ادامه تحصیل در چین ، ویزا ، اقامت ، مهاجرت به چین

نوشته محمد گنجی شنبه - ۲۲ دی ۱۳۹۷

ادامه تحصیل در چین ، ویزا ، اقامت ، مهاجرت به چین  ،چین، صاحب قدیمی‌ترین و بزرگترین نظام آموزشی جهان است.  به طوری که بسیاری از محققان معتقدند قدمت آموزش در چین به قرن ۱۶ پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد که در این عصر تحصیل برای افراد برگزیده یک امتیاز محسوب می‌شد.
ادامه تحصیل در چین ، ویزا ، اقامت ، مهاجرت به چین
بیش از ۲۰۰۰ سال پیش دانشجویان کشورهای غرب و شرق آسیا برای ادامه تحصیل عازم چین شدند. از قرن نوزدهم میلادی به بعد چین شروع به ساخت دانشگاه‌های پیشرفته کرد. پس از تاسیس دانشگاه مردمی جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹ میلادی، تاسیس تعداد بیشتری از دانشگاه‌ها آغاز شد. در طول دهه ۵۰ میلادی، چین پذیرش دانشجو از کشورهای ویتنام و کشورهای شرق آسیا را در دستور کار خود قرار داد.

ادامه تحصیل در چین ، ویزا ، اقامت ، مهاجرت به چین

امروز ۶۰۰ دانشگاه از مجموع ۳۰۰۰ دانشگاه در چین، دانشجویان کشورهای مختلف جهان را ثبت‌نام می‌کنند. به دنبال ادامه رشد اقتصادی چین، مهاجرت تحصیلی به چین محبوبیت بالایی پیدا کرده است به طوری که تنها در سال ۲۰۰۹ میلادی ۲۴۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در این کشور به تحصیل مشغول بوده‌اند. برخی از این دانشجویان در چین تا اخذ مدرک تحصیل کرده، برخی به تحصیل موقت پرداخته و برخی دیگر نیز به تحصیل زبان و فرهنگ چینی می‌پردازند. پایگاه اینترنتی CUCAS (سیستم پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌های چین و مرکز ملی کمک و پذیرش دانشجویان چین)، منبع این مطلب می باشد.

نظام آموزش عالی چین

چین با داشتن بیش از ۳۰۰۰ موسسه آموزش عالی که ۲۵.۴ میلیون دانشجو را در خود جای داده‌اند، بزرگترین نظام آموزش عالی در جهان محسوب می‌شود. از این جمع ۱۸۶۷ موسسه آموزش عالی را موسسات آموزش عادی تشکیل می‌دهند که در این موسسات مجموعا ۱۷.۴ میلیون نفر مشغول به تحصیل هستند. ۴۴۴ موسسه آموزشی نیز به بزرگسالان اختصاص دارند که در مجموع پذیرای ۵.۲ میلیون دانشجو هستند. ۹۹۴ موسسه آموزشی باقی مانده نیز موسسات آموزش خصوصی هستند. همچنین ۱۷۸۹ موسسه خصوصی وجود دارند که از طریق آنها ۲.۸ میلیون نفر در مقطع کارشناسی به تحصیل راه دور و اینترنتی می‌پردازند. وزارت آموزش چین با کمک یک نظام آموزشی مرکزی، کنترل تمام موسسات آموزش عالی را در بخش‌های سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری، برنامه‌ریزی، تامین اعتبار و ارزشیابی برعهده دارد.روسای هر یک از موسسات آموزش عالی از سوی کمیته‌ای متشکل از حزب کمونیست چین هدایت می‌شوند و کمیته دانشگاهی و هیئت نمایندگی دانشکده و کارکنان مسؤل رسیدگی به مشکلات مربوط به دانشکده و کارکنان آن است.از دهه ۸۰ میلادی تاکنون اصلاحات آموزشی بسیاری در آموزش عالی چین رخ داده است.انواع مختلف دانشجویان در چین شامل دانشجویان موقت (با طول تحصیل یک تا ۲۰ هفته)، دانشجویان زبان (با طول تحصیل یک تا دو سال)،‌ دانشجویان کارشناسی (با طول تحصیل چهار تا پنج سال)، دانشجویان کارشناسی ارشد (با طول تحصیل دو تا سه سال)، دانشجویان دکتری (با طول تحصیل سه سال) و دانشجویان انتقالی (با طول تحصیل نامعین) هستند.

وزارت آموزش چین

وزارت آموزش  بخشی از مسؤلیت‌های خود را به برخی ادارات محلی و موسسات خاص واگذار کرد. در نتیجه دانشگاه‌ها و کالج‌ها استقلال و آزادی بیشتری پیدا کردند.در اوایل دهه ۹۰ میلادی صدها موسسه آموزش عالی با هدف بهبود کارآیی و بهره‌وری با هم ادغام شدند.پس از یک غیبت سی ساله از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۸۲ میلادی، آموزش عالی خصوصی  طی دو دهه اخیر به سرعت رشد کرد و حدود ۱۰ درصد از کل ثبت‌نام دانشگاه‌ها را به خود اختصاص داد.

 شرایط ورود دانشجویان خارجی

دانشجویان بین‌المللی جویای تحصیل در دانشگاه‌های چین باید پیش‌نیازهای تعیین شده از سوی دولت و دانشگاه‌های چین را پشت سر بگذارند که شامل موارد ذیل می‌شوند:
۱- فرد متقاضی باید دانشجوی واقعی بوده و ویزای دانشجویی یا توریستی داشته باشد.
۲- فرد متقاضی نباید دارای سوابق کیفری باشد. دانشجویان برخی از کشورها می‌بایست به سفارت چین گواهی عدم سوء پیشینه ارائه کنند.
۳- افراد متقاضی باید دارای مدارک مرتبط بوده و تمامی پیش‌نیازها را رعایت کنند. این پیش‌نیازها شامل مدرک تحصیلی و وضعیت مالی مناسب می‌شوند.
دانشگاه‌های چین بسته به سطح مدرکی که ارائه می‌دهند، شرایط خاصی را برای پذیرش دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. معمولا رشته‌های فرهنگ و زبان که بدون مدرک هستند آسان‌ترین شرایط پذیرش را دارند و در صورت داشتن مدرک دیپلم می‌توانید به راحتی در این رشته‌ها ثبت‌نام کنید.دانشجویان برای پذیرش در این رشته‌ها باید آزمون زبان چینی را با موفقیت پشت سر بگذرانند. داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد باید همچنین یک نسخه از معرفی‌نامه خود ارائه دهند.

رشته‌های تحصیلی انگلیسی زبان در دانشگاهها :

این داوطلبان نیازی به مدرک زبان چینی ندارند و در عوض باید مدارک زبان انگلیسی نظیر تافل و آیلتس که دانش زبانی آنها را تایید می‌کند، داشته باشند.از آنجا که دانشگاه‌های چینی هر روز بیش از گذشته نسبت به ارائه رشته‌های تحصیلی انگلیسی زبان اهتمام می‌ورزند، این رشته‌ها برای دانشجویان بین‌المللی بسیار مناسب هستند. این کشور  در حال حاضر ۶۰۰ دانشگاه و کالج دارای صلاحیت پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارد که این تعداد دانشگاه کار را برای داوطلبان بسیار دشوار می‌کند. برای تشخیص دانشگاه‌های مطرح و باکیفیت یکی از روش‌ها، مراجعه به رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان است که از سوی موسسات معتبر اعلام می‌شوند.به دنبال نوسازی صنایع تولیدی  برای ورود به رقابت جهانی، نظام آموزشی عالی چین، اعتبار و قدرت خود را در جهان به رخ رقبایش می‌کشد. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های چین از سوی دانشگاه‌های معتبر اروپایی، آمریکایی، آسیایی، استرالیایی و سایر کشورهای جهان با استقبال مواجه می‌شوند. سالانه حدود ۲۰ هزار دانشجوی فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه‌های چینی به کشورهای اشاره شده می‌روند تا ادامه تحصیل دهند. در سال ۲۰۰۹ میلادی، دولت  با ۶۴ کشور جهان تفاهم‌نامه دوجانبه‌ای را برای گسترش فعالیت‌های آموزشی امضاء کرده است.

کمک هزینه‌های تحصیلی:

برای فایق آمدن بر مشکلات مالی و تقاضای بسیار برای تحصیلات عالی، دولت مرکزی  در اواخر دهه ۸۰ و اوایل ۹۰ میلادی، سیاست ثبت‌نامی «دوگانه» را اجرا کرد که طی آن داوطلبانی که نمرات پایین‌تر از حد مجاز ورودی دانشکده‌های ملی اخذ می‌کنند می‌بایست شهریه تحصیلی خود را پرداخت می‌کردند. از سال ۱۹۹۷ میلادی به بعد تمام دانشجویان برای تحصیل در آموزش عالی باید شهریه می‌پرداختند.دولت به منظور پاسخگویی به استقبال بسیار گسترده برای تحصیلات عالی، سیاست‌های افزایش ثبت‌نام با عنوان «چشم‌انداز ۲۱۱» و «چشم‌انداز ۹۸۵» را در پیش گرفت.همچنین از سایر تغییرات اساسی در آموزش عالی این کشور می‌توان به نظام متنوع تامین اعتبارات دانشگاه‌ها اشاره کرد.به دنبال اجرایی شدن دریافت شهریه و افزایش هزینه‌های تحصیلی در آموزش عالی ، نظام کمک هزینه تحصیلی دانشجویان طی سال‌های اخیر در چین راه‌اندازی شده است که این کمک هزینه‌های تحصیلی شامل موارد ذیل می‌شوند:
برنامه کمک هزینه تحصیلی دولتی که از سال ۲۰۰۲ میلادی راه‌اندازی شده به دانشجویان نیازمند و با استعداد دانشگاه‌های عادی چین اهدا می‌شود.
کمک هزینه‌های تحصیلی مبتنی بر شایستگی و صلاحیت یکی از اصلی‌ترین انواع کمک هزینه‌های تحصیلی است که از سال ۱۹۸۶ میلادی در دسترس دانشجویان چین قرار دارد.

کار برای تحصیل در چین:

در سال ۱۹۹۴ میلادی آئین‌نامه «کار برای تحصیل» در دانشگاه‌های عادی  تصویب شد که طی آن دانشجویان نیازمند می‌توانند با یافتن کار نیمه‌وقت هزینه تحصیل خود را بپردازند.اولین برنامه اعطای وام دانشجویی در سال ۱۹۸۶ میلادی در این کشور اجرا شد. در چین دانشجویان سه نوع وام دانشجویی دریافت می‌کنند.

هزینه ی زندگی در چین:

در این کشور هزینه ی زندگی بسیار پایین می باشد. به طور تقریبی میشه گفت برای هر نفر  ماهانه حدود یک میلیون تومان کافی است ( برای زندگی عادی). واحد پول چین یوان است. گفته میشه هزینه زندگی در این کشور حدود ۲۰ درصد از ایران بیشتر است. هزینه ی یک وعده غذا از حدود ۲۵ یوان می باشد. بلیط های یک طرفه ی مترو حدود ۲ یوان و ماهانه حدود ۱۵۰ یوان است. هزینه ی اجاره ی یک خانه ی معمولی برای یک نفر حدود ماهی ۴-۵ هزار یوان است. هزینه ی دانشگاه های انگلیسی زبان در سال حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون می باشد ( دانشگاههای چینی زبان تقریبا رایگان هستند) . یک کارگر معمولی در  این کشور حدود ماهی ۶۰۰۰ یوان درآمد داره ( پس از کسر مالیات)