ریاضی کنکور

ریاضی کنکور


ریاضی کنکور چه طوری بخونم؟ چه کتابی بخونم؟ ریاضی کنکور شامل : ریاضی رشته تجربیریال ریاضی رشته انسانی ، دیفرانسیل و حسابان ، جبر و احتمال و گسسته و هندسه است.
ریاضی کنکور
ریاضی جزو درس هایی هست که همیشه بچه ها در اون مشکل دارن. این درس تاثیر زیادی روی نتیجه ی کنکور داره. این جا قصد داریم با یه مشاوره درسی شما رو کمک کنیم. این مطلب به تدریج تکمیل میشه.اگه می خواین ریاضی رو خوب یادبگیرین و کمتر بگین ” من ریاضی یاد نمی گیرم” دقت کنین.

روش مطالعه ی ریاضی کنکور

روش مطالعه ریاضی کنکور شامل : ریاضی کنکور تجربی ، دیفرانسیل ، گسسته و هندسه است.برای خوندن ریاضی، اول مفاهیم رو یادبگیر. یعنی موضوعی بخون. مثلا هر چی درباره ی قدر مطلق در کتاب ها وجود داره. بعد برو سراغ مسائل حل شده ی معلم و جزوه . اونا رو یاد بگیر. در مرحلهی بعدی در کتاب تستی که داری، دنبال مسائلی بگرد که شبیه مسائل حل شده باشه. اونارو حل کن. هر مسئله ای بیشتر از ۵ دقیقه وقت می خواست علامت بزار و از اون رد شو . برو سراغ ساده ترها تا ترمز نکنی. بعدها دوباره برمی گردیم و می خونیم. اول تست های آدرس دار حل کن.هیچ مبحثی رو حذف نکن ، ولی روی مباحث آسون تر بیشتر تکیه کن. تستی که حل کردی ، تحلیل کن ، نتیجه بگیر برای تست های بعدی!

ریاضی کنکور و روش مطالعه ی ریاضی رشته تجربی:

درس ریاضی دارای ۲۵ سوال در دفترچه اختصاصی میباشد که بعد از درس زمین شناسی یعنی به عنوان دومین درس در دفترچه قرار دارد.شما نمی‌توانید ریاضی کنکور را فقط با خواندن و گوش دادن یاد بگیرید. قسمت زیادی از یادگیری ریاضی کنکور به تمرین کردن و استفاده از قلم و چرک نویس بستگی دارد.در درس ریاضی کنکور و فیزیک بر خلاف مباحث حفظی میتوان بعد از آموزش مبحث و تمارین تشریحی تست زد!تعداد تست باید در حدی باشد که همه مباحثی که خواندید را پوشش بدهد و نباید همه وقت خود را فقط صرف یک مبحث کرد.
ریاضی کنکورتجربی و فصل هایی که مستقل هستند:
آمار ،آنالیز ترکیبی و احتمال،مقاطع مخروطی،ماتریس و تصاعد و دنباله.که حدود ۳۰% سوالات را شامل میشوند.
ریاضی کنکورتجربی و فصل هایی که وابسته هستند:
تابع و حد پیوستگی->مشتق->کاربرد مشتق->انتگرال
البته برای همه مباحث باید مفاهیم اولیه قدر مطلق ،جزءصحیح،لگاریتم،و فرمول مثلثاتی را بلد باشید.زیرا طراحان کنکور از تست های ترکیبی استفاده میکنند.اگر که بقیه درصدهاتون منطقی باشد، برای قبولی تو رشته پزشکی دانشگاه تهران، حد بالایی درصد ریاضیات ۹۰ و حد پایینی ۴۵ درصد بوده است. اگر تو درس ریاضیات خیلی قوی هستید، باید برای ۹۰ درصد تلاش کنید و اگه تو این درس ضعیف هستید باید برای ۴۰ تا ۵۰ درصد تلاش کنید و روی درصد بقیه دروس تمرکز کنید..اگر کسی هستید که برای ۹۰ درصد تلاش میکند، باید تمام مباحث ریاضی کنکور رو مو به مو بخونه و اگر کسی هستید که برای ۴۵ درصد تلاش میکند، اول مباحث پر تکرار را مسلط شوید تا زمانتون ذخیره بشه. یعنی اول درصد مورد نظرتون رو درست کنید و بعد بروید سراغ ارتقاء این درصد و یا کاهش ریسک در این درس.(کاهش ریسک یعنی رفتن سراغ سایر مباحث)
روندخواندن ریاضی کنکور:

کسانی که پایه قوی در درس ریاضیات دارند :

این افراد نباید روی مباحث خود کتاب زمان بذارن و باید بعد از یه مرور کلی و یادآوری فرمولها و مباحث مستقیماً تو دل تست زنی بروند. این افراد باید تا جایی که می تونند سرعت عمل خودشونو تو تست زدن بالا ببرند. این کار فقط با تمرین زیاد تستها آسون میشود..*دو فاکتور مهم در این درس دقت و سرعت عمله. کتاب های ریاضی دبیرستان روی حل تشریحی و مفهومی کار می کنند و چون نکات زیادی در این درس وجود داره، باید حتماً سراغ کتابهای تستی خوب برید که حالات تشریحی رو برای شما آسونتر بکنند و یا این که انقدر خوب حل تشریحی مسئله رو جا بندازن که شما تکنیک حل مسئله تو مغزتون جا بیفته و بعد با تمرین زیاد بتونید این تکنیک رو سریعتر پیاده سازی کنید کتاب خیلی سبز کتاب جامع و خوبی میباشد که میتواند به داوطلبان در این زمینه کمک کند..

کسانی که پایه ریاضی دبیرستانشون بد نبوده و تو امتحانات نمره خوبی می گرفتند:

خودشون هم می دانند که این نمره های خوب به خاطر این بوده که سؤالات از روی کتاب بوده و اونا کتاب رو خوب خواندن. *توجه کنید که کتاب را خوب خواندن با کتاب را خوب فهمیدن متفاوت است. تفاوت این افراد با دسته اول در همین است: خوب خوندن و خوب فهمیدن. این افراد باید اول بروند و کتاب رو بخوانند و این بار باید واقعاً بفهمند. برای این فهمیدن هم چند تا روش وجود داره. یکیش اینه که یک کتاب کمک آموزشی خوب پیدا کنند و از روی اون مباحث رو بخونن تا بفهمند و یا این که از کسی که این کاره است کمک بگیرند؛ مثلاً معلم، آشنا و حتی ویدیوهای آموزشی. البته نه ویدیوهایی که کلک تست زنی آموزش میدن، بلکه ریاضی رو تشریحی درس می دن. اصولاً این افراد باید از سال سوم این فرآیند رو شروع کنند ولی اگه نکردند باید یه مقدار سرعتشون رو تو فهم ریاضی کنکور ببرند بالا. بعد از این که فهمیدند باید کلی مثال و تمرین حل کنند. هنوز وقت تست زدن مهارتی نرسیده. بعد از حل مثالها و تمرینات زیاد و افزایش مهارت ریاضی کنکور نوبت به تست زنی های مکرر می رسه. با این تست زنی ها سرعت عمل و دقتشون افزایش پیدا می کند.

افرادی که کلاً تو درس ریاضی ضعیف هستند:

این افراد یا باید یه معلم خوب داشته باشند یا اینکه از دو سال قبل به فکر این قضیه باشند. چون وقتی خواندن جدی در سال آخر برای کنکور شروع میشه فرصت کافی برای این مرحله مفهومی وجود نداره. البته یک راه میانبر اینه که یه دور درسو بخونند و برن سراغ تستها. انقدرتست بزنند تا یا تستها حفظشون بشه و یا این که تو دل تست زنی درس رو به تدریج یاد بگیرند و بعد از هر مرحله تست زنی برگردند و مجدد تشریح مسائل رو به صورت مفهومی از داخل درسنامه کتابها نگاه کنند.

یادگیری ، یادسپاری ، یادآوری:

اولین مرحله از مطالعه، یادگیری است که می‏ توان گفت بهترین اصل است؛ابزارهای یادگیری این درس عبارت‌اند از: کلاس، جزوه و کتاب درسی.شما داوطلب عزیز باید به دقت در کلاس، درس را از دبیر بیاموزید، سپس در همان روز، مبحث تدریس‌شده را از جزوه، مطالعه کرده و مثال‏ها را مجدداً حل کنید.تعدادی از تست‏های کنکور سراسری، عیناً از مثال‏ها و تمرین‏ها و نکات متن درس مطرح می‏شود پس توجه داشته باشید که از خوندن متن کتاب درسی نباید غافل شد. تمام مثال‏ها و تمرین‏های حل‌شده و حل‌نشده را حل کنید.پس اول به دقت و مفهومی یاد بگیرید و سپس فرمول‏ها و نکات و رابطه ‏ها و… را حفظ کنید.در ادامه‏ ی مرحله‌ی یادگیری لازم است تعدادی تست به طور آموزشی از مبحثی که مطالعه کردید، حل کنید. در حل تست به طور آموزشی، زمان تست زدن مهم نیست، بلکه یادگیری تمام نکات تست و به‌کارگیری مطالب مطالعه‌شده در حل تست، مهم است.
یادسپاری:اکنون که درس را خوب یاد گرفته اید. برای تثبیت و تسلط مطالب و نکات درسی و نیز بالا رفتن سرعت تست‏زنی، تعدادی تست را تمرین کنید. تست‏هایی را که حل نکردید یا غلط حل کردید، حتماً علامت‏گذاری کنید؛ زیرا در این تست‏ها ضعف دارید و باید آن‏ها را برطرف کنید.در انتخاب تست‏های تمرینی، اولویت با تست‏های کنکورهای سال‏های گذشته است؛ چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسی را پوشش می‏دهند..
یادآوری:چون حجم مطالب در درس ریاضی کنکور زیاد است؛ ممکن است بعضی از مطالبی را که قبلاً مطالعه کردید، فراموش کنید. در این صورت باید در فواصل معین، مطالب را مرور و دوره کنید.بهتر است به سراغ تست‏های علامت‏گذاری‌شده بروید و آن‏هایی را که قبلاً اشکال داشتید، مجدداً حل کنید و اگر زمان داشتید، تعدادی تست جدید از آن مبحث حل کنید.
ریاضی کنکور

ریاضی کنکور و روش مطالعه ی دیفرانسیل

کتاب درسی رو حتما بخونین و تمریناشو حل کنین بهتون کمک میکنه….درسته کتابای درسی آموزش نمیدن ولی وقتی یه بار مطلبیو از استادتون یا از کتابای آموزشی دیگه یاد گرفتین میتونین خیلی از کتاب درسی چیز بفهمین…اکثر افراد توصیه میکنن که فاصله بین خوندن درس اختصاصی تا زدن تست زیاد نشه….یعنی وقتی حد رو خوندین نرین یه هفته بعد بیان تستاشو بزنین.تعداد تستا زیاده و همون طور که قبلا گفتم شما باید ۳تا کتاب تست بزنین(اونایی که میتونن) و حتی یه کتاب رو ۲ بار…..پس همه تستارو لازم نیس یه جا بزنین ،در اینصورت از قافله عقب می افتین،همه دارن مشتق درس میدن و آزمون میگیرن شما تو تست حد موندین….مثلا ۳۰۰تا تست یا ۲۰۰ تا که تو یه کتابه رو میزنین واسه آزمون  این دفعه.دوباره این مبحث درآزمونهای  آینده مرور میشه میتونین کتاب دیگه ای رو بزنین….یا تستای این کتاب رو یه بار دیگه…

مرحله‌ی اول: یادگیری (مراحل مطالعه حسابان و دیفرانسیل )

دیفرانسیل درسی است مفهومی و تا زمانی که مفاهیم را به طور کامل نفهمیم، نمی‌توانیم آن‌ها را در حل مسائل، به کار ببریم؛ ولی مفهومی بودن، دلیلی بر آن نیست که فرمول‌ها و نکات را حفظ نکنیم؛ چرا که بدون فرمول، مسأله حل نمی‌شود.  لازم است، اثبات قضایایی که در کتاب، آن‌ها را اثبات کرده و نیز تمرین‌های کتاب را به طور کامل یاد بگیریم. دانستن بعضی نکات تستی در مباحثی از کتاب درسی، می‌تواند سرعت تست‌زنی را بالا ببرد؛ ولی این را بدانیم که منبع اصلی طراحان سؤالات کنکور ، کتاب درسی است.بعد از مطالعه‌ی هر مبحث درسی، لازم است داوطلبین عزیز، آن مبحث را خلاصه‌نویسی کنند که این کار هم قدرت یادگیری را بالا می برد و هم در مرحله‌ی تثبیت و جمع‌بندی، بسیار کاربرد دارد. بعد از خلاصه‌نویسی، نوبت به حل تست‌های آموزشی می‌رسد یعنی باید تعدادی تست آموزشی انتخاب و حل کنیم که ترجیحاً بهتر است از تست‌های کنکوهای سال‌های گذشته باشد. در حل تست‌های آموزشی نباید تست‌ها را در زمان معین بزنند، بلکه باید با حوصله و دقت، آن‌ها را حل و تمام نکات سؤالی را استخراج و یاد بگیرند.

مرحله‌ی دوم: تمرین ( مراحل مطالعه حسابان و دیفرانسیل )

با توجه به حجم بالای مطالب درس دیفرانسیل، لازم است داوطلبین با حل تست‌های بیش‌تر و متنوع تر در مباحث مطالعه شده، قدرت و سرعت حل مسأله را در خود افزایش دهند. در این مرحله بایستی تعدادی تست از مبحث مطالعه شده انتخاب کنیم، مثلاً ۲۰ تا تست و در زمانی معینی آن‌ها را حل کنیم. پس از تصحیح و درصد‌گیری، تست‌هایی را که غلط و یا اصلاً حل نشده، علامت‌گذاری و با توجه به پاسخ‌نامه و جزوه‌ی درسی، آن‌ها را یاد بگیریم. توصیه می‌کنم تا مبحثی را به طور کامل یاد نگرفته‌اید، در آن مبحث، تست زمان‌دار نزنید؛ چرا که اثر منفی در یادگیری دارد. در این مرحله، اگر علاوه بر تست‌های کنکورهای گذشته، سؤالات تألیفی هم حل شود، بهتر است. حل چند مثال به صورت تشریحی، باعث می‌شود که هم مطالب درسی به طور کامل برای شما تفهمیم شود و هم آمادگی لازم جهت امتحان نهایی را به دست آورید.

مرحله‌ی سوم: تثبیت ( مراحل مطالعه حسابان و دیفرانسیل )

با توجه به اینکه هدف اصلی از مطالعه‌ی درس دیفرانسیل، امتحان کنکور می‌باشد و تا آن زمان، ممکن است مطالب درسی را کمی فراموش کنید و حضور ذهن لازم را نداشته باشید، بایستی برای تثبیت آن‌ها، مطالب درسی را دوره کنیم. در این مرحله از یادگیری که کمی با فاصله‌تر از مرحله‌ی دوم است و در فواصل زمانی معین تکرار می‌شود، داوطلبین عزیز باید با خواندن خلاصه‌نویسی‌ها و نکات و فرمول‌های مهم و نیز حل تست‌هایی که به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند و نیز حل تست‌های علامت‌گذاری شده در مرحله‌ی دوم، مباحث درسی را در ذهن خود تثبیت کنند. شرکت در آزمون‌های آزمایشی و مطالعه طبق برنامه‌ی آزمون‌ها برای تثبیت مطالب درسی و تنظیم وقت و نیز آشکار شدن اشکالات درسی، بسیار مؤثر است. توصیه‌ی اکید دارم که حتماً هدف‌مند این درس را بخوانید و سعی کنید خود را به آزمون‌ها برسانید.
نکته‌ی مهم: در بعضی از بخش‌های کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال باید پیش‌نیازهایی را بلد باشید، مثلاً برای شروع فصل دنباله و سری، اگر مبحث حد در بی‌نهایت را که در سال سوم یاد گرفتید، مرور کنید و نکاتش را به خاطر داشته باشید، مطمئناً در یادگیری این فصل مطالب، مشکلی نخواهید داشت؛ چرا که یکی از ویژگی‌های مهم دنباله‌ها، همگرایی است و همگرایی، همان حد در بی‌نهایت است. و یا در فصل سوم که حد و پیوستگی است، اگر روش‌های حدگیری و رفع ابهام، را بلد نباشید، به راحتی نمی‌توانید مطالب این فصل را یاد بگیرید. توجه داشته باشید که سؤالات مطرح شده در کنکور، مربوط به فصل سوم، نیاز به اطلاعات کتاب حسابان هم دارد.معمولا سخت ترین سوالات کنکور مشتق و کاربرد مشتق هستند.تابع درجه دو، قدر مطلق و مثلثات و فصل ۱ حسابان مطالب بنیادی ریاضی پایه هستند.تابع – تصاعد – لگاریتم – دنباله – حد – مشتق گیری والات نسبتا راحت تر سوالات ریاضی هستند.اگر حتی تست رو درست حل کردید، حتما برید پاسخ تشریحی رو بخونید و راه های مختلف رو یاد بگیرید. نه فقط توی دیفرانسیل، بلکه توی دروس دیگه ی ریاضی، پیدا کردن راه های مختلف برای حل تست، بسیار بسیار مفیده و روی مسلط شدن شما کمک میکنه.
هیچ قسمتی از ریاضیات پایه و دیفرانسیل رو کنار نزارید. چون مثلا اگر تابع رو کنار بزارید، توی حد مشکل خواهید داشت یا اگه مشتق رو خوب یاد نگیرید، باید با انتگرال خداحافظی کنید.  چون در واقع دیفرانسیل مثل یه هرم میمونه که مشتق و انتگرال راس این هرم هستن و تابع base یا همون پایه‌ی هرم هستش و بعد از تابع حد قرار داره پس تا حد لزوم تو مباحث پایه خوب کار کنید.همزمان هم چندتا کتاب تست رو نزنید چون باعث آشفته شدنتون میشه بزارید اول یکیو تموم کنید بعد اون یکیو شروع کنین.علاوه بر اینکه باید در حل مسئله استاد شده باشی، باید بدون فکر کردن به راه حل و جنگیدن با سؤال، جواب رو پیدا کنی. یعنی مغزت رو عادت بدی که محاسبات کمتری رو روی کاغذ انجام بده و به جواب برسه. اگر زیاد تست کار کرده باشید، بعضی از مراحل توی ذهنتون ملکه شده و می تونید اون مراحل رو مستقیماً تو مغزتون نگه دارید و ادامه رو روی کاغذ بیارید و به جواب برسید.کسانی که ریاضی را خوب میخوانند ولی خوب نمیفهمند بایدبرن و کتاب رو بخونن و این بار باید واقعاً بفهمن. برای این فهمیدن هم چند تا روش وجود داره. یکیش اینه که یک کتاب کمک آموزشی خوب پیدا کنند و از روی اون مباحث رو بخونند تا بفهمند و یا این که از کسی که این کاره است کمک بگیرند. مثلاً معلم، آشنا و حتی ویدیوهای آموزشی. البته نه ویدیوهایی که کلک تست زنی آموزش میدن، بلکه ریاضی رو تشریحی درس می دن.

ریاضی کنکور و روش مطالعه ی گسسته

پس از آموختن مطالب درسی لازم است در هر فصل، دو گروه تست را مورد بررسی قرار دهید: گروه اول تست‌هایی است که به صورت آموزشی و برای آموختن کاربردهای مطالب آموخته شده در تست‌ها بررسی می‌کنید. در واقع در اینجا شما درس را یاد می‌گیرید و می‌فهمید در این فصل چگونه سؤالاتی می‌توان مطرح نمود. فهمیدن بسیاری از کاربردهای قضایا و تمرینات مطرح شده در کتاب به وسیله‌ی حل تمرینات زیاد و بررسی تست‌های متعدد و خوب رفع اشکال کردن تست‌ها امکان‌پذیر است. به یاد داشته باشید، بهترین راه یادگیری عمیق این درس، رفع اشکال دقیق تست‌هاست. توصیه می‌کنم تعداد کمتری تست انتخاب کنید (به صورت منتخب) و برای رفع اشکال آن وقت کافی اختصاص دهید. خوب رفع اشکال کردن تست‌ها و پرهیز از استفاده از روش‌هایی مانند عدد‌گذاری یا حذف گزینه‌ها و یاد گرفتن بهترین راه حل برای حل تست‌ها، مهمترین عامل تسلط بر این درس است.گروه دوم تست‌هایی است که برای افزایش تسلط و سرعت و دقت زده می‌شود که ترجیحاً این تست‌ها باید در شرایط آزمون و مخصوصاً با در نظر گرفتن زمان انجام شود. بهتر است بین تست‌های آموزشی و دوره‌ای فاصله بگذارید. مثلاً تست‌های آموزشی را پس از تدریس معلمین و تست‌های تمرینی را قبل از کنکورهای آموزشی به عنوان دوره و جمع بندی بزنید. تست‌های کنکورهای پیشین به عنوان یک منبع کاملاً استاندارد می‌تواند شما را یاری کند، لذا حتماً از بررسی تست‌های کنکورهای سال‌های قبل غافل نشوید. شرکت در کنکور آزمایشی به عنوان یک خودآزمایی استاندارد، پایان بخش مرحله‌ی یادگیری شماست.از مهم ترین نکات در مطالعه ی این درس رفع اشکال تست های زده شده و مطالعه ی متن کتاب درسی است.تمارین کتاب و تست های کنکور از منابع مهم برای تمرین در این درس هستند.
این درس شامل چهار بخش است:

نظریه گراف

میتوان گفت آسون ترین بخش کتاب است.یک تست کنکور به این بخش اختصاص دارد. برای این فصل پیشنهاد میشود که ابتدا مفاهیم اصلی رو خوب بخونید و یاد بگیرید . و برای تمرین مستقیم به سراغ تست های سراسری بروید .چون در این فصل هیچ منبعی بهتر از تست های کنکور وجود ندارد. در ابتدا تست ها رو به صورت اموزشی و با نگاه کردن به جواب و وقتی به تسلط کامل رسیدید تست ها بصورت زماندار و مناسب با استاندارد کنکور تمرین کنید. متن کتاب درسی و تمارین آن نیز بسیار مهم است.

نظریه اعداد

از این بخش معمولا ۳ تست در کنکور می آید. بیشتر سوالات این بخش مربوط به محاسبه ی ب.م.م و معادلات هم نهشتی است.برای این بخش نیز کتاب درسی و سوالات کنکور مهم ترین منابع هستند.

رابطه و ترکیبیات

معمولا دو تست کنکور به این بخش اختصاص داده میشود.سوالات مطرح شده در این بخش بیشتر به صورت ترکیبی و با کتاب جبر سال سوم هستند. تست های این بخش شباهت زیادی به تمارین کتاب درسی دارند لذا کتاب میتواند منبع خوبی در این زمینه باشد.

احتمال

از این بخش ۴ تست در کنکور می آید که البته دوتای آنها به سال سوم اختصاص دارد. تابع توزیع احتمال و احتمال پیوسته ی دوبعدی پرتکرار ترین های این بخش از کتاب هستند. این بخش بسیار مهم است و میتوان روی آن سرمایه گذاری کرد. پیشنهاد میشود با حل سوالات کنکور تسلط خود را در این بخش بالا ببرید.

ریاضی کنکور و روش مطالعه ی هندسه:

درسیه که متن اون خیلی ساده است؛ فرمول‌ها و مفاهیم اون هم ساده هستن. اگر کتاب درسی بخونین می تونین به موضوعات اون تسلط پیدا کنین؛ اما تست‌ های درس هندسه به این سادگی نیست و نیاز داره خیلی تمرین و تست حل بشه. بهترین منبع نیز کتاب تست های کنکور سالهای قبله .پس قدم اول در مطالعه‌ی درس هندسه، یادگیری روابط مختلف موجود در انواع مثلث‌ها و چهارضلعی‌‌‌ها (مربع، مستطیل، متوازی‌الاضلاع، ذوزنقه و لوزی) است.  بیش‌ترین سؤال‌ها در مورد روابط مثلث‌ها (مانند قضیه‌ی سینوس و کسینوس‌ در مورد اضلاع و زوایای آن) است.  هیچ گاه با دیدن شکل‌هاعجیب و غریب نگران نشین.  خیلی از تست ها در درس هندسه به صورت ترکیبیه! پس ابتدا  مباحث  اصلی رو یاد بگیرین؛ بعد به سراغ کتاب بروید و تمرین‌های کتاب را به خوبی مطالعه کنید؛ البته تمرین‌های درس هندسه بیش از سایر درس‌ها نیاز به ابتکار عمل  و خلاقیت داره؛ پس لازمه که تعداد تست هایی روکه حل می‌کنین، کمی بیش‌تر از بقیه ی درس‌ها باشه،  تا با فراوانی سؤالات و نوع آن‌ها بیش‌تر آشنا شوید.یکی از مشکلات اساسی در درس هندسه زمان پاسخ‌گویی به سؤالات است. اکثر سؤالات چندقسمتی هستنن و زمان بسیاری نیاز دارند. اگر می خواین وقت کم نیارین،استراتژی آزمون داشته باشین.در هندسه تحلیلی بیش تر با محاسبات ریاضی همراه است، مطالعه و تمرین زیاد و حتی حفظ کردن در این مبحث می تواند به شما برای رسیدن به درصدهای بالا کمک کند.به تعاریف مقاطع مخروطی(دایره،‌بیضی،‌سهمی،‌هذلولی)  به طور دقیق توجه کنید و آن را تجزیه و تحلیل کنید. مبحث تبدیل ها در هندسه ۲ و دترمینان از مبحث ماتریس پیش نیازی برای یادگیری دوران مقاطع مخروطی است. قبل از مطالعه آن حتما مباحث ذکر شده را کامل یاد بگیرید.”همواره برای به دست آوردن مرکز بیضی ،‌هذلولی و دایره از مشتق استفاده کنیدحتی اگر استاندارد نباشد.”

بهترین کتاب ریاضی کنکور

برای هر درس کتاب مناسب اون درس باید انتخاب بشه.

ریاضی تجربی:

شاید بشه گفت بهترین کتاب ، کتاب انتشارات خیلی سبز و سروش مویینی باشه. کتاب های مهر و ماه ، آبی قلم چی و گاج هم کتاب های بدی نیستند.

دیفرانسیل و حسابان :

کتاب خیلی سبز ، آبی قلم چی ،گاج

گسسته:

آبی قلم چی ، گاج و خیلی سبز

نظر دانش آموزان و رتبه های برتر درباره ی مطالعه ی ریاضی کنکور:

ریاضی شاید اسمش هم برای خیلی ها ترسناکه! اما اگه بدونی چی بخونی و چه جوری بخونی کارت راحت تر میشه:

پژمان شهبازی رتبۀ ۱ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری ۹۴، ریاضی کنکور۸۷/۳ درصد:

 مهم­ترین مانع بر سر راه پاسخگویی به سؤال‌های هندسه تحلیلی، به نظر من، طولانی بودن راه حل‌ها و وقت‌گیر بودن سؤال‌هاست؛ تا جایی که عده‌ای از داوطلبان، به همین دلیل، این درس را کنار می‌گذارند. به نظر من، برای موفقیت در پاسخگویی به سؤال‌های این درس، باید خیلی تست کار کرد و حین تست زدن باید راه‌های مختلف پاسخگویی را پیدا کرد؛ یعنی لازم است که با ذهنی خلّاق در هندسه تحلیلی جلو رفت تا بتوان کوتاه‌ترین راه پاسخگویی مباحث یا تست‌های مختلف را پیدا کرد. در هندسه پایه نیز، با اینکه در بعضی از فصل‌ها جنبه خلاقیت در سؤال‌ها قابل توجه است، اکثر مواقع از مواردی مشخص سؤال طرح می‌شود؛ یعنی یک نشانه‌هایی در سؤال هست که می‌شود از آن نشانه یا نشانه‌ها برای پیدا کردن راه حل مساله استفاده نمود. برای پیدا کردن نشانه‌ها هم باید تست زیاد زد و مساله های بسیاری را حل کرد.گسسته، یکی از درس‌هایی است که نیاز به دقت بسیار دارد؛ برای مثال، از مبحث نظریه اعداد می‌شود انواع سؤالات را طرح کرد که در بسیاری از موارد راه حل خاصی دارند. برای آشنا شدن با انواع سؤال‌ها و پیدا کردن راه حل آنها باید تست زیاد زد و وقت زیادی صرف این مبحث کرد. برای یادگیری مبحث درس دیفرانسیل، تمرین‌های خود کتاب خیلی مهم است. بسیاری از اوقات، سؤال‌های کنکور به سؤال‌های کتاب شباهت دارد. درس دیفرانسیل، مفهومی‌تر از دیگر مباحث ریاضی است؛ برای مثال، داوطلب باید مفهوم مشتق را درک کرده باشد و بداند که به چه کار می‌آید؛ چون شاید در یک سؤال از اسم مشتق استفاده نشود، اما از مبحث مشتق در آن استفاده شود. سؤال‌های درس دیفرانسیل، گاه ظاهری پیچیده دارد و به نظر می‌آید که راه حل آن طولانی است، اما بسیاری از اوقات، می‌توان همین سؤال‌ها را با راه حلی کوتاه حل کرد، ولی لازمۀ آن، فهمیدن این درس است.درس آمار به نظر من ارزش خواندن را دارد؛ چون سؤال­هایی دارد که جنبۀ خلّاقیت ندارند؛ حتی شاید بتوان گفت که جنبۀ کلیشه‌­ای پیدا کرده‌اند؛ یعنی حدود مبحث معلوم است؛ البته این درس، گاه نیاز به محاسبات طولانی دارد و باید سرعت عمل داوطلب در پاسخگویی به سؤالات آن، خوب باشد.

روژان ربانی رتبه ۷ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری۹۲، ریاضی کنکور ۹۰/۴ درصد:

ریاضی پایه را در وقت خودش خوب کار کرده بودم و سال آخر با آن مشکلی نداشتم؛ در کل، ریاضی را علاوه بر مطالعه به روش‌های «تستی» و «نکته‌ای»، به صورت «تحلیلی» نیز خواندم؛ حتی اوایل برنامه، به زمان توجهی نداشتم و گاهی روی یک تست، راه‌های متنوع رسیدن به جواب را نیز بررسی می‌کردم.  برای درس گسسته و هندسه تحلیلی، اول خلاصه نویسی می‌کردم، خلاصه‌ها را خوب یاد می‌گرفتم و بعد سراغ تست‌ها می‌رفتم. آمار را نیز  از ابتدا همراه با سایر دروس می‌خواندم  و بر خلاف عده‌ای که معتقدند چون این درس حفظ کردنی است باید چند روز مانده به کنکور آن را خواند، آن را چند بار دوره کردم.

نگین یغمای رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری ۹۳، ریاضی کنکور ۸۸/۵ درصد:

خوشبختانه دبیر حسابان سال سوم ما دبیر بسیار خوبی بود و حتی بخش‌هایی از درس دیفرانسیل را در مبحث حد در سال سوم به طور کامل تدریس کرده بودند. من برای مبحث حسابان، جزوۀ دبیرم رامی‌خواندم،  تمرین‌هایش را حل می‌کردم و بعد تست می‌زدم. برای دیفرانسیل هم سعی کردم که خوب درس را یاد بگیرم و زیاد تست زدم. در کل، درس دیفرانسیل خیلی تعریف دارد و لازم است که به این تعریف‌ها کاملاً مسلط بود؛ در ضمن، نباید کتاب درسی را کنار گذاشت و باید به آن متعهد بود؛ زیرا در بعضی از مباحث، مثل آهنگ تغییرات  در حسابان، خیلی از اوقات تمرین‌های کتاب درسی تبدیل به تست می‌شوند؛ در ضمن، باید پذیرفت که گاه بعضی از مباحث این درس، نیاز به مطالعه و وقت گذاشتن بسیار دارد؛ برای مثال، من برای تسلط بر مباحث کاربرد و مشتق، وقت زیادی گذاشتم و چند کتاب تست زدم تا بر آن مسلط شدم.برای هندسه پایه، لازم است سؤال‌هایی با تیپ‌های مختلف حل کرد تا بتوان در سر جلسه آزمون سراسری، ایده حل مساله را تشخیص داد؛ چون اگر به این مساله مسلط نباشی، سر جلسه آزمون، حل یک تست خیلی وقت می‌گیرد. در درس هندسه، هر سال چند سؤال تکراری می‌آید؛ یعنی اگر کنکورهای سال‌های قبل را ببینید، متوجه می‌شوید که هر سال از چند مبحث سؤال آمده است، و لازم است که روی آنها بیشتر تاکید شود. برای خواندن درس هندسه تحلیلی، لازم است که ابتدا مباحث مورد نظر را فهمید و سپس فرمول‌های پایه را حفظ کرد. بعضی بچه‌ها از درس هندسه تحلیلی خوششان نمی‌آید؛ چون فرمول‌هایش زیاد است؛ اما اگر این فرمول‌ها زیاد مرور شود و خوب تمرین کنیم در خاطر می‌ماند؛ یعنی لازم است چند هفته که از مطالعه یک مبحث درس هندسه تحلیلی گذشت، برگشت و دوباره فرمول‌ها را مرور کرد تا در ذهن تثبیت گردد.برای پاسخگویی به سؤال‌های گسسته، باید بر مباحث درسی کاملاً مسلط بود؛ این در حالی است که کتاب درسی خیلی عمیق به مباحث  نپرداخته است؛ برای همین، لازم است که تست‌های مختلف را حل کرد تا به ایده‌های مختلف دسترسی داشته باشیم و بر سؤال‌های متفاوتی که از این مبحث مطرح می‌شود، مسلط شویم. من برای کسب این مهارت، در ابتدا تست‌های کنکور را زدم تا با نگاه طراحان سؤال آشنا شوم، و بعد برای تسلط بیشتر، به سراغ تست‌های تالیفی رفتم.نکته مهم در سؤال‌های ریاضی این است که سر جلسه آزمون سراسری نباید انتظار داشته باشیم که پاسخ همه سؤال‌ها را بدانیم و بترتیب به همه جواب دهیم. باید با تمرین بسیار به این مهارت رسید تا بفهمیم که کدام سؤال وقت گیر است، کدام سؤال را می‌توان حل کرد و پاسخ کدام سؤال را نمی‌دانیم، و در سر جلسه آزمون، اول سراغ سؤال‌هایی که بر آنها مسلط هستیم، برویم، و بعد وقت گیرها و در نهایت آنهایی را که بلد نیستیم، کنار بگذاریم. برای خود من در یکی از آزمون‌های آزمایشی پیش آمد که پنج سؤال اول ریاضی را نتوانستم حل کنم؛ در ابتدا به هم ریختم، اما بعد تصمیم گرفتم که آن پنج سؤال را رها کنم و سراغ بقیه سؤال‌ها بروم، و بعد اگر وقت کردم، بار دیگر روی سؤال‌های مورد نظر فکر کنم. اتفاقاً در همان آزمون، ریاضی را ۱۰۰ درصد زدم.

سهند سروری رتبۀ ۹ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری ۹۲، ریاضی کنکور ۹۳/۴ درصد:

درس ریاضی با ضریب بالا و ۵۵ سؤال، سرنوشت سازترین درس برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری است. ۲۴ سؤال اول این درس در آزمون سراسری، معمولاً مربوط به حسابان، دیفرانسیل و ریاضی ۲ است. برای تسلط بر مبحث‌های حسابان و دیفرانسیل، تکرار خیلی مهم است. برای خواندن این دو درس داوطلبان نباید فکر کنند که اگر درس را بفهمند، همه چیز تمام می‌شود. برای تسلط بر این دو درس، هر چقدر تست کار کنید، باز هم کم است؛ در واقع، پیوستگی، مشتق و کاربردش، نیاز به حل تست‌های بسیاری دارد تا بتوان بر این مباحث مسلط شد؛ در ضمن، لازم است که قبل از حل تست، تمرین‌های کتاب را حل کرد، و نباید تصور کرد که چون درک ریاضی من بالاست، نیازی به حل تمرین‌های کتاب ندارم. یادداشت کردن نکات مهم تست‌های دیفرانسیل و حسابان (همراه با نمونه تست یا بدون نمونه تست) هم در یادآوری نکات آنها، نقش مهمی دارد تا برای دوره‌ها نیاز نباشد که کل کتاب را دوباره دوره کنید.از هندسه ۱ و۲ نیز مجموعاً هشت سؤال طرح می‌شود. برای پاسخگویی به سؤال‌های این مبحث هم لازم است که پس از درک مفاهیم، تست زد. به نظر من، برای تسلط بر درس هندسه، تست‌های کنکور کفایت می‌کند، و مثل دیفرانسیل و حسابان نیست که نیاز به تست‌های متنوع و مختلف داشته باشد. درس هندسه، در مجموع، نیاز به تمرین و تکرار زیاد دارد و نباید ناامید شد و آن را کنار گذاشت.از درس هندسه تحلیلی نیز  معمولاً هشت سؤال می‌آید. خوب است که داوطلبان بعد از فراگیری این درس، خلاصه‌ای از درس و فرمول‌ها و نکات مهم آن را بنویسند و سپس تست‌های کنکور را حل کنند و هر جا که نکته‌ای را بلد نبودند، وارد خلاصه نکات خود کنند و نزدیک کنکور، این نکات را مرور کنند.قسمت بعد، آمار است که معمولاً دو  سؤال از این مبحث می‌آید و با خواندن کتاب و زدن تست‌های کنکور می‌توان از پس آن برآمد.از مبحث جبر هم معمولاً شش سؤال طرح می‌شود. در این مبحث، چیزی که باید خوب یاد گرفت “مجموعه‌ها”ست. از گسسته هم شش یا هفت سؤال طرح می‌شود. چیزی که در گسسته مهم است، این است که به جای حفظ کردن فرمول، سؤال خام را حل کنیم؛ نه اینکه سؤال را به فرمول ربط دهیم و با فرمول حل کنیم؛ به عبارت دیگر، ببینیم که فرمول از کجا آمده است؛ نه اینکه فرمول را حفظ کنیم؛ در این صورت، گسسته برای فرد شیرین و لذت بخش می‌شود و می‌تواند براحتی به سؤال‌های این مبحث پاسخ دهد. توجه داشته باشید که اگر بخواهید فرمول‌های گسسته را حفظ کنید، آن قدر زیاد است که فرصتی برای حفظ کردن فرمول‌های دیگر نخواهید داشت.

محمد کاظم میدانی رتبۀ ۲۳ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری ۹۳، ریاضی کنکور ۷۲/۷درصد:

سؤال اول دفترچه اختصاصی، مربوط به دیفرانسیل و ریاضی پایه و مباحثش هم خیلی نزدیک و به هم  مرتبط است؛ البته بخش عمده­ای از آن،  مربوط به کتاب دیفرانسیل و انتگرال پیش‌دانشگاهی است؛ اما پیش نیاز آن، ریاضیات پایه است؛  از همین رو، من معتقدم که در تابستان باید به اندازۀ  کافی روی ریاضیات پایه وقت گذاشت تا  در طول دوره پیش‌دانشگاهی به زحمت نیفتاد !باید مباحث را مفهومی خواند و کاملاً بر اصل و فرع موضوع مسلط شد. برای همین منظور، لازم است که اول از همه به سراغ کتاب درسی رفت  و تمام جزییات، مثال‌ها و تمریناتش را به طور دقیق بررسی کرد، و بعد، از روی جزوه یا درس‌نامۀ مناسبی، نکات اصلی و کلی آن  مبحث را یاد گرفت. باید بپذیریم که در ریاضی هیچ چیز برای حفظ کردن وجود ندارد و تا جایی که امکان دارد، دلیل فرمول‌ها را باید  یاد بگیریم  و آنها را برای خودمان، هر چند به صورت شهودی، اثبات کنیم و خلاصه بر قضیه مسلط شویم.هنگام تست زدن، باید سؤال­های سخت و آسان را با هم کار کرد و در مواجهه با اولین تست‌های هر مبحث، درست نیست که از همان ابتدا با  فرمول یا روش سریع، سؤال را حل کرد؛  بلکه باید  فرض کنیم که هیچ فرمولی را بلد نیستیم  و  سؤال را از روی مفهوم اصلی‌اش حل کنیم. وقتی یکی دو نمونه از هر تیپ سؤال را به این شکل تحلیل کنید، مطمین باشید که آن را  یاد می‌گیرید و می­توانید هر موقع که اراده کردید، آن را حل کنید.غیر از این، می­توانید راه‌های سریعی برای خودتان پیدا کنید !  فرض کنید که  معلم هستید و دانش‌آموزتان از شما حل سؤالی را می­خواهد، و اگر آن را حل نکنید، پیش او شرمنده می­شوید: اول برایش مساله را از راه مفهومی حل کنید، و آن وقت، برای اینکه قدرت خودتان را به رخ دانش­آموزتان بکشید،  به او بگویید که البته می­شود سریع‌تر از اینها هم آن را حل کرد ! بنابراین، با سریع‌ترین راه ممکن، مساله را برایش حل کنید! بسیاری از تکنیک‌ها و راه‌های سریع به همین شیوه به وجود می‌آیند!بعد از اینکه چند سؤال نمونه ،خوب تحلیل شد، نوبت به حل سؤال به صورت تک تک می­رسد. سؤالات را باید یک به یک حل کنید و برای حلش وقت بگیرید و ببینید که حل هر سؤال چند دقیقه­ زمان می­برد. اگر زیاد طول کشید، علت آن را بررسی کنید و ببینید آیا راه آسان‌تری وجود دارد یا اینکه خود سؤال وقت گیر است. بر این اساس، کنار سؤالات علامت بگذارید تا بعداً آنها را بهتر مرور کنید.اگر سؤالی را نتوانستید به طور سریع حل کنید، سراغ پاسخ تشریحی آن سؤال نروید،  بلکه حوصله کنید و خودتان خوب فکر کنید تا به جواب برسید؛ مگر اینکه زمان قابل توجهی را به یک سؤال اختصاص دهید و در نهایت نتوانید آن را حل کنید.

پویان مینایی رتبه ۴ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری ۹۲، ریاضی کنکور ۹۱ درصد

در درس ریاضی، محاسباتم خوب بود و سال چهارم هم معلم خوبی داشتیم، و البته برای این درس، تست هم زیاد زدم. شاید برای درس ریاضی بالغ بر ۱۵ هزار تست زدم ! جالب اینجاست که هر وقت در آزمون‌های آزمایشی یا کتبی، سؤال‌ها سخت بود، من درصد بهتری کسب می‌کردم یا نمره بهتری می‌گرفتم !

ریحانه براتی رتبۀ ۲۲۳  گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری ۹۴، ریاضی کنکور ۶۳ درصد:

با هندسه تحلیلی مشکل اساسی داشتم؛ حتی در یکی از آزمون­های آزمایشی، فقط به ۷درصد سؤال­های این درس پاسخ صحیح دادم؛ در واقع،بیشتر از آنکه از درس هندسه تحلیلی بدم بیاید، از آن می‌ترسیدم. بالاخره تصمیم گرفتم که سراغ این درس بروم. در ابتدا سراغ کتاب درسی رفتم و شروع کردم به خواندن تمام مباحث درسی و حل همۀ تمرین­های کتاب. به معنای واقعی کلمه، واو به واو کتاب را خواندم و از آنها نکته در آوردم. بعد سراغ جزوه معلمم رفتم و در نهایت، کتاب‌های کمک آموزشی و تستی پیشرفته را در همین درس خواندم. برای خودم هم جالب بود که سر جلسه برگزاری کنکور، به هر هشت سؤال هندسۀ تحلیلی پاسخ صحیح دادم و توانستم بر چالش برانگیزترین درس دبیرستانم غلبه کنم.

مشاوره درسی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره کنکور

برنامه ریزی درسیروش درس خوندنروش مطالعهکنکورمحمد گنجیمشاورهمشاوره و برنامه ریزی درسی

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.