انتخاب شغل مناسب و پیدا کردن کار مناسب و پردرآمد

انتخاب شغل مناسب می تونه آرامش و شادی به دنبال داشته باشه. چون کار مناسب می تونه درآمد کافی هم به دنبال داشته باشه . در شرایط امروز شاید یکی از مهم ترین و اساسی ترین مشکلات جوانان پیدا کردن کار است. مخصوصا در این ایام که تعداد فارغ التحصیلان و کسانی که دنبال کار می گردن خیلی زیاده. و راه اندازی کسب وکار هم ساده نیست .

انتخاب شغل مناسب و پیدا کردن کار مناسب و پردرآمد

انتخاب شغل مناسب نیاز داره  درست و استراتژیک قدم بردارید. یافتن شغل هیچ وقت کار لذت بخشی نیست. اما کسانی که خود را برای آن آماده می کنند، بیشتر احتمال دارد که استرس کمتری را متحمل شوند. پیدا کردن شغل یک علم نیست و عناصر بسیاری در این امر شرکت دارند. با این وجود در بازار کار امروز، تعدادی نکته وجود دارد که هر جوینده ی شغلی از دانستن آن ها پیش از شروع جست و جو خوشحال خواهد شد.

نکات اساسی در انتخاب شغل مناسب

برای این که بتونی شغل خوبی پیدا کنی، باید ببینی به چی علاقه داری. بعد این علاقه ای که داری چقدر با شرایط روز جور در میاد. چه توانایی هایی داری. و…. مردم عادی توصیه های مختلفی دارند . دنبال یه کار پولساز باش. بچه هایی که دانشگاه قبول می شن میان می گن آقا کدوم رشته پول سازه! یعنی انگار تو جامعه اولین و مهم ترین فاکتور برای شغل خوب ، پولساز بودن اونه. بعد وجهه ی اجتماعی و به قول خودمون کلاس کار هم مهمه. اما آیا فقط همین کافیه ؟

از ارتباطات خودت برای  انتخاب شغل مناسب استفاده کن.

همه روزه جایگاه های زیادی پر می شوند بدون آن که تبلیغاتی پیرامون آن ها صورت بگیرد. امکان ندارد دنبال کار بگردید و از لزوم ارتباطات ، آن هم در بازار حال حاضر، چیزی ندانید. یک معرفی شاید کار را خیلی ساده تر بکند؛ چرا که سر مسئولین استخدام آنقدر شلوغ است که ترجیح میدهند کسی را استخدام کنند که یکی از کارکنان پیش از این با او آشنایی داشته باشد. از آن جا که استخدام های غیر رسمی هم اکنون بسیار فراگیر شده اند، به یاد داشته باشید که به اطرافیانتان اطلاع بدهید که به دنبال شغل می گردید. شاید هم تیمی والیبال شما شغلی سراغ داشته باشد که با استعدادهایتان همخوانی دارد. فقط به روش های سنتی اکتفا نکنید. با دیگران ارتباط برقرار کنید و به هر برخوردی به چشم یک موقعیت نگاه کنید.

شبکه های اجتماعی خود را پاکسازی کنید.

خیلی از افراد نسبت به این موضوع جبهه می گیرند اما حقیقت این است که چه دوست داشته باشید و چه نه، معمولا افراد در طی پروسه ی استخدام، نام شما را در گوگل سرچ خواهند کرد. شاید به نظر شما زیر نظر گرفتنتان در شبکه های مجازی کار درستی نباشد ولی نمی توان منکر این شد که وقتی که حقیقتی آشکار می شود، پاک کردن آن از ذهن شخص بسیار سخت است و محتوایی که از شما در فضای مجازی قرار دارد، می تواند به یک خط قرمز آشکار تبدیل شود. پس بهتر است پیش از هر جست و جو برای  انتخاب شغل مناسب، هرچیزی که دوست ندارید رئیس جدیدتان راجع به آن بداند را از دسترس عموم خارج کنید.

یک رزومه ی قدرتمند آماده کنید.

استاندارد های رزومه مدام در حال تغییر هستنند. چیزی که شاید 3 سال پیش کارآمد بوده، ممکن است الان دیگر به کار نیاید. فراموش نکنید که بخش اعظمی از شغل هایی که به مرحله ی تبلیغ شدن می رسند، از برنامه های آنلاین استفاده می کنند. هرچند که زیبایی بصری و خوانایی رزومه حائز اهمیت است، آن چه که اهمیت دارد، محتوای رزومه است. نمایش بیش از حد ذوق و شوق هنری و رنگ ها و فونت های متنوع تنها به گیج کردن برنامه ها منجر می شود. درواقع، بسیاری از اپلیکیشن ها قابلیت خوانش تعداد محدودی از فونت ها را دارند و در نتیجه، محتوای فوق العاده ی رزومه ی شما به دست شخص مورد نظر نخواهد رسید تنها به واسطه ی آن که کامپیوتر نتوانسته است فونت شما را تشخیص دهد. رزومه ها را ساده نگه دارید. در عصر دیجیتال، محتوا بیشتر از ظاهر اهمیت دارد.

از کلمات کلیدی استفاده کنید.

در ادامه ی بحث رزومه، یکی دیگر از عوامل موثر در قبول شدن رزومه ی شما توسط نرم افزار، استفاده از کلمات کلیدی است. وقتی در تبلیغ عنوان می شود که شما به مهارت های الف، ب و ج نیاز دارید، الف، ب و ج را عیناً در رزمه ی خود بیاورید؛ البته تنها اگر مهارت آن را دارید. شاید در نگاه اول اضافه کاری به نظر برسد و در واقع کمی وقت بیشتری نیز می گیرد. اما این که رزومه ای را بفرستید که در همان مرحله ی اول توسط اپلیکیشن رد شود هم استفاده ی مناسبی از وقتتان نیست.

روی موفقیت هایتان تمرکز کنید.

یک نکته ی دیگر درباره ی رزومه اینه که  اگر دارید برای یک موقعیت پرستاری یا مسئول فروش  اقدام می کنید، همه ی ما  دانشی ابتدایی از دستورالعمل این کار ها داریم. لیست کردن مسئولیت های پرستاری در رزومه ی شما قرار نیست کمکی چندانی به انتخاب شغل مناسب بکند.

شما چه خصیصه ای دارید که از دیگران متمایزتان می کند؟ چه چیزی شما را به یک پرستار فوق العاده تبدیل می کند؟ شما چه تفاوتی با 200 مسئول فروش دیگر دارید؟

جوابش ساده است:موفقیت ها.

آیا شما روش جدیدی برای آموزش پرستار ها ابداع کردید؟ آیا تیم فروش شما موفق ترین تیم فروش تازه کار در بازارکار  محل زندگیتان بوده است؟ این ها نکاتی است که در رزومه باید روی آن ها تمرکز کنید. هرچند که پر کردن رزومه تان با جزئیات دستورالعمل کارتان می تواند با داشتن کلمات کلیدی لازم شما را از مرحله ی اول عبور دهد، اما نباید نقطه ی تمرکز رزومه ی شما باشد. چه چیزی دو نفر را از هم متمایز می کند؟ یکی از آن ها اولین مسئول فروشی بوده است که در منطقه ی خود با گوگل قرارداد بسته است. این ارزش ذکر کردن را دارد!

حس و حال کمپانی را درک کنید.

حالا تغییرات لازم را ایجاد کرده اید و دارید برای مصاحبه های شغلی تماس دریافت می کنید. اگر برای مدتی طولانی از محیط مصاحبه ها دور مانده باشید، شاید کمی شوکه شوید. اول از همه، احتمالا انتظار دارید که وارد اتاق شوید و با یک نفر رو به رو شوید و از دیدن یک تیم تعجب خواهید کرد. امروزه مصاحبه های تیمی خیلی فراگیرتر شده اند چرا که این مصاحبه فقط راجع به انتخاب شغل نیست. فقط بحث این نیست که با یک نفر چطور برخورد می کنید، باید ببینید که چگونه جای خود را درون تیم پیدا خواهید کرد.

وقتی کار گروهی است، چرا مصاحبه اش نباشد. شاید عادت کردن به آن کمی طول بکشد. ولی به یاد داشته باشید؛ مهم نیست چه قدر این شغل را دوست دارید، وقتی در میان تیم مصاحبه راحت نیستید، واقعا می خواهید برای طولانی مدت آن را انجام دهید؟

بعد از مصاحبه صبور باشید.

احتمالا انتظار دارید که اگر مصاحبه خوب پیش رفته باشد تا حداکثر یک هفته ی بعد با شما تماس گرفته شود. اما حقیقت این است که این پروسه امروزه بسیار زمانبرتر است. شاید بعد از بیرون آمدن از اتاق مصاحبه گمن کنید که کار تمام است ؛ در این صورت از شنیدن این خبر که مرحله ی بعدی یک مصاحبه ی دیگر است بسیار تعجب خواهید کرد.

حتی بعد از آن چند مرحله ی دیگر هم وجود دارد. بسیاری از شرکت ها در طی چندین مرحله کاندیداها را غربال می کنند. شاید از شما خواسته شود که به طور آزمایشی برای یک ساعت یا حتی یک روز آن جا کار کنید. هرچند که بسیار وقتگیر به نظر می آِد اما در انتها، شما جایی را پیدا خواهید کرد که در طولانی مدت قادر به فعالیت در آن هستید و شرکت شخصی را پیدا می کند که ماندگار خواهد بود.

ذهنتان را باز نگه دارید تا انتخاب شغل مناسب راحت تر شود

واقعیت این است که بازار کار بسیار بد است. شاید شغلی که شما در پی آن هستید نامش تغییر پیدا کرده باشد، یا توسط یک تیم انجام شود. حقوق در ابتدا به طور کلی کم هستند و بسیاری از کار ها پاره وقت هستند. اما به این موضوع با دید مثبت نگاه کنید؛ شاید بخشی از کار را دوست دارید اما از بخش دیگری هم خوشتان بیاید. مجبور خواهید شد که فشار بیشتری به خودتان بیاورید اما در عوض موقعیت های بیشتری هم پیش رویتان است. عادت کردن به حقوق کم طول می کشد اما شاید دست آخر به یک نکته ی مثبت تبدیل شود.

برای انتخاب شغل مناسب زاویه دید بازی داشته باشید.

یکی دیگر از حقایق تلخ این است که شغل پیداکردن بسیار چالش بر انگیز تر شده است. عجیب نیست اگر به یک مصاحبه بروید و متوجه شوید که با چند نفر به طور همزمان مصاحبه می شود. شاید به یک مصاحبه فراخوانده شوید و انتظار داشته باشید یکی از پنج شش نفر باشید اما ببینید که 100 متقاضی وجود دارد؛ آن هم از میان 500 نفر مرحله ی قبل. ممکن است شغل را به دست نیاورید اما موقعیتی دیگر در همان کمپانی آزاد شود که کاملا برای شما مناسب است.

موقعیت مناسب برای انتخاب شغل مناسب فرا خواهد رسید.

احتمالا این سخت ترین نکته ای است که باید بپذیرید. ممکن است به 100 مصاحبه بروید و هنوز منتظر یک تماس بمانید. ناامید شدن آسان است. اطرافیان به شما خواهند گفت که شغل مناسب از راه می رسد. شاید باورش سخت باشد ولی درست می گویند. هر موقعیتی که از دست می دهید، مناسب شما نیست.

به نظر می رسد که زمانش هیچ وقت نمی رسد اما بدانید که تنها نیستید. افراد زیادی مانند شما وجود دارند. به یاد داشته باشید که همیشه یک مسئول استخدام وجود دارد که دقیقا به دنبال آدمی مثل شماست. باورش سخت است و به نظر غیر ممکن می رسد اما امیدوار بمانید. کار مناسب از راه می رسد. پس خستگی هایتان را در کنید و به جست و جو ادامه بدهید.

انتخاب شغل به شیوه ای دیگر!

شاید بهتر باشه این شغلی که دنبالش می گردی ، خودت ایجاد کنی! یعنی کسب و کار خودت رو راه اندازی کنی. وقتی دنبال شغل مناسب می گردی ، یه عالمه کاشکی سراغت میاد. این کاشکی ها رو می تونی خودت عملی کنی. می تونی یه تیم درست کنی و کار انجام بدی؟ اگه بالای 60 درصد به این نتیجه رسیدی ، وقتشه خودت کار راه اندازی کنی. الان راه اندازی کسب و کارهای آنلاین ساده تر شده. پس شروع کن.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments