تازه ترين عصر يخبندان

تازه ترين عصر يخبندان


تازه ترین عصر یخبندان تحقیقات یک گروه از پژوهشگران اروپایی روشن ساخته که بر خلاف آنچه در تازه ترین فیلم هالیوود نمایش داده می شود، افزایش کنونی دماى زمین منجر به بروز عصر یخبندان نمی شود و وقوع این رویداد دست کم تا۱۵ هزار سال دیگر محتمل نیست .
گروه پژوهشگران اروپایی که نتایج تحقیقات خود را در تازه ترین شماره نشریه علمی ” نیچر” منتشر کرده اند، با حفر سوراخی به عمق ۳ هزار متر در دل یخهاى قطب جنوب موفق شده اند به تاریخچه بی نظیرى از تحولات آب و هواى
سیاره زمین در۹۰۰ هزار سال گذشته دست یابند.

تازه ترین عصر یخبندان

تازه ترین عصر یخبندان

لایه هاى برفی که هرسال در این منطقه باریده همانند حلقه هایی که هر سال با رشد درختان در تنه آنها ظاهر می شود، اطلاعات دست اولی در باره شرایط جوى آن سال در اختیار پژوهشگران قرار می دهد. بر اساس تحقیق این گروه دانشمندان که از۱۰ کشور اروپایی گردهم آمده اند، در۷۴۰ هزار سال گذشته مجموعا هشت بار عصر یخبندان در زمین پدیدار شده است که در فواصل آنها یخها ذوب شده اند و زندگی صورت عادى خودرا پیدا کرده است .
محاسبات این محققان نشان می دهد که اگر روندى که در چند صد هزار سال گذشته در تحولات آب و هوایی زمین برقرار بوده ، ادامه پیدا کند، تا۱۵ هزارسال دیگر یخبندان سراسرى در زمین ایجاد نمی شود. مطالعات در مورد داده هاى بدست آمده از اعماق یخهاى قطب جنوب روشن می سازد که میان ازدیاد دماى زمین و بالا رفتن میزان گازهاى گلخانه اى موجوددر جو زمین رابطه اى مستقیم برقرار است . در عین حال این مطالعات نشان می دهد میزان گاز کربنیک موجود در جو زمین در سالهاى اخیر به بالاترین حد خود در۴۴۰ هزار سال گذشته رسیده است .
بررسیهاى اخیر محققان اروپایی ناقض محتواى فیلم جدیدى است که در هالیوود ساخته شده و در سینماهاى کشورهاى مختلف به نمایش درآمده است . در این فیلم که “روز پس از فردا” نام دارد، ازدیاد دماى زمین بر اثر بالا رفتن میزان گازهاى گلخانه اى به نحو ناگهانی به ظهور عصر یخبندان سراسرى کمک می کند. به گفته “اریک وولف ” عضو انگلیسی گروه دانشمندان اروپایی که پروژه اخیر را تکمیل کرده است ، شواهد بدست آمده از قطب جنوب نشان می دهد که مدل تغییرات جوى با آنچه که در فیلم نمایش داده شده ، تفاوت کامل دارد. نمونه هاى بدست آمده از حفارى اخیر با نمونه هایی که قبلا از حفاریهاى عمیق در زیر سطح اقیانوسها بدست آمده مقایسه شده تا بر میزان دقت نتایج
حاصل از بررسیها افزوده شود.
همین نتایج نشان می دهد که تراز دى اکسید کربن و متان در دوران فعلی دربالاترین حد طی ۴۴۰ هزار سال گذشته قرار دارد

خبر ویژه ، اخبار مهم و فوری کسب و کار و موفقیت

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.