انتخاب رشته سال ۹۸ متفاوت با سالهای قبل شده یا نه

محمد گنجی نوشته محمد گنجی جمعه - ۱۸ مرداد ۱۳۹۸

انتخاب رشته سال ۹۸ متفاوت با سالهای قبل شده یا به همون روش قبل سازمان سنجش انجام میشه؟ هر سال زمان کنکور و یا زمان انتخاب رشته ، تغییراتی که ایجاد میشه خیلی مورد توجه فعالان بازار کنکور قرار می گیره ! البته از این جهت که در تبلیغات خودشون از این تغییرات و استرس های ناشی از آن استفاده کنند.
انتخاب رشته سال
انتخاب رشته سال های سال هست که به یک روش انجام میشه و هر سال یه تغییر جزئی در اون ایجاد میشه. بنا به شرایط نظام جدید و قدیم ، سهمیه ها ، ظرفیت دانشگاه ها و شاید شرایط سیاسی اجتماعی تغییرات در انتخاب رشته و نحوه ی ورود به دانشگاه ایجاد می شود.

ویژگی های انتخاب رشته ی سال ۹۸ :

در این قسمت سعی می کنم ویژگی های انتخاب رشته ی سال ۱۳۹۸ را بیان کنم . این ویژگی ها لزوما تفاوت با سال قبل نیست!!!

انتخاب رشته های بدون آزمون:

انتخاب رشته های بدون آزمون امسال خیلی زودتر از انتخاب رشته و اعلام نتایج شروع شد. این انتخاب از اواخر سال گذشته  (اسفند ماه ) شروع شده و تا ۲۸ شهریور ماه ادامه داره. پس عجله نکنید اول انتخاب رشته های با آزمون را انجام بدبد ( اگه مجاز هستین ) بعد با فرصت کافی انتخاب بدون آزمون را انجام دهید. انتخاب رشته های بدون آزمون قبلا در همان فرم انتخاب رشته ی اصلی انجام می شد ولی امسال به طور مستقل است و نیازی نیست در فرم اصلی انتخاب رشته وارد شود.

دریافت کارنامه برای انتخاب رشته :

مانند سالهای قبل دانش آموز با مراجعه به سایت www.sanjesh.org  می تونه کارنامه دریافت کنه . برای دریافت کارنامه چند روش وجود داره:
وارد کردن شماره شناسنامه . شماره داوطلبی . سال تولد
وارد کردن شماره پرونده . کد رهگیری ۱۶ رقمی . شماره شناسنامه
وارد کردن شماره پرونده . شماره سریال ۱۲ رقمی . شماره شناسنامه
اگه این ها رو ندارید می تونید به سازمان سنجش زنگ بزنین ( به شماره ۴۲۱۶۳ ،که موفق نمی شین ) پس بهتره بروید داخل سامانه پاسخگویی سایت سازمان سنجش!
حواستون باشه هر دانش آموز یه دونه شماره پرونده داره ، اما به تعداد گروه های آزمایشی که در کنکور شرکت کرده شماره داوطلبی داره!

یه بند جدید در کارنامه ی انتخاب رشته سال ۹۸:

در کارنامه ی امسال زیر درصد هر درس ، درصد بعد از هم ترازی هم ذکر شده. امسال با توجه به این که دو کنکور نظام قدیم و جدید برگزار شد، باید نمرات با هم تراز می شد تا مقیاس سنجش قرا بگیره. این یک بحث آماری دقیق داره که متخصصان سازمان سنجش ، با در نظر گرفتن اصول ، بهترین نوع هم ترازی را انجام دادن که کمتر حقی ضایع بشه .( کمتر ، نه اصلا !!!)
درصد دروس پس از هم تراز شدن با بچه های نظام جدید ، کمی تغییر می کنه که در کارنامه ذکر شده. این تغییر ، برای محاسبه ی رتبه بوده!!! الان که رتبه بر اساس این تغییر ایجاد شده . پس اصلا نمی خواد به اون فکر کنین . مثل سالهای قبل از روی رتبه انتخاب رشته انجام می شه!!۱

 حباب رتبه ! می گن رتبه ها حباب داره !!

متاسفانه هر اسم جدید و دهن پرکن رو برای استفاده ی خودمون به کار می بریم . داستان حباب چیه ؟ از سال گذشته آمار دانش آموزانی که از سهمیه های خاص ( ۵ درصد و ۲۵ درصد ) استفاده می کنن ، در آمار دانش آموزانی که از سهمیه مناطق استفاده می کنن لجاظ شده . خُب با بیرون رفتن این گروه و انتخاب رشته در سهمیه ی خودشون ، تعداد کل دانش آموزان سهمیه مناطق کمتر میشه . پس رتبه اشون هم کمی بهتر میشه . اینو می گن حباب رتبه !!!! اما بعضی افراد غیر مطلع از این اصل برای مقاصد خودشون استفاده می کنن ( منظورم از مقاصد ، کسب پول بیشتره!!!) به بچه ها می گن فلان قدر از رتبه ات کم کن میشه رتبه ی امسال!!!! رفقا ( به قول ایمان سرور پور عزیز ) پارسال هم همین وضع بود ( یعنی برای پارسال میش د تا حدودی اینو گفت ) اما امسال که ما روی قبولی سالهی قبل تکیه می کنیم یعنی دیگه اختلافی نداریم . اون فقط برای سال اول بود.

اعلام علاقه مندی برای دانشگاه فرهنگیان ، پیام نور ، غیر انتفاعی :

در اطلاعات کارنامه نوشته شده مجاز به انتخاب کدوم دوره ها هستین . به شرط اینکه اعلام آمادگی کرده باشین ( ثبت نام کرده باشین ) . اگه برای پیام نور و غیر انتفاعی ثبت نام نکردین ( که بهتر انجام بدین ) می تونین از قسمت خرید کارت اعتبارسی در سایت سازمان سنجش این کار را انجام بدهید ( مبلغ سیزده هزارو هشتصد تومن باید پول واریز کنین ). برای انتخاب رشته در رشته های فرهنگیان کارت اعتباری به مبلغ شش هزار و نهصد تومان تهیه کنید.

رتبه ی شما در انتخاب رشته سال ۹۸ :

رتبه ی شما در کارنامه ، مثل سالهای قبله . مهم ترین رتبه  و رتبه ی اصلی شما ، همون رتبه ی نهایی در سهمیه است. البته در انتخاب رشته رتبه در زیرگروه های مختلف هم ، مهم و تاثیر گذار است.
انتخاب رشته سال

سهمیه ها در انتخاب رشته سال ۹۸ :

سهمیه ها در کنکور امسال هم مانند سال های قبل می باشد . فقط سهمیه هموطن های آسیب دیده در سیل اضافه شده. گویا این سهمیه به صورت ظرفیت مازاد اعلام شده . سهمیه فوق ۵ درصد می باشد.