محتوای همیشه‌سبز (Evergreen Content): راهنمای تازه‌کاران

محتوای همیشه‌سبز

محتوای همیشه‌سبز چیست؟ چطور می‌توانید از آن در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید؟ به زبان ساده، این شکل از محتوا در گذر زمان ارزش خودش را از دست نداده و تا مدت‌ها پس از پست شدن هم باعث افزایش ترافیک وبسایت می‌شود. در ادامه کمی دقیق‌تر این شکل از محتوا را بررسی کرده‌ایم. همچنین راهکارهایی برای استفاده از آن برای کسب و کار خودتان پیشنهاد داده‌ایم.

محتوای همیشه‌سبز

محتوای همیشه‌سبز چیست؟

همان‌طور که از نامش پیدا است،محتوای همیشه‌سبز محتوای سئو شده‌ای است که همیشه کاربرد دارد. این شکل از محتوا در گذر زمان به اصطلاح برای مخاطب تازه می‌ماند. شاید تا به الان با خودتان فکر می‌کردید که تمام محتوای موجود در فضای مجازی ماندگار است؛ به هرحال، یک پست بلاگ بعد از انتشار محو نمی‌شود. ولی محتوای همیشه‌سبز فرق می‌کند. این محتوا همواره ترافیک جذب کرده و تا مدت‌ها بعد از انتشارش هم کاربردی می‌ماند.

شکل‌های رایج محتوای همیشه‌سبز

این‌ها تعدادی از شکل‌های رایج محتوای همیشه‌سبز هستند:

 • محتواهای لیستی (listicle)
 • نکته‌ها
 • محتواهای آموزشی
 • نقد محصولات
 • بعضی ویدیو‌ها

لزوماً تولید مطلبی در این شکل، آن را همیشه‌سبز نمی‌کند ولی این‌ها بیشتر برای این شکل از محتوا به کار می‌روند. ویدیوهای آموزشی گام به گام، مثل ویدیویی راجع به این که چطور تایر ماشین را عوض کنیم، طولانی‌تر از ویدیوهای کمتر کاربردی، ارزش خود را حفظ می‌کنند.

حالا که بعضی از شکل‌های تولید اینگونه محتوا را شناختید، بیایید آن‌ها را به کار ببندیم.

شیوه‌هایی برای نگارش مقاله‌های همیشه‌سبز

 • سوال‌هایی که مدام از شما پرسیده می‌شود را پاسخ بدهید.
 • راهنمایی‌های مرتبط با صنعت خود ارائه دهید، راهنمایی کنید و پست‌های آموزشی بگذارید.
 • مفاهیم رایج در صنعتتان را که ممکن است برای مخاطبان گیج‌کننده باشد، شرح دهید.

مثال‌هایی از محتوای همیشه‌سبز

بیایید چند مثال از این شکل محتوا در صنایع مختلف را با هم بررسی کنیم.

 • راهنمای کامل بازاریابی شبکه‌های اجتماعی: این راهنما به اندازه‌ی کافی جزئی است و می‌تواند برای کسی که تازه به حوزه‌ی بازاریابی و کمپین وارد شده‌اند، بسیار مفید باشد.
 • چطور از سگ خود مراقبت کنیم: حیوانات و اینترنت با یکدیگر رابطه‌ی تنگاتنگی دارند. اینگونه آموزش‌ها برای کسانی که حیوانات خانگی دارند هم مفید است و هم بامزه.
 • ۱۰ روش برای لذت بردن از هات چاکلت: وقتی وارد فصل سرما می‌شویم، این شکل از محتوا می‌تواند ترافیک شما را افزایش دهد. ایجاد تغییراتی در یک چیز کهنه است.

البته که بسیاری از این محتواها لزوماً به کسب و کار شما ارتباطی ندارد. محتوایی که شما تولید می‌کنید، باید برای گروه هدف و مخاطبان شما مناسب باشد. مشکل محتوای همیشه‌سبز این است که تقریباً عموم محتواهای این‌ چنینی در حوزه‌ی فعالیت شما توسط دیگران بارها و بارها ارائه شده است. در این صورت، شما باید آن محتوا را به شکل خاص خودتان ارائه بدهید یا به دنبال جذب ترافیک از کلمات کلیدی بگردید که ارتباط دورتری با آن مقاله دارند ولی رقابت چندانی در آن‌ها وجود ندارد. این باعث افزایش ارزش محتوای شما می‌شود و رتبه‌ی آن در موتورهای جست‌وجو را افزایش می‌دهد.

چه چیز محتوای همیشه‌سبز نیست؟

برای این که بهتر بفهمیم چه چیزی همیشه‌سبز است، بیایید با هم ببینیم چه چیزی همیشه‌سبز نیست؟

 • اخبار
 • داده‌ها و گزارش‌هایی که خیلی زود تاریخ مصرف‌گذشته می‌شود
 • محتوای متمرکز بر فرهنگ عامه و ترندهای روز
 • پوشاک و فشن امروز

یادتان باشد؛ محتوای همیشه‌سبز تاریخ‌ مصرف ندارد و در بلندمدت ارزش خود را حفظ می‌کند. در نتیجه محتوایی راجع به انتخابات ریاست جمهوری یا ترندهای روزمره بازاریابی شاید در لحظه پرطرفدار باشد ولی به سرعت ارزش و اهمیت خود را از دست می‌دهد.

نکته‌هایی برای نوشتن محتوای همیشه‌سبز

حالا که دقیقاً می‌دانید این محتوا چه هست و چه نیست و چه شکل‌هایی دارد، بیایید نگاهی به نکاتی ظریف‌تر در تولید اینگونه محتوا داشته باشیم.

۱.کلمات کلیدی درست را انتخاب کنید.

به طور خلاصه اشاره کردیم که کلمات کلیدی که ارتباط دورتری با محتوا دارند، احتمالاً بهترین شانس شما هستند. حتی بادوام‌ترین محتواهای همیشه‌سبز هم اگر افراد به دنبال آن نگردند، کاربردی ندارد. پس در خصوص کلمات کلیدی خود تحقیق کنید.

۲.سئو کنید.

بعد از این که کلمه‌ی کلیدی خود را پیدا کردید، فراموش نکنید که بهینه‌سازی‌های on-page انجام دهید. به تصاویر متن جایگزین اضافه کنید و کلمه‌ی کلیدی را در خود مطلب و تیتر و url آن بیاورید. البته فراموش نکنید که بی‌دلیل متن خود را با کلمات کلیدی پر نکنید! هچنین خوب است که مقاله‌های همیشه‌سبز را به یکدیگر ارجاع دهید تا سئوی آن‌ها بهبود پیدا کند.

۳.برای تازه‌کارها بنویسید.

شاید احساس کنید لازم است تبحر خود در یک موضوع را نشان بدهید ولی این کار را به نحوی بکنید که برای تازه‌کارها مناسب باشد. متخصصین معمولاً به دنبال مطالب جامع نمی‌گردند و محتوای همیشه‌سبز عموماً برای بخشی گسترده از جامعه نوشته می‌شود.

۴.بیش‌ از اندازه تکنیکال حرف نزنید.

همان‌طور که در نکته‌ی قبلی اشاره شد، افراد تازه‌کار عموماً زبان به شدت تکنیکال یک حرفه را بلد نیستند پس سعی کنید تا حد امکان از نوشتن به این زبان پرهیز کنید.

۵.هدف نوشته‌ی خود را عوض کنید.

وقتی یک محتوای فوق‌العاده می‌نویسید، راه‌های زیادی وجود دارد که از ایده‌های خوب خودتان در قالب‌های مختلف و با اهداف متفاوت استفاده کنید.

محتوای همیشه‌سبز تنها راه موفقیت نیست.

این محتوا فوق‌العاده است ولی تصور نکنید هرچه تولید می‌کنید باید همیشه‌سبز باشد. محتوای مد روز هم اهمیت دارد. محتواهای روزمره به شدت به درد کمپین‌های کوتاه‌مدت بازاریابی می‌خورند. در این کمپین‌ها شما می‌خواهید ترافیک و سرنخ‌های زیادی در مدت زمان کوتاهی جذب کنید.

محتوای همیشه‌سبز را در بلاگ خودتان دفن نکنید.

بعد از این که محتوای همیشه‌سبز خود را ایجاد کردید، آن را به حال خود وانگذارید. اگر مطلبی را منتشر و بعد به سرعت فراموش کنید، نتایجی که انتظار دارید را نخواهید گرفت. شما باید تلاش کنید محتوای مفید خود را طوری به نمایش بگذارید که به سرعت توسط بازدیدکنندگان دیده شوند. چند راه برای این کار وجود دارد:

 • صفحاتی برای راهنمایی افراد تازه‌کاری که به وبسایتتان مراجعه می‌کنند، به مطالب آموزشی خود ایجاد کنید.
 • مطالب همیشه‌سبز خود را در بنری در صفحه‌ی اصلی یا در زبانه‌ی گوشه‌ی صفحه‌ی بلاگ خود، هایلایت کنید.
 • مطالب همیشه‌سبز خود را بازنشر دهید و در صورت امکان، به‌روزرسانی کنید تا بیشترین افراد ممکن آن‌ها را ببینند.
 • یک صفحه‌ با نام «از اینجا شروع کنید.» ایجاد کنید تا در مسائل ابتدایی به افراد کمک کرده و آن‌ها را راهنمایی کنید.
 • یک کمپین در شبکه‌های اجتماعی حول مطلب خود خلق کنید.

شیوه‌ای که برای call-out انتخاب کنید آنقدر اهمیت ندارد که نفس بولد کردن و هایلایت کردن مقاله‌های همیشه‌سبز.

به طور مستمر محتوای همیشه‌سبز خود را به‌روزرسانی کنید.

علاوه بر هایلایت کردن محتوا، شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که محتوایتان به‌روز می‌ماند. با این که در خصوص محتوای همیشه‌سبز، به‌روز‌رسانی چندانی لازم نیست، قطعاً یافته‌ها و مقاله‌های جدیدی خواهند بود که به آن‌ها هایپرلینک بدهید یا محتوای آن‌ها را در مقاله‌ی خود اعتماد کنید. به علاوه، به‌روزرسانی محتوای و تاریخ نشر آن به رتبه‌بندی‌های سئو کمک می‌کند. وقتی محتوای خود را به‌روزرسانی می‌کنید، طوری آن را تبلیغ کنید که انگار تازه منتشر شده است.

یادتان باشد؛ روزانه محتوای جدید در وب‌سایت‌ها منتشر می‌شود و بخشی از آن قطعاً رقیب محتوای شما خواهد بود. باید مطالب خود را تازه نگه دارید تا رتبه‌های خود را از دست ندهید.

وقتی محتوا را به‌روز‎‌رسانی می‌کنید، موضوعات زیر را از یاد نبرید:

 • مفید بودن
 • شفافیت
 • لحن
 • قابلیت‌ به اشتراک گذاری

منبع

راهنمای مبتدیات برای محتوای همیشه‌سبز

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments