سلف پروموت، ارائه توانایی ها و ساخت پرسونال برند

سلف پروموت، ارائه توانایی ها و ساخت پرسونال برند

سلف پروموت و یا معرفی و ارائه ی توانایی های خودمون.

بیشتر اوقات شاید  می ترسیم خودمون رو معرفی کنیم. یا نمی دونیم چی بگیم.از کجا شروع کنیم؟ چی بگیم که  برای بقیه حوصله سر بر نباشه؟ چی بگیم که به خوبی خودمون و توانایی هامون رو معرفی کنه؟

یه موقع در یک جلسه ، یا یه جمع دوستانه ، یا برای استخدام در یک شرکت یا…. نیاز دارید از خودتون بگید. نمی خوایم داستان طولانی بگیم . ولی می خوایم همه ی مطالب مهم رو بگیم. اما در مورد خودم چه بگویم؟بسیاری از ما این کار رو بلد نیستیم. یا هیچی نمی گیم یا انقدر می گیم که شنونده نمی تونه تشخیص بده آخرش چی شد.

سلف پروموت و معرفی توانایی ها

اونموقعی که زبونمون بند اومده، فراموش کردیم یه مطلب مهم رو بگیم.یا زمانی که بدون توجه به اطلاعاتی که در اختیارمون می گذارن، داریم مطالب ذهنمون رو دسته بندی می کنیم ، به جای معرفی خودمون و توانایی هامون، داریم در مسیر شکست حرکت می کنیم.

وقتی می بینی همه ی توجه ها به سمت توست، داشتن استرس یه امر طبیعیه! همه منتظرن ببین چی می گی. خودت هم می خوای موفقیت آمیز ترین ارائه رو داشته باشی.اولین قدم برای تقویت برند شخصی، همین معرفی اولیه است.

برای یک معرفی خوب و موفق،استفاده از یک چارچوب ساده است:

حال، گذشته و آینده.

اولین قدم در سلف پروموت

از الان بگو. الان کی هستی و کجای کاری؟ مثلا

سلام،من محمد گنجی هستم، کارشناس ارشد کسب و کار!  تمرکز فعلی من استفاده از ابزارهای دیجیتال در راه اندازی و بهینه سازی کسب هست. الان هم خوشحالم که اینجام چون…..

سلف پروموت، ارائه توانایی ها و ساخت پرسونال برند

این که برای چه کسی و کجا داری این معرفی رو انجام  می دی خیلی مهمه. اگه جو خیلی سنگین بود، همون نام و عنوان شغلی می تونه کافی باشه و شروع موفقیت آمیزی محسوب بشه. در مرحله ی بعد، اگه فرصتی بود، میشه جزئیات بیشتری مثل پروژه های جاری، تخصص هاو موقعیت جغرافیایی خودمون رو هم به اشتراک می گذاریم. با این کار  حضورمان را تثبیت می کنیم.

دومین قدم در سلف پروموت

در بخش بعدی باید گریزی بزنیم به گذشته. منتهی قرار نیست در تاریخ گم بشیم. دو سه نکته از افتخارات یا پروژه های مرتبط گذشته رو بازگو کنیم. با این کار قراره اعتبار خودممون رو بالا ببریم.در این بخش می تونیم از تحصیلات، اعتبارنامه ها، پروژه های گذشته، کارفرمایان و از همه مهمتر نتایجی که در پروژه های گذشته کسب کردیم،حرف بزنیم. البته خلاصه و مشخص. بدون آسمون و ریسمون بافتن.

سلف پروموت، ارائه توانایی ها و ساخت پرسونال برند

با حرف های اضافه تمرکز افراد رو از روی خودمون و توانایی هامون برمی داریم، که این عملا یک شکست بزرگ محسوب میشه.

مثلا:

من ۳۰ سال در زمینه ی آموزش و مشاوره در شهرهای مختلف کار کردم.درکنار اون همواره فعالیت دیجیتال مارکتینگ داشتم. مسئولیت دیجیتال مارکتینگ شرکت های …. با من بود. در مدت یکسال ما رشد فروش …. درصد داشتیم و….

دراین مدت، ۳۲ کتاب هم نوشتم و اولین سایت آموزشی فیزیک ایران رو راه اندازی کردم و….

سومین قدم در سلف پروموت

رسیدیم به بخش پایانی. این بخش اختصاص به چشم انداز آینده دارد.در این قسمت اهداف و استراتژی ها برای آینده ارائه میشه. با این ارائه میزان اشتیاق و تعهد خودمون برای پروژه های آینده مشخص میشه. اشتیاق و برنامه هامون برای فرصت های آینده. میزان هیجان خودمون برای به نتیجه رسیدن جلسه، یا پروژه های پیش رو می تونه قدم محکمی در تثبیت پرسونال برندمون باشه.

سلف پروموت، ارائه توانایی ها و ساخت پرسونال برند
سلف پروموت، ارائه توانایی ها و ساخت پرسونال برند ۵

مثلا :

چقدر خوشحال میشم که بتونم در پروژه ی…. در کنار هم اتفاق های خوبی رو رقم بزنیم. حتما این همکاری یه فرصت ویژه و قابل توجه برای همه ی ماست. هیجان زیادی دارم تا برای ایجاد یک سیستم ….با تیم شما کار کنم.

استراتژی سلف پروموت:

سه مرحله یبالا با کمی تغییر ، در جاهای مختلف به درد می خوره. در اصل این می تونه داستان هر برندی باشه.این مدل معرفی،خلاصه ، شیوا و موثر هست. این مدل معرفی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. در ضمن جلوی تشویش فکر شما در زمان ارائه را می گیرد.

از این به بعد در هر جا بگوین : “خُب از خودت بگو

می دونی چی کار باید بکنی و چی باید بگی.

یک نفس عمیق بکش ، آرام و بدون استرس یه کمی فکر کن:

حال، گذشته، آینده.

یه لبخندو تثبیت موقعیت و پرسونال برند شما!!!! سلف پروموت و قدرت ارائه توانایی ها، یکی از مهم ترین توانایی های نرم برای داشتن موقعیت بهتره.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments