قلب مصنوعی و رابرت کافلر جارویک

محمد گنجی نوشته محمد گنجی شنبه - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

قلب مصنوعی و رابرت کافلر جارویک ، دانشمند معروف امریکایی در ۱۱ می ۱۹۴۶ در میدلند ایالت میشیگان به دنیا آمد.

قلب مصنوعی جارویک7

قلب مصنوعی جارویک۷

 شهرت رابرت کافلر جارویک به دلیل  ساخت  و توسعه  قلب مصنوعی معروف به ” Jarvik-۷” است.

رابرت کافلر جارویک برادرزاده “موری جارویک بود ، که یک داروشناس مشهور  و مخترع چسب نیکوتین است.

رابرت کافلر جارویک از “دانشگاه سیراکیوس “آمریکا فارغ التحصیل شده و کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی  خود را از “دانشگاه نیویورک”  گرفته است.

سپس دو سال در  دانشکده پزشکی “دانشگاه یوتا”  ،  به تحصیل پرداختو در سال ۱۹۷۶ موفق به اخذ مدرک دکترای پزشکی خود از دانشگاه یوتا شد.

در سال ۱۹۷۱ توسط “ویلم یوهان کالف مدیر بخش ساخت اندام های مصنوعی دانشگاه یوتا” ،( فیزیکدان و مخترع اولین دستگاه دیالیز) در بخش ساخت ارگان‌های مصنوعی دانشگاه یوتا مشغول به کار شد.

قبل از رابرت افراد دیگری  سعی در  ساخت و بهینه سازی قلب مصنوعی داشتند، اما موفق نشده بودند. بنابراین کالف از جارویک خواست تا یک قلب مصنوعی جدیدبسازد که هیچ مشکلی نداشته باشد، در نهایت با تلاش‌های بسیار، کالف موفق به ساخت و تکمیل قلب مصنوعی ( دستگاه Jarvik-۷ )شد.

این قلب مصنوعی  نخستین ماشینی بود که می‌توانست به‌طور دائم جایگزین قلب شود. یکی از ویژگی‌های Jarvik-۷  به‌کارگیری نوعی فلز مخصوص در قسمت ها و حفره های داخلی آن بود که  خون در برخورد با این نوع فلز منعقد شده و لایه‌ای در داخل حفرات تشکیل می‌داد. این امر سبب تسهیل حرکت خون در قلب می‌شد.

این قلب مصنوعی از پلاستیک پلی‌اورتان و آلومینیوم ساخته شده بود و با هوای فشرده کار می‌کرد

عملکرد قلب   Jarvik-۷ همانند پمپ هوا طراحی شده‌ بود و برخلاف مدل پیشرفته امروزی، لازم بود چندین رشته سیم از بدن بیمار بیرون بیاید و به منبع تغذیه خارجی متصل شود.

دکتر “ویلیام درویس” برای اولین بار در عمل جراحی، از قلب مصنوعی Jarvik-۷  استفاده کرد .

در ماه دسامبر سال ۱۹۸۲ دکتر ویلیام دوریس قلب یک دندان‌پزشک ( دکتر بارنی کلارک ) راکه دیگر به درستی کار نمی کرد با نخستین قلب مصنوعی دنیا جایگزین کرد.

دکتر بارنی  سال‌ها با داروهای استروئیدی تحت درمان قرار گرفته بود و قلب او که مانند کاغذ ریش‌ریش شده بود.

قلب دکتر بارنی با یک قلب مصنوعیJarvik-۷  جایگزین شدکه به یک کمپرسور ۱۸۱ کیلوگرمی متصل بود و تمام مدتی که دکتر بارنی کلارک پس از این عمل جراحی زنده بود، به درستی کار کرد.

قلب مصنوعی جارویک7

قلب مصنوعی جارویک۷

شایع ترین عوارض  این قلب مصنوعی، ایجاد عفونت‌های متعدد در محل عبور سیم‌ها از پوست بود.

این قلب مصنوعی در بدن  چندین بیمار دیگر نیز، استفاده شد، اما به‌علت بروز مشکلاتی نظیر خطاهای مکانیکی و حجم بسیار بزرگ دستگاه، تولید آن متوقف شد.

در تولید قلب های مصنوعی دو عامل تاثیر گذار کشف شد

۱-تولید لایه ی ضدانعقاد  بیرونی قلب مصنوعی باعث می شود که احتمال پس‌زده‌شدن و عدم قبول از سوی سیستم ایمنی و بافت‌های اطراف را به حداقل برسد.

۲- سیستم منبع تغذیه ای  که قابل کاشت درون بدن باشد و هیچ‌گونه حرارتی در بافت‌های اطراف خود تولید نکند.

این دو کشف از ابداعات فردی به نام Hiroaki Harusaki است.
این دو ویژگی که توسط “هیرواکی هاروساکی” کشف شد ، به همراه ده‌ها تکنولوژی دیگر، درمدل جدید قلب مصنوعی با نام AbioCor  به کار برده شد و اولین بار در سال ۲۰۰۱ استفاده شد ( درسال ۲۰۰۴ مجوز های FDA را کسب نمود).

این قلب  باعث افزایش عمر بین ۱ تا ۵ سال شد.

اگه سوالی در مورد مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید اینجا کلیک کنید

و

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید