این بار فرق داره ، این دفعه درست میشه ، اینبار موفق می شم

این بار فرق داره

این بار فرق داره ! این جمله ای هست که در طول سالهایی که تدریس و مشاوره داشتم زیاد شنیدم.این دفعه درست میشه . این بار موفق می شم. و…اگه قراره این بار فرق کنه ، پس این بار باید کار جدیدانجام داده باشی. باید برنامه ی جدید رو پیاده کرده باشی.

نتایج تکراری :

وقتی فعالیت های ما تکراریه ! وقتی دائم داریم از یه روش استفاده می کنیم ، حتما همون نتایج قبل رو می گیریم.حالا یه ذره بهتر ، یا یه ذره بدتر . با خیلی ها که صحبت میکنم ، می گن:

اون دفعه نشد ، اینبار بیشتر سعی می کنم !

افراد ناموفق

پس نمی تونیم بگیم”این بار فرق داره .

این بار فرق داره
این بار فرق داره

وقتی در یه کاری موفق نمی شیم چند حالت وجود داره:

  • کاری انجام ندادیم
  • به اندازه ی کافی تلاش نکردیم
  • به اندازه کافی تلاش کردیم ، مسیرمون اشتباه بوده

کاری انجام ندادیم:

همیشه می شنیم ، برنامه ریزی می کنیم . هدفگذاری می کنیم . استراتژی می چینیم . کلی آرزو و رویا برای خودمون می چینیم.اما موفق نمی شیم. چون هیچ کاری انجام نمی دیم . فقط دلمون خواسته.می گن خواستن توانستنه ! اما دروغ گقتن. دانشتن و بعد انجام دادن توانستن است.پس اگه برای کاری برنامه ریزی و هدفگذاری کردیم ، باید شروع کنیم.

باید انجام بدیم و به مرور اشکالات اون رو برطرف کنیم . و به هدفمون نزدیکتر بشیم.

به اندازه ی کافی تلاش نکردیم

بعضی اوقات درست هدفگذاری می کنیم. درست برنامه ریزی می کنیم.اقدام می کنیم.اما باز نتیجه نمی گیریم . چون به اندازه ی کافی تلاش نکردیم. بیشتر اوقات به خاطر این که هدف های بزرگ انتخاب می کنیم. برای رسیدن به این هدف بزرگ زمان ، انرژی و انگیزه ی زیادی لازمه. چون این وجود نداره وسط راه خسته می شیم. کار متوقف میشه. برای رفع این مشکل هدف ها رو به اهداف کوچکتر تقسیم کنیم.با رسیدن به هر هدف کوچک قسمتی از راه رو رفتیم. نتیجه گرفتیم ، پس انگیزه داریم.رسیدن به هر هدف یک پناهگاه برای رفع خستگی و ادامه ی مسیره.

اینجوری می تونیم بگیم : این بار فرق داره

به اندازه ی کافی تلاش کردیم اما مسیرمون اشتباهه:

از تهران می خوای بری کرج ! اما می ری تو جاده ی مشهد !!!! مسیر اشتباهه. نمی تونی بگی انقدر تلاش می کنم و میرم تا به کرج برسم! ادامه بدی شاید برسی به مشهد و بعد بری افغانستان.برای اینکه به کرج برسی . باید بایستی . فکر کنی . از افراد مطلع بپرسی .

یا از گوگل مپ استفاده کنی . مسیر رو تغییر بدی.حالا تلاش کنی!تلاش زیاد در مسیر اشتباه فقط یاس و نامیدی به بار میاره.

این بار فرق داره

برای این که به این نتیجه برسی که : این بار فرق داره!مسیر رو کنترل کن که درست باشه.شروع کن به حرکت و تلاش. به اندازه ی کافی تلاش کن.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments