دین و زندگی کنکور


روش مطالعه ی دین و زندگی کنکور و بهترین کتاب دین و زندگی کنکور ، با توجه به تغییرات نظام آموزشی و کتاب درسی چیه؟ حجم کتاب دین و زندگی کنکور خیلی زیاده!
دین و زندگی کنکور
دین و زندگی کنکور جز درس هایه که به تکرار و تمرین زیادی احتیاج داره . یه قسمت عمده ی سوالات کنکور مربوط به آیات و روایت هست . پس باید آیات  و روایات رو هم به طور مستقل بخونین و مدام تکرار کنین.تو قسمت مشاوره درسی، سعی کردم از نظر دوستان خوب و دبیران برجسته ی دین و زندگی کنکور استفاده کنم.این مطلب به تدریج کامل تر میشه.

روش مطالعه ی دین و زندگی کنکور

متن کتاب درسی بسیار مهمه، حتما خط به خط متن کتاب درسی رو بخونین . قسمت های مهم رو مشخص کنید و زیر آن را خط بکشید . یا هایلایت کنید .این کار به شما کمک میکنه ،برای دفعات بعدی سریع تر بتوانید نکات مهم را مرور کنید.آیات کتاب درسی رو به دقت بخونید .( می تونید از یه کتاب آیات و روایات استفاده کنید ).آیات رو تجزیه و تحلیل کنید و رابطه آنها را با متن کتاب پیدا کنید. احادیث کتاب هم ،  از اهمیت بالایی برخوردارند و یاد گیری آنها نیز مهم هستند. حتما هم حدیث و هم منبع آن را به خوبی یاد بگیرید.حاشیه نویسی میتواند به شما بسیار کمک کند و در مرور کردن ها و مطالعه ی هر درس در دفعات آتی سرعت شما را بسیار بالا ببرد .در هربار مطالعه نکات مهم و اساسی علامت گذاری بشه. در دفعات بعد می تونی حاشیه نویسی در کنار کتاب و جزوه انجام بدی. بیشتر زمان رو برای مطالعه بزارین تا تست>..

آیات و روایات در درس دین و زندگی:

آیات و روایات شاید حدود ۵۰-۶۰ درصد سوالهای کنکور را به خودش اختصاص داده.در مطالعه ی آیات دقت کن. اول موضوع آیه چیه؟ سر تیتر اصلی درس و یا اون پاراگرافی که آِیه در آن قرار داره خیلی مهمه. آیه از زبان چه کسی یا کسانی ، خطاب به کی نازل شده. آیه برای چه زمانی هست. دنیا ؟ آخرت ؟ برزخ ؟ کلمات کلیدی آیه کدوم ها هستن؟ این آیه با کدام حدیث یا شعر ارتباط معنایی داره؟ ترجمه ی آیه چیه؟

نکات مهم در مطالعه ی دین و زندگی:

بره رابطه ی علت و معلولی توجه ویژه داشته باش. تقدم و تاخر هم بسیار مهمه . (چون ترتیب را نشان می دهد).کلمات “من” و ” الذین” مهم هستن . ( باید بدونی درباره ی چه کسانی است ). کلمات ” قل ” و ” قال ” و ” قالو” . قل خطاب به پیامبر است. قال ( چه کسی گفته ) و قالو ( چه کسانی گفته اند.) کلمه ی ” ذلک” همواره حالت نتیجه گیری دارد.  حرف ” ل ” اول کلمه نیز به معنی ” برای ” حالت نتیجه گیری دارد. ضمن این که دانستن معنی آیات هم بسیار مهم می باشد.

 رتبه های برتر کنکور سراسری درباره ی  دین و زندگی کنکور چی می گن:

نمیشه گفت هر کاری رتبه های برتر انجام دادن، شما هم انجام بدین موفق می شین! اما تجربه ی افراد موفق به شما کمک می کنه.

 امیر حسین پارسایی – رتبه ۷ ، منطقه ۳:

روش ابتدایی : مطالعه کتاب درسی و حفظ مطالب آن بدون توجه به مفهوم و ارتباط مطالب و دقت نکردن بر روی مبحث ترجمه.روش اصلاحی: استفاده از کتب کمک درسی و یادگیری آیات به صورت ترجمه محور و پیدا کردن کلیدهای تفسیری که مباحث و مبانی خاصی را در آیات باعث می شود.

عبدالکریم حاج قادری – رتبه ۳ منطقه ۳ :

 در ابتدای مطالعه دین و زندگی بیش‌تر از کتاب درسی می خواندم و به آیات توجه کمی داشتم بعد از تعویض چندین کتاب دین و زندگی، با استفاده از کتاب جامع همگان توانستم روش مطالعه درست درس دین و زندگی را بیاموزم و با استفاده از نمودارها و روش شاخه بندی و روش درختی و با استفاده از بخش مفاهیم آیات  این کتاب که بیش‌ترین قرابت را به سوالات کنکور سراسری داشت و با مطالعه مداوم و درست درس دین و زندگی توانستم درصد قابل قبولی در کنکور سراسری کسب نمایم

احمد صوفی محمودی – رتبه ۴ شاهد :

 برای دین و زندگی کنکور فکر می‌کردم تنها حفظ کردن صرف مطالب کتاب کافی است و خیلی به برقراری ارتباط بین درس ها ، فکر نمی‌کردم. وقتی نتیجه بسیار ضعیفم را در این درس دیدم ، به تغییر روش مطالعه در این درس فکر کردم و مفهومی‌تر این درس را خواندم و خیلی زود نتیجه دل خواهم را در این آزمون‌ها  کسب کردم.

محمد امین روان بخش-رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی:

تنها درسی که احتمال می­دادم در آزمون سراسری ۱۰۰ درصد بزنم، دین و زندگی کنکور بود؛ چون این درس را خیلی خوانده بودم و تقریباً پنج دور کتاب­های دین و زندگی را به صورت کامل خوانده بودم. برای فراگیری این درس، روشم این بود که یک بار متن درس را کامل می­خواندم تا به موضوع آشنا شوم و بتوانم مفهوم آیات را بهتر متوجه شوم و سپس پیام آیات را در کنار کتاب درسی می­نوشتم تا هم مطالب را به صورت خلاصه داشته باشم و هم خود اینکه نوشتن باعث یادگیری می­شد؛ سپس باردیگر متن کتاب را می­خواندم تا یادگیری­ام کامل ترشود و بعد سراغ تست می­رفتم و پاسخ هر تست را نیز بررسی می­کردم. همچنین بررسی می­کردم که به کدام قسمت‌های درس، کمتر توجه کرده‌ام، و در نهایت، آیات را تقریباً حفظ می­کردم و به مرور درس­ها می ­پرداختم.

محمد کاظم میدانی رتبۀ ۲۳ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی :

به دلیل نوع مطالب موجود در هر درس دین و زندگی کنکور، شاهد طرح سؤال­های سخت و آسان در آن هستیم؛ برای مثال، شاید در یک نگاه، درس هشتم سال چهارم، که مربوط به معیارهای تمدن اسلامی است و دارای چندین صفحه مطلب صرفاً حفظی است و آیات زیادی دارد، از درس دوم سال دوم، که در مورد نظم در خلقت و هدف آفرینش است و به گونه ای همه از قبل با آن آشنا هستند و تشکیل شده از چند آیه کوتاه است، سخت­تر به نظر برسد، اما پس از مطالعه درس‌ها و زدن تست‌های کنکور، متوجه خواهید شد که سؤالات درس هشتم سال چهارم کاملاً پاسخ مشخصی دارند، ولی اغلب سؤالاتی که از درس دوم سال دوم طرح می‌شوند، سؤالاتی با ظاهری از کلمات دشوار هستند که جواب دادن به ­آنها نیاز به استنباط دارد.
در مورد نحوۀ خواندن درس معارف اسلامی، یک مجموعه راهکار برای بهتر حفظ کردن و فهمیدن وجود دارد. اولین کار این است که وقتی با یک درس تازۀ معارف اسلامی مواجه می­شوید، اگر مطالب کلی درس را نمی­دانید، یک بار به صورت روزنامه‌وار آن را بخوانید تا با مفاهیم و عنوان­هایش آشنا شوید و سپس برای بار دوم به قول معروف به جان کتاب بیفتید و ابتدا آیات را  دقیق بخوانید و به صورت کامل بر نکات و واژه‌های مهمش مسلط شوید. در مورد متن درس هم آن را واو به واو بخوانید و مطالب مهمش را مشخص کنید و همچنین جای آمدن مطالب را یاد بگیرید؛ یعنی بدانید که هر  مطلب به دنبال چه مطلبی و تحت چه عنوانی آمده است. همین طور لازم است که رابطه‌های علت و معلولی را نیز خوب تشخیص دهید و آنها را با فلش مشخص کنید. ضمناً هر جا که نکته‌های ترکیبی با درس‌های قبل یا بعد یا با تکه‌ای دیگر از متن به ذهنتان رسید، همان جا آنها را بنویسید. مطمین باشید که اشکالی پیش نمی­آید اگر کتابتان تمیز و نو نباشد !
حتماً چند روز بعد از مطالعه،  به سراغ تست‌های آن درس بروید تا با نحوۀ  طرح سؤال از آن درس آشنا شوید. بهتر است که منبع اصلی تست را هم تست‌های کنکور سال‌های قبل قراردهید.
یک روش خیلی کار آمد برای یادگیری مطالب حفظی، روش نوشتن است؛ زیرا نوشتن برابر است با هفت بار خواندن ! اگر به مطلبی برخوردید  که خیلی حفظی است و نمی­توانید آن را براحتی حفظ کنید، مطلب را به صورت مفهومی بنویسید و حتی می­توانید آن را خلاصه نویسی کنید؛ حتی رونویسی از مطلب می­تواند به جای‌گیری مطلب در حافظه کمک زیادی بکند و بازدهی مطالعه شما را بالا ببرد؛ چون مدام دست شما به کاغذ و قلم است و در حین خواندن مطلب حفظی تکراری، که احتمالاً علاقه‌ای هم به آن ندارید،  حواستان پرت نمی­شود.
یکی دیگر از کارهایی که می­شود انجام داد، مارک‌دار کردن و خط کشیدن زیر نکات مهم است؛اما باید توجه کنید که مارک‌دار کردن باید در زمان تسلط بر متن درس و فقط برای مشخص کردن نکات مهم استفاده بشود. مشخصاً کسی که بار اول درس را می­خواند،  نمی­تواند بخوبی نکات مهم آن را مارک‌دار کند، و چه بسا تمامی متن را به دلیل جدید بودن مارک‌دار می­کند!
مطلب بسیار مهم‌تر از مطالعه، مروراست. اولین کاری که به شما در خواندن درس دین و زندگی، بسیار کمک می­کند این است  که هر وقت و هر جا تستی از این درس دیدید که نکتۀ جدیدی را مد نظر داشت، آن را بلافاصله در کتابتان وارد کنید. با این شیوه مطالعه و مرور، تا قبل از زمان برگزاری  کنکور، تقریباً کل متن کتاب را بسیار دقیق و با دقت مطالعه خواهید کرد.

علی محمّدی رتبه ۹۰ گروه آزمایشی علوم انسانی:

اول کار اصلاً نمی‌دانستم که چه می‌خوانم؛ یعنی موضوعات کتاب را نمی‌شناختم و روش درستی برای مطالعه در دست نداشتم. همچنین منبع خوبی نداشتم و دروس را خوب یاد نمی‌گرفتم؛ یعنی نمی‌دانستم که کدام مطالب را بخوانم و چگونه بخوانم. بعد از مدتی تلاش و سر و کلّه زدن با آزمون و تست‌های کنکور، روش متناسب با درس را پیدا کردم .ابتدا موضوعی را که درس دربارۀ آن می‌خواست بحث کند، پیدا می‌کردم و سپس، مهم‌ترین آیات مرتبط با موضوع درس را نشانه گذاری می‌کردم و آن بخش از متن درس و احادیثی را که با این آیات مرتبط بود نیز پیدا می‌کردم و با دسته‌بندی درست این مطالب، یادگیری برایم به بهترین شکل ممکن صورت می­گرفت  و بازیابی آن درس در جلسه آزمون هم برایم به آسان‌ترین شکل ممکن به وجود می‌آمد.

زینب امیر بکایی رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم انسانی :

روی آیات و مفهوم آنها خیلی تاکید می‌کردم؛ درواقع آیات را تقریباً حفظ بودم و روی معانی و مفهوم آنها خیلی تمرکز می‌کردم. فکر می‌کنم که تسلط کامل به کتاب‌های درسی، برای پاسخ به سؤال‌های این درس، بسیار مهم است.

پوریا یاراحمدی رتبه ۳ گروه آزمایشی علوم تجربی :

برای تسلط بر درس معارف اسلامی، تا جایی که ممکن بود، کتاب‌ها را می‌خواندم. شاید ۱۰ بار کتاب‌های درسی را واو به واو خواندم تا کاملاً به متن آن کتاب‌ها مسلط شدم.

پویان مینایی رتبۀ ۴ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی:

در درس معارف اسلامی، اولویت اولم، کتاب درسی بود، و آن قدر کتاب‌ها را خوانده بودم که در نهایت آنها را کاملاً حفظ شدم. گاهی نیز خودم از مباحث معارف اسلامی تست می‌ساختم و دقت می‌کردم که هر عبارت کتاب، مربوط به کدام موضوع است و به کدام زیر موضوع برمی‌گردد. برای بالا بردن دقتم در این زمینه، از خودکارهای رنگی برای خط کشیدن زیر عبارت‌های مهم استفاده می‌کردم یا نکته‌ها مهم هر درس را با رنگ‌های مختلف می‌نوشتم.

سهند سروری:رتبۀ ۹ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی :

چیزی که در این درس خیلی مهم است، متن کتاب و مهم­تر از آن، آیات موجود در کتاب است؛ چون ۷۰ تا ۸۰ درصد سؤال‌های معارف اسلامی، یا به طور مستقیم به  ۲۵۰ تا ۲۶۰ آیه موجود در کتاب ربط دارد یا به مفهوم آنها مرتبط می‌شود. من برای به خاطر سپردن آیات، به کلید واژه های هر آیه دقت می‌کردم؛ برای مثال، در درس فقه، که درس یازدهم معارف اسلامی سال سوم است، کلمه “کافّه” در آیه موجود در درس ذکر شده است. در آیه آمده است که مردم به پیش امام بروند و فقه یاد بگیرند و به شهر خود بازگردند و نایب امام شوند و فقه را به مردم یاد دهند . برای من واژه “کافّه” کلید واژه این آیه بود و اگر “کافّه” در آیه‌ای می‌آمد، می‌دانستم که به فقه باز می‌گردد. برای تسلط بر متن درس نیز لازم است که درس را بارها خواند. من متن کتاب را یک بار می‌خواندم و بعد نکات مهم آن را مشخص می‌کردم و بار دیگر از روی درس می‌خواندم. بچه‌ها باید مطمین باشند که بار اول و دوم، مطالعه این درس، خیلی سخت است و در دوره‌های بعدی آسان‌تر می‌شود؛ در ضمن، لازم است که ارتباط بین آیات هر درس و متن آن را هم مورد توجه قرار داد.

پویا براهیم باستانی رتبۀ ۱ گروه آزمایشی علوم تجربی:

بهترین کار برای توانمند شدن در درس دین و زندگی کنکور ، این است که آیات را با متن درس ارتباط دهیم. همچنین مرور کتاب‌های معارف اسلامی، بسیار مهم است . من سه یا چهار بار به طور کامل کتاب‌های معارف اسلامی را خواندم و روی یک مجموعه از درس‌ها، که اهمیت بیشتری دارند و بیشتر تفهیمی هستند تا حفظی، وقت بیشتری گذاشتم .

علی عجم رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی :

دین و زندگی کنکور ، درسی است که با مطالعه کتاب می‌توان از پس سؤال‌های آن در آزمون سراسری برآمد. من شخصاً آیه‌ها را حفظ کردم؛ یعنی هر روز صبح، نیم ساعت روی آیه‌ها کار می‌کردم و تست‌های آزمون‌های سراسری را چند بار زدم تا ملکه ذهنم شود. در درس معارف اسلامی اصلاً تست تالیفی نزدم.

روژان ربانی رتبه ۷ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی:

تا پیش از دیدن تست‌های آزمون سراسری، نمی‌دانستم که چطور باید دین و زندگی کنکور را بخوانم و روی چه چیزی باید تاکید کنم، اما بعد از دیدن تست‌های کنکور، متوجه شدم که روی آیه‌ها و ارتباط بین قسمت‌های مختلف یک آیه تاکید بسیاری شده است؛ به همین خاطر، من هم روی آیه‌ها بیشتر کار کردم، و معتقدم که اگر کسی نمی‌تواند کل آیه را حفظ کند باید نکته‌های کلیدی هر آیه را بداند و نکات آن را به خاطر بسپارد.

نگین یغمایی رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی :

دین و زندگی کنکور  را سعی می‌کردم که همیشه مرور کنم. آیه‌ها را می‌خواندم، پیام‌ها را بررسی می‌کردم و پیش خودم تحلیل می‌کردم که هر آیه با کدام قسمت‌های درس ارتباط معنایی دارد. بعد از عید نوروز نیز هر روز پنج درس معارف اسلامی، دو تا دوم، دو تا سوم و یک درس سال چهارم را دوره می کردم و امیدوار بودم که این درس را در کنکور ۱۰۰ درصد بزنم؛ اما چون بیشتر آن را به صورت حفظی خوانده بودم تا مفهومی، نتوانستم به منظورم برسم. سؤال‌های معارف اسلامی در سالی که من در آ‌زمون سراسری شرکت کردم، متفاوت با سال‌های قبل از آن بود و بیشتر جنبه تفهیمی داشت!

سید شایان پور میر بابایی رتبۀ ۱ گروه آزمایشی علوم تجربی :

درس دین و زندگی کنکور  نیاز به مطالعه بسیار دارد. برای این درس وقت بسیاری می‌گذاشتم و مفهوم آیات را در کتابم می‌نوشتم و بین متن کتاب  و آیات ارتباط برقرار می‌کردم، و در نهایت، برای تسلط بر این درس نیز زیاد تست زدم.

فاطمه ولی‌زاده پاشارتبه ۱  گروه آزمایشی زبان­های خارجی و رتبه ۱۴ گروه آزمایشی علوم تجربی :

در درس دین و زندگی مشکل داشتم. همین که مفهوم هر آیه را متوجه می‌شدم، فکر می‌کردم که بر آن آید مسلط شده‌ام؛ در صورتی که وقتی در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کردم، رتبه‌ام زیاد خوب نبود. وقتی غلط‌هایم را به صورت دقیق بررسی کردم، متوجه شدم که در مطالعۀ نکات ریز، کم کاری می‌کنم؛ بنابراین، شیوه مطالعاتی‌ام را تغییر دادم و سعی کردم که خیلی دقیق‌تر درس دین و زندگی را بخوانم؛ یعنی وقتی آیه را می‌خواندم، به طور کامل آن را به ذهنم می‌سپردم و متن‌های اطرافش را به صورت کامل حفظ می‌کردم و روی جغرافیای کتابم خیلی تاکید داشتم که دید تصویری خوبی از کتاب داشته باشم، و وقتی که سؤال را می‌دیدم، شماره صفحه کتاب کاملاً به یادم می‌آمد. انجام این کار کمک کرد که بتوانم درصد خوبی در این درس کسب کنم.

الهام حبیب‌زاده رتبه ۴ گروه آزمایشی علوم انسانی:

برای یادگیری درس معارف اسلامی، من در تابستان خیلی وقت گذاشتم، و چون بار اول بود که این درس را به صورت کنکوری می‌خواندم، هر درس را یک ساعت و نیم تا یک ساعت و چهل و پنج دقیقه مطالعه می‌کردم. در این مرحله، اول آیات را حفظ می‌کردم و پیام آیه را می خواندم و بعد متن درس را کامل می‌خواندم و تست‌های کنکور را می‌زدم.

الهام احسانی مقدم رتبه ۳ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی  و رتبه ۱۰ گروه آزمایشی زبان‌های خارجی :

در فراگیری درس دین و زندگی مشکل داشتم؛ چون من این درس را با حجم زیادی به صورت یکجا می‌خواندم؛ مثلاً در یک آزمون، همۀ درس‌ها را در یک روز می‌خواندم و واقعاً هم آن را فراموش می‌کردم و این مساله باعث نگرانی‌ام شده بود؛ چون می‌دانستم که نزدیک کنکور نمی‌شود که همۀ درس‌ها را در یک روز خواند. بعد در جایی خواندم که یکی از دارندگان رتبه‌های برتر کنکور سال­های قبل گفته بود که من هر روز چند دقیقه را اختصاص به درس دین و زندگی می‌دادم. با استفاده از این روش، هر روز سه درس از دین و زندگی دوم، سوم و چهارم را انتخاب کردم و فقط آنها را می‌خواندم.
فیش‌هایی را که نوشته بودم هر روز مرور می‌کردم. این کار برای زمان جمع بندی‌ام بود؛ اما قبل از آن هم، روزی یک تا دو درس را می‌خواندم که زمان کمی می‌برد، و به جایش در مجموع در طول هفته عدد بزرگی می‌شد و خیلی به من کمک کرد تا  درس دین و زندگی را در کنکور ۱۰۰درصد بزنم.

بهترین کتاب دین و زندگی کنکور:

کتاب گاج و انتشارات خیلی سبز و کتاب سفیر خرد بسیار مناسب هستن. در کنار هر یک از این کتاب ها ، کتاب آیات و روایات هم می تونه مفید باشه.

مشاوره درسی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره کنکور

روش درس خوندنروش مطالعهکنکورمحمد گنجیمشاوره و برنامه ریزی درسی

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.