تست خودپنداره راجرز ، خود واقعی ، خود آرمانی

تست خودپنداره راجرز ، خود واقعی ، خود آرمانی


تست خودپنداره راجرز ، خود واقعی ، خود آرمانی ، خود پنداره یعنی پندار و تصویری که شخص درباره ی خود دارد. این ارزیابی شامل بعد جسمانی ، اجتماعی ، عقلانی  و روانی فرد است. خود پنداره جریانی آگاهانه ، مداوم و تقریبا ثابت است و شخص برای آنها ارزش زیادی قائل است.
تست خودپنداره راجرز ، خود واقعی ، خود آرمانی
خود پنداره دو نوع است .خود واقعی و خود آرمانی . خود واقعی یعنی من هستم ! این جنبه الگوی سازمان یافته ای از ادراک انسان است. یک محصول اجتماعی است و از راه روابط بین فردی گسترش پیدا می کند. خود آرمانی یعنی من چه کسی باید باشم؟ خود پنداره ای که انسان دوست دارد از خود داشته باشد. هرچه خود واقعی و خود آرمانی به هم نزدیک تر باشد ، شخص راضی تر و خوشحال تر است. و بالعکس . شاید بشه گفت بیشتر شکست ها و موفقیت های شخص، به صورت تنکاتنگ به چگونگی دیدگاه شخص نسبت به خود و ارتباطش با دیگران مربوط می شود.

اهمیت خودپنداره :

بخش بزرگی از ویژگی های شخصیتی ، خصوصیات رفتاری ، نگرش فرد ، اخلاق ،آرزوها و خواسته های هر فرد ، بستگی به تصویر ذهنی از خودش دارد. ( خود پنداره ) تصویر هر شخص از خود منشا احساس امنیت شخص می شود. خودپنداره می تواند مثبت یا منفی باشد .خودپندارهی مثبت ، عامل رشد و سازندگی فردی و اجتماعی است.افرادی که خود پنداره مثبت دارند ،  رفتاری مقبول تر  و اجتماع پسند تر دارند.

مراحل شکل گیری خودپنداره :

دلیل اصلی ایجاد خودپنداره ، رابطه ی فرد با اجامعه( به خصوص در دوران مهم کودکی و نوجوانی ) است. اولین مرحله رشد خودپنداره ، کودک را به این آگاهی می رساند که متمایز از دیگران است.( درک ضمیر اول شخص مفرد یعنی من ) . خود پنداری از سه بعد مورد توجه است : خود پنداری قابل یادگیری است. خودپنداری امری سازمان یافته و پویا است . هیچ فردی با خودپنداری به دنیا نمی آید و به تدریج در اولین ماه های زندگی فرد بنیان نهاده شده و با تجارب مکرر به عنوان یک محصول اجتماعی شکل می گیرد. خود پنداری شخص شامل : خصوصیات رفتاری فرد از دیدگاه خودش و خصوصیاتی که فرد تصور می کند دیگران آن را مشاهده می کنند. پندارهایی که شخص امیدوار است همانند آن ها باشد و آنهایی که فرد دوست دارد دیگران او را این گونه ببینند.

 علل پیدایش خودپنداره :

تصویر هر فرد از خودش بستگی به تصویری دارد که دیگران از او دارند و این تصویر دیگران از شخص ممکن است تصویر شخص از خودش را هم تغییر دهد. مقایسه خود با خواهر و بردار و همسالان هم ایجاد خودپنداره می کند. خانواده به عنوان نخستین پایگاه آموزش و پرورش ، از اساسی ترین عوامل شکل گیری شخصیت کودک است. و تصویر فرد نسبت به خود ، جهان ، خدا و مردم در ذهن او قرار می گیرد.وجود والدین در شکل دادن خودپنداره ی کودک تاثیر زیادی دارد. این تاثیر تا سالهای جوانی ادامه دارد. هماهنگی ، همدلی ، هم رازی ، هم فکری ، والدین  در تمام مسایل زندگی به خصوص در جنبه های خانوادگی و تربیتی تاثیر زادی در رشد خود پنداره دارد.

خود پنداره و عملکرد تحصیلی:

بین خودپنداره و انجام وظایف ، رابطه ی معنا دار و مثبتی وجود دارد.به همان اندازه که توانایی های ذهنی در موفقیت ها و شکست های تحصیلی موثر است در خود پنداره هم اثر گذار است.پس دانش آموز موفق دانش آموزی است که پندار مثبت نسبت به خود دارد. پرورش خودپنداره واقع گرایانه و صحیح ، انگیزه ها را تقویت میکند. انتخاب رشته و شغلی که با خود پنداره و استعداد دانش آموز سازگار است ، زمینه ساز رشد و موفقیت دانش آموز می شود.آزمون خود پنداره راجرز به منظور سنجش میزان خود پنداره ی افراد تهیه شده است.
برای شرکت در آزمون خود پنداره راجرز پس پرداخت آنلاین در پایین صفحه ، فرم ثبت نام را به طور کامل پر کنید.

 

 

 

مشاوره درسی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره کنکور

آموزشاطلاعات عمومیروانشناسیکسب و کارمشاوره

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.