بازاریابی شبکه‌های اجتماعی: معرفی، شیوه‌ی انجام و چند پیشنهاد

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی‌ شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین شیوه‌های بازاریابی در عصر حاضر است. حقیقت این است که حتی اگر در فضای مجازی حضور رسمی هم نداشته باشید، افراد در اینستاگرام و توییتر و شبکه‌های مشابه مشغول حرف زدن راجع به شما هستند! شبکه‌های اجتماعی مکان تعامل و تبادل نظر هستند و محل به اشتراک گذاری تجربیات خوشایند و ناخوشایند.

چنین فضای پویایی بستر بسیار مناسبی برای حضور شما است. شبکه‌های اجتماعی به شما امکان تعامل سریع‌تر با مشتریان را می‌دهند. می‌توانید از این شبکه‌ها برای تولید سرنخ یا افزایش فروش استفاده کیند. حتی با یک استراتژی صحیح، کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به سفیران برند شما تبدیل شوند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا Social Media marketing چیست؟

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی پیوند تنگاتنگی با بازاریابی محتوا دارد. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی فن ایجاد و به اشتراک گذاری محتوا در جهت رسیدن به اهداف بازاریابی و برندینگ است.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی فن ایجاد و به اشتراک گذاری محتوا در جهت رسیدن به اهداف بازاریابی و برندینگ است.

این شیوه از بازاریابی می‌تواند شامل به اشتراک گذاری متن، تصویر یا ویدیو بشود. یکی دیگر از شیوه‌های رایج بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، استفاده از تبلیغات پولی است.

داشتن نقشه، رمز موفقیت در بازاریابی

تفاوتی میان پرسه زدن بی هدف و حرکت در جهت رسیدن به مقصد است. شاید ساعت‌ها پرسه زدن در خیابان‌ها لذت بخش باشد، ولی در نهایت به هیچ مقصد مشخصی ختم نمی‌شود. در خصوص بازاریابی شبکه‌های اجتماعی هم اگر می‌خواهید به اهداف خود برسید، به یک نقشه احتیاج دارید:

۱.اهداف خود را مشخص کنید. هدفتان از حضور در شبکه‌های اجتماعی چیست؟

۲.گروه هدف خود را پیدا کنید. هدف شما جذب کدام رده‌ی سنی، طبقه‌ی اجتماعی یا حوزه‌ی کاری است؟

۳.استفاده‌ی گروه هدف خود از شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنید. گروه هدف شما چه استفاده‌ای از هر شبکه‌ی اجتماعی می‌کند؟

۴.بهترین شبکه‌های اجتماعی برای فعالیت را تعیین کنید. بر اساس داده‌های مرحله‌ی قبل، کدام شبکه‌ی اجتماعی باید محل تمرکز شما باشد؟

۵.نوع پیامی که قصد مخابره‌اش را دارید، مشخص کنید. می‌خواهید محصول خود را تبلیغ کنید، اطلاعاتی به مشتری بدهید، یا روابط خود را با او تحکیم کنید؟

اهداف شما، مسیر حرکتتان را مشخص می‌کنند

هر هدفی شیوه‌ی برخورد خاص خودش را دارد. این که تمرکز اصلی شما افزایش فروش باشد یا افزایش آگاهی برند، استراتژی شما را کاملاً تغییر خواهد داد. خوب است قبل از هرچیز، اولویت‌های خود را در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مشخص کنید. بعد از مشخص شدن اولویت‌ها است که نوبت به چگونگی ماجرا می‌رسد.

merakist CNbRsQj8mHQ unsplash 1
بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی، چطور در رسیدن به اهدافتان کمک می‌کنند؟

همان طور که قبل‌تر هم گفتیم، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برای رسیدن به شماری از اهداف، مثل موارد زیر، کمکتان کنند:

 • بالا بردن بازدید وبسایت
 • گفت و گوی مستقیم با مشتریان
 • افزایش آگاهی برند
 • ساخت هویت برند
 • بالا بردن نرخ تعامل با مشتریان کلیدی
 • افزایش فروش محصول
 • تولید سرنح

حالا که اهداف خود را مشخص کردید، وقت ارزیابی موقعیت‌ها و محدودیت‌های هر شبکه‌ی اجتماعی می‌رسد. داشتن تصویری درست از هر یک شبکه‌های اجتماعی، رمز موفقیت در آن‌ها است.

شبکه‌های اجتماعی را بشناسید

هر یک از شبکه‌های اجتماعی، مخاطبین خاص خودش را دارد. بعضی از شبکه‌های اجتماعی فضای حرفه‌ای تری دارند، بعضی تصویرمحورتر هستند و…

توییتر

توییتر مدیوم مخابره‌ی پیام‌های کوتاه است. بر خلاف شبکه‌ای مثل اینستاگرام، تمرکز توییتر بر روی متن است. می‌توانید از این پلتفرم برای موارد زیر استفاده کنید:

 • مخابره‌ی اخبار
 • اعلام آپدیت‌ها
 • تبلیغ‌های کوتاه
 • اطلاع رسانی تخفیف‌ها و فروش‌های ویژه

اگرچه که ثبات لحن در شبکه‌های اجتماعی مختلف اهمیت دارد، در توییتر می‌توانید کمی صمیمی‌تر و شوخ‌تر باشید. اساس این پلتفرم گفت و گو است. سعی کنید سوالات دیگران را پاسخ بدهید، نظرات مثبت را ریتوییت کنید و با همه‌ی این‌ها وجهه‌ی خوبی برای برندتان بسازید.

یوتوب و آپارات

بهترین پلتفرم‌ها برای انتشار ویدیو، یوتوب و آپارات هستند. بسیاری از شرکت‌ها به علت محبوبیت این پلتفرم‌های ویدیویی، تلاش می‌کنند ویدیوهای به اصطلاح وایرال تولید کنند که احتمال آن اغلب پایین است. پیشنهاد ما ساخت ویدیوهای مفید آموزشی است. یک صفحه‌ی خوب در یوتوب و آپارات، نتایجتان در جست و جوی گوگل را هم بهبود می‌بخشد.

اینستاگرام

پلتفرم اینستاگرام همواره در میان ایرانیان محبوبیت خاصی داشته و با گشتی در فضای آن متوجه خواهید شد که همه نوع محتوایی در آن یافت می‌شود. اگر نظر من را بپرسید همه‌ی برندهای ایرانی نیاز به حضور فعال در این فضا دارند. یادتان باشد که الگوریتم اینستاگرام پیچیدگی خاص خود را دارد که در مقاله‌ای جدا به آن خواهیم پرداخت. این حجم از حضور فعال ایرانیان در این اینستاگرام، یک معنی دارد؛ اگر می‌خواهید دیده شوید، باید منحصر به فرد باشید.

این حجم از حضور فعال ایرانیان در این اینستاگرام، یک معنی دارد؛ اگر می‌خواهید دیده شوید، باید منحصر به فرد باشید.

پینترست

در پینترست زیبایی و جذابیت بصری حرف اول را می‌زند. فضای رقابتی کمتری نسبت به اینستاگرام بر این پلتفرم تصویری حاکم است. این یعنی وجود بازاری که بسیار آسان‌تر می‌شود آن را مدیریت کرد. اگر عموم مخاطبان شما خانم‌ها هستند، حتماً پینترست را در استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود داشته باشید.

لینکدین

لینکدین حرفه‌ای ترین پلتفرم عمومی است که در آن امکان فعالیت دارید. این فضا برای فعالیت‌های زیر، بسیار مناسب است:

 • تبادل نظر با همکاران
 • انتشار محتوای تخصصی‌تر
 • نتورکینگ و شبکه سازی
 • جذب نیروی جدید

درخواست از مشتریان و همکاران برای ریکامند کردن صفحه‌ی کسب و کار شما درلینکدین، قدمی مثبت در جهت ایجاد اعتبار است. لینکدین را نیز در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود، از یاد نبرید.

فوت و فن بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، نکات زیادی هست که باید رعایت کنید. معیارهایی هستند که برای سنجش موفقیت حیاتی هستند و کارهایی که قطعاً از انجام ندادنشان پشیمان خواهید شد. برای موفقیت در شبکه‌های اجتماعی، نکات زیر را رعایت کنید.

پیش از شروع

قبل از شروع به کار رسمی، باید کلمات کلیدی رایج در حوزه‌ی خود را جست و جو کنید. بهتر است محتوای تولیدی رقبا را نیز بررسی کرده و از مجموع این دو، محتوای موردعلاقه‌ی مشتری را پیدا کنید.

در حین فعالیت

 • منظم پست بگذارید. مشتری باید در زمانهایی که انتظار دارد، از شما محتوای جدید دریافت کند.
 • ریتم خود را پیدا کنید. خیلی زود به زود پست گذاشتن مخاطب را کلافه کرده و ارائه‌ی دیر به دیر محتوا، به او فرصت فراموش کردن شما را می‌دهد.
 • اطلاعات مفید و جذاب ارائه دهید. نظم اهمیت خود را از دست می‌دهد اگر محتوای شما برای مشتری مفید و جذاب نباشد. سعی کنید قبل از فرا رسیدن موعد پست گذاشتن، محتوای خود را آماده کرده باشید.
 • برای هر شبکه‌ی اجتماعی محتوای انحصاری تولید کند. فایده‌ی داشتن چندین شبکه‌ی اجتماعی چیست اگر محتوای همه‌ی آن‌ها یکسان باشد؟ به مشتری دلیلی بدهید که شما را در تمامی شبکه‌ها دنبال کند.
 • محتوای خوب تولیدی دیگران را بازنشر دهید. اگر محتوایی که شخص دیگری ارائه کرده، به نظرتان جذاب و مفید آمد، از بازنشر آن نترسید. این کار به شما اعتبار ‌می‌دهد. به علاوه ممکن است آن شخص یا شرکت نیز متقابلاً محتوای تولیدی شما را بازنشر دهد.
 • اگر کار رقبا جوابگو است، آن را بهتر انجام دهید. لزومی به تغییر فرمول‌های برنده نیست. اگر دیگری در جذب مخاطب موفق است، سعی کنید کار او را بهتر از خودش انجام دهید.
 • برای تبلیغات هزینه کنید. تبلیغ درست، توسط شخص درست، می‌تواند دقیقاً گروه هدفتان را به سمت شما هدایت کند.
 • محتوای سایت خود را گلچین کنید. با یک پوستر جذاب، یا به همراه یک متن گیرا، مشتریان خود را تشویق به دنبال کردن گلچین مقاله‌های سایت خود کنید.

معیارهای سنجش

معیارهای زیر که از طریق اپلیکیشن‌ها و گاهاً خود شبکه‌ی اجتماعی قابل اندازه‌گیری بوده، معیارهای موفقیت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شما هستند. محتوایی که لااقل افزایش چند مورد از موارد زیر را به دنبال نداشته باشد، بی‌فایده است.

 • Engagement: کامنت‌ها، لایک‌ها، ریپلای‌ها و هرنوع درگیر شدن مخاطب با محتوای شما
 • Reach: تعداد افرادی که یک پست به خصوص را دیده‌اند.
 • Followers: دنبال کنندگان صفحه‌
 • Impression: تعداد دفعاتی که یک پست دیده شده است.
 • Profile visit: دفعاتی که صفحه‌ی اصلی شما را دیده‌اند.
 • Mention: دفعاتی که آیدی شما توسط صفحه‌ی دیگری ذکر شده است.
 • Tag: دفعه‌هایی که آیدی شما را روی تصاویر یا لوکیشن‌ها آورده‌اند.
 • Repost: دفعات بازنشر پست‌های شما
 • Share: دفعات به اشتراک گذاری یک پست

منابع

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کارها

راهنمای جامع بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments