جایزه ی نوبل ، برندگان جوایز نوبل و آکادمی و بنیاد نوبل

محمد گنجی نوشته محمد گنجی جمعه - ۱۲ بهمن ۱۳۹۷

جایزه ی نوبل ، برندگان جوایز نوبل و آکادمی و بنیاد نوبل هر ساله در پنج رشته واجدین شرایط را انتخاب می کند. جایزه ی نوبل ، معتبرترین جایزه ی علمی است که به دانشمندان واجد شرایط توسط بنیاد نوبل اعطا می شود.
جایزه ی نوبل ، برندگان جوایز نوبل و آکادمی و بنیاد نوبل
جایزه ی نوبل در پنج رشته ی فیزیک، شیمی ، بیولوژی و پزشکی ، ادبیات و صلح اعطا می شود .البته یک جایزه ی فرعی هم بعدها در رشته اقتصاد به این جوایز اضافه شد که جزو بنیاد نوبل نیست. جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵ ، توسط آلفرد نوبل ، شیمی دان سوئدی و مخترع دینامیت پایه گذاری شد.

جایزه ی نوبل ، برندگان جوایز نوبل و آکادمی و بنیاد نوبل

برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ میلادی جایزه ی نوبل اهدا شد و قرار شد هر سال در پنج رشته این جایزه اهدا شود . از سال ۱۹۶۸ بانک مرکزی سوئد جایزه ی نوبل اقتصاد را هم به این پنج جایزه اضافه کرد. آکادمسی سلطنتی علوم سوئد ، وظیفه ی انتخاب برندگان شیمی و فیزیک را به عهده دارد. فرهنگستان پادشاهی علوم سوئد هم برنده ی جایزه ی نوبل اقتصاد را انتخاب می کند. برندهی جایزه ی نوبل ادبیات ، توسط آکادمی سوئد و برنده ی جایزه ی نوبل پزشکی توسط انستیتو کارولینسکای سوئد انتخاب می شود . اما جایزه ی صلح نوبل توسط کمیته ی نوبل نروژ ، وابسته به استورتینگ یا پارلمان نروژ انتخاب می شود. این پنج کمیته وظیفه ی انتخاب و معرفی برنده ی جایزه نوبل را به عهده دارند. در این کمیته ها سه تا پنج عضو وجود دارد. برای جایزه ی نوبل کسی نمی تواند خودش را نامزد کند معرفی نامزدهای جایزه ی نوبل توسط برندگان دوره های قبل ، استادانبرجسته ، اعظای کمیته های اهدای جوایز ، بعضی از نهادها و پارلمان های بین المللی ،انجام می شود. نامزدها باید تا تاریخ اول فوریه مشخص شوند. برندگان در ماه اکتبر مشخص می شوند و جایزه در ۱۰ دسامبر ، مصادف با سالگرد درگذشت نوبل اهدا می شود.

مراسم جایزهٔ صلح نوبل از ۱۹۰۵ تا ۱۹۴۶ در مؤسسهٔ نوبل نروژ، پس از آن در ابتدا در دانشگاه اسلو، و از سال ۱۹۹۰ در عمارت شهرداری اسلو برگزار شده‌است. سایر مراسم‌های اهدای جوایز از سال ۲۰۰۵ در تالار کنسرت استکهلم برگزار شده‌اند.هر سال هر یک از جوایز حداکثر به سه نفر اهدا می‌شود. هر جایزه عبارت است از یک مدال طلا، یک دیپلم افتخار، و مبلغی پول. در حال حاضر، مبلغ اهدایی در حدود ۱۰ میلیون کرون سوئد (اندکی بیش از یک میلیون یورو یا ۱٫۳ میلیون دلار آمریکا) است. اصولاً اهدای این مبلغ با این هدف صورت گرفته که برندگان نوبل، به دور از فشار تأمین هزینه‌ها، به کار و پژوهش ادامه دهند. اما واقعیت این است که بسیاری از برندگان، پیش از دریافت این مبلغ بازنشسته می‌شوند. اگر در یک گروه دو نفر برنده شوند، مبلغ یادشده میان دو نفر نصف می‌شود. اگر شمار برندگان سه نفر باشد، کمیتهٔ اهدای جوایز مختار است که این مبلغ را به‌طور برابر میان سه نفر تقسیم کند یا اینکه به یک از برندگان یک‌دوم و به هریک از دو نفرِ دیگر یک‌چهارم مبلغ مذکور را اهدا کند. معمولاً دریافت‌کنندگان این مبلغ، آن را برای اهداف علمی، فرهنگی، یا انسان‌دوستانه وقف می‌کنند.

برندگان جایزه ی نوبل امسال:

جایزه ی نوبل فیزیک :

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۸ به آرتور اشکین ،  جرارد مورو  و  دونا استریکلند اهدا شد  . اختراعات آنها فیزیک لیزر را اصلاح کرده است. اشیاء بسیار کوچک و فرآیندهای فوق العاده سریع در حال حاضر در یک نور جدید دیده می شود. ابزار دقیق پیشرفته، بازآفرینی مناطق ناشناخته پژوهش و بسیاری از کاربردهای صنعتی و پزشکی است.

جایزه ی نوبل شیمی :

آکادمی علوم سلطنتی سوئد تصمیم گرفته است  نیمی از جایزه نوبل شیمی در سال ۲۰۱۸ را به فرانسیس ه. آرنولد “برای تکامل آنزیم های هدایت شده” و نیم دیگر به طور مشترک به جورج P. اسمیت و سر گرگوری پری وینتر “برای نمایش فاز پپتیدها و آنتی بادی ها ” اهدا کند

 جایزه ی نوبل پزشکی :

جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی ۲۰۱۸ به جیمز پ. آلیسون و Tasuki Honjo “برای کشف سرطان درمانی با مهار مقررات ایمنی منفی” اهدا شد  . برندگان جایزه نشان دادند که چگونه استراتژی های مختلف برای مهار ترمز بر روی سیستم ایمنی بدن می تواند در درمان سرطان استفاده شود. اکتشافات آنها نقطه عطفی در مبارزه علیه سرطان است.

جایزه ی نوبل ادبیات:

امسال به علت رسوایی جنسی یکی از دست اندرکاران جایزه نوبل ادبیات نداشتیم.

جایزه صلح نوبل :

هر دو برنده جایزه، فعالیت های  مهمی را برای تمرکز توجه و مبارزه با جنایات جنگی ایجاد کرده اند. دنیس مکوئه ، که زندگی خود را برای دفاع از این قربانیان اختصاص داده است. نادیا مراد ، که از تروریست های داعش و سوء استفاده هایی که علیه خود و دیگران انجام می شود، می گوید. هر یک از آنها به شیوه خود کمک کرده است تا دیدگاه بیشتری نسبت به خشونت های جنگی زمان بگذارد، به طوری که عاملان می توانند برای اقدامات خود پاسخگو باشند.

جایزه ی نوبل اقتصاد :

جایزه علوم اقتصادی نوبل دقایقی پیش به ۲ اقتصاددان آمریکایی به نام‌های ویلیام دی نوردهاس و پل ام رومر برای«یکپارچه کردن تغییرات آب و هوایی با تحلیل های اقتصاد کلان در بلند مدت» رسید.جایزه های امسال روش هایی برای رسیدگی به برخی از سؤالات اساسی و اصلی ما در مورد چگونگی ایجاد رشد اقتصادی پایدار و پایدار درازمدت را طراحی کرده اند. مشارکت آنها به ما در درک اساسی در مورد علل و پیامدهای نوآوری های تکنولوژیک و تغییرات آب و هوایی کمک می کند.