انتخاب رشته رشته ی آمار

نوشته محمد گنجی جمعه - ۳۰ تیر ۱۳۹۶

انتخاب رشته رشته ی آمار

انتخاب رشته رشته ی آمار

انتخاب رشته رشته ی آمار

انتخاب رشته رشته ی آمار ،  آمار دانشی است که به مطالعهٔ گردآوری، تحلیل، تفسیر، ارائه و سازماندهی داده‌ها می‌پردازد. آمار را باید علم و عمل استخراج، بسط، و توسعهٔ دانشهای تجربی انسانی با استفاده از روش‌های گردآوری، تنظیم، پرورش، و تحلیل دادههای تجربی (حاصل از اندازه‌گیری و آزمایش) دانست. زمینه‌های محاسباتی و رایانه‌ای جدیدتری همچون یادگیری ماشینی، و کاوش‌های ماشینی در داده‌ها، در واقع، امتداد و گسترش دانش گسترده و کهن از آمار به عهد محاسبات نو و دوران اعمال شیوه‌های ماشینی در همه‌جا می‌باشد. علم آمار، علم فن فراهم کردن داده‌های کمّی و تحلیل آن‌ها به منظور به دست آورن نتیایجی که اگرچه احتمانتخاب رشته رشته ی آمارالی است، اما در خور اعتماد است.

در صورتی که شاخه‌ای علمی مد نظر نباشد، معنای آن، داده‌هایی به‌شکل ارقام و اعداد واقعی یا تقریبی است که با استفاده از علم آمار می‌توان با آن‌ها رفتار کرد و عملیات ذکر شده در بالا را بر آن‌ها انجام داد.

 

بیشتر مردم با کلمه آمار به مفهومی که برای ثبت و نمایش اطلاعات عددی به کار می‌رود آشنا هستند؛ ولی این مفهوم منطبق با موضوع اصلی مورد بحث آمار نیست. آمار عمدتاً با وضعیتهایی سر و کار دارد که در آنها وقوع یک پیشامد به طور حتمی قابل پیش بینی نیست.

اسنتاجهای آماری غالباً غیر حتمی اند، زیرا مبتنی بر اطلاعات ناکاملی هستند.

در طول چندین دهه آمار فقط با بیان اطلاعات و مقادیر عددی دربارهٔ اقتصاد، جمعیت‌شناسی و اوضاع سیاسی حاکم در یک کشور سر و کار داشت.

حتی امروز بسیاری از نشریات و گزارشهای دولتی که توده‌ای از آمار و ارقام را دربردارند معنی اولیه کلمه آمار را در ذهن زنده می‌کنند.

اکثر افراد معمولی هنوز این تصویر غلط را دربارهٔ آمار دارند که آن را منحصر به ستونهای عددی سرگیجه آور و گاهی یک سری شکلهای مبهوت کننده می‌دانند؛ بنابراین، یادآوری این نکته ضروری است که نظریه و روشهای جدید آماری از حد ساختن جدولهای اعداد و نمودارها بسیار فراتر رفته‌اند.

آمار به عنوان یک موضوع علمی، امروزه شامل مفاهیم و روشهایی است که در تمام پژوهشهایی که مستلزم جمع‌آوری داده‌ها به وسیله یک فرایند آزمایش و مشاهده و انجام استنباط و نتیجه‌گیری به وسیله تجزیه و تحلیل این داده‌ها هستند اهمیت بسیار دارند.

انتخاب رشته رشته ی آمار

چندی پیش مجله “science” به دنبال یک نظرخواهی از دانشمندان علوم مختلف ۲۰ کشف و اختراع مهم قرن بیستم را معرفی کرد.

که در میان این اختراعات و اکتشافات علم آمار نیز پس از اختراعات مهمی مثل ترانزیستور و کامپیوتر و قبل از لیزر قرار داشت.

البته حضور علم آمار در این فهرست چیز عجیبی نیست چون جهان امروز، جهان مدیریت اطلاعات است و بخش عظیم اطلاعات نیز در هر علم، رشته، سازمان یا مرکز شامل اعداد و ارقام می‌شود که در مرحله جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل این اعداد و ارقام علم آمار مورد نیاز است.

برای مثال هنگام آزمایش تأثیر یک داروی جدید،‌ انتخاب یک نوع بذر در بین بذرهای مختلف، مقایسه کیفیت دو روش تدریس در آموزش زبان، کنترل کیفیت محصولات، تعیین حق بیمه، پیش‌بینی نرخ ارز، نظرسنجی و پیش‌بینی انتخابات،‌تعیین نرخ بیکاری، تعیین شاخص هزینه خانوار، تأثیر و رابطه افسردگی بر تحصیل نیاز به تحقیقات آماری داریم.

انتخاب رشته رشته ی آمار

اما علم آمار که حضور بسیار گسترده‌ای در زندگی ما دارد، چیست؟

علم‌ آمار به‌ زبان‌ ساده‌، پیشگویی‌ براساس‌ اعداد و ارقام‌ است‌. به‌ عبارت‌ دیگر یک‌ آماردان‌ می‌تواند براساس‌ مجموعه‌ اطلاعات‌ عددی‌ و بر مبنای‌ مدل‌های‌ ریاضی‌ و مدل‌های‌ نظریه‌ احتمال‌، پیشگویی‌ کند؛ یعنی‌ به‌ یاری‌ اطلاعات‌ گذشته‌، نحوه‌ رفتار یک‌ فرآیند را پیش‌بینی‌ نماید.

از همین‌ رو می‌توان‌ گفت‌ که‌ علم‌ آمار نتیجه‌گیری‌ از جزئیات‌ و یا رسیدن‌ از جزء به‌ کل‌ است.

کار علم‌ آمار کمک‌ به‌ تفکر علمی‌ است‌ و آمارشناس‌ کسی‌ است‌ که‌ مشاهده‌ می‌کند و اطلاعاتی‌ به‌ دست‌ می‌آورد و سپس‌ با اطلاعات‌ به‌ دست‌ آمده‌، اتفاقات‌ و حوادث‌ را پیش‌بینی‌ می‌کند.

انتخاب رشته رشته ی آمار

توانایی‌های‌ لازم‌ :

در یک نظرخواهی که از ۱۲ استاد و ۱۳۲ دانشجوی آمار دانشگاه‌های کشور انجام گرفته است، ۱۰ استاد و ۹۹ دانشجو، قوی بودن در علم ریاضی را برای موفقیت در رشته آمار ضروری دانسته‌اند.

چون مباحثی که در علم آمار مطرح می‌شود با ریاضیات ارتباطی تنگاتنگ دارد و در واقع علم آمار یکی از شاخه‌های مهم از علم ریاضیات است.

بنابراین دانشجوی آمار باید در درس‌ ریاضی‌ قوی‌ باشد و ابتکار و توانایی‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ و حل‌ مسائل‌ ریاضی‌ را داشته‌ و به‌ آموزش‌ و یادگیری‌ علوم‌ کامپیوتر علاقه‌مند باشد.

بازار کار در ایران ‌:

آمارگران در بخشهای تجاری , کشاورزی و بهداشتی مشغول به کار می شوند. اکثر مشاغل باقی مانده به صنایع خصوصی بالاخص به سرویسهای آزمایشی و تحقیقاتی ، مدیریتی و روابط عمومی مربوط می شود. گروهی دیگر به آموزش آمار مشغول میشوند.

آموزش و ادامه تحصیل
اکثر مشاغل آماری نیاز به مدرک در رشته ریاضیات یا آمار دارند.تدریس و تحقیقات در مراکز آموزش عالی نیز نیازمند درجه کارشناسی و ترجیحا دکترای آمار میباشد. در بخش تحقیقات صنعتی , مدرک کارشناسی ارشد و تجربه کاری چند ساله از موارد مورد نیاز برای شروع به کار می باشد.

انتخاب رشته رشته ی آمار

چشم انداز آینده
فرصتهای شغلی برای دارندگان مدرک آمار مساعد می باشد هر چند بسیاری از این مشاغل با عنوان ” آمار گر ” شناخته نمی شوند. این مسئله بخصوص درمورد مشاغلی است که با تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها ی به دست آمده از علوم دیگر مانند اقتصاد , زیست شناسی , روانشناسی یا مهندسی سروکار دارند ، صدق میکند. در میان فارغ التحصیلان لیسانس یا فوق لیسانس رشته آمار , افرادی که در رشته های مربوطه مانند امور مالی , مهندسی یا رایانه ای از آشنایی کاملی بر خوردار باشند ،در یافتن مشاغل مربوط به رشته ی تحصیلیشان از شانس بالاتری برخوردار هستند.شرکت های دولتی آمارگران را در رشته های جمعیت شناسی و سرشماری نفوس،کشاورزی،بررسی های مربوط به مصرف کننده و تولید کننده،تامین اجتماعی،مراقبت های بهداشتی و کیفیت محیط زیست استخدام می کنند.

آمارگران فوق لیسانس یا دکتری به منظور کنترل کیفی تولیدات گوناگون مانند تولیدات دارویی ، وسایط نقلیه موتوری , مواد شیمیایی و غذایی توسط شرکتهای تولیدی استخدام می شوند. سازندگان وسایل نقلیه به منظور ارتقای کیفیت خودرو , کامیون و دیگر تولیدات و رقابت در صحنه بین المللی با کمک آمارگران طرحهای آزمایشی را اجرا می کنند. آمار گرانی که در علوم مهندسی و فیزیکی اطلاعاتی دارند می توانند در امور تحقیقات و توسعه با همکاری دیگر دانشمندان ومهندسین به بهبود طرح وتولید پرداخته و کیفیت ثابتی را برای تولیدات جدید تضمین کنند . بعضی از آنان در ارتباط با تولید برنامه های نرم افزاری آماری در شرکتهای تولید نرم افزارهای رایانه ای , فرصتهای شغلی مناسبی را می یابند.
در شرکتهای تجاری به منظورپیش بینی میزان فروش , تحلیل شرایط تجاری و حل مسائل مدیریتی به منظور افزایش سوددهی به کارمندانی که در علوم أمار سر رشته داشته باشند اعتماد زیادی می شود. در ضمن , مراکز مشاوره ای به صورت روز افزونی خدمات آماری پیشرفته ای را به دیگر مشاغل ارائه می دهند . به علت کار برد وسیع رایانه در این رشته , آمارگران تمام صنایع باید در برنامه نویسی رایانه ای مهارت کافی داشته و دربه کارگیری نرم افزارهای آماری از دانش خوبی بر خوردار باشند

انتخاب رشته رشته ی آمار

بیشتر سازمان‌های‌ دولتی‌ از آمار برای‌ ارائه‌ ارقام‌ و اعدادی‌ که‌ مربوط‌ به‌ فعالیت‌های‌ واحدهایشان‌ می‌شود، استفاده‌ می‌کنند و چون‌ این‌ کار را چندان‌ تخصصی‌ نمی‌دانند به‌ جای‌ به‌ کارگیری‌ کارشناسان‌ آمار از افرادی‌ بهره‌ می‌برند که‌ آشنایی‌ مختصری‌ با این‌ علم‌ دارند.

در حالی‌ که‌ اکثر برنامه‌ریزی‌های‌ زیربنایی‌ کشور را می‌توان‌ با استفاده‌ از روش‌های‌ پیشرفته‌ آمار انجام‌ داد.

البته‌ گمنام‌ بودن‌ علم‌ آمار و کاربردهای‌ آن‌ در جامعه‌، مانع‌ از جذب‌ فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ آمار نشده‌ است‌ بلکه‌ بسیاری‌ از استادان و دانشجویان‌ این‌ رشته‌ معتقد هستند که‌ فارغ‌التحصیلان‌ آمار کمتر با مشکل‌ بیکاری‌ روبرو می‌شوند.

فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ می‌توانند در سازمان‌ برنامه‌ و بودجه‌، مرکز آمار ایران‌، بانک‌ها، ادارات‌ بیمه‌، مراکز صنعتی‌ و کارخانجات‌ ، واحدهای‌ آماری‌ وزارتخانه‌های‌ مختلف‌ همچون‌ جهاد کشاورزی‌، کار، بهداشت‌، اقتصاد و امور دارایی‌، فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی و به‌ طور کلی‌ در هر مرکزی‌ که‌ نیاز به‌ جمع‌آوری‌ و تجزیه‌ و تحلیل‌ آمار و اطلاعات‌ دارد، مشغول‌ به‌ کار شوند.

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل‌ :

دروس‌ پایه ‌:

ریاضی‌ عمومی‌، مبانی‌ اقتصاد، مبانی‌ جامعه‌ شناسی‌ ،مبانی‌ جمعیت‌ شناسی‌ ، فیزیک‌ پایه‌ ، آمار و احتمال‌ ، روش‌های‌ آماری‌، مبانی‌ ریاضی‌. دروس‌ تخصصی ‌: ریاضی‌ برای‌ آمار، جبر خطی‌ برای‌ آمار، آنالیز ریاضی‌ ، مبانی‌ کامپیوتر و برنامه‌نویسی‌ ، احتمال‌ و کاربرد آن‌ ، آمار ریاضی‌، روش‌های‌ ناپارامتری‌ ، رگرسیون‌ ، طرح‌ آزمایش‌ها، روش‌های‌ نمونه‌گیری‌ ، فرآیندهای‌ تصادفی‌ ، سری‌های‌ زمانی‌، زبان‌تخصصی‌ ، روش‌های‌ پیشرفته‌ آماری‌ ، روش‌های‌ چند متغییری‌ گسسته‌ ، روش‌های‌ چند متغییری‌ پیوسته‌، محاسبات‌ آماری‌ با کامپیوتر، کنترل‌ کیفیت‌ آماری‌، پروژه‌.

دانشگاه‌های پذیرنده:

اصفهان، بیرجند، بین‎المللی امام‌خمینی(ره)ـ قزوین، تبریز، تهران، علامه‎طباطبائی ـ تهران، خلیج‎فارس ـ بوشهر، رازی ـ کرمانشاه، شهید باهنر کرمان، شهید بهشتی ـ تهران، شهید چمران ـ اهواز، صنعتی اصفهان، شیراز، نجف‎آباد، علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، فردوسی ـ مشهد، مازندران ـ بابلسر، محقق اردبیلی ـ اردبیل، امام حسین(ع) ـ تهران، خلیج‌فارس ـ بوشهر، پیام‌نور، غیرانتفاعی شیخ‌بهایی ـ اصفهان، غیرانتفاعی جهاد دانشگاهی، آمار و انفورماتیک سازمان سنجش آموزش کشور ـ تهران.

انتخاب رشته رشته ی آمار

با چه رتبه ای رشته آمار قبول می شم و رشته ی آمار در کدوم دانشگاه های ایران تدریس میشه؟

بالاترین رتبه

سهمیه ها

بالاترین رتبه منطقه۳ بالاترین رتبه منطقه۲ بالاترین رتبه منطقه۱ نام دانشگاه -شهر
۲۴۱۱ ۳۷۲۰  

امار|دانشگاه تهران / روزانه

۲۱۲۸ ۵۰۶۹ ۴۲۴۶ امار|دانشگاه شهیدبهشتی -تهران / روزانه
۲۵۳۷ ۶۳۳۰ ۴۳۷۷ امار|دانشگاه علامه طباطبایی -تهران / روزانه
۱۲۰۷۵ ۱۲۷۶۹ امار|دانشگاه صنعتی اصفهان / روزانه
۳۳۲۳ ۷۰۴۴ ۶۲۴۵ امار|دانشگاه الزهرا/س /-تهران / روزانه

 

۱۲۷۶۹ ۱۸۸۵۱ امار|دانشگاه شیراز / روزانه

 

۲۵۷۲ ۱۵۶۳۱ ۱۴۶۱۵ امار|دانشگاه تبریز / روزانه

 

۱۰۸۲۳

 

۲۰۹۴۰ ۱۱۹۱۳ امار|دانشگاه علم وفرهنگ /غیرانتفاعی /-تهران / غیر انتفاعی

 

۵۷۱۷ ۱۳۲۵۵ ۱۶۷۲۷ امار|دانشگاه بین المللی امام خمینی /ره /-قزوین / روزانه

 

۱۴۴۵۲ ۱۴۵۸۴ امار|دانشگاه اصفهان / روزانه

 

۱۲۷۱۱ ۳۴۶۲۸ ۲۶۶۴۲ امار|دانشگاه خلیج فارس -بوشهر / روزانه

 

۱۱۵۲۰ امار|دانشگاه فردوسی مشهد / روزانه

 

۹۶۶۵ ۱۶۶۶۱ امار|دانشگاه کاشان / روزانه

 

۱۰۴۷۰ ۲۵۶۴۶ ۲۲۵۲۷ امار|دانشگاه قم / روزانه

 

۳۱۶۰۹ ۱۴۸۹۵ امار|دانشگاه بوعلی سینا-همدان / روزانه

 

۱۶۵۳۴ ۳۳۰۵۲ امار|دانشگاه محقق اردبیلی -اردبیل / روزانه

 

۱۶۱۶۹ امار|دانشگاه زابل / روزانه

 

۲۲۸۶۱ ۳۹۵۶۴ ۲۲۱۸۲ امار|دانشگاه مازندران -بابلسر / روزانه

 

۴۱۶۸۹ امار|دانشگاه نیشابور / روزانه

 

۱۲۴۶۰ ۲۴۹۴۴ امار|دانشگاه گیلان -رشت / روزانه

 

۷۰۸۵ امار|دانشگاه گلستان -گرگان / روزانه

 

۸۵۶۶ ۲۶۴۰۴ امار|دانشگاه زنجان / روزانه

 

۲۳۹۹۶ ۲۶۴۰۷ امار|دانشگاه یزد / روزانه

 

۱۰۴۲۵ ۳۲۷۸۴ امار|دانشگاه کردستان -سنندج / روزانه

 

۱۹۶۵۰ ۴۰۰۶۴ امار|دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا/ص /-بهبهان / روزانه

 

۱۳۶۹۴ ۳۸۷۲۸ امار|دانشگاه شهیدباهنر-کرمان / روزانه

 

۲۷۴۲۰ امار|دانشگاه شهیدچمران -اهواز / روزانه

 

۲۱۷۷۱ ۴۷۴۹۱ ۲۶۵۴۹ امار|دانشگاه سمنان / روزانه

 

۲۸۷۶۸ امار|دانشگاه رازی -کرمانشاه / روزانه

 

۳۳۹۹۴ ۲۹۵۱۵ امار|دانشگاه فسا / روزانه

 

۲۵۵۴۰ ۳۰۲۲۷ امار|دانشکده ریاضی وکامپیوترخوانسار / روزانه

 

۳۰۵۱۳ امار|دانشگاه یاسوج / روزانه

 

۴۲۷۲۱ امار|دانشگاه یاسوج / روزانه

 

۲۳۸۲۹ ۴۲۸۸۲ امار|دانشگاه لرستان -خرم اباد / روزانه

 

۲۵۳۱۵ امار|دانشگاه ولی عصر/عج /-رفسنجان / روزانه

 

۴۹۱۲۰ امار|دانشگاه ملایر / روزانه

 

۲۶۶۰۹ امار|دانشگاه بجنورد / روزانه

 

۴۸۸۷۴ امار|دانشگاه بیرجند / نوبت دوم

 

 

بازدید: ۱۸۷۵