زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک

نوشته محمد گنجی یکشنبه - ۲۸ آبان ۱۳۹۶

 زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک ، اعلام شماره حساب‌های شخصی برای کمک به زلزله‌زدگان نشانه چیست؟ 

زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک

زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک

صادق زیبا کلام بیش از یک میلیارد

علی دایی بیش از یک میلیارد

و…

از شامگاه بیست و یکم آبان ماه که زلزله خانه‌های هموطنان کرمانشاهی را ویران کرد و جان شماری از عزیزانشان را گرفت، همه مردم به صحنه آمده‌اند و تلاش می‌کنند از هر راهی که بتوانند به بازماندگان کمک کنند. در این میان شاهد اعلام شماره حساب‌های شخصی متعددی از سوی هنرمندان، ورزشکاران و افراد شناخته‌شده و فعال در عرصه اجتماعی برای کمک به زلزله‌زدگان و حتی حرکت برخی مردم با خودروی شخصی به سمت کرمانشاه بودیم، صرف نظر از اقدام نوع‌دوستانه افراد شناخته‌ شده، علت استقبال از کمک‌های انفرادی و ایجاد چنددستگی در امدادرسانی و جمع‌آوری کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده را از جامعه‌شناسان جویا شدیم.

علی دایی ، صادق زیبا کلام ، پرویز پرستویی و…..

زلزله سهمگین روز یکشنبه در غرب ایران و پخش تصاویر دردناک این حادثه در فضای مجازی، بسیاری از مردم ایران را به تکاپو انداخته است تا خود برای کمک به هموطنان آسیب دیده خود اقدام کنند.

زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک

«غلامعلی جعفرزاده» یکی از نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اظهار تاسف کرده است که پس از ۳۹ سال مردم می‌گویند اعتمادی به نهادهای حاکمیت ندارند و خودشان می‌خواهند به مناطق آسیب دیده کمک رسانی کنند.

بر اساس آنچه از تصاویر پخش شده بر می‌آید کمک رسانی مردم بسیار گسترده بوده است؛ اگرچه بنا بر اظهار برخی مسئولان حرکت گسترده افراد به سوی مناطق زلزله زده برای رساندن کمک‌ها گاه موجب ایجاد تراکم و شلوغی شده و امور مربوط به امداد و نجات را با تاخیر مواجه کرده است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیشتر در واکنش به پیشنهادهای کمک‌های خارجی در توئیتر اعلام کرده بود، دولت فعلا با اتکا به منابع داخلی می‌تواند به زلزله زدگان کمک کند. اما خیلی از مردم می گویند از نحوه کمک رسانی ناراضی اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید پرویز فتاح در حاشیه عیادت از مجروحان زلزله‌زده کرمانشاه در بیمارستان سینای تهران با اشاره به موج کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان استان کرمانشاه اظهار کرد: در چند روز گذشته ما شاهد کمک‌های خودجوش مردمی بودیم که نه‌تنها در اختیار کمیته امداد که از محل‌های دیگر برای زلزله‌زدگان استان کرمانشاه اعزام شد.

وی با بیان اینکه تا این لحظه ۵۰۰ کامیون از کمک‌های مردمی توسط کمیته امداد به مناطق زلزله‌زده اعزام شده است، افزود: در حال حاضر هلال‌احمر و سایر دستگاه‌های مسئول در امر کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان بسیج شده‌اند تا نیازهای آنها را مرتفع کنند و در آخرین تماسی که با مناطق زلزله‌زده داشتم عنوان کردند که صف ده‌ها کیلومتری از محموله‌های کمک‌های مردمی در ورودی‌های شهر تشکیل شده و این حجم به‌اندازه‌ای است که باعث مشکلات ترافیکی نیز شده است و در این بخش نیازمند مدیریت این کمک‌ها هستیم.

زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک

رئیس کمیته امداد امام خمینی با اعلام اینکه کمیته امداد از طریق شماره حساب ۹۹۹۹ بانک ملی آماده دریافت کمک‌های نقدی هموطنان عزیز و خیرین است گفت: با توجه به اینکه از اوایل هفته آینده شاهد بارندگی در مناطق زلزله‌زده هستیم تأمین چادر برای این عزیزان در نخستین اولویت قرار دارد و پس از آن لوازم گرمایشی، پتو و لباس گرم در اولویت‌های بعدی هستند و با توجه به اینکه فصل سرما نزدیک است و نیازهای این عزیزان قطعاً با نیازهای امروزشان متفاوت خواهد بود بهترین کمک به آنها کمک‌های مالی است تا نیازهای این عزیزان در هر مرحله تأمین شود.

فتاح در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم در خصوص بازسازی و احداث مجدد خانه‌های آسیب‌دیده در مناطق زلزله‌زده گفت: ما آمادگی داریم که ۳ هزار واحد مسکونی که تخریب‌شان از ۱۰ درصد به بالا هستند بازسازی و نوسازی کنیم و برآوردهای فنی آن نیز انجام شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه هموطنان عزیز همواره کمک‌حال یکدیگر بودند و در این حادثه تلخ نیز شاهد کمک‌های بی‌شمار خیرین هستیم به‌طوری که شب گذشته یکی از خیرین با من تماس گرفت و برای کمک به زلزله‌زدگان اعلام آمادگی کرد و صبح امروز چکی به‌مبلغ ۱۰ میلیارد تومان در اختیار ما قرار داد.

به گزارش تسنیم، پرویز فتاح در جریان عیادت از مصدومان زلزله اخیر از کمک‌های وزارت بهداشت برای رسیدگی به این مصدومان تشکر کرد.

حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در گفت وگو با ایسنا، به چند نکته محوری در این باره اشاره و اظهار کرد: همیشه با واقعیت حوادث و سوانح طبیعی و غیرطبیعی مواجه بوده‌ایم. در هنگام بروز حوادثی چون زلزله، محور اول ضرورت حمایت از مردمی است که گرفتار شده‌اند. ما در این زمینه سازمان مدیریت بحران و به تبع آن دستگاه‌های دیگری داریم که انتظار می‌رود بحران از طریق همین سازمان‌ها مدیریت و ساماندهی شود.

وی افزود: البته این امر مانع اقدامات نوع‌دوستانه افراد سرشناس نمی‌شود؛ هرچند راهکار این نیست که این افراد خودشان مستقیما شماره حساب اعلام کنند و بخواهند انفرادی کمک رسانی کنند.

زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با طرح این پرسش که چه می‌شود این اتفاق می‌افتد؟ گفت: مردم علاقه‌مند می‌خواهند خودشان به مناطق زلزله‌زده بروند؛ این واقعیتی است که نمی‌توانیم آن را کتمان کنیم؛ در واقع بر اساس تجارب قبلی و دغدغه‌هایی که امروز از طریق شبکه‌های اجتماعی منتقل می‌شود می‌توان دریافت که فضا، فضای اعتماد نیست.

زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک

زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک

چلک با بیان این مطلب که «بوجود آمدن این جو به عملکرد و شفافیت مدیریتی بازمی‌گردد» افزود: وقتی عمدتا مدیران بحران را از افراد سیاسی انتخاب می‌کنیم و در شرایط بحران اینطور عمل می‌کنیم، نتیجه آن می‌شود که مردم ناراضی می‌شوند و یک اثر این نوع مدیریت، القای حس بی‌اعتمادی است.

وی با تاکید بر اینکه باید با یک بازنگری امور مدیریت بحران را نظام‌مندتر انجام دهیم اضافه کرد: این همه حادثه دیده‌ایم ولی درس نمی‌گیریم، مدام اشتباهات قبلی را تکرار می‌کنیم و این بسیار ناخوشایند است. واقعیت این است که مدیر بحران باید پخته‌ترین افراد باشد اما این طور نیست و در استانها نیز وضعیت بغرنج‌تر است.

زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک

موسوی چلک در ادامه پیشنهاد کرد که مدیریت یک ماه اول بحران را به ارگان‌هایی چون ارتش واگذار کنند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران افزود: وقتی فردی چون دکتر زیباکلام می‌تواند در ۴۸ ساعت بیش از یک میلیارد تومان برای کمک به زلزله‌زدگان جمع‌آوری کند نشان‌دهنده سرمایه و اعتبار اجتماعی اوست. آیا همین اعتماد و ظرفیت در مورد دستگاه‌ها هم هست؟ بنابراین چقدر خوب است که این افراد در کنار سازمان‌ها قرار بگیرند و منابع به صورت مدیریت‌شده جذب شود. باید از ظرفیت افرادی که این ویژگی را دارند استفاده کنیم و البته به همه افرادی که نسبت به اعلام شماره حساب شخصی اقدام می‌کنند اعتماد نکنیم و تلاش کنیم تا نظم در امدادرسانی‌ حفظ شود.

چلک در ادامه با بیان اینکه اعلام شماره حساب شخصی برای کمک نشان‌دهنده کاهش اعتماد اجتماعی به نهادها و زنگ خطری است که باید آن را جدی بگیریم، گفت: همه این رفتارها پیام دارد. در این میان نهادی چون هلال احمر باید مردم را توجیه کرده و شفاف عمل کند و تلاش کند از ظرفیت تشکل‌های غیردولتی و هنرمندان بهره‌برداری کند در حالی که ما این کارها را انجام نمی‌دهیم.

زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک

وی همچنین به ظرفیت سه تا چهار هزار نفره مددکاران اجتماعی اشاره کرد که می‌توانند در این موراد همکاری خوبی داشته باشند و افزود: اما با وجود آنکه در آیین‌نامه مدیریت بحران بر استفاده از مددکاران تاکید شده، اما تا کنون سازمان مدیریت بحران حتی یک جلسه با ما ترتیب نداده؛ هرچند مددکاران اجتماعی استان‌های اطراف کرمانشاه به مناطق زلزله‌زده رفته‌اند و برخی دیگر آماده اعزام هستند.

در همین ارتباط امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس هم در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه « عملکرد سازمان‌های امدادی در زلزله‌های بم، منجیل، گناباد و … مناسب  نبود» به وجود گزارش‌هایی پس از زلزله بم از سرقت چادرها و حتی اقلام بی‌ارزش اشاره کرد و این موضوع را موجب بروز بی اعتمادی دانست.

وی افزود: حتی خود بنده که قصد داشتم کمکی را از طریق یکی از نهادهای مربوطه به دست زلزله‌زدگان برسانم بارها از سوی بستگان مورد سرزنش قرار گرفتم که چرا به آنها می‌ دهید؟ مردم به برخی افراد چون علی دایی و مرحوم تختی که در زلزله گناباد کمر همت بست و کمک‌ها را جمع‌آوری کرد اعتماد بیشتری دارند؛ بنابراین اینها همه جلو آمده‌اند تا به زلزله‌زدگان کمک کنند.

این جامعه‌شناس با بیان اینکه جو بی‌اعتمادی برای جامعه خطرناک است گفت: به قول فوکویاما جامعه‌شناس بزرگ، وقتی اعتماد در سطح افقی بین مردم و در سطح عمودی بین مردم و مسئولان کاهش یابد، جامعه به سوی انفجار و فروریختگی در ابعاد مختلف حرکت می‌کند. فوکویاما اعتماد را مهمترین عنصر سرمایه اجتماعی و فرهنگی می‌داند. همچنین وقتی اعتماد وجود نداشته باشد مردم به سمت تحرکات رسانه‌های بیگانه می‌روند.

زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک

قرایی مقدم ادامه داد: وقتی جوانی در کرمانشاه در روز اول مصاحبه می‌کند که چادر نداریم و رسانه‌های بیگانه آن را بزرگنمایی می‌کنند علت چیست؟ مگر مسئولان می‌دانستند که زلزله می‌آید تا صبح روز حادثه تمام چادرها پشت در کرمانشاه باشد و تمام امکانات از قبل فراهم شده باشد؟ وقتی این بدگویی رسانه‌های بیگانه مورد قبول برخی از مردم قرار می‌گیرد، علت این است که اعتماد به مسئولان کمرنگ شده و این موضوع دارای یک پیشینه فرهنگی است.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید ببینند که کمک‌ها به دست زلزله‌زدگان می‌رسد و باید از سوی سازمان‌های مربوطه گزارش‌های شفافی ارائه شود از بی اعتمادی به عنوان یک بلا یاد کرد و گفت: چرا مردم به گفته‌های رسانه‌های بیگانه اعتماد می‌کنند؟ از منظر جامعه شناسی این امر به معنای فروریختگی و یک درد است. نتیجه هم همین می‌شود که مردم به سمت افراد شناخته‌شده‌ای می‌روند که خودجوش کمک می‌کنند. هرچند این امر باید ساماندهی شود و نهادهای امدادی و مدیریتی تلاش کنند از این ظرفیت مردمی که وجود دارد به نحو احسن استفاده کنند.

زلزله کرمانشاه و عدم اعتماد برای کمک

 

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید