تجمع مخالفان سهمیه‌های آزمون ارشد

نوشته محمد گنجی شنبه - ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

تجمع مخالفان سهمیه‌های آزمون ارشد مقابل وزارت علوم + خواستار همراهی وزارت علوم برای اصلاح قانون سهمیه‌های این آزمون شدند.

تجمع مخالفان سهمیه‌های آزمون ارشد

تجمع مخالفان سهمیه‌های آزمون ارشد

جمعی از پذیرفته‌شدگان آزمون کارشناسی ارشد صبح امروز با حضور در مقابل وزارت علوم نسبت به تغییرات سهمیه‌ها در دفترچه امسال این آزمون اعتراض کردند و خواستار همراهی وزارت علوم برای اصلاح قانون سهمیه‌های این آزمون شدند.

 علیرضا شیرین نماینده داوطلبان معترض به سهمیه‌های آزمون ارشد که امروز در مقابل وزارت علوم تجمع کردند در گفت و گو با ایسنا، ضمن تاکید بر اینکه ما داوطلبان معترض خواستار تغییر قانون سهمیه‌ها در دفترچه آزمون کارشناسی ارشد ۹۷ هستیم،

تجمع مخالفان سهمیه‌های آزمون ارشد

افزود: در دفترچه امسال آزمون ارشد دو تغییر مهم ایجاد شده، اول اینکه بر اساس قانون ۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان و «همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد. (سهمیه ایثارگران ۵ درصد ظرفیت) دو اینکه طبق یک تبصره جدید در صورتی که سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه فوق تکمیل نشود،

ظرفیت خالی مانده، ابتدا به مشمولین سهمیه ۵ درصدی ایثارگران که شرایط و حدنصاب لازم را داشته باشند، تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند، باقیمانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می‌یابد.

تجمع مخالفان سهمیه‌های آزمون ارشد

وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه براساس تبصره فوق امسال در صورتی که دانشجویان نتوانند سهمیه ۲۵ درصدی فوق را کسب کنند، این سهمیه به دانشجویان ایثارگر ۵ درصدی می‌رسد یعنی عملا ۳۰ درصد از سهمیه‌های پذیرش در آزمون به ایثارگران اختصاص می‌یابد.

شیرین همچنین تاکید کرد: ما به عنوان نمایندگان دانشجویان معترض در مقابل وزارت علوم،‌ تلاش می‌کنیم با کمک این وزارتخانه اول اینکه اجازه ندهیم سهمیه اصلی پذیرش دانشجویان آزاد در آزمون حذف شود و اگر هم قرار است سهمیه‌ای به دانشجویان ایثارگر در نظر گرفته شود،

باید ظرفیت مازاد برای پذیرش در دانشگاه‌ها تعریف کنند و خواسته دوم این است که تبصره جدید در خصوص سهمیه ۲۵ درصدی دانشجویان ایثارگر همانند سال‌های گذشته به اجرایی شود.

تجمع مخالفان سهمیه‌های آزمون ارشد

در همین رابطه دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت و گو با ایسنا خاطرنشان کرد: براساس ماده ۹۰ برنامه ششم توسعه، مجلس شورای اسلامی سال گذشته ۵ درصد ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌ها را به فرزندان و همسران رزمندگان بالای شش ماه جبهه و همسران و فرزندان ایثارگران زیر ۲۵ درصد جانبازی اعمال کرد، ضمن اینکه براساس این ماده اگر دانشجویان ایثارگر نتوانند ظرفیت ۲۵ درصدی را پر کنند، این ظرفیت به سهمیه ۵ درصدی فرزندان ایثارگر برمی‌گردد.

وی در ادامه تصریح کرد: ماده ۹۰ برنامه ششم توسعه چون اردیبهشت سال گذشته ابلاغ شد نتوانستیم در آزمون کارشناسی ارشد ۹۶ اجرایی کنیم، اما در کنکور ۹۶ اجرایی شد و در نهایت با اعتراض داوطلبان مواجه شدیم.

تجمع مخالفان سهمیه‌های آزمون ارشد

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه این سازمان سنجش و وزارت علوم مخالف سهمیه‌های فوق برای ورود به دانشگاه‌ها هستند، گفت: سازمان سنجش و وزارت علوم سال گذشته گزارشات مبسوطی را از قانون اختصاص سهمیه‌ها به مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه داد و خوشبختانه کارگروهی در شورا به منظور ساماندهی کل سهمیه‌ها تشکیل شد،‌ اما با توجه به اینکه ماده ۹۰ قانون برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود، خود مجلس باید در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

تجمع مخالفان سهمیه‌های آزمون ارشد

دکتر خدایی تاکید کرد: سال گذشته دولت به عنوان مخالف قانون فوق در مجلس شورای اسلامی سخنرانی کرد ولی با این وجود این قانون تصویب شد و ما به عنوان دستگاه‌های اجرایی ملزم به اجرای قانون هستیم، اگرچه بحث طرح یک فوریتی اصلاح ماده ۹۰ در مجلس مطرح است و سازمان سنجش در کمیسیون‌های مختلف در این زمینه حضور پیدا کرده ولی منتظر هستیم این موضوع در مجلس تعیین تکلیف شود تا شاهد عدالت نسبی برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها باشیم.

تجمع مخالفان سهمیه‌های آزمون ارشد