گیاهان دارویی و معطر ، انتخاب رشته ، ادامه تحصیل ، بازار کار

محمد گنجی نوشته محمد گنجی جمعه - ۳۰ شهریور ۱۳۹۷

گیاهان دارویی و معطر ، انتخاب رشته ، ادامه تحصیل ، بازار کار ، گیاهان داروی با توجه به شرایط کشور ما بسیار خوب و پر بازده خواهد بود.
 گیاهان دارویی و معطر ، انتخاب رشته ، ادامه تحصیل ، بازار کار
آمار جهانی نشان می‌دهد که مواد مؤثر بیش از ۵۰ درصد از داروهای تولید شده طبیعی است و عمدتاً منشأ گیاهی دارد.در حال حاضر نیز بیش از ۸۰ درصد از مردم کشورهای در حال توسعه به داروای گیاهی وابسته هستند و کشورهای تولید کننده مواد دارویی مثل آلمان، انگلستان، سوئیس و ژاپن، استفاده از گیاهان دارویی را در سطح وسیعی در برنامه تولید خود قرار داده‌اند.

گیاهان دارویی و معطر ، انتخاب رشته ، ادامه تحصیل ، بازار کار

کشور پهناور  ایران با آب و هوای گوناگون و شرایط اقلیمی مختلف وحدود ۸ هزار گونه گیاهی ،  بدون شک در ردیف اول کشورهای تولید کننده گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن می‌تواند قرار گیرد.وجود اختلاف درجه حرارت ۵۰ درجه سانتی‌گراد،‌ وجود اراضی ساحلی، کویری، کوهستانی و برخورداری از حدود ۳۰۰ روز آفتابی و تنوع گونه‌های زیستی و اختصاص بسیاری از گیاهان دارویی به سرزمین ایران، همگی ویژگی‌هایی هستند که در مقایسه با سایر تولیدکنندگان استعداد بالقوه‌ای را برای تولید انوع گیاهان دارویی در سطح وسیع و گسترده فراهم آورده است.بنابراین تربیت نیروی انسانی کاردان جهت استفاده از این پتانسیل بالقوه می‌تواند بخشی از نیاز کشور را برای نیل به اهداف یاد شده، تأمین نماید.

بازار کار رشته ی گیاهان دارویی در ایران:

فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند به عنوان کمک کارشناس تحقیقاتی گیاهان دارویی، کاردان کشت و پرورش گیاهان دارویی و معطر، کاردان بهره‌بردار گیاهان دارویی و معطر و کمک ناظر در واحدهای تولید فعالیت کنند. مزرعه های تولید گیاهان دارویی اگه به طور اصولی و صحیح طراحی شده باشند ، سود خوبی خواهد داشت. هرچند بسته بندی و فرآوری و فروش گیاهان دارویی نیز می تونه کار خوبی باشه.
دروس رشته ی گیاهان دارویی و معطر :
شیمی عمومی،‌ اصول آمار،‌ مبانی گیاه‌شناسی.هوا و اقلیم‌شناسی،‌مبانی اکولوژی، شیمی آلی، کارتوگرافی گیاهی، اصول زراعت گیاهان دارویی و معطر، مبانی فیزیولوژی گیاهی، رابطه آب و خاک و گیاه، حفاظت و حمایت گیاهان دارویی و معطر.شناخت گیاهان دارویی و معطر، آشنایی با ماشین‌آلات و تجهیزات استحصال مواد مؤثر، روش‌های تکثیر و پرورش گیاهان دارویی و معطر، زراعت خصوصی گیاهان دارویی و معطر، روش‌های بهره‌برداری از گیاهان دارویی و معطر مرتعی، روش‌های بهره‌برداری از گیاهان دارویی و معطر جنگلی، درختان و درختچه‌های دارویی و معطر، اقتصاد گیاهان دارویی و معطر، اکولوژی گیاهان دارویی و معطر، آماده‌سازی و عمل‌آوری گیاهان دارویی و معطر.