دانشمندان – سر ویلیام لارنس برگ

نوشته محمد گنجی یکشنبه - ۳۱ تیر ۱۳۹۱

دانشمندان – سر ویلیام لارنس برگ

سر ویلیام لارنس برگ

سر ویلیام لارنس برگ

Sir William Lawrence bragg
۱۹۷۱-۱۸۹۰
برنده ی مشترک جایزه ی نوبل فیزیک سال ۱۹۱۵ ، با پدر خود ویلیام هنری برگ ، برای پژوهش های مفیدش روی ساختمان بلوری مواد به وسیله ی اشعه ی ایکس
ویلیام لارنس برگ در سال ۱۸۹۰ در شهر آدلاید واقع در جنوب استرالیا به دنیا آمد پدرش سرویلیام برگ استاد کرسی فیزیک در دانشگاه لندن ، و مادرش گووندالین تاد دختر رئیس کل اداره ی پست استرالیا و منجم رسمی دولت استرالیا بود . لارنس برگ تحصیلات دانشگاهی خود را در کالج سنت پیتر ، که پدرش استاد دانشگاه آن بود ، آغاز کرد . اما از آنجا که پدرش در ۱۹۰۹ به دانشگاه لیدز منتقل شد او نیز به انگلستان رفت ، و با این قصد که ریاضی دان بشود وارد دانشگاه کمبریج شد . روی آوردن او به فیزیک دو سال بعد صورت گرفت ، و در ۱۹۱۲ با به دست آوردن رتبه ی اول ، لیسانس خود را گرفت .
لارنس برگ کار علمی اش را در پاییز همان سال با بررسی تصاویر تهیه شده از بلورها به وسیله ی لائو ف آغاز کرد ، و نخستین مقاله ی علمی خود در آن زمینه را در نوامبر آن سال انتشار داد . کار بعدی او تحقیقات مشترکی بود که در حالی که خود در کمبریج و پدرش در لیدز بود ، با او انجام داد ، و حاصل آن در کتاب پدرش تحت عنوان ” اشعه ایکس و ساختمان بلوری مواد ” در ۱۹۱۵ انشار یافت .
لارنس برگ در سال ۱۹۱۹ پس از چهار سال تدریس در دانشگاه کمبریج به عنوان استاد کرسی فیزیک به دانشگاه منچستر منتقل شد و تا سال ۱۹۳۷ به مدت ۱۸ سال در این سمت باقی ماند او از ۱۹۳۷ تا ۱۹۳۸ مدیر آزمایشگاه ملی فیزیک ، از ۱۹۳۸ تا ۱۹۵۳ استاد فیزیک تجربی آزمایشگاه تحقیقاتی فیزیک دانشگاه کمبریج ، و از ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۶ استاد کرسی شیمی فولرین و مدیر انستیتو پادشاهی بریتانیا بود . او در سال های جنگ جهانی اول با عنوان مشاور فنی در قسمت نقشه های نظامی ستاد کل در فرانسه خدمت کرد . لارنس برگ و پدرش سر ویلیام برگ دانش بلورنگاری با اشعه ی ایکس را بنیان نهادند آنها در کارهای اولیه ی خود نشان دادند که بلور موادی مانند کلرور سدیم آن طور که قبلاً تصور می شد دارای ملکول های متشکل واحدی نیستند . مثلاً کلرور سدیم از یون های سدیم و کلر مجزایی که بر اساس نظم هندسی خاص بلور آن مقابل هم قرار گرفته اند درست شده است و انتشار این کشف بود که جایزه ی نوبل فیزیک را در ۲۵ سالگی برای لارنس برگ به ارمغان آورد . لارنس در ۱۹۲۱ با آلیس جنی هاپکینسون ) ( alice j . hopkinson ازدواج کرد و این ازدواج چهار فرزند برای آنها به ارمغان آورد . لارنس برگ در ۱۹۲۵ ساختمان سیلیکات ها را به روشنی تشریح کرد و چندی بعد در ۱۹۳۶ در دانشگاه کرنل ( cornell ) سیستم شیمی سیلیکات های خود را که بر اساس شکل های هندسی خاص آن مواد بنا شده بود ، عرضه کرد .

بازدید: ۱۸۴۶