دیجیتال مارکتینگ نمونه ای ازورود به بازار های جدید بوده که قطعا در این چند سال  بیش از هر روش دیگری از بازاریابی به گوش هر فردی خورده است. همین موضوع باعث اهمیت آن شده است. دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی می تواند معانی بسیار مختلفی داشته باشد، زیرا حوزه بازاریابی اینترنتی بسیار گسترده بوده و شامل موارد بسیار زیادی می باشد.
دیجیتال-مارکتینگ-بازاریابی-اینترنت-بازاریابی اینترنتی
دیجیتال مارکتینگ را می توان استراتژی و راه اندازی صحیح کمپین های بازاریابی در دنیای اینترنت دانست. بدین ترتیب DIGITAL MARKETTING نیز مانند هر روش بازاریابی دیگری نیاز به ابزارهایی دارد، که کمک می نمایند تا عملیات بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ را به راحت ترین شکل ممکن انجام داد. مهم ترین و اساسی ترین ابزار برای ورود به دیجیتال مارکتینگ ، سواد دیجیتال است . یعنی اطلاعات لازم برای کار در بستر دیجیتال داشته باشیم. در کنار این سواد دیجیتال ، معمولا تبلیغات اینترنتی، برندینگ، بازاریابی های آنلاین مانند بازاریابی از طریق ایمیل، استفاده از بروشور های اینترنتی یا آنلاین و… از جمله تاکتیک ها و روش هایی بوده که همگی را با هم دیجیتال مارکتینگ می گویند. بدین ترتیب افرادی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ به کسب و کارهای کوچک و بزرگ کمک می کنند، باید در همه این زمینه ها تخصص کافی داشته باشند، تا بتوانند تکنیک ها و روش های بسیار کارآمدی را برای بازاریابی بهتر از طریق اینترنت به صاحبان کسب و کارهای مختلف ارائه نمایند.

روش های دیجیتال مارکتینگ  :

معنی دیجیتالی ( الکترونیکی) و مارکتینگ ( بازاریابی) مشخص می کنه، هر فعالیت درجهت کسب بازار فروش،  بر بستر تکنولوژی الکترونیکی و دیجیتالی موجود رو در بر می گیره. اما بستر دیجیتال بسیار بسیار گسترده است . به همین خاطرمجبوریم دامنه ی فعالیت را به چند عنصر حیاتی محدود کنیم. ان نوع بازاریابی شامل : بازاریابی بر اساس برندینگ و نام تجاری ،  بدست آوردن بازار  بوسیله ی شبکه های اجتماعی ،  بازاریابی محتوا ، بازاریابی ایمیلی ، ویدئو مارکتینگ ، سئو وبهینه سازی موتورهای جستجو ،  طراحی وب سایت ، اپلیکیشن ها و بازاریابی  بوسیله ی موتور های جستجو و…. می باشد. هر کدوم از این موارد دنیای بزرگی از اطلاعات توانایی ها و ترفند ها را به دنبال دارد. بهتره از همه ی این موارد اطلاعات داشته باشیم و در یک سری از این فعالیت ها مهارت کافی داشته باشیم. دیگه زمان پخش تراکت و آگهی روزنامه و… شاید به پایان رسیده .( بهتره بگیم خیلی محدود شده ) . در کنار این همه روشی که نام بردم ، هر روز هم روش های جدیدی بر اساس ایده پردازی و خلاقیت افراد شاغل در این حوزه پیدا میشه. شرط بقا به روز بودنه!!!! قبلا یه روش بلد بودی و سالها استفاده می کردی . الان دائم الگوریتم ها و استراتژی های بازار تغییر می کنه.
البته روش های جدید ، روش های فدیمی رو ممنوع نمی کنه ، اما امکان استفاده از روش های قدیمی عملا از بین میره. مثلا با وجود ماشین ها و وسایل نقلیه پر سرعت و پر از امکانات ، استفاده از درشکه ممنوع نشده ! اما عملا غیر ممکنه! ولی هنوز خیلی ها دنبال سبک زندگی و کار های دوست داشتنی خودشون هستن که غیر ممکنه!
دیجیتال مارکتینگ

ابزارها و تاکتیک های مورد استفاده برای دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین تاکتیک های فراوانی داشته، که قطعا باید به صورت همزمان از همه آنها بهره برده، تا به موفقیت بیشتری برسید. پس باید یک کمپین شامل روش های مختلف ایجاد کرد تا بتوان بیشترین و بهترین بازده را بهره برداری کرد.

وب سایت اولین ابزار دیجیتال مارکتینگ :

اولین چیزی که می تواند در زمینه ی  دیجیتال مارکتینگ اهمیت داشته باشد و به عنوان یکی از ابزار اصلی و تخصصی در حوزه دیجیتال مارکتینگ می توان از آن نام برد، سایت اینترنتی می باشد. هر کسب و کاری می تواند به کمک یک سایت اینترنتی، بسیاری از کارهای تبلیغاتی را بدون پرداخت هزینه ای خاص انجام بدهد. از همه مهمتر اعتماد سازی برای مشتریان هر مجموعه، از طریق سایت اینترنتی انجام می شود. بدین ترتیب داشتن سایت می تواند بسیار مهم و ضروری باشد.

تبلیغات به عنوان یکی از پایه های اساسی دیجیتال مار کتینگ:

کتاب، بروشور و کاتالوگ های آنلاین نیز می توانند از دیگر ابزارهایی باشند که در دیجیتال مارکتینگ می توان از آنها بیشترین استفاده را برد. در کنار این نوع تبلیغات می توان از تبلیغات بر اساس کلیک (ppc) ، تبلیغات بنری ، تبلیغات هدفمند targeted advertising ، تبلیغات مستقیم  native advertising  و… نام برد.
البته راه سریع تری برای رسیدن به این هدف نیز وجود دارد که آن را PPC یا پرداخت به ازای هر کلیک می نامند. در این سرویس می توان در کلیدواژه های مربوط به کسب و کار خود در صفحه اول گوگل قرار گرفت، اما باید هزینه ای را نزد گوگل بسپارید و به ازای هر کلیک، مبلغی از آن کسر شده، تا مبلغ سپرده شده به اتمام برسد. در صورت نیاز می توان دوباره آن را تمدید نمود.

شبکه های اجتماعی ابزار سودمند دیجیتال مارکتینگ :

شبکه های اجتماعی را می توان از جمله قدرتمند ترین نمونه از ابزارهای مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ دانست. با توجه به اهمیتی که دیجیتال مارکتینگ دارد، می توان همزمان در چندین شبکه اجتماعی فعالیت نموده و بازاریابی از این طریق می تواند کمک بسیار زیادی به افزایش درآمد توسط کسب و کارهای مختلف بنماید.  شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام ، فیس بوک ، توئیتر ، لینک دین و… هر روز بازدید و مراجعه کننده ی زیادی دارند. در ایران اینستاگرام به سبب راحتی و دسترسی آسان بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. البته لینک دین linkedin بهترین بستر برای فعالیت کسب و کارها می باشد.
دیجیتال-مارکتینگ-بازاریابی-اینترنت-بازاریابی اینترنتی

ابزارهای تعاملی در دیجیتال مارکتینگ :

ابزار های تعامل، اینفوگرافیک ها، لوگو و… را می توان از دیگر ابزار کاربردی دیجیتال مارکتینگ دانست، که هر کدام به نوعی می توانند در بازاریابی اینترنتی اثرات مثبت و قابل قبولی داشته باشند.

 سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو :

یکی از اساسی ترین تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ یا  بازاریابی دیجیتال سئو SEO می باشد و فارسی آن نیز بهینه سازی موتورهای جستجو می باشد، از این طریق می توان وب سایت یک کسب و کار را به نتایج برتر موتورهای جستجو ارتقا داد. این موضوع باعث می شود تا مشتریان بیشتری با سایت آشنا شده و تبدیل به مشتری واقعی کسب و کار مد نظر شوند. در این زمینه دو روش سئو ی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه ( توصیه نمی شود ) به همراه سئوی داخلی سایت اهمیت ویژه ای دارند.
مزیت سئو به تبلیغات کلیکی هزینه کمتر آن و ماندگاری بیشتر آن می باشد. با تولید محتوای تخصصی و ارزشمند، امکان نتیجه گیری از سئو بیشتر می شود.
دیجیتال-مارکتینگ-بازاریابی-اینترنت-بازاریابی اینترنتی

ایمیل مارکتینگ  در بازاریابی دیجیتال :

با ایمیل می تونیم برند رو به خوبی معرفی کنیم. خدمات و محصولاتمون رو معرفی کنیم. در اصل یک پل ارتباطی بین ما و مشتریان فعلی یا مشتریان قدیمی است .ایمیل ها می تونن محتوای تبلیغی یا ترویجی داشته باشه و یا وفاداری برند ایجاد کنه. ایمیل مارکتینگ یکی از زیر شاخه های مهم بازاریابی دیجیتال است.

 استفاده از گوگل ادوردز دربازاریابی دیجیتال :

گوگل امکانی را فراهم کرده که بتوانید با پرداخت هزینه ، در صفحه ی جستجوی گوگل در رتبه های بالا قرار بگیرید. تجربه نشان داده که حضور در صفحه ی اول گوگل تضمین کننده ی دیده شدن کسب و کار شماست . در بازاریابی ما قصد داریم اول دیده شویم ، بعد بتوانیم محصولات و خدمات خودمان را نمایش دهیم. این روش علاوه بر دیده شدن به تدریج اعتبار برند شما را افزایش می دهد.

استفاده از اینفلوئنسرها در بازاریابی اینترنتی:

اینفلوئنسرها یا افراد تاثیر گذار می توانند به بازاریابی اینترنتی شما کمک شایانی کنند. افرادی که در بین مردم شناخته شده هستند ، افراد معرف و برند هستند. اما اینفلوئنسر ها مقبولیت هم دارند . پس فعالیت های آنها توسط عده ی زیادی رصد و دنبال می شود .این یک مزیت برای دیده شدن محصولات و خدماتی است که توسط این افراد معرفی یا استفاده می شود.

استفاده از روش های بازاریابی جدید در دیجیتال مارکتینگ :

امروزه برای بازاریابی دیجیتال روش های مختلف وجود داره . ضمن این که باید تا حدود زیادی ( نه کاملا ) بازاریابی را تبلیغات جدا کرد. بازاریابی در حوزه ی دیجیتال شامل فعالیت های دیجیتالی و اینترنتی در جهت کسب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیم است. بازاریابی محتوا ، بازاریابی درونگرا ، بازاریابی عصبی ، بازاریابی حسی ، بازاریابی مویرگی ، بازاریابی شبکه ای ، بازاریابی موبایلی بازاریابی ویروسی ، گیمیفیکیشن و… از انواع مختلف بازاریابی است که در دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار می گیرد. موبایل مارکتینگ و استفاده از پیامک و سایر ابزارهای موبایلی هم می تونه جزو دیجیتال مارکتینگ محسوب بشه .
در این مقاله فقط خواستم با بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی آشنا بشین . در مطالب بعدی تک تک این موضوعات رو باز می کنم و روشها و ترفند های آن را براتون می گم.

 خلاصه باید بدونید که :

دیگه زمان تبلیغات سنتی تموم شده و باید به تبلیغات در سوشال نت ورک ( شبکه های اجتماعی) کار کرد. تجارت الکترونیک یه جریان قوی و یک مفهوم اساسیه که زندگی مار و دچار تغییر و تحول اساسی کرده . بسیاری از محدودیت های تجارت سنتی را از بین برده . این تغییرات فقط مربوط به شکل و فرم ظاهری نبوده و محتوا تغییر کرده!!!!

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

blank

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.