انتخاب رشته | رشته های دانشگاهی زودبازده در آمریکا

نوشته محمد گنجی یکشنبه - ۴ تیر ۱۳۹۶

انتخاب رشته | رشته های دانشگاهی زودبازده در آمریکا

 

رشته های دانشگاهی زودبازده در آمریکا

انتخاب رشته | رشته های دانشگاهی زودبازده در آمریکا

اداره کار و آمار آمریکا فهرست رشته‌های دانشگاهی زودبازده و مقرون به صرفه را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه یونیورسیتی هرالد، اداره کار و آمار آمریکا لیستی از رشته‌های دانشگاهی که بازار کار مناسبی دارند و دانشجویان بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی از این رشته‌ها صاحب شغلی خوب با درآمد کافی می‌شوند، منتشر کرد.

با توجه به بحران اقتصادی موجود در آمریکا چشم انداز انتخاب رشته دانشگاهی و تصاحب شغل امروزه از هر زمان دیگری مهم‌تر شده است. بنابراین دانشجویان باید رشته‌ای را انتخاب کنند که در آینده پاسخگوی سرمایه‌گذاری‌شان باشد.

در ذیل ۵ رشته اعلامی از طرف اداره کار و آمار آمریکا که بازار کار فوق العاده‌ای دارند معرفی می‌شود:

مهندسی پزشکی

صنایع مرتبط با این رشته تا سال ۲۰۱۸ و بعد از آن با رشد ۷۲ درصدی مواجه خواهند شد. فارغ التحصیلان این رشته با درآمدی بین ۶۲ تا ۱۰۴ هزار دلار در سال در حال حاضر از پردرآمدترین اقشار آمریکا هشتند.

مهندسی سازه

غافلگیرکننده نیست که اکثر رشته‌های این فهرست رشته‌های مهندسی باشند.

مهندسی سازه از شاخه‌های مهندسی عمران است که کاربردش بیشتر در طراحی و ساخت سازه‌های بلند و بزرگ است. درآمد این قشر نیز همانند مهندسین پزشکی است.

دستیاری پزشکی

فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر تصاحب سریع شغل از درآمد بالایی نیز برخوردارند. ۸۵ تا ۱۰۳ هزار دلار در سال.

این افراد تحت نظارت پزشکان به انجام وظایف متفاوتی نظیر کارهای آزمایشگاهی و معاینات فیزیکی می‌پردازند.

کاردرمانی

تقاضا برای تحصیل این رشته تا سال ۲۰۲۴، ۲۷ درصد افزایش خواهد یافت.

کاردرمانگرها به افراد معلول و بیمار در تسهیل زندگی روزمره و امورشان کمک می‌کنند. درآمد سالیانه این افراد بین ۴۹ تا ۸۵ هزار دلار است.

زبان‌های خارجه

با پیشرفت فضای کسب وکارهای بین المللی نیاز به مترجمان بیش از پیش شده است. نتایج پژوهشی در سال ۲۰۱۶ نشان داد میزان تقاضا برای استخدام مترجمان با ۲۸ درصد افزایش تا سال ۲۰۲۱ همراه خواهد بود.

درآمد سالیانه این افراد هم بد نیست، بین ۲۴ تا ۷۲ هزار دلار.

پرطرفدارترین رشته های آمریکا

پرطرفدارترین رشته های آمریکا یکی از پر طرفدارترین رشته های آمریکا که هزاران دانشگاه معتبر درآن، برنامه های کارشناسی و یا تحصیلات تکمیلی در خصوص آن ارائه می دهند رشته حسابداری می باشد. تقریباً ۱۷۰ دانشگاه از بین آنها، دارای اعتبارنامه تخصصی بین المللی مکمل در حسابداری از (AACSB (www.aacsb.org هستند، که یکی از گروه های حرفه ای معتبر دربین چندین گروه حرفه ای ، برای اعتبارسنجی برنامه هایی است که در زمینه های بازرگانی مدرک دانشگاهی اعطاء می کنند.

ارزیابی این نوع اعتبارگذاری اختیاری است و دانشکده های بازرگانی می توانند برنامه های خود را از طریق استانداردهای عادی بازرگانی AACSB (بیش از۵۵۰ دانشگاه دارای این چنین اعتبارگذاری هستند) مورد ارزیابی قرار دهند، و یا به علاوه اعتبارگذاری در حسابداری، طبق استانداردهای سخت گیر تر از آنچهAACSB در این زمینه مقرر داشته است، عمل نمایند.
دوره های دو ساله در مقطع کاردانی و یک سری برنامه های اجرایی و آموزش مداوم، گواهی نامه های حرفه ای، و سایر فرصتهای کارآموزی غیر دانشگاهی مربوط به حسابداری نیز در این راستا برگزار میشود. برای دانشجویان انگلیسی زبان ، برنامه های تخصصی هم جهت آمادگی برای دانشجویان دوره ی لیسانس و برای متخصصین امور بازرگانی برگزار میشود.

ارسال تقاضا برای مقطع کارشناسی و آموزش

اگر برنامه دانشگاهی را مد نظر دارید، باید هر چه زودتر دست به کار شوید. دوره های دبیرستانی در ریاضیات، کاربرد رایانه (اگر موجود باشد)، و حیطه های بازرگانی می توانند برای آماده سازی شغلی، دوره های ارزشمندی باشند، اما برای پایه ریزی جهت آموزش در آمریکا، کلاسهای زبان انگلیسی و سایر زبانها، تاریخ، زیست شناسی، شیمی، و فیزیک نیزانتخاب کنید. ترجیحاً، یک سال یا بیشتر، از تاریخی که می خواهید کلاسها را شروع کنید، روند پذیرش را در دانشگاه آغاز کنید. برای یافتن برنامه ای که مناسب شما باشد، و برخورداری از بهترین موقعیت جهت پذیرش و کمکهای مالی، به زمان نیاز دارید.

برای برنامه های مقطع کارشناسی، شرایط پذیرش مانند سایر رشته های اصلی است.
در درجه اول شما باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید (به طور معمول با گذراندن آزمون TOEFLL ). اگر انگلیسی شما در سطح بسیار خوبی نیست، اما دارای سایر شرایط ورود هستید، بعضی از دانشگاهها “پذیرش منوط” ارائه می کنند – این بدان معنی است که شما برنامه زبان انگلیسی را شروع خواهید کرد و سپس بلافاصله بعد از اینکه با موفقیت آموزش مربوطه را به پایان رساندید/ و یا نمرات قابل قبول TOEFL را کسب کردید، می توانید دوره مطالعات دانشگاهی را ادامه دهید.

دانشگاهها عموماً قصد دارند اصل ریز نمرات دبیرستان، و یا اگر اصل آن در دسترس نیست، نسخه تایید شده رسمی آنرا بینند. از شما خواسته می شود که یک فرم درخواست پر کنید و هزینه بررسی آن را پرداخت نمایید. اکثر اوقات نمرات استدلال و منطق SAT برای متقاضیان مقطع کارشناسی درخواست خواهد شد. با وجود این برخی دانشگاه ها از دانشجویان خارجی و بعضی نیز به طور کل آن را از متقاضیان این رشته درخواست نمی کنند. دانشگاههایی که بیشتر گزینشی هستند، اکثر اوقات شرایط مکملی را مانند توصیه نامه از سوی استاد، اطلاعات در مورد فعالیتهای فوق برنامه ای، و یک اظهارنامه جهت تبیین اهداف فرد را درخواست می کنند.
در مقطع کارشناسی، آنهایی که حسابداری را به عنوان رشته اصلی انتخاب کرده اند، عموماً در زمینه خاصی از حسابداری تخصص کسب نمی کنند و زمینه های گسترده ای را مانند حسابرسی، تخصص در ارزیابی، ارزش گذاری بازرگانی، مالیات بندی، حسابداری بین المللی، سیستمهای اطلاعاتی حسابداری، حسابداری قانونی، حسابداری دولتی/غیر انتفاعی، و تحلیل گزارش مالی را تحت بررسی قرار می دهند. به استثنای برنامه های حرفه ای ( که عموماً فقط دو سال طول می کشند و فقط برای شروع اشتغال به کاردر نظر گرفته شده اند)، از دانشجویان انتظار می رود تا با انتخاب دوره هایی به زبان انگلیسی، زمینه های مربوط به علوم انسانی، زبان خارجه، علوم اجتماعی و علوم درسایر زمینه ها نیز دانش کسب نمایند.

پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و آموزش

برای ورود به برنامه ای در مقطع تحصیلات تکمیلی در آمریکا، حتماً لازم نیست که مدرک کارشناسی در حسابداری کسب کرده باشید. تمامی رشته های اصلی در مقطع کارشناسی قابل قبول هستند، هر چند که انتظار می رود که دارای مهارتهای کمی قوی باشید، و دوره های مربوطه را طی کرده باشید. این دوره هاممکن است از آزمون GMAT به عنوان شرط لازم برای پذیرش در برنامه های مقطع کارشناسی ارشد استفاده نمایند، با این وجود برخی از برنامه ها GRE را قبول دارند و آن را به عنوان آزمون متناوب درخواست می کنند. همچنین، عموماً از متقاضیان خواسته می شود تا یک اظهارنامه دانشجو برای تبیین اهداف خود، و برخی اوقات انشاء های مکملی را نیز به عنوان مرجع از استادان و یا کارفرمایان قبلی خود ارائه نمایند.
تجربه کاری یکی از مهم ترین فاکتورها برای برنامه های تکمیلی است. بسیاری از برنامه ها انتظار حد اقل دو سال تجربه کاری تمام وقت را دارند. اما، ممکن است که دانشجویان بتوانند مستقیماً از دانشگاه مقطع کارشناسی وارد برنامه ای شوند. برخی از برنامه های حسابداری فقط به ثبت نام چنین دانشجویانی مبادرت می ورزند.
متقاضیان می توانند ما بین برنامه های کارشناسی ارشد در رشته ی بازرگانی (M.B.AA.) ، که تمامی زمینه های بازرگانی را در بر می گیرد، با صرف کمی وقت جهت تسلط بر حیطه های تخصصی مانند برنامه های حسابداری، و کارشناسی ارشد در علوم (M.S.) ،که آموزش کاملی را ارائه می دهند، اقدام نمایند. همچنین کسب درجه تحصیلی تخصصی در زمینه هایی مانند حسابرسی، سیستمهای اطلاعاتی حسابداری، مشاوره مالی و یا حسابداری قانونی امکان پذیر است.

برنامه های M.S. عموماً بیشتر گرایش پژوهشی دارند و در برخی از مواقع به منظور رسیدن به دکترا طراحی شده اند. برنامه های دکترای مدیریت، عموماً به اخذ درجه دکترا در علوم یا دانش های انسانی (Ph.D.)می انجامد، و برای حرفه تحصیلی و یا امور پژوهشی افراد را آماده می کند.

اخذ گواهینامه حرفه ای

اخذ گواهینامه حرفه ای عموماً در این زمینه حائز اهمیت است. برای کار کردن در حرفه حسابداری عمومی، برای ارتباط برقرار کردن با مشتریان در ارتباط با رشته گسترده ای از امور حسابداری، اکثر ایالات آمریکا نیاز به کسب صلاحیت به عنوان حسابدار قسم خورده (CPA) یا رسمی دارند. ضوابط اخذ گواهینامه به عنوان حسابدار قسم خورده توسط هیات حسابداری ایالتی تعیین می شود، و از یک ایالت به ایالت دیگر متفاوت است، اما معمولاً شامل گذراندن امتحان یکپارچه CPA ، که توسط انجمن حسابداران قسم خورده آمریکا طرح ریزی شده است، تحصیلات دانشگاهی حد اقل برابر با رشته اصلی درکارشناسی حسابداری، و حد اقل دو سال تجربه کاری به عنوان حسابدار است.
همچنین، ارائه گواهینامه و اعتبارنامه حرفه ای نیز برای سایر حیطه های حسابداری امکانپذیر است. به عنوان مثال، ازمیان بسیاری از گزینه ها، یک نفر می تواند حسابدار رسمی مدیریت (CMA) ، حسابرس داخلی رسمی(CIA) ، و یا حسابرس رسمی سیستمهای اطلاعاتی (CISA) بشود. همانند گواهینامه CPA ، اکثر اعتبارنامه ها از طریق ترکیبی از شرایط تحصیلی، تجربه و گرفتن آزمون اعطاء می شوند.
برای حفظ گواهینامه های حرفه ای و پروانه ایالتی، حسابداران باید جهت حفظ دانش کنونی در رشته خود،دوره های آموزش پی در پی را به اتمام برسانند. به این جهت، بسیاری از تضمین کنندگان این گونه کارآموزی را ارائه می دهند،که این برنامه ها معمولاً بسیار کوتاه هستند (یک یا دو روز طول می کشند) وارزش سفر به خارج جهت حضور یافتن را ندارند. برای یافتن گزینه مناسب کارآموزی غیر دانشگاهی ، شاید بهتر باشد که حسابداران بین المللی و دانشجویان حسابداری برنامه هایی را که توسط جلسات تابستانی دانشگاه، مراکز آموزشی ارشد دانشگاه، و انجمنهای حرفه ای، به علاوه گزینه های آموزشی از راه دور، ارائه می شوند را تحت بررسی قرار دهند.

هم چنین متقاضیانی که دارای مدرک آیلتس و یا تافل نمی باشند، می توانند از طریق موسسه زبان آریاناپارس و با شرکت در دوره های فشرده و نیمه فشرده این موسسه که بصورت ۴ ماهه و ۸ماهه برگزار می شود،در سریع ترین زمان ممکن، اقدام به اخذ مدرک آیلتس و تافل نمایند.

علوم سیاسی و روابط بین الملل:

علوم سیاسی به مطالعه ریشه ای توسعه و عملکرد نظام‌های سیاسی و سیاست عمومی می‌پردازد. دانشمندان علوم سیاسی موضوعات گسترده ای از قبیل رابط بین‌الملل، نهادهای دولتی، و زندگی سیاسی، سیاست‌های محلی، و ساختار و عملکرد دولت را مورد پژوهش قرار می‌دهند. دوره های روابط بین‌الملل این مفاهیم را با یکدیگر تلفیق می کندو آن‌ها را در سطح جهانی و با تأکید صرف بر سیاست خارجی و موضوعات بین فرهنگی اعمال می‌کند. هر دو مدرک این زمینه تحصیلی ،میان رشته ای تلقی می‌گردند و موضوعات مختلفی را در برنامه درسی شامل تاریخ، اقتصاد، نظریه، و دولت را در بر می‌گیرند.

کارشناسی:

دانشجویانی که در دوره کارشناسی در رشته علوم سیاسی یا روابط بین‌الملل تحصیل می‌کنند مدرک کارشناسی علوم انسانی (BA) را دریافت می‌کنند. مدرک BAدوره های آکادمیک جامعی را از قبیل الزامات دوره آموزش عمومی در علوم اجتماعی و انسانی در بر می‌گیرد. نمونه ای از واحدهای ارائه شده در مقطع کارشناسی شامل دولت‌های دنیای مدرن، دولت‌های ایالتی و محلی، سیاست محیط نگر، سیاست خارجی ایالات متحده، رویکردهایی بر توسعه بین‌المللی، سیاست تطبیقی، ارتباطات بین فرهنگی، و جهانی سازی می‌شود.

تحصیلات تکمیلی:

دانشجویانی که در مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته علوم سیاسی یا روابط بین‌الملل مشغول به تحصیل هستند مدرک کارشناسی ارشد علوم انسانی (MA) یا دکترا (PhD) دریافت می‌کنند. عناوین مدارک، بسته به نوع موسسه و دوره آکادمیک متغیر است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد عموماً می‌توانند موضوعات تخصصی مختلفی را در زمینه علوم سیاسی/روابط بین‌الملل از قبیل دولت آمریکا، توسعه بین‌المللی، روابط/امور بین‌الملل، سیاست تطبیقی، فلسفه و تئوری سیاست و سیاست عمومی اخذ کنند. نمونه ای از واحدهای ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد شامل تئوری سیاست، سیاست عمومی، توسعه پایدار، روابط ایالات متحده و مکزیک، سیاست‌های ایالات متحده، موضوعات محیط نگرانه بین‌المللی، سیاست مناطق خاص و سایر موارد می‌شود.

مشاغل موجود در رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل:

با داشتن یک مدرک در رشته علوم سیاسی یا روابط بین‌الملل، فرصت‌های حرفه ای خود را در زمینه های آموزش، دولت فدرال/محلی، سازمان‌های بین دولتی، تجارت/سرمایه گذاری بین‌المللی، روزنامه نگاری، مدیریت و کارفرمایی، و سازمان‌های غیر دولتی مد نظر قرار دهید.

انتخاب دوره تحصیلی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل:

اگر ادامه تحصیل در این رشته را مد نظر قرار می‌دهید، باید با گرایش‌های دانشگاهی، و پیشرفت‌های جاری آشنا شوید. از مطالب جاری استفاده کنید و پژوهش جاری اساتید، را جهت مطابقت با اهداف تحصیلی و شغلی خود همراه با بهترین موسسه برای خود مد نظر قرار دهید.
هیچ سازمان اعتبار سنجی حرفه ای یا نظام مندی برای سنجش دوره های آکادمیک در علوم سیاسی/روابط بین‌الملل وجود ندارد، با این حال، دانشجویان آینده نگر می‌بایست حتماً تمامی دوره های معتبر منطقه ای درتارنمایwww.chea.orgرا جستجو کنید.

سازمانهایی که به مطالعه علوم سیاسی و روابط بین الملل وابسته هستند:
• انجمن علوم سیاسی آمریکا                              www.apsanet.org
• انجمن علوم سیاسی بیمن المللی                         www.ipsa.org
• انجمن دانشگاههای حرفه ای در امور بین المللی          www.apsia.org
• امور خارجه                                           www.foreignaffairs.org
• سیاست خارجی                                          www.foreignpolicy.com
• The Economist www.economist.com
• The National Interest www.nationalinterest.org
یافتن کمک هزینه تحصیلی برای مطالعه در رشته روابط بین الملل:

• لینکهای کمک هزینه تحصیلی EducationUSA www.educationusa.info/pages/students/finance.php
• تامین هزینه تحصیلات در آمریکا            www.fundingusstudy.org
• راهنمای کمک هزینه تحصیلی پترسون         www.petersons.com
• کمک هزینه تحصیلی                         www.jfklibrary.org

هم چنین متقاضیانی که دارای مدرک آیلتس و یا تافل نمی باشند، می توانند از طریق موسسه زبان آریاناپارس و با شرکت در دوره های فشرده و نیمه فشرده این موسسه که بصورت ۴ ماهه و ۸ماهه برگزار می شود،در سریع ترین زمان ممکن، اقدام به اخذ مدرک آیلتس و تافل نمایند.

تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی:

بیش از ۳۰۰۰ کالج و دانشگاه در سراسر ایالات متحده آمریکا دوره های ۴ ساله ی لیسانس را در رشته بازرگانی برگزار می کنند و حدود ۱۰۰۰ دوره در سطح فوق لیسانس و دکتری در حال برگزاری است. بیش از۵۰۰ برنامه در این سطوح موفق به کسب اعتبارنامه ی تخصصی از سوی AACSB (www.aacsb.edu) که معتبر ترین گروه تخصصی در زمینه ی بررسی کیفیت برنامه های رشته ی بازرگانی در سطح آموزش عالی است، شده اند.
همچنین دوره های دو ساله ی کاردانی و فرصت های آموزشی جهت اخذ گواهینامه های آموزش برگزار میشود.برای دانشجویان انگلیسی زبان دوره ی لیسانس و کارشناسان این رشته ،دوره های تخصصی با محوریت بازرگانی و کسب و کار برگزار میشود.

برنامه ی تحصیلی

دروس اصلی برای برنامه های مدیریت بازرگانی شامل حسابداری، آمار بازرگانی، بازاریابی، امور مالی، سیستمهای اطلاعات مدیریت (فناوری رایانه در ارتباط با مدیریت)، علوم مدیریت و تصمیم گیری، مدیریت منابع انسانی، مدیریت عملیاتی، رفتار و توسعه سازمانی، مدیریت زنجیره تامین کالا (شامل ترابری و تدارکات)، و محیط بازرگانی یا کاری (شامل سیستمهای اقتصادی، امور حقوقی و اخلاقی، امور بین المللی و چند فرهنگی ) است. روند کنونی آموزش در این دوره ها میان رشته ای است.دوره کارآموزی در محیط واقعی و انجام پروژه های تحقیقاتی و بازرگانی فردی و گروهی از اهمیت خاصی برخوردار است.
به طور معمول برنامه های کارشناسی مدیریت تجاری (BBA) و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBAA) به آمایش و بررسی تمامی رشته های مرتبط میپردازد.اکثر مدارس کسب و کار در این گرایش برنامه های تخصصی ویژه ای را در این زمینه ارائه می نمایند.به عنوان مثال کارآفرینی در بازرگانی بین الملل یا مدیریت مهندسی اهمیت بیشتری را ایفا میکند.طی کردن این برنامه های تحصیلی به اخذ درجات تحصیلی کارشناسی در مدیریت بازرگانی (MBA.BBA) و یا درجات کارشناسی ارشد (BS.MS) می انجامد.
برنامه های M.S کارشناسی ارشد نسبت به درجات کارشناسی در مدیریت بازرگانی (M.B.AA ) غالبا پژوهش گرا هستند. برنامه های دور ه آموزش تکمیلی یا دکتری در مدیریت به درجه تحصیلی دکتری در مدیریت بازرگانی (D.B.A.) و یا درجه دکتری در فلسفه (Ph.D.) می انجامد. بطور مرسوم D.B.A. چشم انداز کلی تری نسبت به Ph.D بر مدیریت ارائه میدهد زیرا بر تحقیقات در یک رشته خاص از مدیریت تاکید دارد. اما تفاوت بین این دو از درجات تحصیلی ، تا این حد دقیق نیست و در موسسات آموزشی مختلف متفاوت است. بطور معمول ارائه Ph.D برای دکتری رایج تر است.
درجه تحصیلی دکتری فرد را برای یک شغل استادی و یا پژوهشی آماده میکند. فارغ التحصیلان این رشته معمولاً به سراغ مشاغل دانشگاهی در کالج ها و دانشگاهها میروند ، در حالیکه بعضی از آنها در مشاغل تخصصی دولتی و صنعتی مشغول بکار میشوند.

تحصیلات تکمیلی

در حالیکه شرایط لازم برای ورود به دوره های بازرگانی در مقطع کارشناسی با سایر دوره ها یکی است، اما در مقطع تحصیلات تکمیلی چند تفاوت وجود دارد. برای ورود به دوره تحصیلات تکمیلی بازرگانی، حتی در مقطع دکتری، لزومی به کسب درجه کارشناسی در بازرگانی نیست. تمامی دوره های کارشناسی مورد قبول هستند و حتی بعضی از دانشگاههای دارای تحصیلات بازرگانی ترجیح میدهند که متقاضیان تحصیلات اصلی خود را از دوره هایی غیر از بازرگانی جذب نمایند.
GMAT معمولاً آزمون ورودی لازم برای دوره های تکمیلی است گر چه چندین آزمون GREE نیز به عمل میآید. بطور معمول متقاضیان باید در مورد آینده ی شغلی و اهداف متصور شده برای زندگی خودیک متن ارائه کنند و همچنین توصیه نامه هایی از اساتید یا کارفرمایان خود می توانند ارائه کنند.
برای پذیرش، تجربه کاری بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از دوره ها انتظار حد اقل دو سال تجربه کاری تمام وقت را دارند. اما برای دانشجویان مقطع کارشناسی ورود مستقیم به این دوره ها امکان پذیر است.

هم چنین متقاضیانی که دارای مدرک آیلتس و یا تافل نمی باشند، می توانند از طریق موسسه زبان آریاناپارس و با شرکت در دوره های فشرده و نیمه فشرده این موسسه که بصورت ۴ ماهه و ۸ماهه برگزار می شود،در سریع ترین زمان ممکن، اقدام به اخذ مدرک آیلتس و تافل نمایند.

تحصیل در رشته حقوق:

در ابتدا به معرفی رشته حقوق می پردازیم . تمام روابط اجتماعی که آثار حقوقی از آن ایجاد می شود ، موضوع علم حقوق قرار میگیرد . این روابط به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است و یا شامل روابط مردم گردد که حقوق خصوصی نامیده می شود .
رشته حقوق یکی از محبوبترین رشته های داوطلبان گروه علوم انسانی است . دامنه گرایش های رشته حقوق گسترده و در کلیه روابط زندگی امروز قابل ملاحظه است .
در مقطع کارشناسی در ایالات متحده آمریکا ، رشته حقوق ارائه نمی گردد و علاقه مندان به این رشته یا باید در کشور خود مدرک کارشناسی حقوق را دریافت کرده باشند و یا در دوره کارشناسی رشته ی دیگری را به اتمام رسانده باشند .
دانشجویانی که به ادامه تحصیل در رشته حقوق می پردازند مدارک خود را در یکی از رشته های علوم انسانی ، علوم اجتماعی یا علوم رفتاری اخذ کرده اند .
دانشجویان در ابتدا در دوره های J.DD شروع به یادگیری تحصیلات عمومی انجام داده که به منظور آموزش تفکر حقوقی در نظر گرفته می شود که دوره ای سه ساله می باشد .
پس از سپری کردن اطلاعات عمومی در رشته ی حقوق ، متقاضیان برای کلاس ها و دوره های تخصصی حقوق ثبت نام کرده و در این رشته و دوره شروع به تحصیل می کنند که در این دوره ها گرایش های تخصصی از جمله قانون انرژی ، قانون محیط زیست ، قانون بانکداری ، قانون دارایی های فکری ، قانون دریایی و امثال آن .
برخی از دانشکده های حقوق در ایالات متحده و سایر ارائه دهندگان آموزش های حقوقی به ارائه دوره های آموزشی کوتاه مدتی می پردازند که برای وکلای تحصیل کرده در خارج از ایالات متحده در نظر گرفته شده است و یا به نظر می رسد مورد علاقه آنها باشد .

هم چنین متقاضیانی که دارای مدرک آیلتس و یا تافل نمی باشند، می توانند از طریق موسسه زبان آریاناپارس و با شرکت در دوره های فشرده و نیمه فشرده این موسسه که بصورت ۴ ماهه و ۸ماهه برگزار می شود،در سریع ترین زمان ممکن، اقدام به اخذ مدرک آیلتس و تافل نمایند.

رشته های مربوط به کامپیوتر در آمریکا:

طبق گزارشات اخیر در رابطه با رشته ی کامپیوتر این نتیجه به دست آمده که هم اکنون ده ها وشاید صدها نوع دوره دانشگاهی مربوط به رشته ی کامپیوتر وجود دارد. در میان آنها پنج رشته تحصیلی پایه ای وجود دارد: مهندسی کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، علوم کامپیوتر، تکنولوژی اطلاعات، و سیستمهای اطلاعات.
مهندسی کامپیوتر
در واقع هر یک از دانشگاه های ایالت متحده آمریکا که دارای دانشکده مهندسی است (بیش از ۵۵۰۰ دانشگاه) شاخه ای از مهندسی رایانه را نیزارائه میدهد. اما، در بسیاری از دانشگاهها، با مهندسی رایانه کماکان به عنوان رشته ای تخصصی در مهندسی الکترونیک و یا به عنوان دوره ای ترکیبی بین علوم رایانه و دپارتمانهای مهندسی الکترونیک برخورد میشود. این امر معمولاً به ساختار تاریخی آن دانشگاه بستگی دارد و نشان دهنده ی نقطه قوت دوره ی برگزاری نیست.
مهندسین رایانه ،سخت افزارهای دیجیتالی و سیستم ها را طراحی می کنند، و همچنین تراشه های کامپیوتری را طوری برنامه ریزی می کنند تا دستگاههای دیجیتال را کنترل و یا بهم وصل نمایند. دروس دوره شامل موضوعاتی همچون مدارهای دیجیتالی، سیستمهای کنترل، تجهیزات، و سیستمهای میکرو پروسسور را تحت پوشش قرار میدهند. پروژه های تیمی و کارآموزی در این دوره ها حائز اهمیت هستند. همانند سایر رشته های مهندسی، تقریباً یک سوم از دانشجویان ،دوره کارشناسی را در طی چهار سال به اتمام میرسانند، در واقع پنج سال طول دوره ی معمول تری است.

مهندسی نرم افزار

بر خلاف عنوان این رشته ی تحصیلی، بطور معمول درجات تحصیلی مهندسی نرم افزارجزء دپارتمان های علوم رایانه محسوب میشود . برخی از دوره ها که چنین درجات تحصیلی را ارائه میدهند شامل عبارت “مهندسی” در عنوان رشته تحصیلی نیستند (برای مثال، رشته تحصیلی ممکن است عنوان “ساخت نرم افزار” یا “برنامه ریزی رایانه” را داشته باشد). چنین تفاوتهایی در عنوان رشته ی تحصیلی بطور معمول نشا ن دهنده ی تفاوتهای دوره ها نیست.
مهندسی نرم افزار بر روشهای سفت و سخت برای ایجاد و نگهداری یک برنامه ریزی معتبر و موثر برای کابران رایانه تمرکز دارد. تعلیمات در علوم رایانه، ریاضیات و مهندسی ، در کنار دوره هایی شامل رشته های مدیریت پروژه، ویژگیهای نرم افزار و تضمین کیفیت ارائه میشوند. تجربیات عملی برای ایجاد نرم افزار که به عنوان بخش عمده ای از تحصیلات و دوره های آن رشته مورد استفاده قرار خواهد گرفت، بطور معمول شامل پروژه های گروهی، فرصتهای کارآموزی و پروژه ایجاد فرم افزارفردی در سال آخر تحصیل است. بطورمعمول دانشجویان برای پیشرفت در این رشته باید در مقطع تحصیلات تکمیلی نیز به تحصیل،ادامه دهند.

علوم کامپیوتر

دوره های دانشگاهی در علوم کامپیوتر، اصلی و کلی ترین رشته های ” تحصیلات کامپیوتری” تقریباً در تمامی دانشگاههای ایالات متحده آمریکاهستند و در تمامی سطوح ارائه میشوند. این رشته ها، در سالهای ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در دانشکده های ریاضیات ایجاد شدند و سپس از یکدیگر جدا شدند ( برخی هنوز بصورت مشترک در دپارتمان های ریاضیات و علوم کامپیوتر تدریس می شوند و برخی در دپارتمانهای مهندسی الکترونیک و یا سایر دپارتمانها).
بطور متداول، تحصیلات در علوم کامپیوتری به دانشجویان دانشی نظری در مورد کامپیوتر ارائه داده، به آنها در مورد تفکر منطقی، الگوریتم، و قدرت خلاقیت مبتنی بر ریاضیات برای توسعه و پیشبرد تکنولوژی اطلاعاتی تعلیمات میدهد. دوره ها بسیار متفاوت هستند، اما بطور معمول فارغ التحصیلان را برای اختراع در زمینه تکنولوژی اطلاعاتی ، کارآفرینی، و یا پژوهش دانشگاهی برای یافتن روشهای جدید برای کاربرد و پیشرفت تکنولوژی دیجیتال، آماده می کنند.
تکنولوژی اطلاعات
گاهی این واژه به عنوان عبارتی کلی جهت پوشش دهی به تمامی زمینه های رایانه و ارتباطات استفاده میشود. تکنولوژی اطلاعات (ITT) معنای تخصصی تری دارد. بطور معمول درجات تحصیلی IT به دانشجویان دانش و مهارتهای لازم برای پاسخگویی به نیازهای روزمره استفاده از تکنولوژی را ارائه می دهد. کسب تجربه عملی و فرصتهای موجود برای دستیابی به گواهینامه تخصصی در زمینه هایی چون نصب شبکه، امنیت رایانه، و سیستم های عامل و نرم افزارهای مورد نظر ، جزئی از برنامه آموزشی محسوب میشوند. فارغ التحصیلان میتوانند در زمینه هایی چون انتخاب سخت افزار و نرم افزار، نصب، نگهداری، و امنیت دستگاه و شبکه، طراحی و بروز آوردن وب سایت ها و سایر منابع چند رسانه ای مشغول به کار شوند.
دانشجویانی که به این مشاغل علاقمند هستند باید آگاه باشند که گزینه های آنها محدود به دوره هایی نیست که نام رشته ی دانشگاهی فقط شامل “تکنولوژی اطلاعات” است زیرا تحصیلات دانشگاهی در این رشته تا حدی جدید است و دانشگاههای مختلف ممکن است از عناوین متفاوت استفاده کنند. بسیاری از دانشگاهها این رشته تحصیلی را به سادگی “علوم رایانه” می نامند و برخی عناوین دیگری را استفاده می کنند
همچنین توجه داشته باشید که تغییر رشته از” علوم رایانه ” به طرف مشاغل حمایت کننده از” تکنولوژی اطلاعات” بسیار رایج است. به ویژه، با تغییرات سریع در تکنولوژی اطلاعات، کارفرمایان در ارتباط با سیستم های خاصی که در اختیار دارند انتظار دارند که برنامه های کارآموزی فشرده تری را برای کارمندان جدید به اجرا درآورند.

سیستمهای اطلاعات

در حالیکه متخصصین در زمینه تکنولوژی اطلاعات نیازهای روزمره سازمانی را برآورده می کنند، متخصصین سیستمهای اطلاعات استراتژی های درازمدت را برای سازمان ارائه میدهند. آنها همچنین مدیریت و کارمندان بخش فنی را به یکدیگر متصل می کنند و از این رو ارتباطات شفافی را بین دو گروه ایجاد می کنند.
در ایالات متحده آمریکا تقریباً ۱۰۰۰۰ دوره در سیستمهای اطلاعات وجود دارد که اکثر آنها در دانشگاههای بازرگانی ارائه میشوند. در خصوص دوره های تکنولوژی اطلاعات، ازعناوین مختلفی برای این رشته تحصیلی استفاده میشود، اما آنچه که مشخص کننده رشته است، ترکیبی از تحصیلات کامپیوتری و بازرگانی است.
درجات تحصیلی که برای “سیستمهای اطلاعات کامپیوتری” اعطاء میشوند، معمولاً تمرکز زیادی بر تکنولوژی دارند، در حالیکه درجات تحصیلی برای سیستمهای “مدیریت اطلاعات ” گاهی اوقات بر جنبه سازماندهی و اصول رفتاری تاکید بیشتری دارند.

علوم کامپیوتر: مقاطع تحصیلی

کار با کامپیوتر از این جهت مورد توجه است که مسیرهای شغلی را فرا روی افرادی قرار می دهد که به تحصیلات رسمی نیاز ندارند(نمونه معروف آن آقای “بیل گیتس” است که تحصیلات خود در دانشگاه هاروارد را ناتمام گذاشت و به تأسیس شرکت مایکروسافت همت گماشت. به هرحال امروزه، ورود به بازار کار و پیشرفت برای افرادی که مهارت های خود را با ارائه مدارک تحصیلی و گواهینامه های آموزشی هموار می سازند به مراتب راحت تر است. اکثر مشاغل مرتبط با کامپیوتر به دنبال افرادی هستند که دارای مدارک رسمی می باشند، و در تعداد فزاینده ای از حیطه های شغلی، دارای تحصیلات تکمیلی می باشند.
گواهی حرفه ای

در خصوص مشاغل مرتبط با پشتیبانی فن آوری، کارفرمایان غالباً از داوطلبین درخواست می کنند از طریق تکمیل فرم های رسمی در صنعت مربوطه ثابت کنند که از دانش و معلومات لازم برای احراز شغل برخوردار هستند.. چنین گواهی هایی معمولاً پیش شرط های تحصیلی خاصی ندارند، اما عموماً به تجارب کاری مرتبط ، نیاز دارند. آنها همیشه (در خصوص گواهی های به رسمیت شناخته شده) مستلزم برخورداری از دانش و معلومات عمیق در زمینه موضوعاتی هستند که که در آزمون های اعطای گواهی مورد سنجش قرار می گیرند، و گواهی های آنها باید به موازات تغییرات تکنولوژی تجدید شود. گواهی ها عموماً بیشتر بر روی مهارت های عملی و دانش سیستم ها و فرایندهای خاص تئوریک تمرکز می کنند .

دانشکده های حرفه ای و مدارک دو ساله

دانشکده های دو ساله محلی و فنی ، مجموعه ای از برنامه های مرتبط با فن آوری اطلاعات را ارائه می دهند، از قبیل مدارک کاردانی یک یا دو ساله (A.S. ) یا کاردانی علوم کاربردی (A.A.S. ) و نیز برنامه های اعطای گواهی که معمولاً بین شش ماه تا یک سال به طول می انجامد که آموزش هایی را برای ورود مستقیم به مشاغلی در حیطه هایی مانند تعمیر و نگهداری کامپیوتر، وارد کردن داده ها، یا عملیات کامپیوتر ارائه می دهند.
گرچه A.A.S. یک مدرک حرفه ای است که غالباً نمی توان واحدهای گذرانده شده در طی آن را به تحصیلات عالی انتقال داد. تحصیل در چارچوب یک برنامه A.SS. غالباً مشابه دو سال اول یک برنامه کارشناسی است. دانشجویان باید بررسی کنند چه توافق هایی با مؤسسات آموزش عالی چهار ساله وجود دارد و مؤسسه دو ساله چه پشتیبانی هایی را برای تسهیل در انتقال واحدها ارائه می دهد.

برنامه های مقطع کارشناسی

برنامه های مقطع کارشناسی به منظور فراهم نمودن دانش و معلومات گسترده و مهارت های فنی برای دانشجویان طراحی شده است، و این امکان را برای آنها فراهم می سازد که از بین دو گزینه ادامه تحصیل به مقطع تحصیلات تکمیلی و یا ورود مستقیم به مشاغل حرفه ای یکی را انتخاب کنند.
تخصص در مقطع کارشناسی چندان متداول نیست (و در حقیقت «هیئت تأیید مهندسی و فن آوری» (Accreditation Board for Engineering and Technologyy ) ، که نهاد حرفه ای مسئول تأیید برنامه های تحصیلی مرتبط با علوم کامپیوتر است، از آن ممانعت به عمل می آورد). دانشجویان تحصیلات خود را با ترکیبی از یک برنامه آموزشی اصلی مشتمل بر دروسی در زمینه حیطه هایی خارج از رشته تحصیلی خود و دروس مقدماتی در زمینه ریاضیات، برنامه نویسی و سایر حیطه های مرتبط به ITآغاز می کنند. برنامه های سیستم های اطلاعاتی با جهت گیری تجاری اغلب مستلزم گذراندن دروسی در زمینه رشته هایی مانند اقتصاد، آمار بازرگانی و بازاریابی نیز می باشد. دانشجویان IT طی سال های سوم و چهارم تحصیلات خود،قادر هستند یک سری دروس اختیاری پیشرفته را در زمینه مجموعه ای از رشته های مختلف انتخاب کنند.
رشته های مرتبط با ITT معمولاً بسیار رقابتی هستند. دانشجویان می توانند شانس کاریابی سریع خود را به میزان قابل ملاحظه ای از طریق کسب تجربه عملی در حین تحصیل و تکمیل تحصیلات دانشگاهی خود با آموزش های ضمن خدمت دوره های کار آموزی بهبود بخشند. ممکن است برخی از دانشگاه ها فرصت های پژوهشی یا دستیاری را برای دانشجویان فوق العاده ممتاز مقاطع کارشناسی تدارک ببینند. روش دیگر برای بهبود بخشیدن فرصت های اشتغال، گرفتن دروس اختیاری در زمینه سایر رشته های مفید در محل کار است. علاوه بر تسلط به زبان خارجی و مهارت های بین فرهنگی (امتیازاتی که اکثر دانشجویان خارجی از قبل از آنها برخوردار هستند)، کارفرمایان غالباً به دنبال دانشجویانی هستند که دوره های آموزشی را در زمینه حسابداری، بازاریابی و مدیریت گذرانده باشند.

تحصیلات تکمیلی

دانشجویانی که در حال بررسی برنامه های تحصیلات تکمیلی مرتبط با کامپیوتر هستند اطمینان حاصل کنند که تخصص های ارائه شده و نیزعلایق پژوهشی اعضای هیئت علمی، متناسب با اهداف آنها است. به هر حال، لازم به تذکر است که فعالیت های آموزشی که به اخذ مدرک تحصیلات تکمیلی می انجامد نمی تواند تفاوت قابل ملاحظه ای با همان فعالیت های آموزشی داشته باشد که به عنوان تخصص در چارچوب یک رشته تحصیلی وسیع تر ارائه می گردد. به عنوان مثال، دو برنامه متفاوت ممکن است ضرورتاً شامل فعالیت های آموزشی یکسان باشند، اما یکی مدرکی را در زمینه هوش مصنوعی و دیگری مدرکی را در زمینه علوم کامپیوتر اعطا کند. ( همین قانون در مورد مقطع کارشناسی، که طی آن مدارک تخصصی کمتر متداول هستند، نیز صدق می کند.)
متقاضیان مدرک کارشناسی ارشد در زمینه رشته های مرتبط با علوم کامپیوتر باید از دانش و معلومات قوی در زمینه ریاضیات و تجربه کار با کامپیوتر برخوردار باشند؛ اما ضرورتی ندارد که آنها حتماً دارای مدرک کارشناسی در رشته IT باشند. افرادی که لیسانس مهندسی و یا ریاضیات دارند عموماً در مقطع تحصیلات تکمیلی IT پذیرفته می شوند، حال آنکه افرادی که دارای پیشینه های تحصیلی دیگر هستند نیز ممکن است پذیرفته شوند مشروط به اینکه بتوانند دانش کامپیوتر و معلومات ریاضی فوق العاده ای را از خود نشان دهند.
پذیرش در اکثر برنامه های تحصیلات تکمیلی مرتبط با IT مستلزم قبولی در آزمون GREE است، و بخش کمی آزمون مذکور از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. در عوض آزمون GMAT ممکن است برای برنامه های تحصیلی مرتبط با سیستم های اطلاعاتی و سایر برنامه های کامپیوتری تجارت مدار لازم باشد. همچنین دانشجویان خارجی باید از مهارت های زبان انگلیسی بسیار خوبی برخوردار باشند.
گاهی کمک های مالی در مقطع تحصیلات تکمیلی وجود دارد، به ویژه به این دلیل که گروه های علوم کامپیوتر اغلب یارانه های کمک هزینه های پژوهشی دریافت می کنند. دستیاران آموزشی و پژوهشی ممکن است از معافیت های شهریه و نیز مستمری ماهیانه برخوردار گردند.
برنامه های Ph.D. در زمینه رشته های ITT فارغ التحصیلان را برای سمت هایی نظیر عضویت در هیئت علمی دانشگاه ها و نیز مشاغل پژوهشی و مشاوره ای سطح بالا آماده می سازد. داوطلبین Ph.D. باید پایان نامه ای ارائه دهند که مستلزم انجام تحقیقات مستقل در رشته ی IT است.

هم چنین متقاضیانی که دارای مدرک آیلتس و یا تافل نمی باشند، می توانند از طریق موسسه زبان آریاناپارس و با شرکت در دوره های فشرده و نیمه فشرده این موسسه که بصورت ۴ ماهه و ۸ماهه برگزار می شود،در سریع ترین زمان ممکن، اقدام به اخذ مدرک آیلتس و تافل نمایند.

تحصیل MBA در آمریکا:

با وجود صدها دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی در سراسر ایالات متحده که به ارائه دوره های M.B.A. می پردازند ، مجموعه متنوعی از رویه های درخواست و پذیرش برای این دوره ها وجود دارد. به هر حال، کلیه درخواست های M.B.A. مستلزم موارد زیر می باشند:
۱۱. فرم اطلاعات عمومی. معمولاً ساده ترین بخش درخواست است که راجع به اطلاعاتی نظیر نام، تاریخ تولد، وضعیت تأهل، سوابق تحصیلی، و غیره سؤال می کند. فقط اطلاعات کلی!
۲۲. توصیه نامه ها. معمولاً توصیه نامه های محرمانه اهمیت ویژه ای دارند. سعی کنید افرادی را انتخاب کنید که شما را به خوبی می شناسند و می توانند به نحوی مؤثر استعدادهای شما را مورد تأیید قرار دهند. بسیاری از دانشگاه ها درخواست می کنند که آمیزه ای از معرفی نامه های علمی و مرتبط با کار ارائه گردد تا آفیسر مسئول پذیرش بتواند به درک بهتری از توانمندی های علمی و عملی شما نائل گردد.
۳. تجربه کاری. در اکثر درخواست ها از شما خواسته می شود که یک پیشینه کاری یا رزومه ارائه دهید. لطفاً توجه داشته باشید که بسیاری از برنامه های M.B.AA. ایالات متحده، به ویژه برنامه هایی که رقابت شدیدی بر سر آنها وجود دارد، شدیداً به دنبال داوطلبانی هستند که حداقل دو سال تجربه کاری مفید دارند.
اگر مایل هستید بدون داشتن تجربه کاری قابل ملاحظه، درخواست پذیرش دهید، آن دسته از برنامه های M.B.AA.را انتخاب کنید که به بخش تجربه کاری درخواست شما اهمیت کمتری می دهند.

۴. سؤالات تشریحی. آماده باشید که حداقل یک مقاله بنویسید. برخی از دانشگاه ها چندین مقاله می خواهند و موضوعات مقالات هم متنوع است. معمولاً دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی خود تعیین می کنند که مقدار مقاله چقدر باشد. راجع به موضوعات تعیین شده بنویسید و مقاله ای با طول مناسب تهیه کنید. از به کار بردن جملات عمومی خودداری کنید و به جای آن از مثال های خاصی که علائق، توانایی ها و آمادگی شما برای تحصیلات M.B.A. را نشان می دهند استفاده کنید.
نمونه هایی از سؤالات تشریحی به شرح زیر است:
«چه سمت ها و مسئولیت هایی بر عهده دااشته اید…؟ این سمت چه تأثیری بر آمادگی شما برای یک شغل مدیریتی داشته است؟» (دانشگاه کالیفرنیای جنوبی)؛ و یا فقط «خلاصه ای از زندگی نامه خود را ارائه دهید» (دانشگاه دوکوسنDuquesne).
۵۵. سوابق علمی. باید سوابق فعالیت های علمی در کلیه مؤسسات آموزشی که بعد از تحصیلات متوسطه در آنها حضور یافته اید را ارائه دهید. چنانچه سوابق علمی شما به زبانی غیر از زبان انگلیسی باشد، باید ترجمه تأیید شده آنها به زبان انگلیسی ارائه گردد. آفیسر مسئول پذیرش باید دوره های آموزشی که شما گذرانده اید، نمراتی که کسب کرده اید و شواهدی دال بر اعطای مدرک به شما را ملاحظه کند.
۶. نمرات آزمون ها. تقریباً همه برنامه های M.B.A. نیاز به GMATT ( آزمون استعداد برای سنجش توانایی های تحلیلی، کمی و کلامی، دارند). آزمون تافل هم، برای اکثر متقاضیانی که اهل کشورهای غیر انگلیسی زبان هستند اجباری است. دانشگاه ها معمولاً حداقل نمره تافل لازم برای پذیرش را اعلام می کنند. به هر حال، نمرات GMAT قابل قبول دانشگاه ها متفاوت است. نمرات GMATتنها یکی از بخش های درخواست برای پذیرش هستند و با توجه سایر قسمت ها سنجیده می شوند، بنابراین هیچ حد نصاب دقیق و مشخصی در این مورد وجود ندارد.
دانشگاه ها باید نمرات شما را مستقیماً از «اداره آزمون های تحصیلی» دریافت کنند. راهنمایی های لازم در خصوص محلی که نمرات آزمون ها باید به آنها ارسال گردد در بروشورهای ثبت نام ارائه شده است.
۷۷. گواهی منابع مالی. در این فرم از شما خواسته می شود که شواهدی دال بر وجود بودجه کافی برای ادامه تحصیل خود در ایالات متحده ارائه دهید. درخواست های M.B.A. مبلغ لازم برای هر سال تحصیل در آن دانشگاه را بر حسب دلار اعلام می کنند. این مبلغ به میزان چشمگیری از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. آماده باشید که صورت حساب های بانکی یا سایر اسناد مالی را ارائه دهید که حاکی از توانایی مالی شما برای پرداخت هزینه های تحصیلی میباشد. لطفاً توجه داشته باشید که کمک های مالی M.B.A. بسیار محدود است و همین کمک اندک هم اغلب برای شهروندان و ساکنین دائمی ایالات متحده رزرو می شود. در مواردی هم که کمک مالی وجود دارد، به شدت بر سر آن رقابت می شود و این کمک عموماً تنها شامل یک بورسیه تحصیلی جزئی است. هنگام درخواست برای پذیرش، این موارد را مد نظر قرار دهید، زیرا حتی اگر پذیرفته شوید، بدون ارائه شواهد و مدارکی دال بر داشتن منابع مالی کافی، نمی توانید ویزای دانشجویی بگیرید.
۸۸. هزینه های رسیدگی به درخواست. درخواست برای پذیرش تقریباً در همه دانشگاه ها مستلزم پرداخت هزینه است. این هزینه بسته به دانشگاه مورد نظر می تواند بین ۳۵$ تا ۱۵۰$ دلار باشد.
توصیه هایی برای متقاضیان M.B.A.
از قبل برنامه ریزی کنید. اکثر برنامه های M.B.AA. فقط برای ترم پاییز، که در ماه اوت یا سپتامبر آغاز می شود، دانشجو می گیرند. بسته به دانشگاهی که می خواهید در آن ادامه تحصیل دهید، مهلت درخواست برای برنامه های M.B.A. می تواند یک سال قبل از شروع برنامه باشد. مهلت اکثر برنامه های M.B.A. از ژانویه تا آوریل است. شما باید قبل از پایان مهلت درخواست برای پذیرش، در آزمون های تاقل و GMAT شرکت کنید.
مهلت درخواست برای پذیرش را به دقت بررسی کنید. در برخی از دانشگاه ها آخرین مهلت برای ثبت نام متقاضیان خارجی زودتر از آخرین مهلت برای متقاضیان آمریکایی است. برخی از برنامه های M.B.A. هم دارای چندین مهلت درخواست هستند، یعنی اینکه دو یا سه مهلت مختلف را برای متقاضایان ارائه می دهند. اغلب در این گونه موارد، هر چه دیرتر درخواست دهید، با رقابت شدیدتری مواجه خواهید بود. پس هرچه زودتر در خصوص درخواست برای پذیرش تصمیم گیری و اقدام کنید.
برای پذیرش در بیش از یک دانشگاه درخواست دهید. به خاطر داشته باشید که برنامه های M.B.AA. تمایل دارند تعداد زیادی درخواست پذیرش از متقاضیان واجد شرایط قبول کنند که اغلب ازظرفیت واقعی پذیرش آنها بیشتر است، بنابراین نمی توانید مطمئن باشید که در انتخاب اول خود پذیرفته خواهید شد.
حتی الامکان درخواست پذیرش خود را تایپ کنید. درخواست های تایپ شده حرفه ای تر به نظر می رسد و خواندن آنها هم برای کارمند مسئول پذیرش آسان تر است. درخواست را به دقت بررسی کنید تا مبادا دارای غلط باشد و از یک نفر دیگر هم خواهش کنید که درخواست شما را به دقت مطالعه کند. توجه به جزئیات و مهارت های ارتباطی قوی در دنیای کسب و کار بسیار ضروری است که به کمیته پذیرش دوره یM.B.A. نشان دهید برنامه ی آمادگی برای این دوره را از قبل شروع کرده اید و برنامه ریزی بلند مدت داشته اید.
حتماً فعالیت های کارآفرینی و فعالیت های فوق برنامه مرتبط با کسب و کار خود را به دقت بیان کنید. این فعالیت ها، حتی اگر تجارب کاری تمام وقت نباشند، خلاقیت، ابتکار عمل و قدرت مدیریت شما را نشان می دهند، ویژگی هایی که کمیته های پذیرش دانشجو مایل به دیدن آنها هستند.
به صورت آنلاین درخواست دهید و یا همه چیز را از طریق پیک یا پست ارسال کنید. پست زمینی قطعاً ارزانتر اما در عین حال کندتر و غیر قابل اطمینان تر است. لازم است درخواست شما به موقع به مقصد برسد.
بعد از تکمیل درخواست ها و ارسال آنها، دوره انتظار آغاز می شود. برخی از دانشگاه ها وصول درخواست شما را اعلام و درخواست می کنند که مدارکی که احیاناً از قلم افتاده را برای آنها بفرستید. سرانجام، در بهار یا اوایل تابستان تصمیم دانشگاه در خصوص درخواست پذیرش شما اعلام خواهد شد.
هم چنین متقاضیانی که دارای مدرک آیلتس و یا تافل نمی باشند، می توانند از طریق موسسه زبان آریاناپارس و با شرکت در دوره های فشرده و نیمه فشرده این موسسه که بصورت ۴ ماهه و ۸ماهه برگزار می شود،در سریع ترین زمان ممکن، اقدام به اخذ مدرک آیلتس و تافل نمایند.

بازدیدها: ۲۰۴۵