انتخاب رشته ی کنکور سراسری و دانشگاه آزاد ، پیام نور ، غیر انتفاعی

محمد گنجی نوشته محمد گنجی یکشنبه - ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

انتخاب رشته ی کنکور سراسری و آزاد ، غیر انتفاعی ، پیام نور ، پردیس ، بر اساس رتبه و تراز و با در نظر گرفتن سهمیه ها ونوع گزینش، رشته های خاص ،همچنین انتخاب برای رشته های بدون کنکور ، باید بسیار دقیق و با تسلط و اطلاعات کامل انجام شود.

، انتخاب رشته
روش باهوشانه انتخاب رشته ی کنکور

انتخاب رشته ی کنکور حلقه ی آخر ماراتن کنکوره. انتخاب رشته ی کنکور سراسری و آزاد- حضوری ، برای بچه هایی هست که در تهران  ، قزوین و یا اطراف تهران هستن و می تونن بیان مرکز.برای بچه هایی که نمی تونن بیان تهران از طریق ایمیل و تلگرام و… مراحل زیر انجام میشه.انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد.انتخاب رشته هم اطلاعات به روز شده نیاز داره و هم تجربه. نتیجه ی تلاش یک ساله ی بچه ها در گرو ی انتخابی مناسبه .پس باید دقت کافی در انتخاب رشته و توسط مشاوری  انجام بشه که: با تغییرات سازمان سنجش آشنا باشه، از رشته ها و شهرهای جدید اطلاع کافی داشته باشه، روش انتخاب رشته رو بدونه، به اولویت ها ، علایق ، شرایط خانواده و سایر شرایط دانش آموز توجه کنه ،به بانک اطلاعاتی رشته ها و شهرها دسترسی داشته باشه و…..
البته قبل از انتخاب رشته باید بدونی به چه کاری علاقه داری و در چه زمینه ای می تونی موفق تر باشی. برای این کار بهتره تست انتخاب شغل کوباسا و تست رغبت سنج شغلی هالند شرکت کنی .
من از سال ۱۳۷۳ کار انتخاب رشته ی کنکور رو در مراکز و شهر های مختلف انجام می دم!

گام اول- ثبت نام و رزرو انتخاب رشته ی کنکور :

واریز وجه  شهریه ی تعیین رشته  به حساب و رزرو نوبت

گام دوم  – اعلام علاقه مندی – حذف اولیه:

در این مرحله با پر کردن فرم یک سری از شهر ها و رشته ها را از روند انتخاب رشته حذف می کنیم.فرم ثبت نام ( که در پایین همین صفحه هست) را به طور کامل پر کنید. ( ارائه ی شماره داوطلبی به منظور گرفتنن کارنامه از سایت سنجش  الزامی می باشد) . در فرم زیر رشته هایی را که به آنها علاقه مندید به دقت و بر اساس اولویت وارد نمایید (الزامی) . شهرهای مورد علاقه خود را نیزبه ترتیب در فرم ثبت نام وارد نمایید( الزامی) . در فرم زیر رشته و یاشهرهایی که به هیچ وجه حاضر به ادامه تحصیل در آنها نیستید را نیز به طور کامل مشخص نمایید(الزامی) . توجه : در صورتی که این مرحله را در سایت انجام دهید ، کار انتخاب رشته صحیح تر و دقیق تر انجام می شود. در غیر اینصورت باید در مراجعه ی حضوری ابتدا فرم علاقه مندی پر کرده ، وقت بیشتری از شما گرفته خواهد شد.

گام سوم-پیشنهاد اولیه ی رشته ها – حذف ثانویه:

با توجه به میزان علاقه مندی شما به شهر  ورشته، که در فرم علاقه مندی ها اعلام کردید.و با توجه به رتبه ی شما،بین ۵۰ تا ۴۰۰رشته،به همراه تفکیک،نوع- شهر- دانشگاه، روزانه، شبانه ، غیر انتفاعی ، پیام نور ، پردیس و….
( بر اساس شرایطی که شما در فرم ثبت نام قید نموده اید با دقت فراوان)انتخاب می کنیم. در یک لیست به شما داده خواهد شد.این رشته ها ،رشته هایی هستند که شما در آن شانس قبولی خواهید داشت.این شانس بر اساس  آمار سال های گذشته تعیین  می شود  .فقط یک  تخمین می باشد .به هیچ وجه انتخاب این رشته ها به معنی   قبولی ۱۰۰ درصد  نمی باشد.چون در لیست تعیین شده توسط ما  تمام خواسته های شما در نظر گرفته می شود .در نتیجه پس از دریافت لیست انتخاب رشته  ، شما با در نظر گرفتن شرایط خود ( از قبیل علاقه مندی به شهر و رشته- امکانات و…)رشته هایی را که تمایلی به انتخاب آنها ندارید، حذف می کنید.ولی تغییری در موقعیت  سایر رشته های لیست ایجاد نمی کنید ( رشته ها را جا به جا نمی کنید) .در این انتخاب نوع سهمیه، رتبه های کشوری – منطقه ای و زیر گروه ها – تفکیک جنسیتی – بومی گزینی و سایر شرایط در نظر گرفته شده  ،پس شما نیاری به در نظر گرفتن این شرایط ندارید،و فقط بایدبا توجه به  علاقه مندی یک سری از رشته ها را حذف نمایید.

گام چهارم _ ماتریس استراتژی اولویت:

در این مرحله پس از حذف ثانویه ، بر اساس ماتریس استراتژی اولویت بندی اولیه را انجام می دهیم. ( در فرم و ماتریسی که در اختیار شما قرار می گیرد)ابتدا تعیین می کنیم : اولویت شهر است ، یا رشته ، یا بعضی مواقع و برای بعضی انتخاب ها شهر و برای بقیه رشته. رشته های باقی مانده در لیست را در دو اولویت می چینیم.
اولویت اول:  رشته های منطقی:
رشته هایی که در آن ها شانس قبولی داریم و در صورت قبولی ، با علاقه این رشته را ادامه می دهید.
اولویت دوم : رشته های اجباری :
رشته هایی که در آن ها شانس قبولی دارید ولی علاقه ای به آنها ندارید و فقط از سر اجبار آن را ادامه می دهید.

گام پنجم _ آمال و آرزوها :

در این مرحله تعدادی از رشته هایی که می دانیم شانس قبولی کمی داریم ، ولی جزو آرزوهایمان بوده به لیست اضافه می کنیم ( به تعداد محدود)

گام ششم – ماتریس حال خوب:

در پنج مرحله ی قبل با در نظر گرفتن شرایط ، رتبه ، امکانات موجود ، سهمیه ها ، خواسته ها و علایق، انتخاب و چیدن رشته ها را انجام دادیم.یعنی منطقی وبر اساس علاقه مندی !در این مرحله منطق را کنار گذاشته و تغییراتی بر اساس خواسته ی قلبی و احساس ایجاد می کنیم!!!این مرحله خیلی حساسه!

گام هفتم – کنترل نهایی  انتخاب رشته ی دانشگاه :

پس از طی مراحل بالا کنترل نهایی انجام می شود و لیست نهایی تهیه می شود.

توجه:

اگه سوالی داری پایین همین صفحه بپرس
قبولی در یک رشته  علاوه بر این که به رتبه ی شما بستگی دارد  به نحوه ی انتخاب سایر شرکت کننده گان نیز بستگی دارد .در انتخاب رشته  ، فقط شرایطی که  در کنترل ما می باشد در نظر گرفته می شود و  بقیه شرایط بستگی به انتخاب سایر شرکت کنندگان کنکور دارد.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد  رشته های دانشگاهی بازار کار و …. به قست معرفی رشته های دانشگاهی سایت  مراجعه و مطالعه نمایید.اگر در مواردی  دچار  مشکل  شدید و یا سئوالی برایتان مطرح شد در قسمت “پاسخ به سئوالات” سایت بنویسد .در پایان هر روز به آنها پاسخ داده خواهد شد. همچنین عضو کانال تلگرامی ما باشید تا اطلاعات به روز و دقیق را دریافت نمایید.در این قسمت به سئوالات مطرح شده ی دیگران نیز دقت نمایید زیرا بسیاری از سئوالات مشترک می باشند. در ارسال فرم نهایی برای سازمان سنجش اصلا عجله نداشته باشید . معمولا در روزهای آخر معمولا تغییراتی توسط سازمان سنجش ایجاد می شود.
برای ثبت نام و رزرو پس از پرداخت آنلاین شماره فیش پیگیری را در فرم ثبت نام یادداشت نمایید.
فرم ثبت نامقیمت : 500000 تومان