دانشگاه های ایران

دانشگاه های ایران


انتخاب رشته سال ۹۸ متفاوت با سالهای قبل شده یا به همون روش قبل سازمان سنجش انجام میشه؟ هر سال زمان کنکور و یا زمان انتخاب رشته ، تغییراتی که ایجاد میشه خیلی مورد توجه فعالان بازار کنکور قرار می گیره ! البته از این جهت که در تبلیغات خودشون از این تغییرات و استرس های ناشی از آن استفاده کنند.
انتخاب رشته سال
انتخاب رشته سال های سال هست که به یک روش انجام میشه و هر سال یه تغییر جزئی در اون ایجاد میشه. بنا به شرایط نظام جدید و قدیم ، سهمیه ها ، ظرفیت دانشگاه ها و شاید شرایط سیاسی اجتماعی تغییرات در انتخاب رشته و نحوه ی ورود به دانشگاه ایجاد می شود.

ویژگی های انتخاب رشته ی سال ۹۸ :

در این قسمت سعی می کنم ویژگی های انتخاب رشته ی سال ۱۳۹۸ را بیان کنم . این ویژگی ها لزوما تفاوت با سال قبل نیست!!!

انتخاب رشته های بدون آزمون:

انتخاب رشته های بدون آزمون امسال خیلی زودتر از انتخاب رشته و اعلام نتایج شروع شد. این انتخاب از اواخر سال گذشته  (اسفند ماه ) شروع شده و تا ۲۸ شهریور ماه ادامه داره. پس عجله نکنید اول انتخاب رشته های با آزمون را انجام بدبد ( اگه مجاز هستین ) بعد با فرصت کافی انتخاب بدون آزمون را انجام دهید. انتخاب رشته های بدون آزمون قبلا در همان فرم انتخاب رشته ی اصلی انجام می شد ولی امسال به طور مستقل است و نیازی نیست در فرم اصلی انتخاب رشته وارد شود.

دریافت کارنامه برای انتخاب رشته :

مانند سالهای قبل دانش آموز با مراجعه به سایت www.sanjesh.org  می تونه کارنامه دریافت کنه . برای دریافت کارنامه چند روش وجود داره:
وارد کردن شماره شناسنامه . شماره داوطلبی . سال تولد
وارد کردن شماره پرونده . کد رهگیری ۱۶ رقمی . شماره شناسنامه
وارد کردن شماره پرونده . شماره سریال ۱۲ رقمی . شماره شناسنامه
اگه این ها رو ندارید می تونید به سازمان سنجش زنگ بزنین ( به شماره ۴۲۱۶۳ ،که موفق نمی شین ) پس بهتره بروید داخل سامانه پاسخگویی سایت سازمان سنجش!
حواستون باشه هر دانش آموز یه دونه شماره پرونده داره ، اما به تعداد گروه های آزمایشی که در کنکور شرکت کرده شماره داوطلبی داره!

یه بند جدید در کارنامه ی انتخاب رشته سال ۹۸:

در کارنامه ی امسال زیر درصد هر درس ، درصد بعد از هم ترازی هم ذکر شده. امسال با توجه به این که دو کنکور نظام قدیم و جدید برگزار شد، باید نمرات با هم تراز می شد تا مقیاس سنجش قرا بگیره. این یک بحث آماری دقیق داره که متخصصان سازمان سنجش ، با در نظر گرفتن اصول ، بهترین نوع هم ترازی را انجام دادن که کمتر حقی ضایع بشه .( کمتر ، نه اصلا !!!)
درصد دروس پس از هم تراز شدن با بچه های نظام جدید ، کمی تغییر می کنه که در کارنامه ذکر شده. این تغییر ، برای محاسبه ی رتبه بوده!!! الان که رتبه بر اساس این تغییر ایجاد شده . پس اصلا نمی خواد به اون فکر کنین . مثل سالهای قبل از روی رتبه انتخاب رشته انجام می شه!!۱

 حباب رتبه ! می گن رتبه ها حباب داره !!

متاسفانه هر اسم جدید و دهن پرکن رو برای استفاده ی خودمون به کار می بریم . داستان حباب چیه ؟ از سال گذشته آمار دانش آموزانی که از سهمیه های خاص ( ۵ درصد و ۲۵ درصد ) استفاده می کنن ، در آمار دانش آموزانی که از سهمیه مناطق استفاده می کنن لجاظ شده . خُب با بیرون رفتن این گروه و انتخاب رشته در سهمیه ی خودشون ، تعداد کل دانش آموزان سهمیه مناطق کمتر میشه . پس رتبه اشون هم کمی بهتر میشه . اینو می گن حباب رتبه !!!! اما بعضی افراد غیر مطلع از این اصل برای مقاصد خودشون استفاده می کنن ( منظورم از مقاصد ، کسب پول بیشتره!!!) به بچه ها می گن فلان قدر از رتبه ات کم کن میشه رتبه ی امسال!!!! رفقا ( به قول ایمان سرور پور عزیز ) پارسال هم همین وضع بود ( یعنی برای پارسال میش د تا حدودی اینو گفت ) اما امسال که ما روی قبولی سالهی قبل تکیه می کنیم یعنی دیگه اختلافی نداریم . اون فقط برای سال اول بود.

اعلام علاقه مندی برای دانشگاه فرهنگیان ، پیام نور ، غیر انتفاعی :

در اطلاعات کارنامه نوشته شده مجاز به انتخاب کدوم دوره ها هستین . به شرط اینکه اعلام آمادگی کرده باشین ( ثبت نام کرده باشین ) . اگه برای پیام نور و غیر انتفاعی ثبت نام نکردین ( که بهتر انجام بدین ) می تونین از قسمت خرید کارت اعتبارسی در سایت سازمان سنجش این کار را انجام بدهید ( مبلغ سیزده هزارو هشتصد تومن باید پول واریز کنین ). برای انتخاب رشته در رشته های فرهنگیان کارت اعتباری به مبلغ شش هزار و نهصد تومان تهیه کنید.

رتبه ی شما در انتخاب رشته سال ۹۸ :

رتبه ی شما در کارنامه ، مثل سالهای قبله . مهم ترین رتبه  و رتبه ی اصلی شما ، همون رتبه ی نهایی در سهمیه است. البته در انتخاب رشته رتبه در زیرگروه های مختلف هم ، مهم و تاثیر گذار است.
انتخاب رشته سال

سهمیه ها در انتخاب رشته سال ۹۸ :

سهمیه ها در کنکور امسال هم مانند سال های قبل می باشد . فقط سهمیه هموطن های آسیب دیده در سیل اضافه شده. گویا این سهمیه به صورت ظرفیت مازاد اعلام شده . سهمیه فوق ۵ درصد می باشد.

مشاوره درسی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره کنکور

اعتراض به نتایج کنکورانتخاب رشتهانتخاب شغلتعیین رشتهسازمان سنجشکارنامهکارنامه کنکورنتایج کنکور

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.