ظرفیت مشاغل موجود کشور پر شده است

رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی با بیان اینکه ظرفیت مشاغل موجود کشور در بحث اشتغال پر شده است، گفت: برای ایجاد اشتغال باید به فکر ارائه و عرضه مشاغل نو باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، محمدرضا پورعابدی در اولین گردهمایی مسئولین پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد جهاد دانشگاهی که در کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه در سال ۱۳۷۹ جهاد دانشگاهی چالشی به عنوان اشتغال دانش آموختگان را در سطح کشور شناسایی کرد، اظهار کرد: از همان زمان با تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی مشارکت در امر اشتغال دانش آموختگان به وظایف جهاد دانشگاهی اضافه شد.

وی افزود: از همان سال جهاد دانشگاهی سازمان تخصصی «همیاری اشتغال دانش آموختگان» را درون خود برای پیگیری این مساله ایجاد کرد.

پورعابدی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۸۸ با آسیب‌شناسی از فعالیت‌های سازمان مشخص شد که فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در دهه گذشته در بحث اشتغال دانش آموختگان که عمدتا متمرکز بر توانمندسازی، مشاوره و آموزش کارآفرینان بوده، نتوانسته نقش موثر خود را در بحث اشتغال داشته باشد.

وی اظهار کرد: در این آسیب شناسی و بازنگری مشخص شد حلقه‌های مفقوده‌ای در این زمینه وجود دارد که باید به آنها توجه شود و در همین راستا بحث تجاری سازی فناوری که شامل بحث کارگاه، مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان است، مورد توجه قرار گرفت و سازمان از همیاری اشتغال دانش آموختگان به سازمان تجاری سازی فناوری و همیاری اشتغال دانش آموختگان تغییر پیدا کرد.

وی اظهار کرد: یکی از این تغییرات تجمع و توسعه فعالیت‌ها و ماموریت‌های سازمان بود، زیرا معتقدیم برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان که هدف اصلی آن اشتغال دانش‌آموختگان است، باید بصورت عملی برای تجاری‌سازی و تبدیل ایده به خدمات در جامعه اقدام کرد و در همین راستا بحث پارک‌ها و مراکز رشد برای خدمات دادن به ایده دانشگاهیان در خارج از جهاد دانشگاهی و بحث شرکت‌های دانش بنیان برای تبدیل فناوری به خدمات در نظر گرفته شد.

وی افزود: همچنین در حوزه اشتغال در کنار سازمان تخصصی، مرکز اطلاع‌رسانی بازار کار هم در جهاد دانشگاهی وجود دارد که ارتباط ارگانی و منسجمی در آن وجود نداشت و خوشبختانه در این تغییرات ساختاری عملکرد این مرکز نیز منسجم‌تر شد.

پورعابدی اظهار کرد: از جمله دیگر تغییرات ساختاری که برای حمایت از تجاری سازی در جهاد دانشگاهی باید اعمال می‌شد، بحث تشکیل شورای گسترش و نظارت بر تشکیل شرکت‌ها و موسسات، پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد در جهاد دانشگاهی بود که بصورت منسجم‌تر و راهبردی‌تری این فرآیند انجام گیرد.

وی اظهار کرد: بر اساس این تغییرات چارت سازمانی متشکل از سه معاونت توانمندسازی و تحقیقات اشتغال و کارآفرینی، تجاری سازی و امور پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد و توسعه سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌ها و موسسات تدوین شد.

وی با اشاره به تشکیل ۳۱ شعبه سازمان در تمامی مراکز جهاد دانشگاهی در سراسر کشور اظهار کرد: آیین‌نامه شعب در شورای مرکزی سازمان در حال بازنگری است که تا دو هفته آینده نهایی می‌شود که امیدواریم این آیین‌نامه منجر به تغییرات ساختاری موثر در شعب شود.

وی در ادامه رسالت جهاد دانشگاهی در بحث اشتغال را کمک به بهبود فضای کسب و کار، توانمندسازی دانش‌آموختگان از طریق توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی، مشارکت در زمینه‌های مناسب در اشتغال و شناسایی و معرفی زمینه‌های نوین اشتغال و کارآفرینی عنوان کرد.

به گفته پورعابدی در حال حاضر ظرفیت مشاغل موجود کشور برای اشتغال پر شده و ظرفیت جدید برای اشتغال دانش‌آموختگان موجود نیست.

وی اظهار کرد: چنانچه بخواهیم فضای جدید برای اشتغال دانش‌آموختگان ایجاد کنیم، باید به فکر ارائه و عرضه شغل نو و جدید در جامعه باشیم که کشور با توجه به تعداد فارغ‌التحصیلان خود در رشته‌های مختلف دانشگاهی ظرفیت ایجاد این شغل‌های نو را دارد.

خبر ویژه ، اخبار مهم و فوری کسب و کار و موفقیت

آموزش فیزیککنکورمشاوره و برنامه ریزی درسی

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.