روش مطالعه ی زبان کنکور و بهترین کتاب زبان کنکور

نوشته محمد گنجی شنبه - ۱۴ مهر ۱۳۹۷

روش مطالعه ی زبان کنکور و بهترین کتاب زبان کنکور ، از نظر اساتید زبان و دانش آموزان و رتبه های برتر کنکور. برای خودتون یه روش مناسب مطالعه پیدا کنید.
زبان کنکور
درس زبان انگلیسی اخرین درس از دفترچه عمومی است و مانند سایر دروس عمومی ۲۵ تست را به خود اختصاص داده است. کسب درصد خوب در این درس با توجه  به نمودار و تراز این درس در کنکور سراسری رتبه شما را به خوبی ارتقا خواهد داد چرا که بسیارند آن دست از داوطلبانی که در این درس درصد منفی کسب می کنند.تست این درس شامل ۳ سوال قواعد ۷ سوال لغات  ۵ سوال کلوز تست و ۱۰ سوال ریدینگ یا درک مطلب است.در بخش مشاوره درسی اطلاعات بیشتری پیدا خواهید کرد.این مطلب به تدریج کامل خواهد شد.

روش مطالعه ی زبان کنکور

برای شروع مطالعه یک کتاب جامع تهیه کنید. معمولا کتاب جامع انتشارات متبکران و کیاسالار انتخاب خوبی است.مطالعه انگلیسی باید به صورت آهسته و پیوسته به یک امر روزمره تبدیل شود. بهتر است این درس از همان ابتدا درس به درس ولی تفکیکی خوانده شود. کارآمدترین توصیه برای یادگیری زبان تقسیم کردن این درس به بخش‌های گرامر، واژگان و کلوز و ریدینگ است

روش مطالعه ی زبان کنکور بخش واژگان:

ابتدا توجه کنید که باید تمام بخشهای کتاب زبان از جمله واژگان ، متنها ، صورت و پاسخ تمرینها و….را باید بخوانید و واژگانش  را در آورید نه اینکه به واژگان آخر هر درس اکتفا کنید . لغتها را سعی کنید با یک یا چند مترادف انگلیسی یاد بگیرید .
*لغتهای مترادف و متضاد در کنار هم بسیار راحتتر به خاطر سپرده می شوند.
توجه:مهم ترین بحث برای یادگیری و به حافظه سپاردن واژگان درس زبان انگلیسی فقط و فقط تکرار است چرا که زبان انگلیسی درسی فرار بوده و با تکرار می توان لغات را به حافظه بلند مدت خود انتقال داد.
توصیه می شود لغاتی که برای شما دشوار هستند و معانی آن ها را نمی توانید  یاد بگیرید با چند بار خواندن یاد بگیرید آن ها را در دفترچه ای بنویسید و در هر فرصتی (مثلاً قبل از خواب، بعد از بیداری، قبل و بعد ناهار و شام، در راه مدرسه، بین کلاس‌ها، زمان استراحت بین مطالعه و…) برگه‌ی مذکور را مطالعه کنید. لازم نیست آن را حفظ کنید. با استفاده از زمان‌های مرده، در طول روز حداقل ده بار آن را خواهید خواند. به فاصله‌ی ۳ الی ۵ روز، کل جملات را از بر خواهید بود. هر چند روز برگه‌های قبلی را مرور کنید تا ملکه‌ی ذهنتان شود و به حافظه‌ی بلندمدت انتقال یابد.سعی کنین معنی لغات را در قالب جمله یادداشت کنید و یاد بگیرید تا معانی مختلفن اون لغت را بهتر یادبگیرید و ماندگاری آنها بیشتر بشود. به همین ترتیب، طی چند ماه آینده صدها لغت زبان انگلیسی حفظ خواهید شد؛ آن هم با روابط آن در جمله و با استفاده از زمان‌های مرده.بعد از مطالعه لغات سعی کنید چند تست از مبحث لغت بزنید. کتاب مبتکران از این جهت بسیار مناسب است که تست های فراوان و بسیار متنوعی از سطح اسان تا دشوار برای شما فراهم میکند و تا انجا که وقت اجازه دهد میتوانید تست لغت تمرین کنید.

روش مطالعه ی زبان کنکور بخش قواعد:

۳ سوال قواعدی که به صورت مستقیم و مستقل در درس زبان انگلیسی طرح می شود از مباحث معینی است که هر ساله نیز طرح سوال از این مباحث توسط طراحان گرامی کنکور تکرار می شود.خود کتاب درسی هم منبع مناسبی برای تمرین و اموختن گرامر میباشد. حتما در مبحث گرامر به جملات کتاب درسی دقت کنید زیرا اساسا تست ها بر پایه ی قاعده ی دستوری این جملات طراحی میشود.کتاب مبتکران در این زمینه نیز تست های متنوعی دارد .خلاصه نویسی در بخش قواعد زبان انگلیسی بسیار مفید خواهد بود.پس از این مرحله شما میتوانید لاقل به ده تست از زبان پاسخ دهید و حداقل ۴۰ درصد نمره کسب کنید. بدون اینکه متن و یا کلوز تست را دیده باشید.* تستهای زبان را به صورت مخلوط بزنید نه طبقه بندی*پس از انکه به واژگان و گرامر یک درس مسلط شدید نوبت به تمرین کلوز تست و متن میرسد.

روش مطالعه ی زبان کنکور بخش کلوز:

در کلوز تست با جاهای خالی مواجه میشوید که به گونه ای طراحی شده اند که احساس میشود هر چهار گزینه میتوانند جواب سوال باشند. اما باید سعی کنید گزینه درست تر را انتخاب کنید. حتما جمله بعد از جای خالی را هم بخوانید تا به فهم بهتری از موضوع برسید.در اخرین تست از کلوز تست ها ، معمولا یک سوال هم از گرامر طرح میشود که اتفاقا جواب اکثر این تست ها هم گزینه ای است که حاوی فعل مجهول میباشد!مهم ترین روشی که برای آماده کردن داوطلب برای حل کردن کلوز تست در کنکور سراسری می توان توصیه کرد این است که هر شب یک متن کلوز تست حل کند بهتر است ابتدا تمامی کلوز تست های کنکور سراسری و آزاد را حل کند و سپس به سراغ کلوز تست های تالیفی برودلغاتی که در این کلوز تست ها می بینید و در حالی که برایتان آشنا نیست و در کتاب درسی نیامده است را در دفترچه ای یادداشت کنید و آن ها را نیز بخوانید و به خاطر بسپارید.

روش مطالعه ی زبان کنکور بخش ریدینگ:

در کنکور سراسری بعد از سوالات بخش کلوز تست دو متن آورده می شود با موضوعات مختلف و برای هر یک از این متن ها نیز ۵ تست مطرح می شود که داوطلبان باید با توجه به موضوع  درک مطلب ها به این سوالات پاسخ دهند. همانند کلوز تست ها توصیه می شود شبی یک متن را بخوانید و به سوالات آن پاسخ دهید.سریعترین و کارامد ترین روش این است که ابتدا سوالات را بخوانید تا هم اول با موضوع کمی اشنا شوید و هم بتوانید به سرعت به داخل متن رفته و جواب ها را بیابید.فایده دیگر این روش ان است که بعضی سوالات که از متن طرح میشوند تنها با اطلاعات عمومی که دارید قادر به حل شدن هستند! یعنی وقتی سوال را میخوانید متوجه میشوید شاید در ارتباط با متن طرح شده اما میتوان بدون انکه متن را خوانده باشید انرا پاسخ دهید!خیلی ها هم اول جمله ی اول و اخر را میخوانند و بعد سراغ سوالات میروند، این هم روش دیگری است.شما میتوانید در ازمونهای ازمایشی با تمرین و تکرار استراتژی مناسب خود را پیدا کنید و در کنکور از ان استفاده کنید.

بهترین کتاب های زبان کنکور:

برای مطالعه ی زبان توصیه میشه کتاب های زبان انتشارات خیلی سبز ( رضا کیاسالار) ، کتاب زبان انتشارات مبتکران ( شهاب اناری) و کتاب زبان انتشارات گاج رو مد نظر داشته باشید. کتاب نترسیم ازمتن رضا کیاسالار هم کتاب بسیار مناسبی هست. در کنار این کتاب ها باید مطالعهی لغت به طور مداوم انجام بشه.

بازدید: ۲۳