سیل و آب گرفتگی در اثر تغییر آب وهوا و اثر انسان

سیل و آب گرفتگی در اثر تغییر آب وهوا و اثر انسان


سیل و آب گرفتگی در اثر تغییر آب وهوا و اثر انسان، بسیار محتمل بوده و در بسیاری از نقاط دنیا اتفاق می افتد. سیل یعنی جاری شدن آب در منطقه ای که قبلا محل عبور آب نبوده است . سیل به علت باران شدید ، ذوب شدن یخ ها ، طغیان رودخانه ها ، شکستن سد ها اتفاق می افتد.
سیل و آب گرفتگی در اثر تغییر آب وهوا و اثر انسان
سیل و آب گرفتگی در اثر تغییر آب وهوا و اثر انسان روی محیط زیست اتفاق می افتد. اغلب سیل ها به تدریج شکل می گیرن ، پس امکان اطلاع رسانی و پیش بینی اقدامات امدادی دارند . اما تعداد سیل هایی که به یک باره اتفاق افتاده و نمی توان کاری برای آنها کرد بسیار کم است.سیل بعد از آتش سوزی دومین فاجعه ی طبیعی است.

عواقب جاری شدن سیل:

با جاری شدن سیل خسارات زیادی به سازه ها ، امکانات ، زمین های کشاورزی ، موجودات زنده و محیط زیست وارد می شود. با بارش زیاد باران معمولا رودخانه ها طغیان کرده و حجم زیاد آب دیگر نمی تواند در بستر رودخانه حرکت کند. این حجم زیاد آب از بستر رودخانه خارج شده و با سرعت بسیار زیاد به پیش می رود. در مسیر خود خرابی ایجاد می کند و از خود گل و لای به جای می گذارد. اگر این گل و لای باقی مانده در مکان هایی به دور از محل زندگی ، و در در دشت ها باشد ، زمین های آبرفتی و حاصل خیزی ایجاد می کند. اما در شهر ها و روستا ها فقط خرابی ایجاد می کند. از بین رفتن پوشش گیاهی احتمال وقوع سیل را بیشتر می کند. پوشش گیاهی و شاخ و برگ موجود روی زمین سرعت حرکت آب را کم می کند. از طرفی جاری شدن سیل باعث پخش شدن مواد سوختی و شیمیایی در بخش عمده ای از خاک و آلودگی خاک می شوند.
امروزه به خاطر دخالت بشر ، در مکان هایی که قبلا احتمال سیلاب وجود نداشت ، سیلاب های ویرانگر جاری می شود. ساخت ساختمان ها و بنا ها در حاشیه رودخانه ها و محدود کردن بستر رودخانه، کاهش بافت گیاهی و در نتیجه کاهش میزان جذب آب در خاک و… از اثرات انسانهاست. بعضی مواقع هم تغییرات ناگهانی وضعیت آب و هوا و بارش سنگین باران ، در یک چشم به هم زدن آب رودخانه را به حد قابل ملاحظه ای افزایش داده و باعث طغیان و سیلاب می شود. شاید در بعضی مواقع جلوی این سیلاب ها را نتوان گرفت ، اما هواشناسی می تواند در پیش بینی زمان این پدیده کمک کند. در این حالت حداقل می توان خسارت جانی و مالی ناشی از وقوع این فاجعه ی طبیعی را به حداقل رساند.
باران به خودی خود سراسر سود و منفعت برای انسان ها و زمین است ، به شرط آنکه ما انسان ها شرایط راب گونه ای رقم نزنیم که باعث آسیب به طبیعت شود.

 روش های پیش بینی سیل:

خاک شناسان می توانند میزان جذب آب توسط خاک هر منطقه را مشخص کنند. خاک کشاورزی میزان جذب آب بالاتری دارند. تعیین میزان باران ، پیش بینی طوفان توسط داپلر و… روش هایی برای پیش بینی سیل است . وجود  امکانات مانند کانال های انتقال آب ، تالاب ها ، پوشش گیاهی ، سیل بند و انحراف مسیر آب و… اقداماتی است که در مناطق سیل خیز و حاشه ی رودخانه ها باید پیش بینی شود. زیرا در زمان وقوع حادثه فرصت فکر کردن و یافتن راه حل نیست!!!

اقدامات لازم قبل از وقوع سیل :

در مناطقی که احتمال وقوع سیل وجود داره یهتره: آب سالم ذخیره کنیم. کیف امداد و نجان داشته باشیم. از مصالح خوب برای ساخت و ساز استفاده کنیم.تابلو های برق را در طبقات بالایی سختمان قرار دهیم. ساخت و ساز دور از بستر رودخانه ها. ذخیره ی غذای خشک. قرار دادن اسناد و اوراق بهادار در محل امن.

هنگام وقوع سیل:

ماندن در نقاط مرتفع. دورشدن از جویبارها ، کانال های آب . گوش دادن به رادیو و تلویزیون و پیام ها.وارد نشدن به سیلاب ها. استفاده از دنده سنگین هنگام رانندگی. پرهیز از توقف در محل های آب گرفته.قطع فیوز برق و انشعابات آب و گاز. دورشدن از مناطق پست و بلند.

بعد از وقوع سیلاب :

گوش دادن به پیام های رادیو تلویزیون. نصب توری پنجره برای جلوگیری از ورود حشرات.دور شدن از مناطق سیلزده.اطمینان از سالم بودن آب آشامیدنی. استفاده از غذای کنسرو. دور شدن از خصوص انتقال برق.

خبر ویژه ، اخبار مهم و فوری کسب و کار و موفقیت

اطلاعات عمومیزندگی

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.