انتخاب رشته باهوشانه

انتخاب رشته باهوشانه


انتخاب رشته باهوشانه ترکیبی از روش سنتی و نرم افزار است یعنی دریافت اطلاعات از بانک اطلاعاتی و پردازش بر اساس تجربه و آگاهی. نمی دونم چرا همه فکر می کنن همه چی قدیمی و سنتی بهتره! شاید به تکنولوژی و پیشرفت اعتقادی ندارن یا …
انتخاب رشته باهوشانه
انتخاب رشته باهوشانه ، یعنی استفاده از تمام امکانات و توانایی ها موجود برای کسب بهترین موقعیت. این روزها که نزدیک اعلام نتایج کنکور و انتشار کارنامه هاست ، بچه ها دائم می پرسن انتخاب رشته کنیم یانه؟ اگه انتخاب رشته کنیم ، پیش کی بریم و به چه روشی انتخاب رشته انجام بدیم.

انتخاب رشته باهوشانه ترکیبی از روش سنتی و استفاده از تکنولوژی :

در اینجا سعی می کنم هر دو روش سنتی و نرم افزاری رو توضیح بدم ، خوبی ها و بدی های هر کدوم رو هم بگم. در آخر نتیجه بگیریم کدوم روش بهتر ه و چی کار کنیم.

روش دستی ( سنتی ):

این روش که هنوز خیلی طرفدار داره، روش قدیمی انتخاب رشته است. یعنی خودت یا پدر و مادر یا مشاور و یا یه فرد مورد اطمینان می شینه کنارت . از روی دفترچه ی سازمان سنجش رشته ها رو جدا می کنه . این رشته ها رو در یک کاغذ می نویسه و یک لیست درست می کنه. خب حالا نوبت چکش کاری لیست می رسه. یعنی تعیین کنن کدوم رشته اولویت داره . کدوم شهر در اولویت قرار بگیره و…
در این روش اون کسی که برای شما انتخاب رشته می کنه، بر اساس تجربه ی خودش و تا حدودی با در نظر گفتن شرایط شما انتخاب می کنه. اما خب یه کار خیلی سخت و پر از خطا . چون اولا نمی تونه تمام دفترچه ی انتخاب رشته ی ۲۰۰ صفحه ای رو حفظ باشه. ثانیا نمی تونه برای همه ی رشته ها رتبه ی آخرین فرد قبولی رو بدونه و… تازه اگه کسی که انتخاب رشته برات انجام می ده ، مشاور باشه ، تا حدودی رشته ها و رتبه ها رو حفظ هست . اما مغز ما مگه چقدر اطلاعات رو می تونه یه دفعه پردازش کنه؟ پس ضریب خطا و اشتباه در این روش خیلی زیاده.
اگر هم کسی که انتخاب رشته می کنه از اقوام باشه و مشاور نباشه که … عدم اطلاع دقیق از شرایط فعلی و رتبه ها . استفاده از تجربه ی قبلی شخص در انتخاب رشته ی خودش یا سایر افراد فامیل و… نمی تونه مقیاس خوبی باشه!!!

روش کامپیوتری ( استفاده از نرم افزار):

در این روش انتخاب فقط بر اساس اطلاعات کارنامه انجام میشه. یعنی رتبه و نمره ی کل در هر زیر گروه ، نوع سهمیه ، شرایط گزینش و…. در این روش از نرم افزار استفاده میشه. نرم افزار های موجود اطلاعات قبولی چند سال اخیر رو در خودش داره . نوع و ضریب هر سهمیه رو محاسبه می کنه. از طرفی کل اطلاعات دفترچه ی انتخاب رشته رو داره . پردازش سریع انجام می ده و به دقا مرتب می کنه.
پس می بینی که صدها برابر از روش دستی دقیق تره! اما یه سری مشکل داره! مهم ترین مشکل اینه که کامپیوتر حس نداره!!! همه چی رو منطقی بررسی می کنه. پس انتخابش ممکنه با احساسات تو جور درنیاد. البته به اپراتوری که با نرم افزار کار می کنه هم بستگی داره. اپراتور تا حدودی می تونه خواسته های شما رو اعمال کنه. ممکنه بعضی از رشته ها هم به درستی وارد بانک اطلاعات نرم افزار نشده باشه! اما مسلما ریسک و خطای اون خیلی کمتر از روش سنتی هست.

پس چی کار کنیم؟ انتخاب رشته باهوشانه بهترین کاره!

بهترین کار انتخاب رشته باهوشانه است. یعنی چی؟ در انتخاب رشته باهوشانه ، ترکیب و تلفیق این دو روش را به کار می بریم. یعنی ابتدا به طور منطقی و بر اساس اطلاعات کارنامه ، از بانک اطلاعات نرم افزار رشته ها و شهرهایی که ممکنه قبول شی رو استخراج می کنیم. بعد بر اساس سلایق ، امکانات و محدودیت ها ، رشته ها و شهر هایی که نمی خوایم رو حذف می کنیم. ( پس علایق شما در نظر گرفته می شه) . در مرحله ی بعد بر اساس دانش و تجربه ی چند ساله ی مشاور ، اولویت بندی و ماتریس استراتژی تعیین میشه. و لیست نهایی تعیین میشه. در این مرحله ممکنه رشته هایی خارج از پرینت کامپیوتری به لیست اضافه بشه . ( بر اساس تجربه)و در نهاینت ماتریس حال خوب اجرا میشه!!!!
یعنی روش سنتی ، استفاده از تکنولوژی ، استفاده از تجربه و مهارت ، در نظر گرفتن استراتژی ادامه تحصیل ، می تونه بهترین انتخاب رو ایجاد کنه. تا بتونی علاوه بر ادامه تحصیل ، کسب و کار موفقی هم راه اندازی کنی.

مشاوره درسی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره کنکور

ادامه تحصیلانتخاب رشتهبرنامه ریزی درسیثبت نام دانشگاهرتبه بندی دانشگاههاکسب و کار

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.