کالج‌ها

فعالیت کالج‌ها در این کشور بسیار همسو و نزدیک با صنعت و تجارت است تا اطمینان حاصل شود که برنامه‌های آموزشی آنها متناسب با فضای کاری و نیازهای کارفرمایان طراحی شده‌ باشند. در کالج‌های کانادا طیف وسیعی از گزینه‌ها در رشته‌های فنی و حرفه‌ای شامل بازرگانی، کشاورزی و تولید غذا، سلامت، خدمات اجتماعی، گزارشگری و خبرنگاری، مدیریت هتلداری،‌ طراحی، فن‌آوری،‌ علوم، فن‌آوری اطلاعات، مهندسی، محیط زیست، زبان و هنر ارائه می‌شوند. در این کشور بیش از ۸۰۰۰ دوره تحصیلی در ۱۵۰ موسسه آموزشی دولتی ارائه و به فارغ‌التحصیلان مدارک تحصیلی مورد تایید دولت‌های استانی و منطقه‌ای اعطا می‌شود. طول این دوره‌ها نیز ازچند ماه تا چهار سال متغیر است. ۹۰ درصد از فارغ‌التحصیلان کالج‌ها به طور میانگین ظرف شش ماه پس از فارغ‌التحصیلی شغل پیدا می‌کنند. هزینه تحصیل در کالج‌ها نیز بسته به نوع رشته، سالانه از ۵۵۰۰ تا ۱۵ هزار دلار کانادا متغیر است.

دانشگاه‌ها

دانشگاه‌های کانادا دانشجویانی را تربیت می‌کنند که قابلیت تفکر منتقدانه و تحلیل‌گر را دارند تا بتوانند خود را با فن‌آوری‌های روز تطبیق دهند و در مشاغل حرفه‌ای، قدرت مدیریت و یافتن راه‌حل را داشته باشند. فرقی نمی‌کند چه قصدی داشته باشید اگر می‌خواهید استاد، اقتصاددان،‌ هنرمند یا یک مهندس نانوتکنولوژی در جهان شوید، نگران نباشید زیرا سیستم دانشگاه‌های این کشور طوری طراحی شده که دانشجویان می‌توانند هر رشته‌ای را که مطابق با علایق آنهاست انتخاب کنید. تحقیقات دانشگاهی نیز در کانادا راه خود را به سراسر جهان پیدا کرده‌ است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید دانشگاه‌های کانادا مهد نوآوری‌هایی نظیر طراحی تلفن‌های همراه، صفحات نمایشی تخت و مونیتورهای هوشمند بوده‌اند.در دانشگاه‌های این کشور همچنین تحقیقات بسیار خلاقانه‌ای در زمینه سلامت، نانوتکنولوژی، زیست‌فناوری، محاسبات پیشرفته، فن‌آوری محیط زیست، صنایع غذایی و دارویی و سوخت‌های تجدیدپذیر انجام می‌شود. بیش از یک سوم از حجم کلی تحقیقات کانادا در دانشگاه‌های این کشور انجام می‌شود که این کشور را در زمینه تحقیقات یکی از دارندگان بالاترین آمار تحقیقاتی در میان کشورهای عضو پیمان همکاری‌ اقتصادی و توسعه (OECD) و گروه هشت قرار داده است.در نظام آموزش عالی این کشور، سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود که دوره کارشناسی سه تا چهار سال،‌ کارشناسی ارشد یک تا دو سال و دکتری سه سال به طول می‌انجامد. در دانشگاه‌های کانادا بیش از ۱۰ هزار دوره تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد در ۹۵ دانشگاه دولتی و غیردولتی ارائه می‌شود. در این کشور همچنین فرصت ارائه واحدهای عملی و دوره‌های انترنی نیز وجود دارد و دانشجویان بین‌المللی اغلب در کنار تحصیل خود، کار هم می‌کنند. شهریه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا سالانه از هشت الی ۲۶ هزار دلار کانادا و بسته به نوع رشته تحصیلی متغیر است.

بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی

دانشگاه‌های کانادا رتبه‌های دانشگاهی قدرتمند و تجربیات مناسبی دارند و دانشجویان می‌توانند از میان بورسیه‌ها و برنامه‌های کمک هزینه‌ای متنوعی که برای دانشجویان بین‌المللی تدارک دیده شده‌ یک برنامه کمک هزینه‌ای مناسب را انتخاب کنند. در این زمینه مذاکره مستقیم با دانشگاهی که قصد اخذ پذیرش را از آنجا دارید اهمیت بالایی دارد چراکه برخی از این موسسات آموزشی ممکن است کمک هزینه‌های تحصیلی یا پاداش‌های مناسبی را برای دانشجویان بین‌المللی داشته باشند تا از این راه اعتبار بالایی کسب کنند. همچنین ممکن است برخی کمک هزینه‌های تحصیلی از سوی دولت متبوع شما ارائه شوند. از آنجا که تحصیل در کانادا از تحصیل در سایر کشورهای جهان ارزانتر است، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی هزینه تحصیل خود را از راه کارهای پاره وقت یا گذراندن دوره انترنتی و واحدهای عملی تامین می‌کنند.

نظام تعیین کیفیت و اعتبار دانشگاه‌ها

اعتبار یک مدرک دانشگاهی در کانادا در سطح ملی یا بین‌المللی با کیفیت دانشگاه صادرکننده آن سنجیده می‌شود. سیستم تعیین اعتبار دانشگاه‌های کانادا به صورت چند مرحله‌ای،‌ جامع و سختگیرانه است. از آنجا که نظام آموزش عالی کانادا تحت نظارت و رسیدگی ۱۰ استان و سه منطقه این کشور قرار دارد لذا دانشگاه‌های آن اجازه اعطای درجات علمی را از سوی سازمان‌های قانونی استانی اخذ می‌کنند. تحت این اختیار هر یک از دانشگاه‌های کانادا در زمینه مسائل دانشگاهی دارای استقلال است و اعتبار و استانداردهای منحصر به خود را خواهد داشت.

ارتباطات جهانی

دانشگاه‌ها متعهد هستند تا جهان را برای دانشجویان خود به ارمغان آورده و مهارت‌های ضروری برای زندگی و داشتن شغل بهتر را در فضای اقتصاد جهانی برای آنها فراهم کنند. در نتیجه دانشگاه‌ها تحقق این وعده را از راه تحصیل در خارج، جذب دانشجویان مستعد، حضور در فعالیت‌های تحقیقاتی بین‌المللی، بخشیدن بعد بین‌المللی به دروس و حضور در طرح‌های توسعه‌ای بین‌المللی حمایت و عملی می‌کنند.دانشگاه‌های کانادا بیش از ۹۰ هزار دانشجوی بین‌المللی دارند که این رقم در حال رشد است اما با این حال این کشور در این زمینه پشت سر انگلیس و استرالیا قرار دارد. این کشور تنها ۲.۲ درصد از دانشجویان خود را برای تحصیل به خارج از کشور اعزام می‌کند و نسبت به کشورهای عضو پیمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) کمتر در زمینه تجربیات بین‌المللی هزینه می‌کنند.

هزینه ی زندگی :

هزینه های زندگی شامل مسکن خورد وخوراک ، پوشاک ، رفت و آمد ، وسایل منزل و… می باشد. شاید بشه با حدود ماهی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار یه خونه اجاره کرد . هزینه ی خوراک شاید تا حدود ۳۰۰ دلار کافی باشه. برای رفت و آمد اولیه خُب بهتره نزدیک مترو باشی . هزینه ی مالیات هم وجود داره. یعد از مدتی به بیمه هم احتیاج پیدا می کنید.  وسایل منزل هم می تونی از دست دوم فروشی ها و حراجی ها تهیه کنی. البته این هزینه دیگه هر ماه لازم نیست ( یه بار وسایل خونه می خری) . هزینه ی ماهیانه تلفن ثابت ۳۰ دلار – اینترنت ۳۰ دلار – تلویزیون ۴۰ دلار – موبایل ۳۵ دلار به بالا است .  پوشاک هم شاید بشه تا ماهی ۳۰-۴۰ دلار هزینه کرد. ( این هزینه ها برای شرایط معمولی و عادیه!) یعنی میشه با ماهی سه چهار هزار دلار یه زندگی معمولی برای ۳-۴ نفر داشت.

شهر های بزرگ کشور :

ده شهر بزرگ کانادا عبارتند از :اتاوا- کلگری- ادمونتون – رجینا -گولف- اشوا – ساسکتون -سنت جان- یکتوریا .-کینگستون

 

بازدیدها: ۱۹۱۸