حافظه ی برتر یعنی قابلیت نگهداری و پردازش اطلاعات در مغز. حافظه ی برتر یعنی قابل استفاده بودن اطلاعات موجود در مغز . حافظه ی برتر یعنی یاد آوری سریع .وقتی برای کنکور درس می خونی ، مشاوره درسی می تونه کمک کنه حافظه ات رو بهتراستفاده کنی.

تشکیل حافظه ی برتر سه مرحله داره :

۱- یادگیری ( رمز گردانی ): این مرحله همان دریافت و ادغام و پردازش اطلاعات هست
۲- یادسپاری ( حفظ اطلاعات ) : که همان تثبیت اطلاعات در مغز است.
۳- یادآوری ( بازیابی اطلاعات ): که همان قابل استفاده کردن اطلاعات ذخیره شده در مغز است.

حافظه بر اساس مدت زمان ذخیره ی اطلاعات دسته بندی می شه!

۱- حافظه ی حسی :

حافظه ی حسی ، اولین قسمت  پردازش اطلاعات در مغز است.وقتی ایجاد می شه که ،  توسط حواس خودمون ، یک محرک از بیرون دریافت می کنیم. عمر این حافظه حداکثر چند ثانیه است. هر کدوم از حواس ما ، یه حافظه ی حسی مخصوص به خودش داره.حافظه ی دیداری، شنیداری ، چشایی ، و حافظه ی حسی که بخش مهم فرآیند درک ما رو تشکیل می ده. ظرفیت حافظه ی حسی ما خیلی زیاده اما نا محدود نیست.

۲- حافظه ی کوتاه مدت:

اگه به چیزهایی که در حافظه ی حسی ما تشکیل شده توجه و دقت کنیم ، به حافظه ی کوتاخ مدت منتقل می شه. .  عمر این حافظه از چند ثانیه تا چند دقیقه است . تغییراتی که در اتصالات عصبی ما بوجود میاد ، به طور گذرا حافظه ی موقت ایجاد می کنه. حافظه ی کوتاه مدت ، یه دفترچه یادداشته که ظرفیتش برای افراد مختلف فرق می کنه .( فراخنای حافظه) . این ظرفیت  معمولا برای ارقام تا ۷ رقم ، حروف تا ۶ عدد  و واژه ها تا ۵ تا می باشد.   اطلاعات موجود در حافظه ی موقت اگه مرور و تکرار نشه ، از بین میره!  اگه اطلاعات را به بخش های کوچکتر تقسیم کنی ، می تونی ظرفیت حافظه ی موقت را افزایش بدی. معمولا این حافظه برای رفع نیاز های آنی استفاده می شه.

۳- حافظه ی فعال:

حافظه ی فعال جانشین حافظه ی کوتاه مدت شده و پردازش و تغییر اطلاعلات را هم انجام می دهد.پس ظرفیت حافظه ی کوتاه مدت،  جای خودش را به ظرفیت پردازش  می ده!  این حافظه ، ترکیب حافظه ی کوتاه مدت و توجه به تکالیف ذهنی هست. کار این حافظه ،  فعالیت هایی ،  نظیر یادگیری، استدلال،  درک  و تفکر  است .  زمانی که  مرور ذهنی، بازیابی و یادآوری  می کنیم، اطلاعات از حافظه ی بلند مدت،  به حافظه ی فعال منتقل میشه.  البته نمیشه خیلی ، مرز جدایی بین حافظه ها ایجاد کرد.  در فرآیند هایی مثل خواندن، نوشتن و محاسبات ذهنی ، که نیاز به استدلال وجود داره،  حافظه ی فعال درگیر  می شه.

۴- حافظه ی بلند مدت :

تکرار و مرور باعث میشه اطلاعات از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت منتقل بشه .  ظرفیت این حافظه نامحدوده! مدت زمان نگهداری هم از چند ساعت تا آخر عمر می تونه باشه. (بستگی به تمرین و تکرار به موقع داره )  این حافظه وقتی شکل می گیره که اتصالات عصبی دائمی وماندگار ایجاد بشه. پروتئین ها به تشکیل این اتصالات کمک می کنه.

انواع حافظه ی بلند مدت:

۱- حافظه ی آشکار :

این حافظه نیاز به یادآوری آگاهانه و باهوشانه داره.  در این حافظه یادگیری به صورت کاملا ارادی و خود آگاه ایجاد میشه . برای یاد آوری هم به یه محرک و سرنخ کوچک نیاز داره . و شامل دو دسته است. .

* حافظه ی معنایی:

این بخش شامل ، دانسته ها ، واژه ها ، ایده ها ، مفاهیم  و اطلاعات عمومی ما میشه و یک حافظه ی مرجع  هست .این حافظه مستقل از زمان و مکان است و یه نوع رمزگردانی برای رفع ابهام به شمار می آید .

* حافظه  ی رویدادی:

این حافظه به مکان و زمان بستگی داره و شامل یه سری رویداد زنجیره ای می شه. این حافظه ، همان حافظه ی شخصی هر فرد هست که احساسات و هیجانات را در بر می گیره. حافظه ی اتوبیوگرافیک ، نیز زیر مجموعه ی این حافظه است که مربوط به  یک اتفاق خاص در زندگی شخصه!

۲- حافظه ضمنی:

این حافظه به طور ناخود آگاه است و شامل مهارت های حرکتی است . پس به گفتار بستگی نداره . مثل دوچرخه سواری یا پیانو زدن  یا واکنش های هیجانی شرطی شده!

انواع حافظه بر اساس اولویت زمان :

 حافظه ی گذشته نگر:

در این بخش مطالبی که باید یاد آوری بشه مربوط به گذشته است.

 حافظه ی آینده نگر:

این بخش مطالبی را مرور می کنه که مربوط به آینده است.

مرکز حافظه ، کار اصلی حافظه ، خطاهای حافظه :

حافظه جای خاص و مشخصی در مغز نداره، ولی لوب پیشانی مغز، هیپوکامپ و آمیگدال نقش  نقش پر رنگ تری در حافظه دارند. .کار اصلی حافظه ، ارتباط دادن اطلاعات جدید با دانسته های قبلی می باشد ( پیوند و وابسته سازی اطلاعات ) . خطای حافظه هم می تواند فراموشی و یا تحریف در هر مرحله از پردازش اطلاعات باشه.  علت فراموشی در حافظه ی حسی ، بی توجه ی و بی دقتی است. علت فراموشی در حافظه ی کوتاه مدت ، ظرفیت محدود و عدم مرور است. اما علت فراموشی از از حافظه ی بلند مدت  می تواند به علت مرور زمان ، تداخل اطلاعات ، اثر  اطلاعات گذشته بر  اطلاعات جدید،  اثر اطلاعات جدید بر اطلاعات قدیمی ( به طور کلی اثر یک داده ی قوی تر بر داده های ضعیف تر ) ، حواس پرتی ، تلقین ، اطلاعات ناقص ، سرکوب خاطرات ناخوشایند ، نداشتن مسیرو سر نخ مشخص برای یاد آوری  و در آخر یاد آوری گزینشی و به دلخواه !!!! .یادتون باشه : علاقه مندی لازمه “توجه و تمرکز” و “توجه و تمرکز” لازمه یادگیری و یادسپاری است.

رمز گردانی را جدی بگیرید :

رمزگردانی می تواند حالت های مختلفی داشته باشد. رمزگردانی ساختاری (تاکید بر مشخصات ساختاری و فیزیکی )، رمز گردانی آوایی یا صوتی (تاکید بر صدای واژه ها) و رمزگردانی معنایی (تاکید بر معنی ومفهوم)،  که در این میان رمزگردانی ساختاری ، پردازش سطحی و رمزگردانی معنایی ، پردازش عمیق  خواهد بود. وقتی که یک رشته اطلاعات و یا رویدادها  به صورت پشت سر هم ، رمزگردانی  می شوند ،  ممکن است در یاد آوری دچار جا به جایی شوند.

عوامل موثر در تقویت حافظه و ایجاد حافظه ی برتر :

حافظه ی برتر داشتن ، یه سری ملزومات داره.

تغذیه :

خوردن صبحانه ی کامل که شامل کربو هیدرات ها باشه. مغز کربو هیدرات رو به گلوکز تبدیل می کنه که بنزین مغزه! کربو هیدرات ها در حبوبات ، کیک ، نان برشته ، تخم مرغ ، دم نوش ها و میوه و سبزی ها یافت می شه. در عوض استفاده از الکل بسیار مضر هست. شکر هم جزو موادی است که باید کمتر استفاده کنیم.چون باعث اختلال یاد گیری و افسر دگی میشه. آب زیاد بنوشید چون قسمت عمده ی حجم مغز از آب تشکیل شده و ثابت شده حتی یک درصد کم آبی ، باعث کاهش یادگیری می شه.رژیم پروتئین و گوشت و سبزیجات بسیار  سودمنده! خوراکی هایی مثل آووکادو ، شکلات تلخ ، پروبیوتیک ها ، سبزی ها با  رنگ سبز پررنگ ، ماهی چرب  و ویتامین های BوKوC مخصوصا B12 و اسید فولیک یادتون نره!

ورزش برای حافظه ی برتر :

ورزش باعث افزایش جریان خون می شه . پس حجم اکسیژن و گلوکزی که به مغز می رسه بیشتر می شه. ورزش هایی مثل دویدن بسیار مفید هستن.البته این ورزش جسمی بود. ورزش ذهنی و فکری هم لازمه . چون باعث میشه ظرفیت حافظه بره بالا. شطرنج ، حل جدول ، یاد گیری زبان خارجه هم برای مغز مثل ورزشه! جستجوی هدفمند در اینترنت ( درست شنیدید!) کمک می کنه ذهن فعال بمونه.

استراتژی و تکنیک برای داشتن حافظه ی برتر :

اطلاعات را به واحد های کوچکتر تقسیم کن. جزئی تر و دقیق تر فکر کن. مرور یادت نره. مرور باعث حفظ اطلاعات در کوتاه مدت و انتقال به بلند مدت می شه. از طرفی بازنشانی راحت تر از یاد آوریه . یعنی سعی کن از تکنیک باز نشانی بیشتر استفاده کنی. مثل حل تست!!! اگه دقت کرده باشی حل تست راحت تر از حل مسئله ی تشریحی هست چون در تست گزینه ها وجود دارن که می تونن به بازنشانی اطلاعات کمک کنن. می شه گفت استفاده از فاکتورهای زیر هم بسیار مفید و اثر گذاره. علاقه ، توجه ، درک ، تکرار ، مرور، به کار گیری ، تداعی معانی ، تصویر سازی ، سازمان دهی ، ارتباط بین مطالب ، سیستم جایگزین کلمات ، تهیه ی فهرست ، اتصال حروف و ساخت کلمات ، سلامت بدنی ، خواب کافی و…

مشاوره درسی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره کنکور

اطلاعات عمومیروانشناسیروش درس خوندنروش مطالعه

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.