مباحث ساده فیزیک کنکور ، مباحث آسان و مهم فیزیک  کدوم مبحث ها ست و اگه اینها رو بخونیم چند درصد میشه تو کنکور زد ؟  دوازدهم  بخونم یا پایه؟ میشه یه سری از قسمت ها رو حذف کنم ؟
"مباحث
همیشه وقتی به کنکور نزدیک می شیم این سوال رو هزارن بار از دانش آموزا می شنوم.خیلی ها میان می گن آقا فلان دبیر ، یا فلان مشاور ، یا …. به من گفته تو که نمی تونی همه ی مباحث رو بخونی پس این فصل ها رو حذف کن!خُب خود دانش آموزانی که زیاد نخوندن هم،  به کارنامه ی بچه های سالهای قبل نگاه می کنن، می بینن درصد فیزیک و ریاضی اونا خیلی بالا نیست!اگه اینطوره پس منم یه قسمت هایی رو بخونم تا یه درصدی بزنم ! صد که نمی خوام بزنم!من الان قصد ندارم بگم حذف بکن یا نکن ،این کار درسته یا غلط!اما می خوام بگم اگه تصمیم گرفتی اینکار رو بکنی ، چه کار کن!!!!

مباحث ساده فیزیک کنکور

مباحث که راحت تره و شانس بیشتری داره تا تو کنکور بیاد، بیشتر نیاز به توجه دارن.

اصل اول در مباحث ساده فیزیک کنکور:

به حرف کسانی که خودشون تا حالا فیزیک نخوندن یا اگرهم خوندن تا ” تصمیم کبری”  بیشتر بلد نیستن گوش نکن ! این افراد شامل :بچه های سالهای قبل میشه که رتبه اشون با کد ملی شون برابره!مشاور نماهایی که همه چی رو از اینور و انور کپی می کنن و حرف های ماورایی می زنن!معلم های درس های دیگه ، که درس خودشون رو هم نمی تونن به یه جای مناسب برسونن!و سایر افراد کم اطلاع…

اصل دوم درمباحث ساده فیزیک کنکور :

هر چه قدر ضعیف باشی و یا وقتت کم باشه یا حوصله ی فیزیک رو نداشته باشی ، لا اقل می تونی تعاریف و مفاهیم فیزیک  رو بخونی!می گی زیاده؟نه من براتون خلاصه ی همه ی فصلها رو تو سایت قرار می دم ، تو فقط همین رو بخون ! روخونی کن ! چند بار!

اصل سوم در مباحث ساده فیزیک کنکور :

هیچ فصلی رو به طور کامل حذف نکن!یعنی چی ؟ یعنی حرکت شناسی که همه می گن سخته چی ؟ اونم بخونی؟نترس! نمی گم همه اش رو بخون . فقط قسمت های آسونش رو بخون! من بهت می گم کجاها رو بخونی

اصل چهارم در مباحث ساده فیزیک کنکور :

تست تالیفی نزن فقط تست های کنکور های 10 سال اخیر رو بخون ( بهتره از جزوه ی من فقط تست های تثبیت و تمرین رو بخونی )

اصل پنجم در مباحث ساده فیزیک کنکور :

روی قسمت های ساده ای که زیاد پایه ی ریاضی و … نمی خواد و تو کنکور هم تعداد قابل ملاحظه ای تست داره تمرکز کن !کدوم قسمت ها ؟به نظر من اینطور پیش برو:
بخش اول- مباحث ساده فیزیک کنکور : ترم دوم دوازدهم ( پیش دانشگاهی 2):
فصل موج الکترو مغناطیس : از این فصل حدودا دوتا تست تو کنکور میاد . یه تست از  آزمایش یانگ و یکی گستره ی امواج که فوق العاده راحته! فصل صوت : این فصل هم حدود دوتا تست تو کنکور داره ، یکی از تست ها شدت و تراز شدته و اون یکی لوله ی صوتی ( برای ریاضی ها دوپلر هم هست) . این بخش هم ساده است. با یه ذره کار و بررسی تست های سالهای قبل اوضاع درست میشه. فصل فیزیک اتمی و هسته ای : این بخش دو فصل آخر کتاب پیش دانشگاهیه که یه قسمت عمده اش مفاهیم و تعاریفه و یه سری مسئله که عمدتا راحته!نیمه عمر ، پدیده فوتو الکتریک و تابش اتمی تقریبا همیشه میاد . این فصل سه یا چهار تست در کنکور داره.
این بخش بین 15 تا 20 درصد سوالای کنکوره ( می دونی درصد میانگین کشور خیلی پایین تر از این حرفهاست )
بخش دوم – مباحث ساده فیزیک کنکور پایه:
فصل مغناطیس و القا ( دو فصل آخر کتاب فیزیک3) :  این دو فصل خیلی راحت هستن و پایه ی ریاضی قوی نیاز نداره! به شرط اینکه بدونی چی رو بخونی. از این دو فصل حدود 3 تا تست میاد.فصل کارو انرژی ( فیزیک2): با مفاهیم این فصل از قدیم آشنا هستین مثل انرژی جنبشی و اصل بقای انرژی و… این فصل ساده است و از اون مهم تر اینه که یه روش مشخص برای حل مسائل اون وجود داره. این فصل یه تست مستقیم تو کنکور داره اما تو همه ی فصل ها تقریبا از انرژی و توان استفاده میشه .فصل نور هندسی ( فیزیک1) : این فصل هم اگه نری سراغ فرمول های عجیب غریب و یه روش با هوشانه داشته باشی خیلی راحته ! ( البته فرمولی هم بخونی این فصل ساده است ) . از نور تو کنکور معمولا 3تا4 تست میاد. یه دونه آینه ی کروی ، یه دونه عدسی ، یه دونه شکست و یه دونه سایه و نیم سایه یا ابزار های نوری. ترمودینامیک ( رشته ی ریاضی ) : این قسمت از کتاب فیزیک 3 یه چیز لازم داره تا جزو قسمت های ساده قرار بگیره ( تو علامت ها فقط حواست به علامت کار سیستم باشه ) این قسمت حداقل دوتا تست تو کنکور داره.این بخش هم حدود 20 درصد سوالای کنکوره
تا اینجا حدوی 35 درصد تا 40 درصد ساده ی کنکور رو خوندی!
بخش سوم – قسمت های متوسط دوازدهم  و پایه :
از فصل خازن ، قسمت محاسبه ی انرژی و اتصال دو خازن به هم.  از بخش مقاومت و مدار ، قسمت  مدار RC و قانون اهم و ساختمان مقاومت. از بخش الکتریسیته ساکن ، قسمت پتانسیل و اختلاف پتانسیل و میدان یکنواخت ، از بخش نوسان ، محاسبه زمان تناوب و معادله حرکت نوسانی. از بخش موج ، تار مرتعش ، نقاط هم فاز ودر فاز مقابل و طول موج. از بخش حرکت شناسی ، معادله و بردار حرکت ، نمودار سرعت زمان و سقوط آزاد ( به شرط این که باهوشانه بخونی ). از بخش دینامیک ، مسائل مربوط به تعادل و مسائلی که اصطکاک نداره ، مسائل تکانه و حرکت دایره ای
این بخش بین 30 تا 40 درصد کنکوره
بخش سوم – قسمت های سخت پیش و پایه :
هر چی تو قسمت های بالا نیست !!!البته همین قسمت های به ظاهر سخت رو هم میشه باهوشانه خوند!

مباحث ساده فیزیک کنکور – از فیزیک پایه در کنکورچی میاد؟

نزدیک کنکور که می شویم ، استرس و فشار بیشتر می شه! امسال کنکور سخت می شه؟ یا راحته؟چی کار کنم؟ تست جامع بزنیم کافیه؟ می گن سبک سوالات عوض شده ، سوالات مفهومی و ترکیبی شده، پس چی کار کنیم؟ بررسی سوالات کنکورهای گذشته نشان می دهد که لااقل در درس فیزیک چارچوب مشخص وجود دارد. یعنی تقریبا ( نه قطعا) می شود حدس زد از هر قسمت چه موضوعاتی بیشتر مورد توجه طراحان ( یا گزینشگران )قرار دارد. برای این که در سر جلسه ی کنکور دچار شوک ناشی از سوالات عجیب و غریب نشویم بهتراست از قبل آمادگی لازم را بدست آوریم. پس دقت کنید که : در سالهای اخیر تکیه و توجه طراحان به محاسبات ریاضی بیشتر از سالهای قبل شده ، پس بهتر است در روزهای باقیمانده هر شب یک زمان کوتاه در حدود ۱۵ دقیقه برای تمرین محاسبات در نظر بگیرید. اما چی بخونیم؟ لازم نیست کار عجیب و غریب انجام بدهید ، فقط سوالات و تست هایی که تا حالا حل کردید بررسی کنید ، و در این تست ها محاسباتی که برایتان مشکل ساز بوده و یا طولانی بوده ، یک بار دیگر انجام دهید. فقط همین!!! اما جدا از محاسبات ریاضی ، هرفصل فیزیک روی چه چیزی تکیه کرده و طراحان به چه قسمت هایی علاقه ی بیشتری دارند؟ مباحث ساده فیزیک کنکور رو که شناختیم . فصل به فصل بررسی می کنیم.

۱- نور هندسی:

در مبحث نور هندسی معمولا یک تست به آینه ی کروی اختصاص دارد و تست هایی که در آنها جسم در دو جای مختلف در مقابل آینه قرار می گیرد ( با دو بزرگنمایی مشخص) و باید جابه جایی جسم یا تصویر یا بزرگنمایی بدست آوریم.تست بعدی این قسمت مربوط به عدسی است که شبیه تست آینه کروی است ، بعلاوه ی این که توان عدسی هم به آن اضافه می شود.هم در تست آینه و هم در تست عدسی بیشتر توجه کنید فاصله ی جسم یا تصویر چند برابر فاصله ی کانونی است و بزرگنمایی ها در بیشتر اوقات یک، دو ، یک دوم است.تست بعدی این قسمت شکست نور می باشد ، اما شکست نور به تنهایی مشکل ساز نیست چون در بیشتر اوقات یک طرف هوا قرار دارد و زاویه ها مشخص است ( به جزوه ی خلاصه در سایت مراجعه کنید)اما گرایش در این قسمت بیشتر به تست های منشور است ، چون در تست منشور هم شکست، هم زاویه ی حد و هم بازتابش کلی مورد استفاده قرار می گیرد. اما اگر طراح مهربان تر باشد ، تست عمق ظاهری ساده تر است.اگر قرار باشد از نور ۴ تست مطرح شود ، تست چهارم یا از سایه و نیم سایه و آینه تخت است یا از قسمت میکردسکوپ و تلسکوپ ( شانس آینه تخت بیشتر است مخصوصا زاویه ی بین جسم و تصویر)

۲- اندازه گیری و بردار:

این مبحث به طور مستقیم معمولا یک تست در کنکور دارد اما در حل بیشتر مباحث از تبدیل واحد و برآیند و تفاضل و تجزیه بردار استفاده می شود.اگر قرار باشد از اندازه گیری سوال مطرح شود ، دقت اندازه گیری مورد مناسبی است.( توصیه می شود برآیند بردارها را کامل بررسی کنید مخصوصا به روش بردار یکه)

۳- کار و انرژی:

از کار و انرژی معمولا یک تست به صورت مستقیم در کنکور مطرح می شود ولی اثر فرمولها و روابط کارو انرژی و توان را در بیشتر فصل های فیزیک مشاهده می کنیم.از قسمت کار ، محاسبه ی کار نیروی وزن ( مخصوصا در سطح شیب دار و فنر) و یا محاسبه ی کار نیروی اصطکاک یا نیروی هدر رفته بسیار مهم هستند.اما در قسمت انرژی ، بررسی قانون پایستگی در فنر و مخصوصا آونگ مهم است.در این فصل مسائل ترکیبی با دینامیک وحرکت ، مهارت و دقت زیادی لازم دارد.

۴- فشار ویژگی های ماده:

این فصل شاید دو تست در کنکور داشته باشد.تست های مربوط به چگالی و مخصوصا چگالی آلیاژ ، بعد از مدت ها ، مجددا مورد توجه طراحان قرار گرفته است.در فصل فشار، اگه قرار باشه از فشار جامدات تست طرح کنند ، فشار جسم جامد با شکلل هندسی منظم اهمیت ویژه ای دارد.در بخش فشار مایعات، لوله ی u شکل و ترکیب آن با فشار جیوه و آزمایش توریچلی مهم ترین قسمت کار می باشد .به عنوان مدل دیگری از تست می توان به اصل پاسکال اشاره نمود.( تقسیم فشار در نقاط مختلف سیال)در این فصل به تعاریف و مفاهیم دقت ویژه ای داشته باشید.( مباحث ساده فیزیک کنکور )

۴- دما و گرما:

از فصل دما و گرما دو سه تست قابلیت مطرح شدن در کنکور را دارد.فصل دما و گرما نیاز به دقت در محاسبات دارد.مطمئنا یک تست مربوط به گرما و تغییر دما و تغییر حالت است . یعنی تست هایی که مربوط به تبدیل یخ به آب و بخار است و یا تست های تعادل! که عموما بحث تعادل انتخاب می شود به طوری که برای محاسبه ی دمای تعادل نیاز خواهید داشت تبدیل یخ به آب یا بخار را در نظر بگیرید.انبساط های خطی ، سطحی و حجمی هم همواره در کنکور حضور داشته اند و این مبحث چون پیچیدگی زیادی ندارد پس تکیه ی طراحان روی محاسبات ریاضی بیشتر است. البته انبساط ظاهری مایع و حجم مایع خارج شده از ظرف هم مورد مناسبی می باشد.در سالهای اخیر تست های مربوط به انتقال گرما از طریق رسانش اهمیت بیشتری پیدادکرده اند .با توجه به این که انواع تست هایی که فقط مربوط به انتقال گرماست مطرح شده ، پس ترکیب فرمول انتقال گرما از طریق رسانش با فرمول های گرما و تغییر حالت می تواند انتخاب خوبی باشد.اما آخرین موضوع این فصل، قانون عمومی گازهاست. این موضوع و تست های مربوط به آن کاملا مشخص و تکراری است که در آنها تغییر یک کمیت مثل حجم باعث تغییر سایر کمیت ها می شود. پس تست مناسب این قسمت می تواند ترکیب قانون عمومی گازها و مسائل فصل قبل یعنی فشار است که شانس زیادی برای مطرح شدن در کنکور دارد. ( مباحث ساده فیزیک کنکور)

۵- ترمودینامیک ( مخصوص رشته ی ریاضی)

ترمودینامیک در اصل ادامه ی فصل های فشار و گرماست یعنی فشار و گرما ، مبانی ترمودینامیک هستند.معمولا دو تست از ترمودینامیک مطرح می شود .یک تست مربوط به قاتون اول ترمودینامیک ، که به محاسبه ی کار ،گرما، انرژی درونی یک فرآیند و یا چرخه می پردازد . چرخه شانس بیشتری دارد و باید به علامت کار و گرما و این که چند مول گاز چند اتمی داریم توجه کنیم.تست دوم مربوط به قانون دوم ترمودینامیک و ماشین گرمایی یا یخچال است. شانس یخچال بیشتر است چون می توان تست آن را با گرما و تبدیل آب به یخ ترکیب کرد.در این مبحث یخچال و ماشین گرمایی کارنو مهم تر از ماشین گرمایی عادی است.

۶- الکتریسیته ساکن:

تست های میدان و نیرو کاملا مشابه هم هستند.یه سری از تست ها مربوط به بارهایی است که روی یک خط قرار دارند و باید تعیین کنید کجا میداندیا نیرو صفر است و یا با تغییر بارها و فاصله ها نیرو ومیدان چه تغییری می کنند.اما بارهایی که روی یک خط نیستند و به شکل مثلث ، مربع یا دایره قرار می گیرند و قرار است میدان را در یک نقطه روی صفحه یا خارج صفحه تعیین کنید ( شانس زیادی برای مطرح شدن دارند ) در این گونه تست ها توجه زیادی روی به دست آوردن فاصله ها و برآیندهاست.گروه دیگر تست های مربوط به مفهوم بار ، الکتروسکوپ و چگالی سطحی بار است که در مقایسه با گروه قبل شانس کمتری دارند.( اما شانس حضور در کنکور دارند)دسته ی سوم تست های مربوط به اختلاف پتانسیل و میدان یکنواخت و ترکیب این دو است که جزو مباحث پر اهمیت و مورد علاقه ی طراحان است. ( به علامت اختلاف پتانسیل و انرژی پتانسیل دقت کنید)

۷- خازن:

در مبحث خازن ها ، گروه اول تست هایی هستند که باید مدار ساده کنید( به هم بستن خازنها) در این قبیل تست ها که بیشترین شانس برای مطرح شدن در کنکور را دارند باید به نسبت بین بار ، اختلاف پتانسیل ،انرژی دقت کنید اما اول تکلیف اختلاف پتانسیل را مشخص کنید.گروه دوم مربوط به تست هایی است که روی اتصال دو خازن به هم و تغییر انرژی و بار واختلاف پتانسیل تکیه دارد و نسبت به تست های گروه اول شانس کمتری برای حضور در کنکور دارند.گروه سوم هم تست هایی که عوامل موثر بر ظرفیت را با توجه به فرمول ظرفیت بررسی می کند که شانس کمتری نسبت به دو دسته ی قبل دارد.

۸- مقاومت و مدار:

این مبحث از فصول پر اهمیت کنکور است.گروه اول تست مربوط به عوامل موثر برمقاومت است که چون طراح می تواند از مباحثی مانند حجم ، چگالی و محاسبات ریاضی استفاده کند شانس زیادی برای حضور دارد.گروه دوم تست های مبحث به هم بستن مقاومت هاست که عضو ثابت همه ی کنکورهاست . در این تست ها همواره نسبت بین اختلاف پتانسیل ها، جریانها، توان ها و… در ترکیب با خواص پیل ( باتری) مورد استفاده قرار می گیرد که برای نشان دادن یا اندازه گیری اختلاف پتانسیل و جریان از آمپرسنج و ولت ایده ال استفاده می شود. ( این گروه از تست ها به خاطر ترکیبی بودن و استفاده از همه ی مفاهیم بیشترین شانس حضور رادارند)گروه سوم تست های مربوط به مدارهای چند حلقه است که معمولا در کنکور هر سال به نحوی حضور دارند . در این قبیل تست ها مدارهای چند حلقه با محوریت محاسبه ی جریان و توان بیشتر مد نظر طراحان است.گروه چهارم تست های مدار RC است که در سالهای اخیر شانس مطرح شدنشان کمتر شده است.در این بخش به نمودار های جریان ، توان و باتری توجه داشته باشید.

۹-مغناطیس و القا

در سالهای اخیر توجه به این دو مبحث ساده بیشتر شده است.گروه اول در تست های مغناطیس شامل تست های میدان و نیرو می باشند که اغلب با دانستن فرمول و جایگذاری حل می شوند ( جزو مباحث ساده فیزیک کنکور بودند ) ولی برای بدست آوردن جهت نیرو و میدان باید با دقت از قانون دست راست استفاده کنید.در این تست ها بیشترین شانس مربوط به نیرو ومیدان بین سیم هاست که مانند الکتریسیته شکل هایی مانند مثلث ، مربع و دایره بررسی می شود ( مانند الکتریسیته ساکن اما با استفاده از قوانین مغناطیس)
در محاسبه ی میدان شانس بیشتر مربوط به محاسبه ی میدان پیچه است ( اغلب ابتدا باید تعداد حلقه ها را محاسبه کرد) شانس میدان سیملوله کمتر و شانس میدان سیم راست از همه کمتر است ( میدان سیم راست در ترکیب با تست های نیرو استفاده می شود)گروه دوم تست های شار مغناطیسی است که شانس بسیار کمی دارند زیرا در قسمت القا می توانند به صورت ترکیبی ظاهر شوند.در مبحث القا ،که همیشه در کنکور حضور دارد ، قانون القای فارادی و لنز برای بدست آوردن نیرومحرکه القاییو تعیین جهت جریان القایی حتما مورد استفاده قرار می گیرد.در مبحث القا محاسبه ی انرژی ، ضریب خودالقایی ، بار و جریان القا شده بسیار مهم است.ترانسفورماتور که سالها در کتاب غایب بود ، با حضور دوباره در کتاب شانس زیادی برای مطرح شدن دارد.تست های مربوط به جریان متناوب ، معادله و نمودار جریان و اختلاف پتانسیل ، چون می تواند با مبحث نوسان و موج ترکیب شود بسیار با اهمیت است.

علاوه بر تکیه بر مباحث ساده فیزیک کنکور بقیه قسمت ها رو هم بخونین.

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
پربازدیدترین نظر
داغ ترین نظر
5 نویسنده
مریمابوالفضلمطهرهسارامحمد گنجی نویسنده نظر فعلی

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  عضویت  
اصلاع رسانی
مریم
Guest

این توضیحاتی که دادین برای نظام قدیم هم میشه؟

ابوالفضل
Guest
ابوالفضل

خوب بود
تو یه ماه اخر میشه ب ۳۰ درصد خودمونو برسونیم