روش مطالعه ی فیزیک کنکور و بهترین کتاب فیزیک کنکور

نوشته محمد گنجی شنبه - ۱۴ مهر ۱۳۹۷

روش مطالعه ی فیزیک کنکور و بهترین کتاب فیزیک کنکور. فیزیک کنکور درسی هست که ارتباط مستقیم با ریاضیات ، مخصوصا هندسه و مثلثات داره. بعلاوه ی این که محاسبات ریاضی یه اصل مهمه!
فیزیک کنکور
فیزیک کنکور تجربی شامل ۳۰ تست است. فیزیک کنکور ریاضی شامل ۴۵ تست است. این مطلب ، یه مشاوره درسی برای موفقیت هست و به تدریج تکمیل می شه.

روش مطالعه ی فیزیک کنکور

مهم‌ترین نکته‌ای که در حل سؤال‌های فیزیک به شما کمک می‌کنه اینه که به آخر سؤال توجه کنید. یعنی مسئله چی می خواد. فرمول‌هایی را که از حل تست‌ها یاد گرفتین ، در کتاب ، یا جزوه ، کنار مطلب مورد نظر ، یادداشت کنین.به مسائل دید کلی و چند وجهی داشته باشین و بین مفاهیم مختلف فیزیکی ارتباط برقرار کنین.فیزیک را مفهومی یاد بگیرید و  حفظ فرمول  به تنهایی کاریی برای شما انجام نمی ده. در درس فیزیک بعد از تسلط بر مفاهیم ،با زدن تست زیادو با تحلیل،  سرعت و مهارت خودتون رو افزایش بدید. درس فیزیک را ابتدا روزنامه ای ، بعد عمقی بخونید. یعنی مطالب را به صورت مبحثی و ثابت کردن فرمول‌ها برای خودم یاد بگیرید.  بعد با کارکردن تست‌های کنکور تمرین کنید.

روش حل مسائل و تست های فیزیک کنکور:

– صورت مسأله را دقیق بخوانید و مبحث را شناسایی کنید و بفهمید مسأله از شما چه می‌خواهد.- اگر لازم بود، حتما شکل بکشید.- فرمول مربوط به مسأله را یادآوری کنید (خلاصه نویسی میتواند خیلی به شما کمک کند).- اگر نیاز به جابه‌جایی و تغییر در فرم اصلی فرمول وجود دارد آن‌ها را انجام دهید.- اگر داده‌های مسأله نیاز به تبدیل واحد دارند آن‌ها را انجام دهید.- داده‌های مسأله را در فرمول جای‌گذاری کنید و مسأله را حل کنید.
– در منزل و برای حل سؤال‌های فیزیک هرگز از ماشین حساب استفاده نکنید و مسأله‌ها را حتما تا آخر حل کنید. سرعت محاسبه‌ها در کنکور خیلی مهم است. از همین حالا باید با حل سؤال‌های مختلف، سرعت محاسبه‌ی خود را افزایش دهید.- سعی کنید فرمول ها فیزیک را حفظ نکنید و فقط با دانستن فرمول های اصلی بقیه فرمول ها رو خودتون اثبات کنید این روش باعث میشود هم فرمول ها را خوب یاد بگیرید و هم هرگز فراموش نکنید.-اگر در کنکورهای آزمایشی و کنکور اصلی،‌ احساس کردید یک سؤال فیزیک وقت‌گیر است، آن را حتما رها کنید و کنار آن علامت بزنید. ابتدا سریع تست هایی را که بلد هستید حل کنید. سعی کنید خود را به این کار عادت دهید. چون برخی سؤال‌های فیزیک واقعا وقت‌گیر هستند.  شاید مهم‌ترین کار در فیزیک افزایش سرعت بدون کاهش دقت باشد.

جمع بندی فیزیک کنکور :

برای جمع بندی درس فیزیک سعی کنید در طول سال تست های  مهم و نکته دار را مارک دار کنید و برای جمع بندی همین تست ها رو خوب کار کنید پس نیازی به کتاب جدیدی برای جمع بندی نیست اگر این کار انجام نداده اید از هر مبحث دو یا سه عدد تست کار کنید و جلو برید این روش برای مرور کلی چند روز قبل ازمون عالی است.

خلاصه نویسی فیزیک کنکور :

برای خلاصه نویسی  در درس فیزیک بعد از اینکه مطلب رو کامل خوندید و تست زدید شروع به حل فرمول ها و نکات مهم بکنید  برای نوشتن فرمول لازم نیس همه ی فرمول ها نوشته  شود فقط یکسری فرمول مهم و کاربردی که با دیدن ان بقیه فرمول های مربوطه نیز یاد اوری شود کافی هست . این نوع خلاصه کاملا کابردی هست زیرا این زمانی نوشته می شود که شما تمام مطلب را یادگرفته اید  به تعدا کافی تست کار کرده اید فقط یک سری مطالب که فراموش شده اند یا احساس میکنید فراموش می شوند نوشته می شود .روش خواندن خلاصه ها نیز مهم هست معمولا یک تایم کوتاه یک ربع یا بیست دقیقه خلاصه ها را مرور کنید بعد ۱ ساعت تست بزنید اگر دیدید تست های زیادی را اشتباه میزنید برای ان مباحث به سراغ جزوه و درسنامه بروید و سعی کنید ان مطلب را کامل بخوانید. تهیه نمودار درختی از سرفصل های کتاب درسی نیز بسیار کار مفیدی خواهد بود و بارها باعث مرور نکات و فرمول ها خواهد شد.

تست زنی در فیزیک کنکور:

برای تست زنی بهتر است از کتاب جامعی استفاده کنید که شامل سوالات کنکور و سوالات تالیفی خوبی باشد چرا که بسیاری از سوالات کنکور تکراری و مشابه سال های قبل است و همچنین استفاده از چندین کتاب جز سردرگمی چیزی برای شما ندارد.به یاد داشته باشید که سوالات کنکور همیشه در اولویت هستند.برای آشنایی با مباحث ساده ی فیزیک کنکور کلیک کن.

 بهترین کتاب فیزیک کنکور

برای فیزیک کنکور می تونین با کتاب آبی قلم چی شروع کنین.کتاب گاج هم گزینه ی مناسبیه! البته کتاب انتشارات خیلی سبز هم جزو منابع معتبر فیزیکه!

بازدید: ۴۸