ماجراهای اردوی مطالعاتی نوروز

نوشته محمد گنجی شنبه - ۴ فروردین ۱۳۹۷

ماجراهای اردوی مطالعاتی نوروز و چی کار کنیم تا وقتی عید تموم شد ، خوشحال و راضی باشیم که ایام عید باعث شده تو کارمون پیشرفت کنیم  و حس خوبی داشته باشیم.

ماجراهای اردوی مطالعاتی نوروز

ماجراهای اردوی مطالعاتی نوروز

امروز که روز چهارم فروردینه ، یه سری از بچه ها یه روز ، یا دو روزه که درس خوندن رو شروع کردن یه عده هم تازه می خوان شروع کنن.

اما خیلی از بچه ها پیغاو دادن : آقا ما گیج شدیم ، برنامه ی مشاور رو بخونیم ، برنامه ی شما رو دنبال کنیم ، برنامه ی دوستم که فلان اردو رو رفته بخونیم و ….

بچه ها نگران نباشین ، برنامه یعنی نظم در انجام کارها و بدونی چی کار قراره بکنی ؟ این کار تا کی تموم میشه ؟ برای چی و چه هدفی این کار رو انجام می دی ؟

دوست خوبم یه کار کن که وقتی تعطیلات تموم شد ، نگی کاشکی …..

هر کاشکی که از دستت بر میاد انجام بده.

ماجراهای اردوی مطالعاتی نوروز : من فکر می کنم اگه پایه بخونی بهتره . و بهتره از ساعت ۷/۳۰  صبح شروع کنی تا ۸ شب و همه ی درس ها رو بخونی! به فیزیک هم یک ساعت و نیم در روز برسه خوبه!

اما حالا تو برنامه ی تو به جای ساعت ۷/۳۰ قراره از ۷/۴۵ یا ۸ درس خوندن شروع بشه ، و یا به جای اینکه ۸ شب تموم شه ، ۸/۳۰ یا ۹ تموم شه خیلی مهم نیست.

فقط منظم بخون

یه چیزی هم که در طول سالهای قبل و اردو های مطالعاتی قبل ثابت شده ، این واقعیته که ، اگر بخوای مدلی که در طول سال ( مدل فرسایشی ) درس می خوندی ، تو عید هم ادامه بدی ، اوضاع خیل خوب پیش نمیره و….

به نظر من بهتره هر مبحث رو با تست پیش ببری! یعنی تو یه تایم ۱/۳۰ ساعته که مربوط به یه مبحثه ، از اون مبحث ۳۰ تا تست بزنی ( در مدت ۴۵ دقیقه ) و بهد در مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت اونو بررسی و رفع اشکال کنی .

ثابت شده این روش ، جزو بهترین روش هاست . بعضی ها می گن اقا بلد نیستیم چه طور تست بزنیم ؟ تست بزن چه بلدی ( دمت گرم!) چه بلد نیستی ( فدای سرت ) . وقتی تست ها رو رفع اشکال می کنی یه چیزایی یاد می گیری!

ماجراهای اردوی مطالعاتی نوروز

اگه این کار رو همین طوری رها کنیم که وقت تلف کردیم ! اما ما به تدریج چند بار روی این مبحث بر می گردیم و تکمیلش می کنیم.

امااگه تو برنامه یه مبحث هست که دبیرتون درس نداده و نرسیدین به موضوع ، عیب نداره استرس نگیر ! به جاش یه موضوع دیگه بخون و یا تسلطت رو روی همون موضوع هایی که خوندی بیشتر کن!

اما چرا من می گم پایه ؟ چون اولا پیش یک رو یه مقداری قبلا خوندی و یه مقداری هم با پیش ۲ برای امتحان پایان ترم می خونی و پایه این وسط می مونه!!!

از طرفی هدف ما آزمون جامع ۳۱ فروردین سنجش هست .

اما اگه پیش دانشگاهی هم بخونی ، آسمون روی زمین نمیاد و بد بخت نمی شی!!!

بعضی از دوست های دبیر و مشاور و مدیر و… دوست دارن خیلی به کار جو بِدن و تراژدی درست کنن که واااااای…..

بی خیال

ماجراهای اردوی مطالعاتی نوروز

در درجه ی اول ، مهم انجام کاره !

هر چه قدر کارت رو انجام بدی ، هم حجم کارهات کم می شه ، هم استرست کم می شه، هم خیالت راحت می شه و هم ادامه ی کار برات راحت تر میشه.

پس خیالت راحت ، اختلاف بین برنامه های مختلف خیلی زیاد نیست ( مثل اختلاف بین کتاب های مختف ) فقط یه کاری بکن که بعد عید ، با قیافه ی شطرنجی ، نادم و پشیمان بر نگردی مدرسه ۱

بررسی کن چه کارهایی انجام دادی و چه کارهایی مونده ( چک لیست مطالعه )

برنامه ریزی یعنی بررسی صادقانه ی عملکرد گذشته و حرکت برای رفع اشکالات و کمبود ها

 

پس درس بخون ، سعی کن طبق برنامه ، نشد از روی یه برنامه ی دیگه ، فقط بخون . بزار پیشرفت کنی و حالت خوب بشه.

ماجراهای اردوی مطالعاتی نوروز

 

اگه سوالی در مورد مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید اینجا کلیک کنید

و

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید