شیمی کنکور ، روش مطالعه ی شیمی کنکور و بهترین کتاب شیمی

نوشته محمد گنجی یکشنبه - ۸ مهر ۱۳۹۷

شیمی کنکور و بهترین کتاب شیمی کنکور ، با توجه به تغییرات عمده ای که در کتاب شیمی ایجاد شده، چیه؟ از روی چه کتابی بخونم ، چه قدر بخونم، تست رو چی کار کنم؟
 شیمی کنکور
درس شیمی در کنکور سراسری ریاضی و تجربی ۳۵ تست را به خود اختصاص داده است. این درس جزو دروس حفظی و محاسباتی در کنکور سراسری حساب می‌شود.شیمی در گروه آزمایشی تجربی، در همه زیر گروه ها به جز زیر گروه دو ضریب ۳ دارد و در زیر گروه ۲ ضریب ۴ را دارا است.همچنین در گروه ریاضی در همه زیر گروه ها ضریب ۲ دارد.برای اطلاعات بیشتر به بخش مشاوره درسی مراجعه کنید. این مطلب به تدریج تکمیل می شه.

روش مطالعه ی شیمی کنکور

برای استارت قوی در درسشیمی کنکور باید از شیمی سال دوم( دهم) شروع کنیم ،مباحث این کتاب، بسیار مهم و کاربردی محسوب می شوند در این کتاب پایه ی شیمی شما ساخته می شود.

اولین قدم درمطالعه ی شیمی کنکور،  الفبای شیمی را خوب یاد بگیرید

الفبای شیمی کنکور  همان جدول مندلیف است. حفظ کردن جدول مندلیف از اساسی ترین کارها در خواندن شیمی کنکور است. توصیه می شود عناصر گروه های اصلی و حتی فرعی این جدول را به طور کامل یاد بگیرید. حفظ کردن تمامی جزئیات عناصر این جدول از جمله عدد اتمی و عدد جرمی و بدانید از چه جنسی هستند و یا تقسیم بندی های دیگر از این جدول را به طور کامل فرا بگیرید. در واقع جدول مندلیف حکم جدول ضرب در درس ریاضی را دارد و کمک زیادی به شما خواهد کرد. توصیه می شود جدول مندلیف بزرگی را به دیوار اتاق خود بچسبانید تا همیشه جلوی چشمتان باشد.

دومین قدم در مطالعه ی شیمی کنکور ، سوالات حفظی، مفهومی و مساله

حفظی: در این نوع سوال ابتدا خود متن کتاب را میخونیم و تمام نکات حفظی آن را حفظ و بررسی می‌کنیم و سپس سوالات تالیفی و کنکور مربوط به آن را حل کنی و اگر نکته‌ی خاصی بود آن را یادداشت کنیم. خلاصه نویسی و حاشیه نویسی نکات از جمله روش‌های مطالعه شیمی کنکور است. برای مطالب حفظی حتماً خلاصه نویسی کنید تا در دوران جمع بندی و در زمان های مرور دروس از این خلاصه‌ها بهره کافی را ببرید. در بازار نیز کتابچه های کوچکی برای مطالب صرفاً حفظی موجود است که بسیار مفید خواهد بود و می‌توانید در زمان‌های مرده خود، در زنگ های تفریح و در مسیر رفت و آمد این مطالب را بخوانید.
در نکته برداری ها و خلاصه نویسی هایمان توجه به یکجا کردن مطالب فراموش نشود به طور مثال اگر ما مبحث الکل ها در شیمی آلی ( فصل ۵ شیمی ۲) را مطالعه کردیم ، نکات الکل های دو عاملی و سه عاملی که در استوکیومتری ( فصل ۱ شیمی ۳ ) را هم در همین جا بنویسیم
مفهومی: این نوع سوال رابطه کمی با کتاب درسی دارد. قسمت‌های مربوط به کتاب درسی را میخوانیم .سپس درس‌نامه‌های مختلف که کامل‌تر از کتاب درسی بود را مطالعه می‌کنیم و بعد به دقت تست‌های مختلف تالیفی و کنکور را حل می‌کنیم. از شکل های کتاب درسی نیز تست طرح می شود که نیازمند مطالعه دقیق و مفهومی این اشکال و ارتباط دادن آن ها با پاراگراف های مرتبط به شکل ها است. کتاب های کمک آموزشی برای فهماندن مطالب مفهومی بسیار کمک کننده خواهند بود.
مساله: در سال های اخیر شاهد تعداد زیاد تست های محاسباتی در کنکور سراسری بوده ایم که بعضاً تست های بسیار سنگین و وقت گیر هستند. سینتیک، ترمودینامیک، استوکیومتری مسائل محاسباتی و تحلیلی اسید باز و آب و الکترولیت و… جزو مباحث محاسباتی درس شیمی کنکور  هستند. با خواندن کتاب درسی نمی‌توان این نوع سوالات را حل کرد و بیشتر باید با حل تست و تجربه پیدا کردن در این سوالات به تسلط کافی رسید؛ با ساختن تست‌های مختلف می‌توان به تسلط بیشتر رسید. حل کردن هر تعداد مسئله‌ی ممکن، کافی نیست. در عوض هنگامی که یک مسئله‌ را حل می‌کنید، حتما توضیح بدهید هر مرحله از راه‌حل‌تان را چرا و چه زمانی انجام می‌دهید .در صورت حل کردن درست تست های محاسباتی باز هم پاسخ نامه آن را مطالعه کنید..حل تمرین ها و مسائل شیمی را با صدای بلند برای خود توضیح دهید.این کار باعث می شود که مطالب در حافظه بلند مدت شما قرار بگیرد..

سومین قدم در مطالعه ی شیمی کنکور ، تست بزنید

سری اول میتوانیم تست آموزشی بزنیم و تست به تست جواب رو چک کنیم تا مطالب جدید و کوچک را یاد بگیریم.در سری دوم تست ها از کل مبحث تست جامع بزنیم و در آخر مطالب مهم و جدید را در حاشیه کتاب درسی بنویسیم.در سری دوم مطالعه کتاب اول مطالب حاشیه نویسی شده را مرور کنیم بعد متن کتاب درسی.اینقدر تمرین کنیم تا تسلط روی مطلب زیاد می‌شد که با دیدن یک تست روش حل آن بلافاصله در ذهنمان بیاید و هم‌چنین واکنش سوال را کاملا حفظ باشیم و وقت برای این بخش‌ها تلف نکنیم.استفاده از فلش کارت هم میتواند در مطالعه درس شیمی خیلی مفید باشه.

 مطالعه ی شیمی کنکورر و حداقل ساعت مورد نیاز

حداقل ساعت مطالعه برای درس شیمی باید ۲۰ درصد از کل ساعت مطالعه هفتگی باشد.تکالیفتان را دسته‌بندی کنید و آن‌ها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید؛ برای مثال برای مطالعه ی ۲۰ صفحه از کتاب آن را به ۴ بخش ۵ صفحه ای تقسیم بندی کنید.

بهترین کتاب ها و منابع  مطالعه ی شیمی کنکور

برای مطالعه ی شیمی کنکور ، علاوه بر مطالعه ی دقیق کتاب درسی ، باید کتاب های کم درسی و کنکور هم مطالعه بشه. کتاب شیمی مبتکران. کتاب شیمی کنکور خیلی سبز. موج آزمون نشر الگو ، کتاب گاج و آبی قلم چی.

محمد امین روان بخش، رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی:

روش مطالعه شیمی‌ام مثل زیست شناسی بود؛ یعنی توجه اصلی من روی کتاب درسی بود. شیوۀ کارم نیز این طور بود که وقتی دبیرمان یک فصل را به صورت کامل درس می­داد، جزوه ای را که به ما داده بود، می خواندم و نکته‌های جزوه (مثل فرمول­ها) را وارد کتاب درسی می‌کردم  و قسمت های حفظی کتاب درسی را مشخص می‌کردم. قصدم از انجام این کار، یکی شدن منبع مطالعه‌ام و توجه کردن به نکات حفظی بود.
محمد اکبری مقدم ، رتبه ۱۰۹ گروه آزمایشی علوم تجربی در آزمون سراسری ۹۵، شیمی  ۱۰۰ درصد:
اول کتاب درسی را می‌خواندم و بعد تست می‌زدم. وقتی تست می‌زدم، هم نکاتی را که بلد نبودم و غلط زده بودم و هم آنهایی را که توانسته بودم درست پاسخ دهم، اما به نظرم سؤالات و نکات مهم و خوبی بودند، یادداشت و بعداً آنها را مجدداً مرور می‌کردم.
برای محاسباتشیمی کنکور ، باید ریاضی‌ات  قوی باشد. من آن قدر تمرین می‌کردم که با دیدن یک تست، روش حل آن بلافاصله در ذهنم بیاید و همچنین واکنش سؤال را کاملاً حفظ بودم تا  وقتم برای این بخش‌ها تلف نشود. به طور کلی، تمرین زیاد، تنها راه آسان شدن سؤالات شیمی است و باعث افزایش سرعت پاسخگویی به تست‌های این درس می‌شود.

سهند  سروری، رتبۀ ۹  گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی :

درس شیمی، دو بخش مجزا از هم دارد: یکی بخش حفظی شیمی و دیگری بخش تمرین. برای بخش حفظی، باید متن کتاب، شکل‌ها و در کل هر آنچه را که در کتاب است به طور دقیق مطالعه کرد؛ تا جایی که به نظر من کتاب شیمی را مثل کتاب دینی باید خواند و مطالب آن را حفظ کرد. من برای اینکه بتوانم شیمی را خوب حفظ کنم، ابتدا یک بار کتاب را خواندم، بعد یک مجموعه سؤال‌های کنکور را زدم و بررسی کردم که چه چیزهایی را جا انداخته‌ام، و سپس برای بار دوم کتاب را خواندم و نکته‌های مهم آن را «های لایت» کردم. همچنین مطالب مهم آن را خلاصه نویسی کردم (دوباره نویسی نکردم بلکه خلاصه نویسی کردم !) مثلاً فرمول‌های مهم را نوشتم یا اگر سؤال جالبی درباره بخشی دیدم، آن را نوشتم و در بین صفحات همان بخش در کتاب گذاشتم تا در مرورهای بعدی، با یک نگاه به خلاصه‌ها یا سؤال‌های جالب، مطلب مورد نظر را به خاطر بیاورم.
در بخش تمرین شیمی، مهم­ترین مبحث، استوکیومتری است. به نظر من، اگر داوطلبی روابط استوکیومتری را بلد نباشد، بیش از نیمی از سؤال‌های تمرینی کنکور را در شیمی نمی‌تواند پاسخ دهد . برای فراگیری این مبحث، لازم است که تمرین بسیار حل کرد و بر آن مسلط شد.
برای سایر مباحث شیمی باید از حفظ کردن فرمول‌های متعدد خودداری کرد و تصور نکرد که حفظ کردن فرمول‌های بسیار، نشانه توانمندی است؛ چون همان طور که پیش از این گفتم، سر جلسه کنکور، فرمول‌های متعدد به ذهن شما نخواهد آمد؛ پس باید فقط فرمول‌های اصلی را حفظ کنید و مطمین باشید که با همین فرمول‌های اصلی می‌توانید بدون استرس  پاسخگوی سؤال‌های کنکور باشید.

 شایان پور میر بابایی، رتبۀ ۱ گروه آزمایشی علوم تجربی :

در چند سال اخیر، آزمون شیمی به خاطر مسایلش برای بچه‌ها سخت شده است. مسایل این درس هم از سال سوم شروع می‌شود؛ برای همین، من از سال سوم سعی کردم که تسلط علمی لازم را بر مطالب شیمی به دست بیاورم و با تست زدن، سرعت عمل هم پیدا کنم؛ اما بیشتر در سال چهارم سرعت عمل لازم را برای حل کردن مسایل و انجام محاسبات در زمان مصوب کنکور به دست آوردم.

محمد استاد محمدی، رتبه ۱ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی:

در درس‌های اختصاصی، به نظر خودم بهترین درسی که خواندم، درس شیمی بود. برای درس شیمی، اول کتاب مدرسه را به صورت کامل می‌خواندم و تک تک نکته‌هایش را نشان دار می‌کردم و روی کاغذ می‌نوشتم و این کاغذها را تا آْخر سال داشتم؛ زیرا وقتی می‌نوشتم، احساس می‌کردم که مطالب کتاب، بیشتر در ذهنم می‌ماند.

نگین یغمایی، رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی :

 کتاب درسی شیمی واقعاً مهم است و همه قسمت‌های کتاب، اعم از نمودار، عکس  و مباحث، را باید فراگرفت. مهارت حل مساله هم خیلی مهم است و باید توجه داشت که در مسایل شیمی، عددهایی که می‌دهند، خیلی رُند نیستند و کسی می‌تواند به جواب آخر برسد که سرعت محاسباتی‌اش بالا باشد. من در برنامه روزانه‌ام همیشه حل چند مساله شیمی قرار داشت تا با اعداد سر و کله بزنم و سرعت و مهارتم در این درس حفظ شود.

محمدرضا وطن‌خواه،رتبه ۱۸ گروه آزمایشی علوم تجربی :

من در درس شیمی دفتر نکته‌نویسی داشتم و در دوران جمع‌بندی،  نکته‌های تست‌های کنکور را مرور می‌کردم. همچنین روش‌های سرعتی در ضرب و تقسیم مسایل را در آن می‌نوشتم. در دوران جمع‌بندی نیز تمرکزم روی این دفتر و کتاب درسی بود.

معین علا، رتبه ۸  گروه آزمایشی علوم تجربی :

روی بالا بردن سرعت و دقتم در حل سؤال‌های محاسباتی، کار کردم و مدیریت زمان را در دوران جمع‌بندی برای این درس در دست گرفتم.

مهسا دولت‌شاهی،رتبه ۴ گروه آزمایشی علوم تجربی :

 جمع‌بندی شیمی، مجموعه سؤال‌های گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری را در کنار سؤال‌های گروه آزمایشی علوم تجربی در آزمون سراسری هر سال کار کردم. نکات حفظی شیمی را نیز در طول سال خلاصه‌نویسی کرده بودم و نکات مهم تست‌هایی را که در طول سال کار کرده بودم، یادداشت کرده بودم. این خلاصه نویسی‌ها در دوران جمع‌بندی خیلی به من کمک کرد؛ در ضمن بعد از هر آزمون آزمایشی به سراغ رفع اشکال آن آزمون می‌رفتم و در صورت نیاز، برای فراگیری بعضی از مباحث، تست بیشتری می‌زدم.

مهدی برخوری مهنی، رتبه ۶۰ گروه آزمایشی علوم تجربی :

روی مباحثی که در آزمون‌های آزمایشی مشخص می‌شد بر آنها تسلط ندارم، وقت می‌گذاشتم. چند بار هر سه کتاب را از ابتدا مرور کردم؛ ضمن آنکه کل مبحث‌های حفظی را در یک دفتر نوشته بودم و آنها را مرور می‌کردم. تست‌هایی را که از ابتدا نشان‌دار کرده بودم، در دوران جمع‌بندی حل و روی سرعت حل مساله نیز کار کردم.

روژان ربانی، رتبۀ ۷ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی:

در آغاز می‌خواستم شیمی را مثل یک درس حفظی بخوانم، اما سؤال‌های آزمون سراسری ۹۱ را که دیدم، متوجه شدم که خیلی  تحلیلی طرح شده‌اند؛ برای همین این درس را هم تحلیلی خواندم و در صفحات کتاب نیز حاشیه نویسی کردم. شکل‌ها و زیر نویس‌ها را هم خیلی دقیق مطالعه کردم و نکته‌های تست‌ها را می‌نوشتم.

علی عجم، رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی:

در حقیقت، درس شیمی زنگ تفریح کنکور من بود. سؤال‌های شیمی را خیلی روان و با اعتماد به نفس و  به قول معروف سوت زنان حل می‌کردم ! البته شاهد بودم که بیشتر بچه‌ها بعد از آزمون سراسری، از سؤال‌های شیمی گله داشتند تا جایی که رویم نشد به آنها بگویم که به نظر من سؤال‌های شیمی سخت نبود؛ در کل، به نظر من سؤال‌های شیمی در آزمون سراسری از یک جریان منطقی و منظم تبعیت می‌کنند؛ البته چند سال پیش در درس شیمی، از بخش‌های خارج از کتاب (از مباحث حذفی کتاب) نیز سؤال طرح شده بود، اما امسال سؤال‌ها منطقی و در حد کتاب درسی بود.

پویا براهیم باستانی، رتبۀ ۱ گروه آزمایشی علوم تجربی :

شیمی، درسی  متشکل از مباحث حفظ کردنی و یاد گرفتنی است. بخش یادگرفتنی مثل فصل اول، دوم و سوم شیمی سوم را باید از پایه و به طور دقیق خواند؛ در ضمن باید در حل مسایل شیمی، که گاه جواب هم اعشاری می‌شود، دقت کرد. خود من در حل مسایل مشکل داشتم و گاه اشتباه محاسباتی می‌کردم . خوب است که از همان اول، ماشین حساب  را کنار گذاشت؛ اما من در این زمینه تنبل بودم و از ماشین حساب استفاده می‌کردم. سر جلسه آزمون سراسری، بیشتر با گرد کردن اعداد به جواب تقریبی می‌رسیدم.

معصومه عظیمی ، رتبۀ ۶ گروه آزمایشی علوم تجربی:

بهتر است که اول از همه، متن کتاب درسی را بخوبی بخوانیم و شکل‌ها و حتی زیرنویس‌های شکل‌ها را بررسی کنیم. من بعد از مطالعه کامل مباحث درسی، آنها را روی سیستم عصبی ذهنی منتقل می‌کردم و آخر سر هم تست می‌زدم.
مساله‌های شیمی نیز در کنکور بسیار حایز اهمیت هستند، اما باید توجه داشته باشیم که حتماً باید تست‌هایی را زد که هم استاندارد باشند و هم قوی؛ در ضمن، خلاصه‌برداری و درست کردن جدول و نمودار درختی را هم نباید فراموش کنیم؛ زیرا خیلی مفیدند و به کسب درصدهای بالا کمک زیادی می‌کنند.

بازدیدها: ۳۷۹