تست عزت نفس کوپر اسمیت ، افزایش عزت نفس

تست عزت نفس کوپر اسمیت ، افزایش عزت نفس


تست عزت نفس کوپر اسمیت ، افزایش عزت نفس  به عنوان فاکتوری که به انسان ها قدرت و شخصیت می دهد. عزت نفس از اصلی ترین فاکتورهای رشد شخصیت می باشد . این فاکتور مانند یک واکسن اجتماعی ما را در مقابل کمبودها و رفتارهای ناشایست محافظت می کند.
تست عزت نفس کوپر اسمیت ، افزایش عزت نفس
تست عزت نفس کوپر اسمیت ، افزایش عزت نفس در دهه های اخیر مورد توجه صاحب نظران و روانشناسان قرار گرفته است. همه ی افراد بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت ، زمینه ی فرهنگی ، شغل و موقعیت اجتماعی نیازمند عزت نفس هستند.

تست عزت نفس کوپر اسمیت ، افزایش عزت نفس

عزت نفس یعنی احساس ارزشمند بودن. این حس از مجموعه ی افکار و احساسات ، عواطف و تجربیات ما در طول زندگی ایجاد می شود. عزت نفس ، شخص را وادار می کند به نحو موثری عمل کند و در کارها جدیت و پشتکار داشته باشد. کوپر اسمیت ، عزت نفس را به عنوان مجموعه ای از بازخوردها و عقاید تعریف کرد که شخص در رابطه با دنیای بیرون ابراز می کند. وقتی شخص به قدرت خود آگاهی و اطمینان داشته باشد و از کنترل درونی و خویشتن داری برخوردار باشد یعنی دارای عزت نفس بالاست. توجه داشته باشید که عزت نفس و اعتماد به نفس دو مفهوم جدا از هم هستند. اعتماد به نفس یعنی باور به توانایی های خود ، با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف! که از نتایج عزت نفس است. اما عزت نفس به معنای احساس ارزشمندی یا احساس خوبی ، کارایی و شایستگی می باشد که مفهومی بسیار گسترده تر از اعتماد به نفس است.

عزت نفس یک واکسن اجتماعی است

عزت نفس بعدی از شخصیت است که به ما قدرت می دهد و مانع بروز رفتار ناشایست شده و ما را در مقابل کمبودها محافظت می کند. خانواده و سال های ابتدای زندگی در ایجاد عزت نفس درست و پایدار نقش پر رنگی دارند. داشتن عزت نفس والدین هم در ایجاد این حس در فرزندان بسیار موثر است. از عوامل مهم دیگر می توان به جو مدرسه ، معلمان ، مربیان و همسالان نیز اشاره کرد که در رشد عزت نفس تاثیر گذار می باشد. افرادی که عزت نفس بالا دارند : مستقل ، سریع و با اطمینان عمل می کنند و مسئولیت پذیر هستند. ناکامی را به خوبی تحمل می کنند ، اشتباهات را می پذیرند و برای اصلاح آنها تلاش می کنند. این افراد خلاق هستند و می توانند دیگران را تحت تاثیر قرار دهند. شهامت و جرات ابراز وجود دارند.

عوامل موثر در ایجاد عزت نفس:

دلیل عمده ی ایجاد عزت نفس را می توان در رابطه ی فرد با خانواده ، در دوران کودکی و نوجوانی جستجو کردکه شامل موارد زیر است.
واکنش دیگران: عزت نفس فرد وابسته به تصویری است که دیگران از شخص دارند. این تصویر ، ارزیابی فرد را از خودش تحت تاثیر قرار می دهد.
مقایسه با دیگران : مقایسه ی کودک با همسالان خود باعث ایجاد حقارت در وی شده و عزت نفس را ازبین می برد.
همانندسازی با الگوها: کودک با پدرو مادر و معلمان همانند سازی کرده و آن ها را الگوی خود قرار می دهد . این همانندسازی سبب تغییر سطح عزت نفس وی می شود.
نیاز به احساس ارزش : همراه با زیستن در شرایط اجتماعی ، نیاز به احساس ارزشمندی ، به نحو سالم و متعادل در انسان به وجود می آید که برای حفظ سلامت و تعادل روان بسیار واجب است.

راههای تقویت عزت نفس :

محبت : ابراز محبت به کودکان در دوران نوپایی و به نوجوانان در سن بلوغ که دوران سرکشی و بد خلقی است عزت نفس را در آنان پرورش می دهد.
زمان : وقت گذراندن با کودکان و حضور در لحظه های مهم زندگی آنان ( زمان بازیهای دسته جمعی ، زمان اهدای جوایز و مراسم و…) عزت نفس را در آنان بالا می برد.
پذیرش: هر کودکی دارای ویژگی های منحصر به فرد است . نقاط قوت و ضعف دارد. انتظارات دور از دسترس از آنها نداشته باشم ولی از آنان بخواهیم حداکثر تلاش خودرا انجام دهند. تشویق و تایید آنها کمک به بالا بردن عزت نفس آنهاست.
انضباط: داشتن قوانین روشن و مشخص و اعلام محدودیت ها به صورت دوستانه و به اشتراکک گذاشتن عقاید و ارزش های خود با کودک ، باعث افزایش عزت نفس می شود.

اهمیت و کاربرد عزت نفس :

جامعه ای که افراد آن عزت نفس بالا دارند ، مسئولیت پذیرترند ، در مقابل فشارهای روانی و تهدیدها و واقعیت ها مقاوم ترند. برای نوجوانان پیشرفت تحصیلی و سپس انتخاب شغل را ساده تر و منطقی تر می کند. تست عزت نفس دانش آموزان را در چهار بعد می سنجد: عزت نفس عمومی . عزت نفس اجتماعی . عزت نفس خانوادگی و عزت نفس تحصیلی.
برای شرکت در تست عزت نفس کوپر اسمیت  در پایین صفحه وجه ثبت نام را واریز و فرم ثبت نام را پر کنید.

مشاوره درسی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره کنکور

آزمونآموزشروانشناسیزندگی

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.