روش مطالعه ی زیست شناسی کنکور و بهترین کتاب زیست شناسی

نوشته محمد گنجی شنبه - ۳۱ شهریور ۱۳۹۷

روش مطالعه ی زیست شناسی کنکور و تک رقمی ها ، برای این که زیست شناسی کنکور را ۱۰۰ بزنیم چه کار کنیم؟ تست تالیفی بزنیم یا تست کنکور ؟ چند ساعت در هفته زیست شناسی بخوانیم؟ برترین دبیران زیست کنکور چه توصیه ای دارند؟
 زیست شناسی کنکور
درس زیست شناسی کنکور از مهم ترین دروس تخصصی رشته تجربی با بالاترین ضریبه!.بیشترین تعداد سوال را درآزمون سراسری کنکور از زیست شناسی مطرح می شه. جزو محبوب ترین دروس در این رشته است . یادتون باشه ! مهم ترین اصل در مطالعه ی زیست شناسی تکرار هر چه بیشتر مطالبه.  هیچ منبع کمک آموزشی هم ، نمی تواند جایگزین کتاب درسی در زیست شناسی باشه.

روش مطالعه ی زیست شناسی کنکور

مطابق آنچه در بالا گفتیم، اولین و اساسی ترین منبع مطالعه کتاب درسی است. اما کامل ترین نیست!!!

قدم اول در مطالعه ی زیست شناسی کنکور، موضوعی بخوانید

موضوعی خواندن چیه؟ بارها شنیدین که ، زیست را باید ترکیبی خواند.می دونی یعنی چی؟ یعنی موضوعات مرتبط درکتاب های دبیرستان را باید باهم مطالعه کرد . در سال های اخیر، تعداد زیادی از سوالات به صورت ترکیبی از کتاب های دبیرستان مطرح شده .یعنی مختص یک سال نبوده!!! ترکیبی خواندن، یعنی یک موضوع را در تمام کتاب ها ی دبیرستان بخونیم. مثلا هر چیزی درباره ی ژنتیک گفته شده در سه سال دبیرستان با هم بخونیم. بعضی از فصل های کتاب با هم مرتبط هستن و باید با هم خونده شوند. در کتاب های نظام قدیم موضوعات مرتبط به صورت زیر است.

فصل های مرتبط در کتاب های نظام قدیم:

زیست مولکولی(فصل ۱ و ۲ زیست سال دوم)  را با فصل  ۵ زیست سال سوم و فصل ۱ و ۲ زیست سال  چهارم  بخوانید. بحث ژنتیک فصل ۶و۷ و ۸ سال سوم ، با فصل ۵ سال چهارم خوانده شود.مبحث گیاهی ( فصل سوم سال  ۲ ) و نیز قسمت آخر فصل ۶ زیست سال دوم و فصل ۹ و ۱۰ زیست سال سوم به همدیگر مرتبط می باشند . مبحث دستگاه های( فصل ۴ و۵و ۶ و۷ و ۸ زیست سال دوم)  را با فصل ۱ و۲و ۳و ۴ و ۱۱ زیست سال سوم بخوانید. مبحث چرخه ها (فصل ۹ و ۱۰ و ۱۱ سال چهارم) را با فصل ۹ زیست سال سوم و همچنین مبحث  متفرقه ها  شامل  فصل های ترکیبی ۳و ۴و ۶ و ۷ زیست سال چهارم می باشد .پس مباحث را به صورت ترکیبی بخوانیدتا بتوانید تستهای ترکیبی را به خوبی جواب دهید.

قدم دوم در مطالعه ی زیست شناسی کنکور ، اول روزنامه ای بخوان بعد عمقی

در طی سالها مشاوره درسی و تدریس، همواره یک جمله تکرار می شود: آقا من عمقی می خونم و کند پیش میرم! به قول یکی از دوستان خوبم و مشاوران شناخته شده ایران ” گُلم تو بخون “. اما چه جوری؟ تجربه ثابت کرده ، اگه یه تصویری از موضوع داشته باشی، بهتر یاد می گیری! کمتر حواست پرت می شه! کمتر وقت تلف می کنی ! سرعت مطالعه ات بیشتر می شه! پس هر موضوعی رو که می خوای بخونی ، اول چند بار سریع و مثل کتاب داستان یا روزنامه بخون. بعضی ها می گن : اینجوری که یاد نمی گیریم!! من هم نگفتم یاد بگیر! گفتم بخون. اگه چند بار سریع و روزنامه ای بخونی، در ذهنت یه تصویر از موضوع ایجاد می کنی. اگه همین جا موضوع را رها کنی و یا تا ابد اینطوری بخونی ، فقط خوشحالی که خوندی! اما تست نمی تونی بزنی. پس چی کار کنیم؟ اگه چند بار روزنامه ای خوندی ، حالا یه بار عمقی و دقیق می خونیم. اما نه از اول !!! ازجایی که فکر می کنی برات راحت تر بود و بیشتر دوست داشتی. اینطوری می تونی مطالعه ی مفید تری داشته باشی. بار اول که روخوانی می کنی برای ، هدف درک چارچوب مطالب هست. بار دوم که رو خوانی می کنی متوجه می شی نکات و مفاهیم کلیدی چی هستن.بعد از این دو بار روحوانی کردن بهتره یه کاغذ برداری و رئوس مطالب رو که خوندی و یادت میاد ، در اون بنویسی.حالا با جزوه یا کتاب مقایسه کن ببین چی جامونده ، اون رو بخون. در این مرحله می تونی هر مطلب رو مثل کنفرانس توضیح بدی. برای خودت یا دوستت!!!

قدم سوم در مطالعه ی زیست شناسی ، های لایت کردن و خط کشیدن زیر مطالب مهم

کتاب زیست بچه ها رو نگاه می کنم می بینم همه رنگیه! چند خط های لایت سبز ، چند خط نارنجی، چند خط قرمز، چند خط آلبالویی ، چند خط زرشکی…. بابا بی خیال!!! زیر همه ی مطالب که خط کشیدی ! البته استدلال هم دارن. می گن:خط به خط کتاب درسی مهمه! که منم موافقم . خُب اگه همه مهمه پس نیازی نیست رنگین کمان درست کنی، همه رو بخون.اینجا هم فوری می گن پس هیچ خط و های لایتی نکشیم ؟ یعنی سر سری بخونیم؟ نه دوست خوبم! هر چیزی یه اصولی داره. های لایت کردن یا خط کشیدن برای مطالبی هست که درجه ی اهمیت فوق العاده داره! خیلی هم مفیده. اما فقط مطالب ویژه و تاپیک ها. بهتره رنگ های لایت هم ثابت باشه. مثلا مطالب خیلی مهم قرمز ، مطالب پیچیده سبز . همین!

چه موقع زیر مطالب خط بکشیم یا های لایت کنیم

این هم یه مشکل اساسی دیگه است. می بینم داره می خونه و تند وتند خط می کشه میره!!! می گم چی کار می کنی؟ میگه دارم زیر مطالب مهم خط می کشم! این هم از اون حرف هاست که موهای تن آدم رو سیخ می کنه! دوست خوبم تو در مورد یه موضوع وقتی می تونی اظهار نظر کنی ، که مسلط باشی. یعنی درس رو بخونی. تست بزنی ، در مسائل گیر کنی تا بفهمی این موضوع مهمه چون در مسائل و تست ها زیاد مطرح شده. یا این موضوع مهمه ، چون موقع تست زدن ، ممکنه اشتباه کنی و… اما تا حالا که خط می کشیدی چی کار می کردی؟ من بهت می گم. فقط هرجا مغزت خوشش میومد خط می کشیدی ( شاید هم بعضی جاهاش مهم هم بوده). بعد که برمیگشتی می خوندی ، فقط همون جاهایی که خوشت اومده بود و خط کشیدی رو دقت می کرد!!! به خاطر همین خیلی تست ها رو نمی تونی بزنی.

قدم سوم در مطالعه ی زیست شناسی کنکور ، چه موقع و چند ساعت زیست بخونم؟

این هم یه دغدغه ی بزرگه! بچه ها می گن : معلممون گفته روزی ۴ ساعت زیست بخون. اگه انقدر نخونی هیچ به درد نمی خوره . از همه عقبی!!! درسته زیست درس مهمیه. درسته ضریب اون در کنکور زیاده. درسته که حجمش زیاده و اگه تکرا نکنی یادت میره. اما یادت باشه دروس باید هماهنگ ، متعادل و بر اساس ضریب و درجه ی اهمیتش خونده بشه. می خوای و می تونی روزی ۴ ساعت زیست بخونی ، دمت گرم! بخون ! اما در اینصورت باید ریاضی هم روزی ۲ ساعت ، فیزیک هم روزی ۲ ساعت ، شیمی روزی سه ساعت و… بخونی. می تونی؟ وقت می کنی؟ بسم الله… اما اگه برای بقیه درس ها وقت کم میاری نه! من موافقم که هر روز زیست بخونی. هر چه قدرم بیشتر بخونی بهتر. اما شرط موفقیت بهتر و باهوشانه خوندنه ، نه بیشتر خوندن. اگه بتونی روزی یک ساعت و نیم تا دوساعت زیست بخونی خیلی خوبه. اگر هم خواستی بیشتر بخون . اما از وقت های تلف شده ات کم کن نه از زمان درس های دیگه!!! این که چه موقع بخونی ، بستگی به خودت داره. بعضی ها عادت دارن با زیست شروع می کنن. بعضی ها قبل از خواب می خونن. ببین چه موقع بیشتر کشش داری، همون موقع بخون . ولی سعی کن همیشه این ساعت روز زیست بخونی.

قدم چهارم در مطالعه ی زیست شناسی کنکور ، چه موقع تست بزنم و چه تستی؟

اینجا هم باید دقت کنی. اول باید مطلب رو یاد بگیری. یعنی بخونی و تست های آموزشی بزنی( تست هایی که دبیرتون حل کرده) . به این مرحله می گن یادگیری. این مرحله همزمان با مطالعه انجام می شه. بعد در مرحله ی بعد بری سراغ تست های مشابه با این تست هایی که حل کردی . از کجا؟ خُب معلومه! اول تست کنکور های سراسری و آزاد و کنکورهای آزمایشی. اگه نبود از تست های تالیفی دبیر محترمتون. به این مرحله می گن یادسپاری. این مرحله روز بعد از رمرحله ی قبله. شاید دوسه روز هم طول بکشه .در مرحله ی بعد میری سراغ تست جامع از این موضوع. در این مرحله تمام مطالبی که خوندی و یاد گرفتی دوباره مرور می شه و به یادت میاد . به این مرحله می گن یاد آوری.این مرحله مال زمانی هست که فکر می کنی یادگرفتی و مسلطی ! یعنی مثلا یه هفته بعد.البته برای یاد آوری روش های دیگه ای هم داریم.مهم ترین مسئله در تست زنی درس زیست این است که شما پس از انتخاب گزینه صحیح ، غلط بودن سایر گزینه ها را با علت برای خود بیان کنید.

قدم پنجم در مطالعه ی زیست شناسی کنکور ، تحلیل و دیوار نویسی

وقتی تست زدی ، اشکالاتت معلوم میشه . یعنی بعد از بررسی جواب تست ها می فهمی که بلد نبودی، یادت رفته بود ، تو کتاب نبود و…. باید برای هر کدو از مشکلاتت یه راه حل داشته باشی. که در بخش تحلیل آزمون برات دقیق توضیح می دم.اما اینجا می خوام یادداشت برداری رو بگم. اگه مطلبی رو بلد نبودی، یا یادت رفته بود ، نکته اش رو کنار همون موضوع ، در کتاب یا جزوه با رنگ قرمز بنویس. بچه ها می گن: آقادر جزوه هست ، دیگه ننویسمش؟ نه دوست خوبم حتما بنویس. حتما در حاشیه ی کتاب بنویس. چون اگه قرار بود اونی که در جزوه هست ببینی و یاد بگیری، تا حالا دیده بودی! پس با قرمز دوباره در حاشیه بنویس تا مغزت درجه ی اهمیت رو تشخیص بده.

قدم ششم در مطالعه ی زیست شناسی کنکور ، خلاصه نویسی

قصه ی خلاصه نویسی هم یه قصه ی جالبه! دوست خوبم ، خلاصه نویسی کن! نه این که فعل های جمله را حذف کن و جمله ها را بچسبون به هم!!! در خلاصه نویسی باید کلمات کلیدی رو یادداشت کنی . ارتباط بین کلمات را پیدا کنی( نقشه ی ذهنی یا گراف بکشی یا شما می گید مدل درختی). تا جایی که ممکنه جمله ننویسی. از نماد ها و نشانه هایی که خودت دوست داری ، به طور قرار دادی استفاده کنی و… برای یاد گرفتن این کار مطلب خلاصه نویسی رو بخون. خلاصه نویسی مال زمانیه که پنج مرحله ی قبل رو انجام داده باشی.

قدم هفتم در مطالعه ی زیست شناسی کنکور ، مرور خلاصه نویسی ها

بعضی از بچه ها میگن خلاصه نویسی توپ انجام دادم. خُب دوست خوبم ، خلاصه نویسی برای یادگاری نیست . برای مرور و یادآوریه . هرچند وقت یکبار باید برگردی و خلاصه نویس هات رو مرور کنی.
توجه:
نکته ای که در کنکورهای اخیر به چشم می خورد این است که: سوالاتی بسیار ریز از شکل ها و تصویر های کتاب مطرح میشود پس هنگام‌ مطالعه درس ، شکلها را فراموش نکنید و‌ نکات مربوط به آن را حتما در کتاب یادداشت کنید.
 زیست شناسی کنکور

کتاب های پیشنهادی برای مطالعه ی زیست شناسی کنکور :

اول کتاب درسی بخون یا جزوه ی دبیر محترمتون .بعد برای فهمیدن بهتر مطالب کتاب درسی و‌ آشنایی با نحوه تست ها،  میتوانید از کتاب گاج نقره ای استفاده کنید .سوالاتش برای  فهم بیشتر مطالب است. بعد از اینکه تسلط کافی را برروی کتاب بدست اوردید از کتابهای سطح بالاتر مثل iq استفاده کنید. موج آزمون ( نشر الگو ) . کتاب های انتشارات خیلی سبز( ابوذر نصری). کتاب های نشر دریافت ( علی عمارلو)و کتاب های انتشارات تخته سیاه ( مهدی آرام فر ) هم خوب هستن. کدوم بهتره؟ شاید به جرات بشه گفت ۵۰-۶۰ درصد ( شاید هم بیشتر) این کتاب ها شبیه هم هستن. یه فرق هایی هم دارن. ولی توصیه می کنم ، یه کتاب رو خوب بخون ، در مراحل بعد اگه تمام نیازهات برطرف نشد. یه کتاب دیگه شروع می کنی. برای کنکور، کسی بهت جایزه نمی ده که کتاب های بیشتری خوندی!

نکات مهم در مطالعه ی زیست شناسی کنکور :

۱- مبحث ژنتیک یه سری اصول ثابت داره. اونا رو یاد بگیر. به فرمول بسیار دقت کن. ابتدا اصول رو یادداشت کن . بعد تعاریف و یژگی های هر اصل رو بنویس . بعد ارتباط بین مفاهیم رو تشخیص بده!
۲- درزمان مطالعه یا تست زنی ، مطالبی که اشکال داشتی یا خوب درک نکردی علامت بزن. در مراحل بعدی با مراجعه به اونها ضریب اطمینان مطالعه رو بیشتر می کنی.
۳- در زمان های مرده ( قبل از غذا ، قبل از خواب، تو راه مدرسهو..، نکات ریز رو مرور کن.
۴-زمان تست زدن حتما با زمان درس خواندن ، حداقل یک روز فاصله داشته باشه.
۵- از روی مطالب دشوار رد شو. اول اونایی که آسون تر و قابل درک تر هست بخون.
۶- الفبای زیست شناسی را بیاموزید. یعنی همه چیز درباره باکتری ها، قارچ ها ، گیاهان، آغازیان و… بعد به بررسی فصل ها به تنهایی بپردازید.
۷- سوالات زیست شناسی ترکیبی و مفهومی است. پس باید یک مطلب در تمام کتاب ها بررسی و ارتباط آن با سایر مطالب مشخص شود.

 نظر نفرات برتر کنکور درباره ی مطالعه ی زیست شناسی کنکور

در این قسمت نظر نفرات برتر کنکور درباره ی زیست شناسی کنکور رو می خونید.

امیر حسین قاسمی نژاد . رتبه۱ کنکور ۹۶ . زیست شناسی ۱۰۰ درصد:

سعی کنید مطالعه ی زیست شناسی را هرروز در برنامه ی خود داشته باشید.روزانه بین سه تا سه ونیم ساعت زیست خواندن لازم است.سعی کنید برای تحلیل تست اهمیت ویژه ای قائل شوید.اگر دو ساعت را به تست زدن اختصاص می دهید،چهل و پنج دقیقه را به تست و یک ساعت و ربع بقیه را به تحلیل تست ها اختصاص دهید.تحلیل تست لزوما شامل تست های غلط نمی شود.بلکه تست های درست نیز باید بررسی و نکات مهم آن استخراج شود.علامت دار کردن تست ها را در زیست شناسی توصیه نمیکنم.بلکه باید نکات تست ها را در کتاب نوشت و بعدها در هنگام لزوم مرور کرد.تست های زیست اکثرا به یاد دانش آموزان می ماند و دوباره خوانی آن ها برای دانش آموزان صرف وقت بیهوده است.اگر بودجه بندی مباحث یک آزمون سنگین بود، می توانید آن را به تعداد روز های هفته تقسیم کنید.مثلا اگر شصت صفحه باید بخوانید آن را به شش قسمت تقسیم کرده و هر روز ده صفحه بخوانید و تست بزنید.سعی کنید در طی دو هفته ی منتهی به آزمون حداقل دوبار متن کتاب درسی زیست شناسی را دقیق بخوانید.در هنگام مرور زیست شناسی سعی کنید با تست کم همراه باشد تا یادگیری عمیق تر شود.پیشنهاد من این است که از سوالات تالیفی برای دور اول و از سوالات کنکور سراسری برای مرور استفاده کنید

محمد امین روان بخش، رتبۀ ۲ تجربی کنکور ۹۵، زیست‌شناسی ۸۷ درصد :

قبل از مطالعۀ دقیق هر فصل جدید، یک بار سریع آن را می­خواندم تا موضوع کلی دستم بیاید و بار دوم دقیق­تر مطالعه می­کردم و برای بار سوم، نکته دار و عمیق می­خواندم و در حاشیۀ کتاب، نکته‌هایی که به ذهنم می‌رسید، و نکته ­های ترکیبی که بین مباحث کتاب­های  زیست ­شناسی دوم و سوم و چهارم مشترک بود، می‌نوشتم و سپس سراغ تست‌ها می­رفتم. تست­ها را یک به یک بررسی می‌کردم و پاسخ تست‌ها را نیز با دقت می­خواندم و نکته‌های مهم هر تست را در کتاب درسی‌ام می‌نوشتم.در کل، سؤال‌ها و گزینه‌های هر تست را کلمه به کلمه و با دقت مطالعه می­کردم و گزینۀ درست را هم، تا زمانی که سه گزینۀ دیگر را با دلیل علمی رد نمی‌کردم، انتخاب نمی‌نمودم.به نظر من، باید با مطالعه دقیق و مداوم، به کتاب زیست‌شناسی تسلط کامل داشت تا نکات آن سریع به ذهن داوطلب بیاید.

سارا همتی، رتبۀ ۱ تجربی کنکور ۹۴، زیست‌شناسی۸۹/۴ درصد :

برای درس زیست‌شناسی، ابتدا مطالعه می‌کردم و تست آموزشی می‌زدم و بعد دوباره به کتاب برمی‌گشتم و نکات تست‌ها را در کتاب یادداشت می‌کردم و دیگر به آن تست‌ها مراجعه نمی‌کردم و نوبت‌های بعدی کتاب را مرور می‌کردم.

سید شایان پور میر بابایی، رتبۀ ۱ تجربی کنکور ۹۳، زیست‌شناسی ۱۰۰ درصد :

 زیست شناسی کنکور را خیلی دقیق و مفهومی می‌خواندم و همۀ قسمت‌ها و شکل‌های کتاب را بررسی می‌کردم و برای هر مبحث، تست‌های زیادی حل می‌کردم و نکات مهم و کلیدی هر تست را هم در حاشیه کتاب در همان مبحث مورد نظر یادداشت می‌کردم. هنگام مطالعه هم، مطالب هر سه کتاب زیست‌شناسی را به هم ارتباط می‌دادم و با زیاد خواندن و زیاد تست زدن، دقتم را بالا می‌بردم.
در برنامۀ مطالعاتی من، هر روز درس زیست‌شناسی قرار داشت و بخصوص روزهای تعطیل، وقت قابل توجهی را به مطالعۀ زیست‌شناسی اختصاص می­دادم. منبع مطالعاتی‌ام نیز کتاب درسی بود و از منابع دیگر استفاده نمی‌کردم؛ چون مطالب کتاب درسی زیست‌شناسی گاهی با مطالب کتاب‌های مرجع این درس تناقض دارد و مطالعۀ آنها بیشتر داوطلب را سر در گم می‌کند؛ اما هر وقت نکته‌ای برایم مبهم بود از دبیرم برای کسب اطلاعات بیشتر کمک می‌گرفتم یا به سایت‌های علمی معتبر مراجعه می‌کردم. لازم است از نقش مؤثر دبیر توانمندمان هم بگویم که هر هفته از ما  آزمون تستی می‌گرفت و این کار باعث می‌شد که ما هر هفته درس بخوانیم و نکات تستی را یاد بگیریم.
در کل، داوطلبان گروه آزمایشی علوم زآتجربی باید بدانند که زیست‌شناسی، نیاز به مرور و تست زدن زیاد دارد. من قبل از تدریس دبیر، پیش خوانی می‌کردم و بعد از تدریس نیز مرور می‌کردم و تلاشم این بود که در زمینۀ یک مبحث، با چند بار مطالعه دقیق  به تسلط نسبی در آن مبحث برسم و بعد تست بزنم.

علی عجم،رتبه ۲ تجربی کنکور ۹۲، زیست‌شناسی۹۲/۷ درصد :

سعی می­کردم که سه کتاب زیست‌شناسی را یک واحد منسجم ببینم و آن را در کنار هم مطالعه کنم. غیر از یک بار که هر سه کتاب را خیلی دقیق خواندم و تمام نکات را یادداشت کردم یا زیر آنها خط کشیدم، دفعات دیگر هم گاه فصلی را در کتاب زیست‌شناسی چهارم مطالعه می‌کردم و در نیمۀ راه حس می‌کردم که این مبحث به زیست‌شناسی سال دوم ارتباط دارد و کتاب سال چهارم را همان جا کنار می­گذاشتم و سراغ سال دوم می‌رفتم و شاید در همان زمان، یک فصل از زیست‌شناسی دوم را می‌خواندم؛ در کل، زمان زیادی را به مطالعه و تست زدن برای زیست‌شناسی اختصاص می­دادم؛ حتی برای مثال، در امتحانات ترم اول، طی یک هفته، سه هزار تست زیست‌شناسی زدم. در کل، تست زیست‌شناسی خیلی می‌زدم.

پوریا یاراحمدی، رتبه ۳ تجربی کنکور ۹۲، زیست‌شناسی۸۶/۷درصد :

در پنج ماه منتهی به آزمون سراسری، فقط کتاب درسی را خواندم. من ۲۰ یا ۳۰ بار کتاب درسی را خواندم و هر مطلبی را که می‌خواندم، به بخش­های دیگر ربط می‌دادم؛ در ضمن، در این درس از تست­های کتاب­های کمک آموزشی استفاده نمی­کردم؛ چون خیلی شباهتی با تست‌های آزمون سراسری ندارند.

غزاله تفاق، رتبۀ ۵ تجربی کنکور ۹۱، زیست‌شناسی ۹۰ درصد :

در میان درس‌های اختصاصی، در درس زیست‌شناسی با اینکه درس اصلی‌مان بود، مشکل داشتم؛ آن هم علتش این بود که بلافاصله بعد از مطالعه کتاب به سراغ تست زدن می‌رفتم و این روش من اشتباه بود و متوجه شدم که باید بعد از مطالعه بتوانم آن قسمت از کتاب را که خوانده‌ام، از روی شناسنامه‌های تصویری تصویر کتاب، آنالیز کنم و روی هر تصویر ۵ تا ۱۰ دقیقه با توجه به اهمیت آن وقت بگذارم و نکات مهمش را در بیاورم و حاشیه نویسی کنم و بعد بروم سراغ تست باز و این تست‌ها را هم حاشیه نویسی کنم؛ آن وقت در دوران جمع‌بندی، وقتی کتاب زیست‌شناسی را می‌خواندم، می‌توانستم مطمین شوم که هیچ نکته‌ای باقی نمانده است.

پدرام افشار، رتبۀ ۴ تجربی کنکور ۹۱، زیست‌شناسی ۹۴/۷درصد :

درس زیست شناسی کنکور را طوری می‌خواندم که به آن حلقه‌های زنجیره‌ای که بین یک فصل و فصل دیگر هست، مسلط شوم؛ چون زیست‌شناسی، درسی است که به عنوان یک درس ترکیبی از آن اسم می‌برند؛ یعنی با تسلط بر یک فصل نمی‌شود به تمام سؤالات آن فصل پاسخ داد. مسلماً از فصول دیگر و مطالب دیگر هم سؤال می‌آید؛ بویژه در درس‌های زیست‌شناسی و شیمی به شکل‌های کتاب نیز خیلی اهمیت می‌دادم؛ چون در سال­های قبل سؤالاتی در زیست‌شناسی مطرح شده بود که کلید حل آن سؤال، تسلط به یک شکل از کتاب درسی بود.یک نکتۀ دیگر اینکه همیشه سعی می­کردم، چه در  آزمون‌هایی که از خودم در خانه می‌گرفتم و چه در  آزمون‌های آزمایشی، مشکلات و غلط‌های خودم را بشناسم. وقتی آنها را نمی‌شناختم، دقیقاً از ابتدای سال می‌دانستم که نقطه ضعفم در کجاست، و من خودم را در کدام قسمت‌ها و مسایل باید تقویت کنم و سعی می‌کردم تا آخر سال، آنها را برطرف کنم.

مائده عابدیان، رتبۀ ۱۰ کنکور ۹۱، زیست‌شناسی ۹۰/۷ درصد :

بهترین شیوه‌ خواندن مطالب زیست شناسی کنکور به این ترتیب است:
۱) ابتدا مطلب را به‌صورت اجمالی و گذرا بخوانید تا ایده کلی آن را به ‌دست بیاورید (پاراگراف اول و آخر، تیترها، شکل‌ها و ….).
۲) چند دقیقه درباره ایده‌ای که از مطلب گرفته‌اید تفکر کنید و ببینید که دربارۀ آن‌چه اطلاعات قبلی دارید؟ کاربرد و ارتباط آن با مسایل روزمره چیست؟ و …… (سؤال طرح کنید و خودتان جواب بدهید).
۳) مطالب را به‌ صورت دقیق بخوانید، زیر نکات مهم و کلیدی خط بکشید و نکات مهم را حاشیه‌نویسی کنید.
۴) از مطالب خلاصه‌بردای کنید. می‌توانید مطالب مهم را به ‌صورت نکات جداگانه درون دفتر یا فیش‌هایی بنویسید، اما بهترین روش برای خلاصه‌برداری، نوشتن مطالب مهم به‌ صورت نمودارهای درختی، شبکه‌ای، جدول‌ها، شکل و …. است؛ یعنی مطالبی را که یاد گرفته‌اید، به شکلی که ذهنتان آن را خلق می‌کند، بازنویسی کنید.

بازدید: ۱۱۸