روش مطالعه ی شیمی کنکور و بهترین کتاب شیمی

نوشته محمد گنجی یکشنبه - ۸ مهر ۱۳۹۷

روش مطالعه ی شیمی کنکور و بهترین کتاب شیمی ، با توجه به تغییرات عمده ای که در کتاب شیمی ایجاد شده، چیه؟ از روی چه کتابی بخونم ، چه قدر بخونم، تست رو چی کار کنم؟
 شیمی کنکور
درس شیمی در کنکور سراسری ریاضی و تجربی ۳۵ تست را به خود اختصاص داده است. این درس جزو دروس حفظی و محاسباتی در کنکور سراسری حساب می‌شود.شیمی در گروه آزمایشی تجربی، در همه زیر گروه ها به جز زیر گروه دو ضریب ۳ دارد و در زیر گروه ۲ ضریب ۴ را دارا است.همچنین در گروه ریاضی در همه زیر گروه ها ضریب ۲ دارد.برای اطلاعات بیشتر به بخش مشاوره درسی مراجعه کنید. این مطلب به تدریج تکمیل می شه.

روش مطالعه ی شیمی کنکور

برای استارت قوی در درس شیمی باید از شیمی سال دوم( دهم) شروع کنیم ،مباحث این کتاب، بسیار مهم و کاربردی محسوب می شوند در این کتاب پایه ی شیمی شما ساخته می شود.

اولین قدم درمطالعه ی شیمی کنکور،  الفبای شیمی را خوب یاد بگیرید

الفبای شیمی همان جدول مندلیف است. حفظ کردن جدول مندلیف از اساسی ترین کارها در خواندن شیمی برای کنکور است. توصیه می شود عناصر گروه های اصلی و حتی فرعی این جدول را به طور کامل یاد بگیرید. حفظ کردن تمامی جزئیات عناصر این جدول از جمله عدد اتمی و عدد جرمی و بدانید از چه جنسی هستند و یا تقسیم بندی های دیگر از این جدول را به طور کامل فرا بگیرید. در واقع جدول مندلیف حکم جدول ضرب در درس ریاضی را دارد و کمک زیادی به شما خواهد کرد. توصیه می شود جدول مندلیف بزرگی را به دیوار اتاق خود بچسبانید تا همیشه جلوی چشمتان باشد.

دومین قدم در مطالعه ی شیمی کنکور ، سوالات حفظی، مفهومی و مساله

حفظی: در این نوع سوال ابتدا خود متن کتاب را میخونیم و تمام نکات حفظی آن را حفظ و بررسی می‌کنیم و سپس سوالات تالیفی و کنکور مربوط به آن را حل کنی و اگر نکته‌ی خاصی بود آن را یادداشت کنیم. خلاصه نویسی و حاشیه نویسی نکات از جمله روش‌های مطالعه شیمی برای کنکور است. برای مطالب حفظی حتماً خلاصه نویسی کنید تا در دوران جمع بندی و در زمان های مرور دروس از این خلاصه‌ها بهره کافی را ببرید. در بازار نیز کتابچه های کوچکی برای مطالب صرفاً حفظی موجود است که بسیار مفید خواهد بود و می‌توانید در زمان‌های مرده خود، در زنگ های تفریح و در مسیر رفت و آمد این مطالب را بخوانید.
در نکته برداری ها و خلاصه نویسی هایمان توجه به یکجا کردن مطالب فراموش نشود به طور مثال اگر ما مبحث الکل ها در شیمی آلی ( فصل ۵ شیمی ۲) را مطالعه کردیم ، نکات الکل های دو عاملی و سه عاملی که در استوکیومتری ( فصل ۱ شیمی ۳ ) را هم در همین جا بنویسیم
مفهومی: این نوع سوال رابطه کمی با کتاب درسی دارد. قسمت‌های مربوط به کتاب درسی را میخوانیم .سپس درس‌نامه‌های مختلف که کامل‌تر از کتاب درسی بود را مطالعه می‌کنیم و بعد به دقت تست‌های مختلف تالیفی و کنکور را حل می‌کنیم. از شکل های کتاب درسی نیز تست طرح می شود که نیازمند مطالعه دقیق و مفهومی این اشکال و ارتباط دادن آن ها با پاراگراف های مرتبط به شکل ها است. کتاب های کمک آموزشی برای فهماندن مطالب مفهومی بسیار کمک کننده خواهند بود.
مساله: در سال های اخیر شاهد تعداد زیاد تست های محاسباتی در کنکور سراسری بوده ایم که بعضاً تست های بسیار سنگین و وقت گیر هستند. سینتیک، ترمودینامیک، استوکیومتری مسائل محاسباتی و تحلیلی اسید باز و آب و الکترولیت و… جزو مباحث محاسباتی درس شیمی برای کنکور هستند. با خواندن کتاب درسی نمی‌توان این نوع سوالات را حل کرد و بیشتر باید با حل تست و تجربه پیدا کردن در این سوالات به تسلط کافی رسید؛ با ساختن تست‌های مختلف می‌توان به تسلط بیشتر رسید. حل کردن هر تعداد مسئله‌ی ممکن، کافی نیست. در عوض هنگامی که یک مسئله‌ را حل می‌کنید، حتما توضیح بدهید هر مرحله از راه‌حل‌تان را چرا و چه زمانی انجام می‌دهید .در صورت حل کردن درست تست های محاسباتی باز هم پاسخ نامه آن را مطالعه کنید..حل تمرین ها و مسائل شیمی را با صدای بلند برای خود توضیح دهید.این کار باعث می شود که مطالب در حافظه بلند مدت شما قرار بگیرد..

سومین قدم در مطالعه ی شیمی کنکور ، تست بزنید

سری اول میتوانیم تست آموزشی بزنیم و تست به تست جواب رو چک کنیم تا مطالب جدید و کوچک را یاد بگیریم.در سری دوم تست ها از کل مبحث تست جامع بزنیم و در آخر مطالب مهم و جدید را در حاشیه کتاب درسی بنویسیم.در سری دوم مطالعه کتاب اول مطالب حاشیه نویسی شده را مرور کنیم بعد متن کتاب درسی.اینقدر تمرین کنیم تا تسلط روی مطلب زیاد می‌شد که با دیدن یک تست روش حل آن بلافاصله در ذهنمان بیاید و هم‌چنین واکنش سوال را کاملا حفظ باشیم و وقت برای این بخش‌ها تلف نکنیم.استفاده از فلش کارت هم میتواند در مطالعه درس شیمی خیلی مفید باشه.

 مطالعه ی شیمی کنکورر و حداقل ساعت مورد نیاز

حداقل ساعت مطالعه برای درس شیمی باید ۲۰ درصد از کل ساعت مطالعه هفتگی باشد.تکالیفتان را دسته‌بندی کنید و آن‌ها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید؛ برای مثال برای مطالعه ی ۲۰ صفحه از کتاب آن را به ۴ بخش ۵ صفحه ای تقسیم بندی کنید.

بهترین کتاب ها و منابع  مطالعه ی شیمی کنکور

برای مطالعه ی شیمی کنکور ، علاوه بر مطالعه ی دقیق کتاب درسی ، باید کتاب های کم درسی و کنکور هم مطالعه بشه. کتاب شیمی مبتکران. کتاب شیمی کنکور خیلی سبز. موج آزمون نشر الگو ، کتاب گاج و آبی قلم چی.

بازدید: ۶۴