انتخاب رشته زبان و ادبیات فارسی

نوشته محمد گنجی چهارشنبه - ۴ مرداد ۱۳۹۶

انتخاب رشته زبان و ادبیات فارسی

انتخاب رشته زبان و ادبیات فارسی

انتخاب رشته زبان و ادبیات فارسی ، آموزش زبان و ادبیات فارسی به شکل نوین قدمتی یکصد و پنجاه ساله دارد . هدف از تدریس زبان و ادبیات فارسی از دارالفنون (تأسیس ۱۲۲۴ ق . ) تا دانشسرای عالی و نهایتاً دانشکده ادبیات، آشنا ساختن دانشجویان با جنبه های مختلف آثار نظم و نثر زبان فارسی بوده است . چراکه ادبیات ملل گوناگون ظرف مجموعه تمدن و علوم بشری و آینه تمام نمای هر اجتماع و کشوری هستند و در این بین ادبیات فارسی نه تنها مستثنا نیست ، بلکه از نمود و برجستگی ممتازی نیز برخوردار است .

 گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات و علوم انســـــــــــانی، اکنون در مقاطــــع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی ، گرایش زبان و ادبیات فارسی دانشجو می پذیرد .  هیئت علمی ۲۴ نفره این گروه شامل ۵  استاد ، ۷ دانشیار  و  ۱۲  استادیار می باشد.

انتخاب رشته زبان و ادبیات فارسی

این گروه اخیراً به پیشنهاد وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به عنوان قطب برنامه ریزی آموزش زبان و ادبیات فارسی کشور شناخته شده است

 

  معرفی رشته :

دانشجویان مهارت های کافی در زمینه های ادبی ، بلاغی ، دستوری و اصطلاحات علوم مختلف در متون و آثار قدیم و جدید ادبیات فارسی را به دست می آورند تا بتوانند امانت های وزین ادب فارسی را از طریق تعلیم در مؤسسات آموزش عالی به نسل های بعد از خود انتقال دهند و از این طریق رسالت معرفی زبان و ادبیات فارسی را که حاوی فرهنگ غنی اسلامی ، اعتقادی و اخلاقی و عرفانی است به سرمنزل مقصود برسانند . در مجموعه دروس این رشته ، متون و تمام آثار درجه اول زبان فارسی که آشنائی با آنها ضروری است در نظر گرفته شده و هیچ نوعی از انواع آثار برجسته زبان فارسی از متون تفسیری و قرآنی تا متون عرفانی و حکمی و اخلاقی و داستانی ادبیات، از دوران قدیم گرفته تا دوران معاصر و عصر انقلاب مورد غفلت قرار نگرفته است .

 دانش آموختگان این دوره ها قادرند در تمام بخشهای توسعه فرهنگی و ادبیات فارسی از قبیل بنیادهای تدوین کتب درسی و کمک درسی، بنیادهای پژوهشی در زمینه های مختلف ادب فارسی، فرهنگستان ها ، آموزش و پرورش، رادیو و تلویزیون،مطبوعات،مؤسسات و سازمانهای مختلف چاپ و نشر ، سازمانهای تألیف و ترجمه ، شورای گسترش زبان فارسی در خارج از کشور ، و مجتمع گسترش زبان فارسی و نیز در جریان گسترش کتب علمی و فنی و پزشکی که نیازمند به زبان روشن و قابل فهم هستند و حتی در گسترش و ترویج علوم و معارف اسلامی در خارج از کشور ، فعالیت کنند

 نشریه تخصصی «زبان و ادبیات فارسی» از طرف این گروه به صورت فصلنامه منتشر می شود که ضمیمه مجله علمی – پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی است 

 عضویت در سازمانهای بین المللی ادبیات فارسی ، انجمن استادان زبان فارسی شبه قاره و هندوستان و عضویت در انجمن استادان فارسی ایران و کشورهای خارج و عضویت در انجمن استادان ادبیات فارسی کشورهای بالکان (ترکیه و غیره) و عضویت در هیئت های ممیزه دانشگاه تهران و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و حضور فعال با ارائه مقالات تحقیقی در کنگره های جهانی از مظاهر فعالیت های اعضای این گروه است

انتخاب رشته زبان و ادبیات فارسی

بعضی‌ها می‌گویند باید فراموش کرد و یا حداقل کمتر به آن پرداخت چرا که در عصر ماشین و قرن بیست و یکم سخن گفتن از آن نشانه عقب‌ماندگی و دوری از واقعیت‌هاست.

می‌گویند وقتی به یاری آن حتی نمی‌توان یک سنجاق قفلی را ساخت چرا باید هم‌ّ و غم خویش را صرف آن کرد وخلاصه ادبیات مال دوران لب جوی و سایه درخت و آواز بلبل بوده است و حالا که این دوران سر آمده است

با ادبیات نیز باید خداحافظی کرد.

این در حالی است که رشته زبان و ادبیات فارسی بهترین بستر برای ورود به شناخت فرهنگ و عرفان و حتی معارف دینی ما است.

چون سرفصل‌ها و دروسی که در این رشته تدریس می‌شود هر کدام مسیری است که به دشت‌های وسیع معرفت منتهی می‌گردد.

مثلاً معانی و بیان و آرایه‌های ادبی موجب ارضاء حس زیباشناسی در حوزه ادبیات می‌شود و از دیگر سو صنایع شعری و فنون بلاغی مانند تملیح، استعاره و مجاز کلیدی برای پی بردن به نکات باریک و اشارات معنایی متون ادبی است.

امروزه‌ دامنه‌ ادبیات‌ فارسی‌ بسیار گسترده‌ است‌ به‌ گونه‌ای‌ که‌ پیش‌بینی‌ می‌شود بتوان‌ ده‌ گرایش‌ برای‌ آموزش‌ ادبیات‌ فارسی‌ تدوین‌ کرد؛ یعنی‌ دانشجو طی‌ دو سال‌ دروس‌ عمومی‌ ادبیات‌ را بخواند و در دو سال‌ بعد یکی‌ از گرایش‌های‌ علوم‌ بلاغی‌، ادبیات‌ داستانی‌ و گرایش‌های‌ دیگری‌ که‌ می‌توان‌ در این‌ رشته‌ پیش‌ بینی‌ کرد، مطالعه‌ کند.

اما آنچه‌ امروزه در دانشگاه‌ها به‌ عنوان‌ رشته ادبیات‌ فارسی‌ تدریس‌ می‌شود،‌ دارای دو شاخه‌ اصلی‌ زبان‌ فارسی‌ و ادبیات‌ فارسی‌است.

که‌ در بخش‌ زبان‌ فارسی‌ مسایل‌ مربوط‌ به‌ زبان‌ شناسی‌، دستور زبان‌، اصول‌ نگارش‌ و ویرایش‌ و در بخش‌ ادبیات‌؛ سبک‌شناسی‌، نقد ادبی‌، انواع‌ ادبی‌، تاریخ‌ ادبیات‌، صنایع‌ ادبی‌ شامل‌ بدیع‌، معانی‌ و بیان‌ و عروض‌ همچنین‌ متون‌ نظم‌ و نثر کلاسیک‌ مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد.

انتخاب رشته زبان و ادبیات فارسی

توانایی‌های‌ لازم :

اگر یک‌ دانشجوی‌ ادبیات‌ از خواندن‌ یک‌ بیت‌ شعر حافظ‌ یا خواندن‌ داستان‌های‌ شاخص‌ و معروف‌ ادبیات‌ جهان‌ لذت‌ نبرد به‌ اشتباه‌ وارد این‌ رشته‌ شده‌ است‌ چون‌ دانشجوی‌ زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ باید دروس‌ بسیار متنوع‌ و گسترده‌ای‌ را در وادی‌ ادبیات‌ فارسی‌ بخواند و اگر کسی‌ علاقه‌مند نباشد این‌ رشته‌ برایش‌ ملال‌ آور می‌شود.

این‌ رشته‌ قلم‌ درست‌ و بیان‌ خوب‌ می‌خواهد تا بتوان‌ منظور خود را به‌ خوبی‌ تفهیم‌ کرد.

همچنین‌ دانشجوی‌ این‌ رشته‌ لازم‌ است‌ که‌ حافظه‌ نسبتاً قوی‌ داشته‌ باشد چون‌ بخش‌ عظیمی‌ از مقولات‌ ادبی‌ را باید به‌ خاطر بسپارد تا در مواقع‌ لازم به‌ آنها دسترسی‌ داشته‌ باشد.

انتخاب رشته زبان و ادبیات فارسی

بازار کار در ایران :

بعد از آموزش‌ و پرورش‌ ، مطبوعات‌ بهترین‌ بستر برای‌ فعالیت‌ فارغ‌التحصیلان‌ ادبیات‌ فارسی‌ است‌.

همچنین‌ بهترین‌ نیرو برای‌ تنظیم‌ و ارائه‌ برنامه‌های‌ ادبی‌ رادیو و تلویزیون‌ و حوزه‌های‌ فرهنگی‌ وزارتخانه‌های‌ مختلف‌ کشور، فارغ‌التحصیل‌ این‌ رشته‌ است.

و از اینها گذشته‌ یک‌ لیسانس‌ ادبیات‌ اگر پویا و فعال‌ باشد می‌تواند یک‌ نویسنده‌، شاعر یا منتقد گردد و در مراکز چاپ‌ و نشر کتاب‌ به‌ عنوان‌ ویراستار و ناظر ادبی‌ در سیر چاپ‌ کتاب‌ حضور داشته‌ باشد.

در ضمن‌ تعدادی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ نیز با توجه‌ به‌ ذوق‌ و سلیقه‌ خود کارهای‌ ویژه‌ای‌ انجام‌ می‌دهند که‌ از آن‌ جمله‌ می‌توان‌ به‌ شرکت‌ در تألیف‌ فرهنگ‌های‌ مختلف‌ به‌ عنوان‌ پژوهشگر ادبی‌ و “فیش‌نویس‌ علمی‌” و “انتخابی‌” دایره المعارف‌ها اشاره‌ کرد.

انتخاب رشته زبان و ادبیات فارسی

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :

دروس‌ پایه:

دستور زبان‌، تاریخ‌ زبان‌‌فارسی‌، مرجع‌شناسی‌ و روش‌ تحقیق‌ ، آیین‌نگارش‌ و ویرایش‌ ، بدیع‌.

دروس‌ اصلی‌:

رودکی‌ و منوچهری‌، فرخی‌ و کسایی‌، رستم‌ و سهراب‌، رستم‌ و اسفندیار، قصیده‌های‌ ناصرخسرو، خاقانی‌، مسعود سعد، نظامی‌، مثنوی‌ معنوی‌، منطق‌الطیر، حدیقه‌سنایی‌، بوستان‌ سعدی‌، غزلیات‌ و قصاید سعدی‌، حافظ‌، صائب‌، تاریخ‌ بیهقی‌، سیاست‌نامه‌ و قابوسنامه‌، کشف‌ الاسرار، کلیله‌ و دمنه‌، گلستان‌ سعدی‌، مرصادالعباد، قرائت‌ متون‌ عربی‌، قواعد عربی‌، زبان‌ خارجه‌ تخصصی‌، عروض‌ و قافیه‌، ادبیات‌ معاصر، متون‌ تفسیری‌، آشنایی‌ با علوم‌ قرآنی‌، نقد ادبی‌. دروس‌ تخصصی: معانی‌ و بیان‌، مبانی‌ عرفان‌ و تصوف‌، تأثیر قرآن‌ و حدیث‌ در ادب‌ فارسی‌، تاریخ‌ ادبیات‌، سبک‌شناسی‌

با چه رتبه ای رشته زبان و ادبیات فارسی قبول می شم ، می تونم در کدوم دانشگاه درس بخونم

بالاترین رتبه

سهمیه ها

بالاترین رتبه منطقه۳ بالاترین رتبه منطقه۲ بالاترین رتبه منطقه۱ نام دانشگاه -شهر
۱۰۲۸ ۱۴۳۵ ۱۴۴ دانشگاه تهران
۴۹۸۹ ۴۶۳۰ ۲۶۱۶ دانشگاه خوارزمی تهران (محل تحصیل کرج)
۶۴۸۲ ۵۸۵۹ ۳۱۶۷ دانشگاه شیراز
۱۶۰۶۲

نوبت دوم۱۱۶۲۵

۱۲۶۶۲ نوبت دوم ۱۱۲۱۶ دانشگاه بیرجند
۳۴۱۵ ۱۵۶۸

نوبت دوم ۲۷۹۳

دانشگاه اصفهان
۲۱۹۳

نوبت دوم ۷۲۲۸

۳۵۴۲ ۱۷۹۷ دانشگاه فردوسی-مشهد
۲۶۳۳

 

۱۲۳۹ دانشگاه شهید بهشتی-تهران
نوبت دوم ۴۲۳۱ ۲۳۲۹

نوبت دوم ۴۱۶۱

۱۲۱۹ دانشگاه علامه طباطبایی-تهران
۹۱۷۳ ۸۰۴۵ ۵۲۴۸ دانشگاه یزد
۶۲۵۰ ۱۱۳۳۱ ۱۵۵۵ دانشگاه الزهرا-تهران
۱۲۹۰ ۴۰۸۱

نوبت دوم ۵۸۸۵

دانشگاه کاشان
۱۴۱۹۳ ۲۸۰۶۹ دانشگاه ارومیه
۹۸۲۸

نوبت دوم ۱۵۲۱۹

۶۹۹۰

نوبت دوم ۱۳۹۸۸

دانشگاه شهید چمران-اهواز
۲۴۹۸۳ ۱۳۸۵۹ دانشگاه قم
۹۲۰۶

نوبت دوم ۲۲۷۲۶

۹۰۶۲

نوبت دوم ۱۶۱۷۹

دانشگاه گیلان-رشت
۸۷۷۸ ۵۹۰۹ دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)-قزوین
۸۷۳۳

نوبت دوم ۱۵۶۹۹

۷۷۱۹ ۲۹۲۲ دانشگاه تبریز
۸۴۸۷ دانشگاه سلمان فارسی-کازرون
نوبت دوم ۱۷۶۱۶ ۶۲۹۵

نوبت دوم ۱۵۵۸۶

دانشگاه مازندران-بابلسر
۱۱۳۷۳ ۱۲۰۸۱ دانشگاه محقق اردبیلی-اردبیل
۱۱۷۹۵

نوبت دوم ۲۶۸۰۱

۱۱۲۹۱

نوبت دوم ۲۰۹۱۵

دانشگاه سمنان
۱۲۸۲۳ ۴۶۰۵

 

دانشگاه هرمزگان-بندر عباس
۹۴۹۲ نوبت دوم ۱۴۴۷۸ دانشگاه شهید باهنر-کرمان
۱۳۶۶۱ ۱۳۵۷۸ نوبت دوم ۱۳۳۲۴ دانشگاه حکیم سبزواری-سبزوار
۱۱۴۷۶ ۱۲۳۹۹

نوبت دوم ۹۳۲۳

۶۵۹۲ دانشگاه اراک
۶۴۱۱ ۴۳۷۱ دانشگاه شهر کرد
۳۰۸۳۹ ۲۱۸۸۷ دانشگاه کوثر-بجنورد(ویژه خواهران)
۹۲۶۴ ۱۰۱۴۶ دانشگاه بو علی سینا-همدان
۱۵۸۲۶

نوبت دوم ۰۱۵۲

۱۶۷۸۴

نوبت دوم ۱۸۶۶۸

دانشگاه نیشابور
۱۲۷۷۶

نوبت دوم ۳۰۷۹۶

دانشگاه سیستان و بلوچستان-زاهدان
۲۳۱۷۰ ۲۳۴۹۷ دانشگاه زنجان
۲۱۴۹۹ ۱۵۵۳۹ ۶۷۶۲ دانشگاه بجنورد
۱۲۹۲۸

نوبت دوم ۱۶۹۹۰

۱۰۳۹۱

نوبت دوم ۸۳۷۵

دانشگاه گلستان-گرگان
۲۰۴۳۳ ۱۷۸۵۴

نوبت دوم ۲۰۲۹۱

دانشگاه ولی عصر-رفسنجان
۲۵۱۷۳ ۱۳۶۴۵ دانشگاه کردستان-سنندج
۱۰۹۰۹ ۱۳۳۰۲ ۷۶۹۱ دانشگاه شهید مدنی آذربایجان-تبریز
۲۶۵۲۹ دانشگاه لرستان-خرم آباد
۱۴۸۳۸ دانشگاه گنبد
۲۲۷۴۴

نوبت دوم ۳۶۷۹۳

دانشگاه جیرفت
۲۳۸۶۱

نوبت دوم ۳۲۲۶۲

۱۸۷۳۵ دانشگاه یاسوج
۱۹۶۶۲ دانشگاه ولایت-ایرانشهر
۲۲۴۹۷ دانشگاه جهرم
۱۷۳۶۶ دانشگاه زابل
۲۲۱۵۳ مرکز آموزش عالی اقلید
۱۷۷۵۵ دانشگاه ایلام
نوبت دوم ۲۸۹۸۲ دانشگاه رازی-کرمانشاه

 

بازدید: ۱۹۹۲