روش مطالعه ی عربی کنکور و بهترین کتاب عربی کنکور

نوشته محمد گنجی شنبه - ۱۴ مهر ۱۳۹۷

روش مطالعه ی عربی کنکور و بهترین کتاب عربی کنکور ، باتوجه به این که عربی ، یه درس بد قلق و دردسرساز برای بچه هاست.
عربی کنکور
درس عربی در کنکور سراسری ۲۵ تست را به خودش اختصاص داده است. ضریب این درس در تمامی گروه های آزمایشی ۲ است. درس عربی چند بخش دارد که در کنکور از آنها سوال مطرح می شود.۸ سوال از مبحث ترجمه پرسش می شود که ۵ سوال ترجمه عربی به فارسی است. ۲ سوال ترجمه فارسی به عربی است و ۱ سوال هم سوالی مفهومی است. بعد از سوالات بخش ترجمه یک متن داده می شود و ۹ تست از آن مطرح می گردد که ۴ تست آن مربوط به متن درک مطلب است ۲ تست از مبحث حرکت گزاری و ۳ تست از مبحث تجزیه و تحلیل پرسش می آید. در انتها نیز ۸ تست از قواعد عربی مطرح می شود.

روش مطالعه ی عربی کنکور

بهتر است که در تابستان  قواعد عربی را جمع کنید و در طول سال فقط و فقط تست بزنید و دوره کنید. برای یادگیری اصول مطالعه به بخش مشاوره درسی مراجعه کنید.این مطلب هم به تدریج کامل تر خواهد شد.

روش مطالعه ی عربی کنکور و ترجمه:

در ترجمه اول به سراغ انواع فعل ها بروید و سعی کنید روی این مبحث تسلط کامل را پیدا کنید.داوطلب باید روش های تست ترجمه و رد گزینه ها را یاد بگیرد.، داوطلبان بعد از فراگیری نکات تست زنی و قواعد مربوط به ترجمه  مثل توجه به فعل و اسم های جمع و مفرد و معرفه و نکره و….. به زدن تست های سراسری بپردازند. در قالب این تست ها نکاتی بدست می اید که بسیار مفید هستند و حتما به خلاصه برداری این نکات نیز بپردازید.برای لغات و ترجمه روزی نیم ساعت وقت بگذارید. یعنی لغات پایانی کتاب های درسی عربی را مطالعه کنید نکات ترجمه هر درس رو بعد از خوندن قواعد رو از کتاب کمک آموزشی بخونید…چون سوال های ترجمه در کنکور باید خیلی تکنیکی و سریع حل شود پس با این راه کار های ترجمه ای تستی خیلی ساده میتونید در کمترین مدت ممکن خودتونو به سطح عالی برسونید.این که مثلا مفعول فیه چه نوع ترجمه ای دارد…
یا مثلا انواع اسم های موصول اگر در قبل از اسم اشاره قرار بگیرند چطور ترجمه میشوند یو نکاتی شبیه این ها.بعد از یاد گیری این نکات حتما سراغ تست زدن برید.در عربی هر نکته ای که یاد میگیرن باید پشتش تست بزنید… نکته یاد گرفتن بدون تست زدن در عربی باد هواست…در ضمن برای تست های ترجمه حتما از روش های سریع استفاده کنید نه این که بخواید کل متن سوال رو ترجمه کنید… نه… توسط پیدا کردن  یک یا دو غلط در گزینه ها میتونید پاسخ تست رو پیدا کنین.خواندن متن های (( حول النص )) و (( کیف اَسالت )) برای ترجمه های عربی به عربی ( قرابت معنایی ) بسیار مهم اند.و همچنین تاثیر بسزایی در تقویت شَم عربی شما دارد.بسیار مهم است توجه ویژه به کادر های (( کارگاه ترجمه ))

روش مطالعه ی عربی کنکور و درک مطلب:

برای تسلط به درک مطلب زدن شبانه یک درک مطلب از سال های گذشته کنکور سراسری کمک زیادی به افزایش سرعت العمل شما در خواندن متن های عربی می کند. برای ۳ تستی که مربوط به تجزیه و تحلیل است با فراگیری قواعد پاسخ دادن به این تست ها نیز برایتان هموار و آسان خواهد شد به شرطی که به صورت دقیق و مفید مطالعه کنید.

روش مطالعه ی عربی کنکور و قواعد:

بعد از یادگیری کامل قواعد درس عربی به وسیله جزوه استاد و منبع کمک آموزشی خود توصیه می شود تمامی متن های کتاب های عربی را به تجزیه و تحلیل و اعراب گذاری آنها بپردازید این کار کمک می کند از آموخته های خود در عمل نیز استفاده کنید. این در حالی است که سوالاتی نیز به طور مستقیم از متن های کتاب های عربی در کنکور سراسری مطرح می شود. بعد از انجام دادن این کار زدن تست های کنکور سراسری نیز بر تسلط شما در بخش قواعد درس عربی می افزاید.از خلاصه نویسی نکات در مطالعه درس عربی غافل نشوید چه در مبحث قواعد کلی این درس چه در بخش ترجمه آن. می توانید این خلاصه ها را به شکل روش درختی در برگه هایی بزرگ نوشته و در اتاق خود بچسبانید و روزانه وقت اندکی برای مرور آنها بگزارید و مابقی وقت خود را به تست زنی در این درس بپردازید. همچنین توصیه می شود به لغات انتهای کتاب های درسی عربی نیز تسلط پیدا کنید که برای این کار کتاب های بسیار خوبی در بازار موجود است.توجه داشته باشید که بهتر است با مشورت با مشاور خود یک منبع کمک آموزشی مناسب را برای فراگیری این درس انتخاب کنید. مهم ترین توصیه ای که برای مطالعه درس عربی داریم این است که نحوه برخورد با هر تست از هر مبحث مختلف درس عربی را به وسیله تست زنی زیاد فرا بگیرد.
در تست های درک مطلب که معمولا وقت گیر هستند شناخت ظرف مکان و زمان و اعداد و همچنین لغات بسیار با اهمیت است. برای حل سوالات شَکِل دانستن قواعد عربی به ویژه علم نحو* و همچنین تسلط بر حرکت گذاری و اعراب کلمات ضروری است. برای حل سوالات تجزیه تسلط بر اقسام کلمه در عربی( فعل_اسم_حرف) و همچنین علم نحو لازم و ضروری است.

 کتاب های مفید عربی کنکور:

کتاب های خوب و مفید عربی کنکور کمک می کنه تا مطمئن تر حرکت کنین. کتاب عربی کامل گاج – کتاب عربی کنکور انتشارات خیلی سبز. کتاب عربی مبتکران، کتاب و دی وی دی های عمار تاجبخش( عربی به سبک عمار) جزو کتاب های مفید هستند.

بازدید: ۲۱