استراتژی انتخاب رشته

استراتژی انتخاب رشته


تغییر رشته در دبیرستان ، دهم به یازدهم و یازدهم به دوازدهم با در نظر گرفتن آیین نامه و شرایط مجاز است. یعنی اگه دانش آموزی که دهم در یک رشته درس خونده اما به هر دلیل می خواد سال یازدهم در رشته ی دیگه ای درس بخونه پس از طی مراحل اداری و ثبت نام ، می تونه در آزمون شرکت کنه و تغییر رشته بده. اگه دانش آموز در سال یازدهم باشه تغییر رشته درون شاخه ای می تونه بده . یعنی یکی از رشته های نظری ( اگه داره نظری می خونه) یا یکی از رشته های فنی ( اگه داره فنی می خونه)
تغییر رشته
تغییر رشته در دبیرستان این روزها خیلی متداول شده. بعضی ها می گن رشته ای که می خونم را دوست ندارم . یا کشش این رشته را ندارم . یا به اجبار اومدم این رشته و… در هر صورت اگه دانش آموز دهم باشی ، می تونی هر رشته ای انتخاب کنی و امتحان بدی . اما اگه یازدهم هستی فقط درون شاخه ( فعلا ) می تونی تغییر رشته بدی. یعنی اگه شاخه ی نظری می خونی باید باز هم بری شاخه نظری  انتخاب رشته کنی.

تغییر رشته در دبیرستان ، دهم به یازدهم و یازدهم به دوازدهم

قوانین تغییررشته هم مثل بقیه ی قوانین با تغییر سیستم آموزش و پرورش به ۶-۳-۳ ، تغییر کرد.

تغییر رشته ی دانش آموزان دهم :

بچه های دهم می تونن دو جور درخواست تغییر رشته بدهند.
۱- تکرار سال دهم دریک رشته به جز رشته ای که هم اکنون می خوانند. تکرار پایه فقط در مدارس غیر انتفاعی مجاز است.
۲- تغییر رشته به رشته ای دیگر و ادامه ی تحصیل در رشته ی جدید در پایه یازدهم. این تغییر رشته نیاز به ثبت نام و شرکت در آزمون خرداد یا شهریور دارد.
برای تغییر رشته ابتدا باید به مدرسه ی خودتان مراجعه کنید و درخواست تغییر رشته را در سایت آموزش و پرورش ثبت نمایید. پس از تایید درخواست در منطقه ی آموزش و پرورش ، حوزه تعیین و مراحل امتحان دادن و صدور کارنامه و ثبت نمرات صورت می گیرد.
پس از ثبت درخواست در سایت ، حتما پرینت درخواست را بگیرید. موافقت یا مخالفت اداره با درخواست هم در سایت اعلام می شود و نیاز به مراجعه ی حضوری نیست.

تغییر رشته ی دانش آموزان یازدهم:

دانش آموزان یازدهم مجاز هستن با مراجعه به مدرسه ، درخواست تغییر رشته ی درون شاخه ای بدهند .( یعنی از یک رشته نظری به رشته های دیگر). حداکثر تا دو هفته قبل از امتحانات خرداد به مدیریت مدرسه مراجعه و فرم تغییر رشته را تکمیل نمایید.( در دو نسخه ) این درخواست توسط مدیر مدرسه به اداره ی آموزش و پرورش ارسال می شود. در صورت تایید کمیسیون اداره ، مجوز شرکت در امتحانات داده می شود. اگر رشته ی مورد تقاضا در همان مدرسه یا واحد آموزشی وجود داشته باشد ، آزمون در همان مدرسه انجام می شود . در غیر اینصورت اداره حوزه ی امتحان تعیین می کند. این امتحان در خرداد یا شهریور گرفته می شود. مواد امتحان به صورت زیر است.

رشته ی ریاضی فیزیک :

حسابان۱ . هندسه۲ . فیزیک۲ . شیمی۲

رشته ی تجربی :

ریاضی۲ . فیزیک۲ . شیمی۲ . زیست۲

علوم انسانی :

علوم فنون ادبی۲ . جامعه شناسی۲ . عربی تخصصی۲ . فلسفه ۱

معارف اسلامی :

علوم معارف قرآنی۲ . اصول و عقاید۲ . عربی تخصصی ۲ . تاریخ۲

تطبیق دروس رشته ی قبلی با رشته جدید:

درس هایی که بین دو رشته مشترک هستند و یا محتوی مشترک دارند ، پذیرفته شده و نیاز به گذراندن مجدد نیست. ملاک برای تعداد واحدی که باید گذرانده شود ، رشته ی جدید می باشد . بر اساس تعداد واحدهای رشته ی جدید گواهی فارغ التحصیلی صادر می شود. درس هایی که در کارنامه با کلمه ی ” کمبود” نوشته شده یعنی نیاز به گذراندن و کسب حد نصاب قبولی است.

مشاوره درسی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره کنکور

آموزشانتخاب رشتهتغییر رشتهدبیرستان

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.