دیجیتال مارکتینگ ، بازاریابی دیجیتالی ، بازاریابی اینترنتی

محمد گنجی نوشته محمد گنجی شنبه - ۲۹ دی ۱۳۹۷

توضیحاتی در مورد دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی

دیجیتال مارکتینگ نمونه ای ازورود به بازار های جدید بوده که قطعا در این چند سال  بیش از هر روش دیگری از بازاریابی به گوش هر فردی خورده است. همین موضوع باعث اهمیت آن شده است. دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی می تواند معانی بسیار مختلفی داشته باشد، زیرا حوزه بازاریابی اینترنتی بسیار گسترده بوده و شامل موارد بسیار زیادی می باشد. دیجیتال مارکتینگ را می توان استراتژی و راه اندازی صحیح کمپین های بازاریابی در دنیای اینترنت دانست. بدین ترتیب DIGITAL MARKETTING نیز مانند هر روش بازاریابی دیگری نیاز به ابزارهایی دارد، که کمک می نمایند تا عملیات بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ را به راحت ترین شکل ممکن انجام داد. معمولا تبلیغات اینترنتی، برندینگ، بازاریابی های آنلاین مانند بازاریابی از طریق ایمیل، استفاده از بروشور های اینترنتی یا آنلاین و… از جمله تاکتیک ها و روش هایی بوده که همگی را با هم دیجیتال مارکتینگ می گویند. بدین ترتیب افرادی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ به کسب و کارهای کوچک و بزرگ کمک می کنند، باید در همه این زمینه ها تخصص کافی داشته باشند، تا بتوانند تکنیک ها و روش های بسیار کارآمدی را برای بازاریابی بهتر از طریق اینترنت به صاحبان کسب و کارهای مختلف ارائه نمایند.
دیجیتال-مارکتینگ-بازاریابی-اینترنت-بازاریابی اینترنتی

ابزار مورد استفاده برای دیجیتال مارکتینگ

اولین چیزی که می تواند برای دیجیتال مارکتینگ اهمیت داشته باشد و به عنوان یکی از ابزار اصلی و تخصصی در حوزه دیجیتال مارکتینگ می توان از آن نام برد، سایت اینترنتی می باشد. هر کسب و کاری می تواند به کمک یک سایت اینترنتی، بسیاری از کارهای تبلیغاتی را بدون پرداخت هزینه ای خاص انجام بدهد. از همه مهمتر اعتماد سازی برای مشتریان هر مجموعه، از طریق سایت اینترنتی انجام می شود. بدین ترتیب داشتن سایت می تواند بسیار مهم و ضروری باشد.
کتاب، بروشور و کاتالوگ های آنلاین نیز می توانند از دیگر ابزارهایی باشند که در دیجیتال مارکتینگ می توان از آنها بیشترین استفاده را برد. شبکه های اجتماعی را می توان از جمله قدرتمند ترین نمونه از ابزارهای مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ دانست. با توجه به اهمیتی که دیجیتال مارکتینگ دارد، می توان همزمان در چندین شبکه اجتماعی فعالیت نموده و بازاریابی از این طریق می تواند کمک بسیار زیادی به افزایش درآمد توسط کسب و کارهای مختلف بنماید. ابزار های تعامل، اینفوگرافیک ها، لوگو و… را می توان از دیگر ابزار کاربردی دیجیتال مارکتینگ دانست، که هر کدام به نوعی می توانند در بازاریابی اینترنتی اثرات مثبت و قابل قبولی داشته باشند.
دیجیتال-مارکتینگ-بازاریابی-اینترنت-بازاریابی اینترنتی

معرفی برخی از تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین تاکتیک های فراوانی داشته، که قطعا باید به صورت همزمان از همه آنها بهره برده، تا به موفقیت بیشتری برسید. اولین مورد از تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ سئو SEO می باشد و فارسی آن نیز بهینه سازی موتورهای جستجو می باشد، از این طریق می توان وب سایت یک کسب و کار را به نتایج برتر موتورهای جستجو ارتقا داد. این موضوع باعث می شود تا مشتریان بیشتری با سایت آشنا شده و تبدیل به مشتری واقعی کسب و کار مد نظر شوند. البته راه سریع تری برای رسیدن به این هدف نیز وجود دارد که آن را PPC یا پرداخت به ازای هر کلیک می نامند. در این سرویس می توان در کلیدواژه های مربوط به کسب و کار خود در صفحه اول گوگل قرار گرفت، اما باید هزینه ای را نزد گوگل بسپارید و به ازای هر کلیک، مبلغی از آن کسر شده، تا مبلغ سپرده شده به اتمام برسد. در صورت نیاز می توان دوباره آن را تمدید نمود. مزیت سئو به تبلیغات کلیکی هزینه کمتر آن و ماندگاری بیشتر آن می باشد. با تولد محتوای تخصصی و ارزشمند، امکان نتیجه گیری از سئو بیشتر می شود.
دیجیتال-مارکتینگ-بازاریابی-اینترنت-بازاریابی اینترنتی

روش های دیجیتال مارکتینگ  :

معنی دیجیتالی ( الکترونیکی) و مارکتینگ ( بازاریابی) مشخص می کنه، هر فعالیت درجهت کسب بازار فروش،  بر بستر تکنولوژی الکترونیکی و دیجیتالی موجود رو در بر می گیره. اما بستر دیجیتال بسیار بسیار گسترده است . به همین خاطرمجبوریم دامنه ی فعالیت را به چند عنصر حیاتی محدود کنیم. ان نوع بازاریابی شامل : بازاریابی بر اساس برندینگ و نام تجاری ،  بدست آوردن بازار  بوسیله ی شبکه های اجتماعی ،  بازاریابی محتوا ، بازاریابی ایمیلی ، ویدئو مارکتینگ ، سئو وبهینه سازی موتورهای جستجو ،  طراحی وب سایت ، اپلیکیشن ها و بازاریابی  بوسیله ی موتور های جستجو و…. می باشد. هر کدوم از این موارد دنیای بزرگی از اطلاعات توانایی ها و ترفند ها را به دنبال دارد. بهتره از همه ی این موارد اطلاعات داشته باشیم و در یک سری از این فعالیت ها مهارت کافی داشته باشیم. دیگه زمان پخش تراکت و آگهی روزنامه و… شاید به پایان رسیده .( بهتره بگیم خیلی محدود شده ) . در کنار این همه روشی که نام بردم ، هر روز هم روش های جدیدی بر اساس ایده پردازی و خلاقیت افراد شاغل در این حوزه پیدا میشه. شرط بقا به روز بودنه!!!! قبلا یه روش بلد بودی و سالها استفاده می کردی . الان دائم الگوریتم ها و استراتژی های بازار تغییر می کنه.
دیجیتال مارکتینگ

در این مقاله فقط خواستم با بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی آشنا بشین . در مطالب بعدی تک تک این موضوعات رو باز می کنم و روشها و ترفند های آن را براتون می گم.