ستاره ی دنباله دار  Siding Spring از کنتر مریخ می گذرد

دنباله‌دار C/2013 A1 ( ستاره ی دنباله دار  Siding Spring )نیز نامیده می‌شود، فردا (یکشنبه) از فاصله ۱۳۹ هزار و ۵۰۰ کیلومتری از کنار مریخ عبور خواهد کرد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این فاصله، نصف مسافت بین زمین و ماه و همچنین یک دهم فاصله هر ستاره ی دنباله دار شناخته‌شده‌ای است که تاکنون از کنار زمین عبور کرده است. محققان بر این باورند این پدیده، فرصتی بی‌سابقه را برای جمع‌آوری‌ داده‌هایی درباره دنباله‌دار و اثر آن بر جو مریخ ارائه می‌دهد.

هسته ستاره ی دنباله دار Siding Spring ساعت ۱۸:۲۷ بعد از ظهر به وقت گرینویچ (۲۱:۵۷ دقیقه به وقت تهران)، نزدیک‌ترین فاصله را به مریخ خواهد داشت و با سرعت ۵۶ کیلومتر در ثانیه از کنار آن عبور می‌کند. این دنباله‌دار منبعی تازه از سرنخ‌های ابتدایی‌ترین روزهای منظومه شمسی را در اختیار می‌گذارد.

ستاره ی دنباله دار مزبور از «ابر اورت» می‌آید که ناحیه‌ای کروی از فضای احاطه‌کننده خورشید است و فضایی حدود ۵۰۰۰ تا ۱۰۰ هزار واحد نجومی را اشغال می‌کند. گفته می‌شود این دنباله‌دار مجموعه‌ای از اشیای یخی است و از شکل‌گیری منظومه شمسی به جا مانده‌ است.

جرم کیهانی Siding Spring نخستین دنباله‌دار از ابر اورت است که توسط فضاپیما و از نزدیک بررسی می‌شود و به دانشمندان فرصتی ارزشمند را برای یادگیری بیشتر درباره موادی مانند ترکیبات آبی و کربن ارائه می‌دهد که در طول شکل‌گیری منظومه شمسی و حدود ۴٫۶ میلیارد سال پیش وجود داشتند.

ناسا مدارگرد‌های ادیسه مریخ، مدارگرد شناسایی مریخ و جدیدترین عضو ناوگانش یعنی سامانه MAVEN را به حالت آماده‌باش در آورده است. خطرناک‌ترین بازه زمانی برای این فضاپیماهای مدارگرد حدود ۹۰ دقیقه پس از نزدیک‌ترین فاصله هسته دنباله‌دار شروع می‌شود و ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید. در این هنگام مریخ با مرکز زنجیره غبار در حال گسترش که از هسته دنباله‌دار ناشی می‌شود، نزدیک‌ترین فاصله را خواهد داشت و گفته می‌شود خطر احتمالی نه از برخورد خود هسته دنباله‌دار بلکه از پسماندی حاصل می‌شود که از آن به وجود خواهد آمد.

به گفته ریچ زورک، دانشمند ارشد «برنامه تفحص مریخ» در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، نتایج مدلبندی محققان نشان می‌دهد مریخ در این پدیده آن طور که پیش‌بینی می‌شد در معرض خطر نیست و در لبه ابر پسماند ناشی از عبور قرار می‌گیرد، بنابراین با تعدادی از ذرات برخورد می‌کند یا شاید هم چنین برخوردی اصلا صورت نگیرد.

جو مریخ با این که از جو زمین بسیار نازک‌تر است، سپری محافظتی از کاوشگرهای فرصت و کنجکاوی ناسا در مقابل گرد و غبار دنباله‌دار خواهد بود. هر دوی این کاوشگرها مشاهداتی از این دنباله‌دار خواهند داشت.

انتهای پیام

تصویر هنری از عبور دنباله‌دار از کنار مریخ

مدارگردهای ناسا در حالت قایم باشک برای آسیب‌ندیدن از غبار دنباله‌دار

عبور دنباله‌دار از کنار مریخ

نموداری از مدارگردی دنباله‌دار حول خورشید در سال ۲۰۱۴

خبر ویژه ، اخبار مهم و فوری کسب و کار و موفقیت

آموزش فیزیکستاره شناسیکنکورمحمد گنجی

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.