تست هوش های چندگانه گاردنر ، تست هوش

تست هوش های چندگانه گاردنر ، تست هوش


تست هوش های چندگانه گاردنر ، تست هوش همواره موضوعی جذاب برای پدر و مادر ها و دانش آموزان است. هاوارد گاردنر ، یکی از روانشناسان معروف آمریکایی تحقیقات گسترده ای در زمینه ی هوش و انواع آن انجام داد . از نظر گاردنر ، انسان دارای توانایی های متفاوتی است و هر کس در یک زمینه باهوش محسوب می شود.
تست هوش های چندگانه گاردنر ، تست هوش
تست هوش های چندگانه گاردنر ، تست هوش گاردنر تا حدود زیادی تعیین می کنه توانایی های هر فرد چقدره. وقتی نقاط قوت و ضعف دانش آموزان با این تست مشخص بشه، روند آموزش با توجه به نقاط قوت و ضعف بهتر و اثر گذار تر انجام میشه. میزان یادگیری و رضایت افزایش پیدا می کنه.

تست هوش های چندگانه گاردنر ، تست هوش

در نظریه ی گاردنر انواع هوش عبارتند از : هوش زبانی . هوش منطقی – ریاضی . هوش تصویری – فضایی . هوش موسیقی . هوش بدنی – جنبشی . هوش درون فردی . هوش میان فردی. حالا در مورد هر کدوم از هوش های چند گانه صحبت می کنیم.

هوش کلامی:

این نوع هوش ، توانایی استفاده از زبان و کلام است. کسانی که داری هوش کلامی بالا هستند ، دارای توانایی شنیداری خوبی هستند. و معمولا سخنرانان خوبی خواهند بود. این افراد به جای تصویر به کلمات می اندیشند. به راحتی افکار و احساساتشان را در غالب کلمات بیان می کنند. این افراد در مدرسه با گوش کردن بهتر یاد می گیرند. مهارت این افراد در : گوش دادن . حرف زدن . قصه گویی . توضیح دادن . تدریس . استفاده از طنز . درک قالب و معنی کلمات . یادآوری اطلاعات . متقاعد کردن دیگران و تحلیل کاربردی است.

هوش منطقی – ریاضی:

این هوش ، توانایی استفاده از استدلال و منطق است. افرادی که هوش منطقی یا هوش ریاضی بالایی دارند ، با استفاده از الگوهای عددی و منطقی ، به صورت مفهومی فکر می کنندو  ارتباط بین اطلاعات مختلف برقرار می کنند. کنجکاوی یکی از مشخصات بارز این گروه است. به راحتی مفاهیم را به روابط و فرمول ها تبدیل می کنند. این افراد با فکر کردن و تمرین کردن بهتر یاد می گیرند. مهارت های افراد با هوش منطقی – ریاضی بالا عبارتند از: حل مسئله . تقسیم بندی و طبقه بندی اطلاعات . کار کردن با مفاهیم انتزاعی . به کاربردن استدلال برای پیشرفت . سوال و کنجکاوی درباره ی مسائل . انجام محاسبات و کار با اشکال هندسی

هوش تصویری – فضایی:

این هوش توانایی درک پدیده های دیداری است. افرادی که دارای هوش تصویری فضایی بالایی هستند ، همواره به دنبال تصویر سازی برای بدست آوردن اطلاعات هستند. دیدن نقشه ها نمودارها، فیلم ها برای این گروه جذابیت بیشتری دارد. این گروه با دیدن فیلم آموزشی بهتر یاد می گیرند.افرادی که هوش تصویری – فضایی بالایی دارند ، توانایی ساخت پازل ، خواندن /ف نوشتن ، درک و تحلیل نمودار و اشکال ، جهت یابی خوب ، طراحی ، نقاشی ، هنرهای تجسمی ، تغییر و ویرایش تصاویر ، تعمیر و طراحی وسایل عملی را دارند.

هوش موسیقی:

این هوش توانایی تولید و درک موسیقی است. این افراد با صدا ها و ریتم ها هارمونی فکر خود را می سازند. به موسیقی به شدت عکس العمل نشان می دهند. معمولا به صداهای محیط حساس هستند. این افراد از طریق احساس بهتر یاد می گیرند. مهارت های این افراد عبارتند از : آواز خواندن . نواختن آلات موسیقی .تشخیص و طراحی ریتم و هارمونی . آهنگ سازی و… می باشد

هوش بدنی – جنبشی:

این هوش توانایی کنترل ماهرانه حرکات بدن و استفاده از اشیا است. این افراد خودشان ، تفکراتشان و احساساتشان را در قالب حرکات بدنی به خوبی به نمایش می گذارند. آنها درک خوبی از حس تعادل و هماهنگی دست و چشم دارند. هماهنگی میان ذهن و اعضای بدن در این افراد بسیار بالاست. ( بازی با توپ و …) کسانی که هوش بدنی بالایی دارند از طریق تعامل با فضای اطرافشان قادر به یاد آوری اطلاعات و پردازش آنها هستند. این افراد با آزمایش انجام دادن بهتر یاد می گیرند.مهارت های این افراد عبارتند از : حرکات موزون . هماهنگی بدن . استفاده از زبان بدن . صنایع دستی . هنر پیشگی . تقلید حرکات . ابراز احساسات از طریق زبان بدن و..

هوش درون فردی:

این نوع هوش توانایی درک خود و حالات درونی است. این افراد همواره در تلاش برای درک احساسات درونی ، رویاها، نقاط قوت و ضعف خود و روابط با دیگران  هستند. این افراد در تنهایی و وقتی تکالیف را انجام می دهند بهتر یاد می گیرند. مهارت این افراد در ارزیابی الگوهای فکری ، تشخیص نقاط ضعف و قوت ، بررسی و درک خود ( خود آگاهی ) و درک نقش خود در روابط است.

هوش بین فردی :

این نوع هوش توانایی درک دیگران و برقراری ارتباط با دیگران  است.این افراد سعی می کنن همه ی امور را از دید دیگران ببینند تا بفهمند آنها چگونه فکر و احساس می کنند. این افراد سازمان دهنده های بسیار خوبی هستند. ( البته بعضی اوقات در امور دخالت هم می کنند) این گروه سعی در ایجاد آرامش در گروه دارند. از مهارت های کلامی مانند حرف زدن و مهارت های غیر کلامی مانند زبان بدن در ارتباط با دیگران استفاده می کنند. این افراد همدلی را به خوبی انجام می دهند و از طریق مباحثع بهتر یاد می گیرند.مشورت و همکاری با گروه را دوست دارند.رهبری و کار آفرینی جزو خصوصیات این گروه است.
برای شرکت در تست هوش گاردنر در پایین صفحه وجه ثبت نام را واریز و فرم ثبت نام را پر کنید.

مشاوره درسی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره کنکور

آزمونآموزشروانشناسی

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.