اصول هدف گذاری و یک شروع رویایی برای موفقیت در کسب و کار ، ادامه تحصیل و زندگی موفق. هدف تو در زندگی و کار چیه؟ اصلا هدف داری یا نه فقط پیش میری تا ببینی چی پیش میاد؟ اگه همین طوری روزها رو می گذرونی ، اما هنوز تعیین نکردی برای چی و قراره به کجا برسی! پس زندگی ات بدون هدف داره پیش میره. در این موارد همیشه دنبال بهانه می گردیم و یه مقصر!!!! یه ذره بیشتر فکر کن ! هدف گذاری و رسیدن به هدف در زندگی ، تحصیل ، کسب و کار و… خیلی مهمه!
اصول هدف گذاری
اصول هدف گذاری بهت یاد می ده که اولا از بی تفاوتی و زندگی روزمره یه ذره فاصله بگیری. بعد بشینی و فکر کنی از زندگی چی می خوای. اولین اصل زندگی هدفمند این است که مسئولیت پذیر باشی. یعنی بتونی مسئولیت کارهای خودت رو به عهده بگیری. بعد تعیین کنی از این به بعد قراره چی کار کنی؟ به کجا برسی؟ چه زمانی قراره به این جایگاه برسی؟ برای این کار چه امکاناتی داری و…

اصول هدف گذاری و یک شروع رویایی برای موفقیت:

وقتی هدف نداشته باشی یه زندگی تکراری و حوصله سر بر خواهید داشت. شب‌ها که به رختخواب می رید شوق و انگیزه ای برای از خواب بیدار شدن و دیدن طلوع دوباره خورشید ندارید. صبح بدون هیچ انگیزه ای از خواب بلند می شید و به خودتون می گید: از خواب بیدار شدن من چه فایده ای داره ؟یعنی دوباره همون کارهای تکراری دیروز ! برای موفقیت و حس رضایت  از زندگی  باید هدف داشته باشی. پس هدف گذاری یکی از مهم ترین پایه های موفقیت هر فرد هست. باید به دقت فکر کنیم ! سهم ما از زندگی چیه؟ می خوایم فقط زنده بمونیم ( زنده مانی) یا می خوایم از زنده موندن استفاده کنیم و لذت ببریم ( زندگانی)

اصول هدف گذاری:

برای اینکه بتونی زندگی هدفمند داشته باشی ، اول باید نترسی!  باید ترس ها و محدودیت هایی که در ذهن ایجاد کردیم،  کنار بذاریم .ترس از اینکه به هدفمون نرسیم .  ترس از این که  اگه نشه چی؟ این ها باورهای محدود کننده ی ذهنی ماست.  باورهایی که تو ذهنمون داریم و برامون ایجاد محدودیت می کنه . باور محدودیت های شخصی ، یک مانع ذهنی برای رسیدن به موفقیت و رشده. باید تا جایی که میشه این باورها رو حذف کنیم. باید بتونیم حس اعتماد به نفس خودمون رو افزایش بدیم. با افزایش اعتماد به نفس رفته رفته عزت نفس ما زیاد میشه . پس زندگی مون برامون با ارزش تر میشه. در این صورته که می تونیم برای زندگی مون هدف تعیین کنیم. در اینصورت دیگه  نمی گی : شانس ما… این چیزها خیلی رویاییه! این ها مال از ما بهترونه و…. گفتن این کلمات و جملات حتی به عنوان شوخی هم بسیار محدود کننده ی فعالیت های موفق و تاثیر گذاره! پس بی خیال این حرف ها شو!!!

حذف باورهای محدود کننده  برای هدف گذاری بهتر:

باور های غلط موجود در ذهن باعث میشه بی خیال هدف بشی . مسیر حرکت رو گم کنی. انگیزه ی ادامه نداشته باشی. و… پس باید از شر این باورها خلاص شیم .برای کنار گذاشتن این باورهای محدود کننده باید سوالات زیر رو از خودتون بپرسید و به اون‌ها پاسخ بدید :
اگر من هیچ محدودیتی نداشتم چه اهدافی را برای خودم انتخاب می کردم ؟ اگر بتونم زندگی‌ای بی نقص به وجود بیارم اون زندگی چه شکلی خواهد بود؟
باورهای محدود کننده ی ما در اثر شرایط خانوادگی ، محیط ، مدرسه و… بوجود می آید . خود کم پنداری و اینکه خودت رو دست کم بگیری هم برات محدودیت فکری ایجاد می کنه. عامل دیگه که می تونه باورهای محدود کننده ذهن شما رو افزایش بده ، نداشتن مهارت و توانایی هست. پس حالا که می دونی علت های اصلی چیه ، پس می تونیم برای رفع اون تلاش کنیم.

برای هدف گذاری بهتر چه کار کنیم:

قبل از این که در فرآیند هدف گذاری وارد بشین ، باید منطقی باشید. می گن خواست توانستن است . اما یادت باشه نه هر خواستنی!!! خواستنی می تونه توانستن باشه که در حدود توانایی تو باشه! نه این که فکر کنی توانایی هات کمه و هدف کوچیک انتخاب کنی ! نه! هدف واقعی انتخاب کن ، باید درک کنی بعضی وقت ها فقط هوس می کنی یه کاری رو انجام بدی . هوس رو از هدف جدا کن . بشین خوب و منطقی فکر کن .

اولین گام در اصول هدف گذاری : خوش بینی و مثبت اندیشی:

داشتن احساسِ خوب در مورد خود و هدفتون ، شانسِ رسیدن به اهداف و مقابله با مشکلات احتمالی که در راه رسیدن به هدف پیش میاد رو افزایش می ده.افکار مثبت بهتون کمک می کنه تا احساس قدرت و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید .افکار و احساسات مثبت تأثیر بسیاری بر انگیزه، انرژی و خلاقیت شما داره و عملکردتون رو به اوج می رسونه.هر چه قدر خوش‌بین تر باشید، بیشتر مشتاق خواهید بود که کار رو شروع کنید و نیز بیشتر مصمم خواهید بود که به کارتون ادامه بدید.کلمات مثبت و گفتن جملات انرژی بخش و اطمینان دهنده به خودتون ، غذای مناسبی برای ذهن ناخودآگاهتون هستن.هرگاه منفی فکر کنید یا حرف منفی بزنید، باور به توانایی‌هاتون رو از دست می دید ، پس از منفی فکر کردن خودداری کنید !!

دومین گام در اصول هدف گذاری : مکتوب کردن هدف :

نوشتن هدف روی کاغذ باعث واقعی و ملموس شدن اون می شه . وقتی هدف‌هاتون رو می نویسید، اون‌هارو باور می‌کنید . هر  چیزی که شما می نویسید،  مستقیماً در ضمیر ناخودآگاهتون برنامه ریزی می شه . ضمیر ناخودآگاه ۲۴ ساعت شبانه روز ، شروع به کار کردن روی اون می کنه .هدفتون رو روی چندین کاغذ بنویسید و این کاغذها رو در قسمت های مختلف خونه و محل کارتون نصب کنید تا جلو چشمتون باشه . مثلاً روی آینه، در و دیوار اتاقتون یا به میز کارتون بچسبونید . اگر نقاشی خوبی دارید هدفتون رو نقاشی کنید یا عکسی از اون تهیه کنید و در قسمت های مختلف خونه یا محل کار قرار بدید . اهدافتون نباید فراموش بشن !!

سومین گام در اصول هدف گذاری  : کسب مهارت :

حالا که هدف خودتون رو انتخاب کردید، ببینید کدوم مهارته که با یادگیری اون می تونید سریع تر به هدفتون برسید و بیشترین نتیجه رو به دست بیارید؟در این راه باید مطالعه و مهارت کسب کنید. مطالعه بهتون کمک می کنه تا در مسیر خودتون از تجربه ها و آموخته های دیگران استفاده کنید و در راه درست قرار بگیرید . زمانی می‌تونید از هر فرصتی سود ببرید که برای رسیدن به موفقیت آماده باشید‌ .

سومین گام در اصول هدف گذاری : تلاش پشتکار:

هر چقدرم که باهوش و توانمند باشید، مهارت و اطلاعات کافی داشته باشید، اما پشتکار نداشته باشید و با به وجود اومدن یه مشکل کوچیک ، خیلی زود خسته و ناامید بشید ، دست از تلاش بردارید، چه فایده ؟ ابتدا به هدفتون و خودتون ایمان داشته باشید و یادتون باشه که این فرایند هدف گذاری فرایندی طولانی مدته . بعد ، اصل مهم موفقیت رو که همون تلاش و پشتکار فراوون تا رسیدن به هدفه ، به کار ببرید. هدف شما هرچی که باشه ، هرچقدر سخت باشه ، باید برای رسیدن بهش تلاش ‌کنید، سختی ها و مشکلات رو تحمل کنید، اما دست از سخت‌ کوشی برندارید. چون این حق شماست که به اهدافتون برسید .تو این مورد استفاده از سخنرانی‌ها و کتاب ها و مقاله های انگیزشی می‌تونه کمکتون کنه .

 سومین گام در اصول هدف گذاری : شناسایی موانع :

ما بیش از محدودیت‌های محیط، اسیر محدودیت‌ در باورهای خودمون هستیم . قانون ۲۰-۸۰ برای محدودیت ها هم بکار می‌ره . طبق این قانون ۸۰ درصد از دلایلی که شما رو از رسیدن به اهدافتون عقب نگه می دارن درون خودتون قرار دارن و شما اونارو برای خودتون ساختید و فقط ۲۰ درصد از دلایلی که به هدفتون نمی رسید در بیرون از شما قرار دارن ، پس همیشه باید از خودتون شروع کنید !!

سومین گام در اصول هدف گذاری : انضباط شخصی:

به انضباط شخصی عادت کنید . این بزرگترین و چالش برانگیزترین گامه .اهمیت داشتن مفهوم انضباط شخصی زمانی بسیار قابل‌ درک می‌شه که تصمیم بگیرید کارهای بزرگی انجام بدید . در همه‌ی بخش های زندگی یه رابطه‌ی مستقیم بین نظم شخصی و موفقیت وجود داره که باعث میشه نظم رو دست کم نگیریم .فرقی نمی‌کنه تو چه سنی هستید ، پیشرفت در جنبه‌های مختلف زندگی ، برای شما امکان‌پذیره و انتخاب درست هدف می‌تونه شما رو دوباره درگیر زندگی و خوبی‌هاش کنه . پس دست به کار شید …

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

blank

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.