زنان، پیشرو‌تر از مردان در درس خواندن

زنان

زنان

زندگی > خانواده – وزیر علوم ایران می‌گوید حدود ۵۴درصد دانشجویان آموزش عالی زنان هستند، همچنین در بخش تحصیلات تکمیلی درصد بسیاری از دانشجویان را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

معاون علمی و پژوهشی وزیر علوم نیز به استناد آمار اعلام می‌کند که بیش از ۱۵درصد شرکت‌های دانش‌بنیان برعهده خانم‌هاست و این اتفاق را نشانه در حال رشد و توسعه بودن حوزه اشتغال خانم‌های فارغ‌التحصیل می‌داند. همزمان با این اظهارات فرهادی و ستاری، انشتار گزارشی از سوی یونسکو نیز پیشروی زنان در حوزه تحصیلات تکمیلی ایران را تأیید می‌کند.

براساس گزارش تازه آموزش همگانی یونسکو، ایران از نظر شاخص توسعه آموزش همگانی در میان کشورهای متوسط و در رده ۶۹ قرار گرفته است. همانگونه که آمارسال‌های گذشته از افزایش جمعیت دانشجویی زنان خبر می‌دهد، گزارش یونسکو نیز تأیید می‌کند که ایران در شاخص برابری فرصت تحصیل برای دختران به‌طور دائم رشد کرده و از سوی دیگر ایران در زمره کشورهایی است که به هدف تعیین‌شده برای گسترش تحصیل همگانی رسیده است. آمارهای ۳دهه اخیر ایران نشان از رشد چشمگیر زنان در جامعه دانشجویی کشور دارد به‌طوری که سهم ۳۱درصدی زنان در سال۵۶ در مقایسه با سهم ۶۹درصدی مردان در این سال یکباره در سال۸۶ از مردان پیشی گرفته و سهم مردان را به ۳۶.۷درصد کاهش داده است.

پس از آن و از سال۸۹ به مرور تعادلی میان جمعیت دانشجویی زنان و مردان شکل می‌گیرد تا جایی که تا سال۹۳ با فاصله اندکی از مردان جمعیت دانشگاهی را شکل می‌دهند. اما این رشد چشمگیر جمعیت دانشجویی زنان و اینکه باز هنوز درصد بالای جمعیت دانشجویی شامل مردان می‌شود در حالی است که براساس آمار سال۹۳ به غیراز مقطع دکتری که سهم زنان داوطلب ۴۲.۵۳درصد و سهم مردان ۵۷.۴۷ درصد است، سهم زنان در کنکورهای سراسری و کارشناسی ارشد بیشتر از مردان است.

  • ناتوانی در سوادآموزی بزرگسالان

همانطور که معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ابتدای سال گذشته رقم بی‌سوادی در کشور را ۱۰میلیون بی‌سواد و ۱۰میلیون کم‌سواد در کشور عنوان کرده بود، در گزارش آموزش همگانی یونسکو ایران جزوکشورهای بسیاری است که نتوانسته‌اند میزان بی‌سوادی بزرگسالان را بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ به کمتر از نصف کاهش دهند.

خبر ویژه ، اخبار مهم و فوری کسب و کار و موفقیت

آموزش فیزیکبرنامه ریزی درسیکنکورمشاوره

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.